Skocz do zawartości

Trx9

Stały forumowicz
  • Postów

    138
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez Trx9

  1. Nie zapominajcie o ciągu kominowym, bez RCK jak juz sie rozpędzi kociołek to u mnie wentylator na 30% schodził, a i tak 220*C na wyjsciu było na grubym opale. Na zrebce to by pewno wystartował na orbite 😉
  2. @PredatorC a widze ze przerabiasz ekowood na nmt hvg II 😉 Wracajac do ekowood niestety trzeba mieć sporo drobnej i średniej podpałki, to wtedy potrafi ładnie wystartować bez nadmiernego dymienia. Kwestia jak szybko palnik się rozgrzeje. Tu niestety lezy spora wada ekowood powietrze wtorne nie za bardzo ma sie gdzie nagrzać. Kwestia kombinowania aby wydłużyć droge pod komorą zasypową do otworów w palniku, może sprawiła by ze wogole przestanie dymić.
  3. Za duzy ciąg kominowy, i zle ustawiony termostat wentylatora, maks co wytrzyma wentylator to 300*C
  4. Pytanie ile to się paliło, w 4 godziny powinno znikąć tyle drewna. Ciąg niby w miare, temperatura spalin niby też. O 50*c conajmniej powinnno podnieść temperature wody w buforze. Może laddomat na najwyższy bieg troche poprawi odbiór. Ale strata dziwnie wysoka. Gdzieś to ciepło zwiewa.
  5. Klasycznie nie raz powiesiłem drewno, ale taką zadyme to tylko żona raz zrobiła.
  6. O ile mie pamieć nie myli to nmt hvg 29 i 37 rozniły sie tylko maksymalną predkoscia wentylatora. Oba miały po 4 rury wymiennika. Ale w innych wersjach juz było wiecej rur. Sporo tych kombinacji producent przerobił.
  7. 4 godziny pełen wsad sosny posuszowej. Przy kiepskim rozpaleniu to 2 godziny potrafi dymek puszczać. Biały z parą wodną ale jednak.
  8. Wracając tematem do ekowood zauwazyłem że jak wrzucze sporo makulatury na drobnice taką warstewke z 2~3cm i następnie szczapami zakrywam do pełna to warstwa żaru lepiej się tworzy. Przy rozpalaniu widać ze głębiej w komorze już ogień zajmuje kartony i drobnice. Po 1 godzinie brak dymu z komina. Niewiem jak pozostali użytkownicy się do tego odniosą.
  9. Dotacje podtrzymują cenę, patrz cena buforów ciepła. Rynek sie wyreguluje jak nie bedzie chętnych na drogie zabawki.
  10. Ale tak to wygląda, przewaznie pierwsze palenie po czyszczeniu było bardzo zadymiające, dopiero kolejne z warstwa popiołu szybciej osiągały bezdymne spalanie. Jak popiołu za dużo to też widać ze lubi zakopcić. Widać jeszcze troche drewna przeleci przez komin zanim się ogarnie sztuke palenia.
  11. Raczej wenetylacja sterownika, wiekszy jest i troche więcej oferuje.
  12. Nawet połowa tego co zaleca cieplowlasciwe bedzie dobra ja mam 600l w instalacji i 2x500L bufor z ekowood 37kw 1,5 wsadu sosny zeby wygrzac bufory ponad 80*C przy ciagłym odbiorze na dom 41*C na 12 godzin przy 0*C na dworze starczy. Palenie wyglada inaczej z buforami, pogodówką i mieszaczem. Ogolnie im wiekszy bufor tym dowolność palenia wieksza. Nagrzewasz bufor wieczorem i masz spokoj na 24h kwesta apetytu domu i pojemności bufora. I dokładniej to pod bufor sie dobiera kocioł aby jak najmniejsza iloscia wsadów zagrzać całość.
  13. @PredatorC jak widzisz tyle wad w tym kotle to po co go chczesz poprawiać. Za te pieniadze dostaniesz tonę dobrej stali i mozesz tworzyć od podstaw. To jest budzetowy kocioł jakie na zachodzie były uzywane 20 lat temu. Za 20k zł masz dobre konstrukcje z modulacja jak blaze natural plus. Za 27k zł dostaniesz blaze praktik z modulacja 30~100% biorąc pod uwage caly koszt instalacji pod kocioł hg jeszcze całkiem oplacalny bo nie potrzebujesz buforów. https://www.raczynski-kominki.pl/blaze-natural/10950-blaze-natural-35-kw-plus-kociol-na-drewno-brykiet-trociny.html
