Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nic nie trzeba kisić wystarczy to porządnie ogazowac i mieć bufor spalać na stałej szczelinie i cieszyć się ciepłem ,i nie koniecznie trzeba mieszkać w kotłowni wystarczy po gospodarski do tego podejść

Mnie akurat to nie przeszkadza lubię odgłos dobrze pracuje ego kociołka 

Opublikowano

Z tymi kotłami jest różnie. Niektórym żaden nie będzie dymić, u innych gazowy zrobi zadymę. Ważne są warunki kominowe, opał, prowadzenie kotła, itp.

Opublikowano
26 minut temu, Mac08 napisał(a):

Użytkuję atmosa i dolniaka podobnego do mpm, znam zalety i wady tych kotłów. Nie warto o wszystkich pisać.

Jedynym kryterium kotła na przyszłe czasy to spalanie bez dymu i jednak przyznajecie się, że mpm spalając drewno dymi. Nie zawsze, ale żeby było czysto, trzeba mieszkać w kotłowni i pilnować płomienia. To jest ta różnica między atmosem a mpm, która pozwala przepalać latem bez wpływu na reakcję sąsiadów. Minutę po odpaleniu dymu praktycznie brak, po kilku nawet zapachu nie będzie. I nie potrzeba do tego ogromnego doświadczenia w cięciu, rąbaniu i układaniu w kotle. Pozostaje tylko odbiór tego ciepła przez kocioł, który w mpm jest wystarczający, w atmosie natomiast wymiennika nie ma, a bez wysokiej temperatury na czopuchu PP i PW będzie za zimne do czystego spalania. Dlatego atmos potrzebuje taczkę drewna w 2h i bufor, a mpm może kisić tą taczkę cały dzień.

I przydałoby się przy atmosie jeszcze jakiś odzysk ciepła z komina zrobić, bo przy tych 2h spalania wsadu to i komin nagrzewa się do czerwoności.

 

Opublikowano

Nie sztuka spalić taczkę drewna w dwie godziny bez dymu, sztuka odzyskać maximum tego ciepła.

  • Zgadzam się 3
Opublikowano (edytowane)

U mnie trochę dymi, ale drewno jest na zewnątrz, co prawda pod dachem ale jednak jest powilgotniałe. Bardziej para jak dym się z komina unosi. Ja palę bez tego miarkownika. Otwór w drzwiczkach otwarty na max, tą klapkę zdemontowałem. Potrzebuję ok 15-20kg sosny żeby nabić bufor z 20stC na 85stC. To mi przy takiej pogodzie starcza na 2 dni. 

Ogólnie piec jest ekonomiczny. Jak na razie spaliłem ok 2,5m3 drewna. Przy starym kopciuchu szło 2 razy więcej. 

Ma swoje wady, trzeba mądrze go rozpalać i problem z dymieniem podczas dokładania. Nie ma jak zajrzeć ile towaru zostało. W starym otwierałem po prostu drzwiczki. 

Edytowane przez Robokop
Opublikowano

Witam ponownie. Co raz bardziej jestem przekonany o zakupie mpm ds wood. Myślę że zamiast 10 kw. celować w 18 kw. 10 kw komora załadowcze 23 x61(42dm 3)a w ds wood 18 kw 73 x37 (70 dm3.) Na moje około 100 m2 chyba nie będzie za duży.? Nie wiem jak z buforem bo mi większy jak 500 l. nie zmieści się. Opału przy buforze to raczej nie powinien pożerać więcej.. Doradźcie koledzy czy warto dopłacić czy lepiej pozostać przy 10 kw? 

 

Opublikowano (edytowane)

Idz w 18kw. Komora większa. Takie 500l to nagrzejesz jednym wsadem. Jak będziesz miał bufor to czym większy tym lepszy. Ja np. wrzucam i palę niemal na max mocy. Żeby nabić porządnie bufor muszę zrobić 2 wsady, ale palę sosną. Jakbym miał lepszy towar to może by się na jednym wsadzie skończyło.  Na przyszły sezon planuje przetestować jakieś zrębki albo inny podobny towar. To można kupić prawie za grosze. Ten piec lubi taką drobnice. 

