Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jakoś idzie w tych trudnych czasach z domieszką dębu całkiem nieźle jutro fota do oceny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał(a):

Sosna jest specyficzna i pomimo że lżejsza od liściastego, produkuje więcej smolistych i kalorycznych gazów, nie tworząc tak solidnego węgla drzewnego. Dlatego podawanie większej ilości PW jest chyba koniecznością. U mnie idzie wszystko przez zasyp i przy palniku. Jak żar wędruje szybko do góry, to zawsze na dole przed palnikiem jest solidna warstwa żaru. 

Ja z kolei u siebie zauważyłem że chcąc czysto spalić samą sosnę(bez sadzy na wymienniku) to nie wystarczy tylko zwiększyć ilość pw, musi za tym iść też odpowiednia ilość pp przez zasyp. Bez tego  powietrza przez zasyp mam każdorazowo sadzę na wymienniku po sośnie.

@bajek każda domieszka liściastego do sosny znacznie ułatwia jej spalenie. Kiedy jeszcze nie miałem opanowanego spalania samej sosny, to mieszałem z liściastym żebym mógł jakoś przełknąc stan wymiennika po przepaleniu.

Edytowane przez maracz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno z taką wkładką mniej dymi przy podkładaniu i lepiej się palą grubsze polana, nie przylegają do ścianki z otworem na palnik, więc dym sprawniej przechodzi przez wąskie gardło palnika - postanowiłem sprawdzić. Wkładka postawiona/przyklejona na uszczelniacz wysokotemperaturowy.

fot_1.jpg

fot_2.jpg

fot_3.jpg

fot_4.jpg

fot_5.jpg

fot_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szpenio napisał(a):

Podobno z taką wkładką mniej dymi przy podkładaniu i lepiej się palą grubsze polana, nie przylegają do ścianki z otworem na palnik, więc dym sprawniej przechodzi przez wąskie gardło palnika - postanowiłem sprawdzić. Wkładka postawiona/przyklejona na uszczelniacz wysokotemperaturowy.

Też mam problem z słabo palącym się drewnem jak opadające zasłoni dziurę palnika. 

Ten płaskownik/ząb stojący to z jakiejś specjalnej stali czy zwykłe żelazo? i jak się ten gadżet sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głównie sosna pale. Taki mam las, drzewa usychaja, scinac, łupać i od razu można palić. Mam tez trochę brzozy i olszyny ale mi bez różnicy co wrzucę aby się nie zawieszało IMG20230121072953.thumb.jpg.a85410aab7727bd1e6ff0b63063c1795.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio ten petent faktycznie zapobiegnie zatykaniu  palnika przez polana. Sprawdzi się przy podawaniu pp z pod rusztu a jeżeli ktoś dodatkowo puszcza powietrze przez zasyp, to ono może doprowadzać przy tym patencie do wychładzania palnika. No i nie wróżę długiego życia tego pręcika w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 kw to 4/ 30 

Dzisiaj padła mi szczelina Piecuch włożyłem trochę większa ciekawe jaki będzie efekt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie narazie widzę co nie do końca jest ok zagrxeje bufor ocenie i dam znać możesz mieć rację bo narazie płomień mówi że ma zimno zobaczymy jutro 

Mam też taką 7% a ta włożyłem z ciekawości

Trzeba dokupić ciegiel i zrobić kilka sztuk że szczelina jest lepiej

Trzeba trochę popalić dzisiaj jest kiepski ciąg mgła powietrze stoi trzeba zrobić kilka palen 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz i @mario007 U mnie powietrze tradycyjnie spod rusztu, więc problemu z wychładzaniem nie będzie, ponadto zauważ, że ten pręt kończy się nieco powyżej górnej krawędzi otworu palnika i polana wyżej już przylegają do ścianki.