  14. To teoretyczne dywagacje ale w zasadzie kociol hg niewiele sie rozni od palnika pelletowego. Mniejszy nadmuch to mniejsza moc. W kotłach pelletowych widać to po temperaturze spalin pokroju absurdalnych 70*C na niskich mocach. Z lambda by sie dało doregulować PW dla poprawy spalania
  15. Teoretycznie w dziadku ekowood czyli nmt hvg tak na połowe mocy mozna było iść, ale uzyskiwana jakość spalania to inna bajka. Ogolnie w przypadku ekowood gdzie wyregulować mozna tylko powietrze wtorne i reszte mocą wentylatora ograniczajac obroty mozna zejsc do 60~70%. A wiadomo tej mocy maksymalnej to może z 2h utrzymuje. Rozpalanie i dochodzenie do mocy 1h i wypalanie zaru do konca też z 1h. Fabrycznie te 100℅ wentylatora to bodajze w ustawieniach serwisowych jest 65% mozliwosci wentylatora. Słychać jak przeciąga ponad te wyświetlaczowe 100% jak pokazuje +10% do +25% przy rozpalaniu.
  16. Powietrza wtornego starczy to nie metrowa rura fi 18 tylko zwężenie na drodze powietrza, cisnienie nadgoni. Podstawa i tak w ekowood jest dobra warstwa żaru, temperatura kotła około 80*C i odpowiedni ciąg kominowy. I nie ma bata dymu nie ma. Jeden z tych elementow niedomaga i niestety niedopał jest. Po pół roku widze ze na sosnie żaru sie nie zbuduje, twardsze, ciezsze gatunki lisciaste nad palnik na 15cm i reszta do pełna i idzie bez marudzenia.
  17. @wkl kolejna opcja przerobki naszego ekowood Widać płaski szamot też może być jako dopalacz
  18. To od dawna mozna było sterownik honeywella acd01 do atmosa dołożyć, bolała cena około 2500zł 😉 Acd03/04 4000zł 😉 Sterownik tech st-81 zpid cosik około 700zł + plus tech i3 1300zł
  19. @PredatorC masz jeszcz kociołek blaze natural plus chyba czegoś takiego potrzebujesz
  20. A instrukcje/ DTR Atmosa czytali o nastawach ciegna pp/pw, ustawieniu klapki regulatora ciagu. Zaleceniach odnośnie rck. To nigdy nie były idiotoodporne kotły i nie będą. Niezaleznie ktory wezmiesz bedziesz jechał z zaletami i wadami, a piszesz o dziwnych modyfikacjach ktore mogą dużo zmienic w pracy kotła. P
  21. Sugerujesz sie opowiesciami sprzed ekodesign jak atmosy s i gs nie miały zawirowywaczy, a ludzie rck nie montowali. W stalmarku jak powiekszysz czopuch z dobrym ciagiem tez pewno do 300 dociagniesz poczytaj o nmt hvg na niemieckich forach
  22. No komin pod 50kw kocioł 😉 albo jak to mówią pod Mikołaja. Jak juz konkretny kocioł dobierzecie to pod niego mniej wiecej średnice wkładu kominiarz powinien dobrać, zapewne 180mm-200mm bedzie aż za dobry ciąg miało, do tego regulator ciągu kominowego też się przyda aby ssanie w kominie przychamować.
  23. W takim razie bierz atmosa tam to co proponujesz masz fabrycznie, regulator ciągu na pp i pw, duże wyjscie na komin tam wentylator jest bocznikowo zamontowany, nie tłumi ciągu. Ekowood to taki uproszczony nmt hvg I tam była regulacja pp i pw z tyłu kotła i normalne wyjscie na czopuch. Ot uroki byle by ekodesign był.
  24. Nie wyobrażam sobie rozpalania w ekowood bez wentylatora, tam nie ma krotkiego obiegu, jest tylko oddymianie komory zasypowej. Przy rozpalaniu najszybsze ujscie spalin bedzie na kotłownie. Nawet atmosy hg puszczaja na naturalnym ciągu po rozkręceniu się procesu spalania czyli po godzinie lub więcej Przy wyborze ekowood kierowałem sie zasada aby nie ciachac drewna na krótkie zapałki tylko na 50cm szczapy, to jest 2x mniej roboty z przygotowaniem drewna. O dostępność prądu bym sie nie martwił, bardziej o cene za kwh.
  25. To kotły tej samej klasy na plus atmosa wieksza komora zasypowa, na minus brak sterownika tylko termostat spalinowy. Reszta problemow z kotłami hg taka sama dobrze spiąć instalacje, zamontować rck i wyregulować ciąg kominowy, dobrze wysuszyć drewno.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.