W tym 10kw będziesz musiał ciąć drewno na 20cm a w 18kw na 35cm. To jest duża różnica. 

Edytowane przez Robokop
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@Robokopi @Przemq89dzięki za porady..Róznica między 10 kw a 18kw to ok. 1,5k..czyli nie jest aż taka duża a wygoda dużo większa. Mam nadzieję że pomimo większej mocy 18 to opału więcej nie pójdzie bo szybciej nagrzeje bufor.? MPM DS WOOD 10 KW zużycie 2,8 kg/h a Mpm ds wood 18 kw 5,5.. Pozdrawiam 

Edytowane przez Irek14
Opublikowano

Różnice mogą odbiegać od sposobu palenia i grubości pociętego drewna a także jego gatunku. Wiadomo sosny pójdzie więcej niż dębiny ale w cenie też jest różnica chyba że ktoś ma swój las to co innego. Tak samo jest różnica z typu komina i jego przekroju. U mnie jest duży komin z białej cegły wymiary 24x24 x 8 metrów i ciąg jest super lecz z założonym zawirowywaczem był tak słaby że w komorze załadowczej zaczął porastać smołą i komin był zimny niby czas palenia dłuższy ale bez zawirowywacza szybciej piec łapał temperaturę komin się wygrzewał a bufor i instalacja co była gorąca co w perspektywie czasu dłużej oddawało ciepło bo mam ze 150 źeliwnych żeberek w grzejnikach i moim zdaniem na jedno wychodziło tyle że prędzej szlak by trafił komin i piec od tego kiszenia opału. Podstawa to odpowiedniej pojemności bufor i można palić nawet na max mpm ds wood to lubi a ludzie zastanawiają się w wiosce czy ktoś pali w tym domu bi dymu zero poważnie..hehe ostatnio sprzedałem 450 kg owsa dla faceta do pieca podajnikowca i mówił że mu 16 kg spala owsa na dzień na dom 150 metrów. Zasypuje raz na 3 dni i już tam nie zagląda ale kocioł 17 tys zł robiony pod zamówienie już rok w nim pali. Kiedy muszę to obejrzeć może sam zmienię typ palenia bo jednak to wygoda a owsa mam co roku od 8-12 ton więc czysta ekologia..

Opublikowano

Ja mam 60 żeberek i jeden grzejnik blaszany 160 dl. (rury miedziane) Komin z wkładem żaroodporny fi 130 mm ok 9mb. Boję się żeby mi nie" łykał "za dużo opału nawet z buforem.. Mam 9ksw per eko. i opału mi w starej chałupie z 15 mp co najmniej idzie na rok.. 

Opublikowano (edytowane)

O ilość opału się nie martw. Jak będziesz miał bufor to wszystko jedno jaki piec, sprawność mają podobną, ten większy może mieć nawet większą. Bez bufora to bym Ci poradził ten mniejszy bo masz mało tych grzejników. Ja mam 80m2 podłogówki takiej na 10cm grubości i 86 aluminiowych żeberek na górze. Jakbym nie miał bufora to podejrzewam że ta 18kw byłaby za duża. 

Tego opału idzie Ci coś dużo. Ja mam 160m2 i jak do tej pory ok 2,5 m3 zjarałem. Wczoraj przyniosłem sobie do kotłowni jakieś 0,4m3 i zobaczymy, do połowy stycznia chyba starczy. 

Edytowane przez Robokop
Opublikowano

@RobokopWiem że b. dużo idzie mi opału. Dom jak już kiedyś tu pisałem jest przedwojenny. Całość po zabudowie /po fundamencie to ok. 170 m2. Szer. 9mb na niecałe 20 mb. (taki jakby bliźniak) Ja użytkuję ok. 100 m2. Nie dawno odkupiłem drugą stronę domu ale brak tam ogrzewania. (wymaga kapitalnego remontu. - raczej będzie tam nowa moja kotłownia i pomieszczenia gospodarcze.) Ściany między mną a drugą stroną domu to 12 cm (pełna cegła) i niestety z ociepleniem od wewnątrz z nieogrzewanej strony (10 cm /styropian.) Ściany moje zewnętrzne to mur 24 cm z cegły pełnej +siporex 24cm. i jedna ściana ok 40 cm z cegły pełnej a od wewnętrz ściany obłożone rigipsem na stelażu. Podłoga jakiś chyba beton na gruzie, bez styropianu i panele podłogowe i kafelki. .Sufit kiedyś gliniany a od paru lat Rigips i wełna mineralna 2x15 cm. 