Materiał tej wkładki zupełnie przypadkowy, kawałek kątownika 40x40x5 dł. 20 cm i obcięty klucz oczkowy17/19. Ile czasu ta konstrukcja wytrzyma czas pokaże - zdam relację.

Zdecydowałem się na takie usprawnienie, ponieważ zauważyłem, że niejednakowa drożność otworu palnika komplikuje sterowanie. Według mnie spaliny powinny mieć możliwość opuszczania komory całym przekrojem palnika, a nie losowo jakimś jego fragmentem. Jak ten patent działa w praktyce postaram się pokazać na filmiku przez uchylone drzwiczki dolne i górne.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz wiem że bardzo dobrze - masz szczelinę Piecucha  i  zabezpieczenie  przekroju  palnika  w jednym 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GrunerTo taki prototyp sklecony naprędce. Po głowie chodzi mi superminimalistyczna wersja bez tego kątownika. Na środku w szamocie nawiercam pod kątem otwór średnicy pręta - płytko, góra 15mm - wkładam tam pręta a górny koniec opieram o górę palnika i migomatem delikatnie heftuję do palnika.

Możnaby jeszcze dodatkowo za jednym zamachem zabezpieczyć tę metalową przegrodę przed pochylaniem się, bo podobno po jakimś czasie ona się rusza w tych szamotach. Trzeba by było inaczej wygiąć pręta, tak aby opierał się o płaszcz wodny nad palnikiem, ale tylko opierał, natomiast do palnika byłby przyheftowany, a na dole byłby zagłębiony tak z 15mm w szamocie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się mylić, ale moim zdaniem ten pręt może bardziej szkodzić niż pomagać, odsuwając żar przed wlotem do palnika.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz kiepski ogień był wczoraj na większej szczelinie założyłem dzisiaj mniejsza zobaczymy jak będzie,a to wymiennik po paleniu na większej szczelinie IMG_20230122_110154072.thumb.jpg.ce4852d70010cb439ee06ac4af3dfe06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na sosnę to nie ma tragedii dla mnie jest ważne żeby twardego syfu nie było w wymienniku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wybór padł na mpm ds wood 18 kw. (Przy ok 100 m2 starego domu) . Miał być 10 kw ale w tym mniejszym kawałki drewna ok 23cm a w 18-tce ok 35..Mam nadzieję że za wiele więcej nie będzie mi spalał opału przy buforze 1000 l.? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i takie sobie szykuj żeby nie miały więcej niż 35, za krótkie też lepiej żeby nie były. Ja mam tez takie po 40 po 20 i jest dużo roboty z ukladaniem tego w komorze. Najgorzej jest przy podkładaniu, jakby były dopasowane to byłaby chwila. Z buforem 1000 l lepsza 18. Przy takiej powierzchni pewnie jednym zasypem nabijesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maffer najważniejsze żeby przy sośnie, zresztą przy każdym opale wymiennik miał luźną sadzę/pył, łatwy do omiecenia. A jeżeli chcemy spalić samą sosnę wogóle bez sadzy to trzeba się ostro nagimnasykować, lub ewentualnie spalić ją na gorącym i trwałym żarze z węgla.

@bajek nawet kolor tegoTwojego wymiennika zgadza się z tym co nieraz u siebie zaobserwowałem kiedy popełniłem z jakiś powodów błąd i palnik był niedogrzany, czyli był zielonkawy tudzież seledynowy😀

Edytowane przez maracz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irek14Irek14 U mnie bez bufora 18kw wpięty awaryjnie w środku zimy do starego (domu 200m kw) do starej pojemnej instalacji już spala mniej drewna, a po sezonie, gdy przeczytam to forum od deski do deski 😀  i zrobię niezbędne przeróbki to różnica powinna być kolosalna. Na razie stosuję różne patenty aby doczołgać się do końca sezonu grzewczego. Najważniejsza sprawa przy przesiadce na ten kocioł ze starego kopciucha, to dużo czytać, aby pozbyć się starych nawyków.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.