Opublikowano

@Irek14 problemem w dużym spalaniu  jest kocioł Per-eco który praktycznie nie ma wymiennika i nie spala sprawnie. 

Opublikowano

Faktycznie, cegła pełna + nieocieplona podłoga. Musi iść tego opału. Ja wczoraj spaliłem 2 wsady i dzisiaj w domu 24stC. Jutro na wieczór będzie pewnie z 22stC i wtedy przepale. Ty musisz chyba palić 12/24? 

Taki bufor to dla ciebie jak znalazł. Ustawisz sobie grzejniki na jakieś 45stC i będziesz tylko pilnował żeby się za bardzo nie rozładował. Jak się da to wstaw sobie taki 1000l. Same grzejniki ten bufor rozładowują dosyć wolno. Podłogówka znacznie szybciej. Podłogówka to smok, wciągnie wszystko, ale potem trzyma długo. Ja np grzejniki na górze to używam sporadycznie, podłogówka z dołu grzeje mi i górę.   

Opublikowano

Opału idzie teraz trochę mniej bo mam termostaty na grzejnikach. Palę tak średnio od 12 do 22. Wieczorem około 22° rano około 20 ° (Na piecu średnio 65-70 °) . Chyba że mrozy to wtedy spada poniżej 19.. ale i tak palę od południa bo nie ma nikogo wcześniej w domu. 

Opublikowano (edytowane)

Ja od listopada pale w mpm ds 14kW plus bufor 500l i bez problemu nagrzeje jednym wsadem bufor z 35 do ok 70-75stC drewnem w zależności czy podgrzewa CWU tak że przy 18kW będziesz musiał uważać z załadunkiem. 

Edytowane przez pigeon8
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Irek14 rozważ zakup bufora prostopadłościennego, więcej litrów wejdzie. Żeby dostać dofinansowanie do tego pieca potrzebny jest bufor (urzędnicy liczą pojemność bufora według jakiegoś wzoru).

Opublikowano (edytowane)

Jest u producenta podane.

MPM DS 14 

  Zalecana objętość zbiorników akumulacyjnych  

 

  dm³  

 

  800  

Edytowane przez Animus
Opublikowano

@Animus mpm ds wood 18 kw o dziwo także ma podane w DTR że bufor 800 l potrzebny. 

Opublikowano (edytowane)

Wiem, że jest za mały jednak większego nie mogłem wstawić i tu jest problem dużej ilości osób tylko zaznaczam z jakim problemem mogą się spotkać przy paleniu czy za dużo nie załadowali do pieca. A tego nikt tu na forum nie napisał. Jak sznury w drzwiach są jeszcze nowe to da się wyhamować piec a z czasem jak się z użyją to... 

Edytowane przez pigeon8
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Irek14 napisał(a):

mpm ds wood 18 kw o dziwo także ma podane w DTR że bufor 800 l potrzebny. 

Czyli producent się nie popisał.

Edytowane przez Animus
Opublikowano
9 godzin temu, pigeon8 napisał(a):

Jak sznury w drzwiach są jeszcze nowe to da się wyhamować piec a z czasem jak się z użyją to... 

Jeszcze masz wyczystkę tą z boku kotła, wyciągnij ją to kocioł szybko powinien się uspokoić.

Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.01.2023 o 09:12, Mac08 napisał(a):

Jeszcze masz wyczystkę tą z boku kotła, wyciągnij ją to kocioł szybko powinien się uspokoić.

Dzięki za radę jak będzie sytuacja awaryjna to spróbuję. 

A macie jakiś patent na zawirowacze bo te fabryczne to porażka, za bardzo ograniczają ciąg. Bez nich kociołek ładnie pracuje tylko temperatura spalin 300stC a jak włoże chociaż jeden to tak jak by ktoś zatkał kocioł

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.