Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, homer90210 napisał(a):

U mnie kocioł samoróbka wytrzymał 25 lat i był sprawny jak go wywaliłem wcześniejszy podobno 20 jaki to nie wiem ale też nie przeciekał tylko zrobiona była dobudówka i pottzebyny był większy. Rodzice mieli kocioł 18 lat i też jak wyrzucali to  nie przeciekał. Żaden nie miał ochrony powrotu wszystko miały pompki. Ciekaw jestem czy chociaż dorównają im te nowoczesne niby super sprawne cuda. We wcześniejszym kotle jak rozpalalm to po godzinę wodę w całej instalacji można było zagrzać do 50 stopni a tutaj nie zagrzeje nawet wody użytkowej. Różnicy w zużyciu opału też zbytnio nie widzę . No jest jedna różnica i to duża przy dokładaniu opału kopa dymu w piwnicy. Takie mam sposttzezenia

Takie same  emocje miotają również długoletnimi użytkownikami aut. To surowe wymagania kolejnych norm euro ileś tam zmuszają producentów do coraz większych udziwnień i komplikacji konstrukcji silników, a na użytkowników nakładają nowe obowiązki i dodatkowe koszty. W kotłach na paliwo stałe jest podobnie i trzeba się z tym pogodzić albo zrezygnować z ogrzewania domu takim kotłem.

Użytkuję bardzo krótko kocioł MPM DS 18 WOOD i już wiem, że nie będzie tak, jak ze starym kopciuchem. Z uwagą czytam posty w tym wątku, wiele cennych wskazówek, i z wieloma spostrzeżeniami już mogę się zgodzić - dobry ciąg kominowy, ochrona powrotu zrobiona tak, aby na piecu było 80 stopni i duży bufor to podstawa.

Jeśli chodzi o dymienie przy podkładaniu, to trzeba sobie zdawać sprawę, że ten otwór palnika jest bardzo mały i jeśli się zdecydujemy zbyt wcześnie na uzupełnianie opału, to otwór z reguły jest przytkany nadpalonymi polanami, one dają jeszcze sporo dymu, który z kolei słaby ciąg nie nadąży zasysać przez wąskie szczeliny pomiędzy nimi, więc albo wentylator wyciągowy, albo podkładanie w odpowiednim momencie.

Bardzo spodobała mi się krótka i trafna recenzja tego kotła, którą gdzieś w komentarzach wyczytałem "to jest kocioł dla biedaków" 🙂 tani, uciążliwy w użytkowaniu, ale z papierami na wymagające czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz instalację bez bufora to owszem bez ochrony powrotu się obejdzie. Te kilka litrów wody z instalacji przeskoczy przez piec i już powrót jest ciepły. Gorzej jak masz bufor. Zagrzać 1000l wody to nie jest prosta sprawa. Praktycznie cały czas miałbym zimny powrót. Z buforem ta ochrona powrotu jest raczej niezbędna. Osobiście też palę już w 5 piecu. 2 w domu rodzinnym, jeden w starym swoim domu. I tu już na nowym 2 piec. Żaden nigdy mi nie strzelił. 

Ta ochrona powrotu ma jedną wadę. Zawsze zostaje w piecu ciepła woda i nie ma jak je spuścić do bufora. Jakiś bajpas by się przydał żeby można było przelać 60stC z pieca na wychłodzony dół bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na do widzenia  sprawdzam temperaturę na dole bufora  i ustawiam pompe obiegową o kilka stopni wyżej  tak aby woda z kotła zamieniła się miejscami z wodą z bufora. Jednak jeżeli i bufor i kocioł mają po 90 C  na dole to trzeba pozostawić sprawę grawitacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawiam cieply.

Byly proby/opcje wyciagania ciepla z kotla ale to sie mscilo tym ze podczas startu byl mokry az do zagrzania. Przy cieplym tego nie ma.

2 godziny temu, Robokop napisał(a):

Zawsze zostaje w piecu ciepła woda i nie ma jak je spuścić do bufora

Jest, jest ale…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłą wodę z kotła najlepiej grawitacyjnie sama się spuści, ale moim zdaniem ważniejsze jest niedopuszczenie gorącej wody z bufora do kotła po wypaleniu, zwłaszcza latem na potrzeby CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd to powietrze u mnie. Filmik po przełączeniu z pierwszego biegu na autoadapt. Na pierwszym biegu za mały przepływ, na auto za duży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym filmiku. Dla mnie to jakaś tragedia. Zagrzał bym ten bufor do 90stC 20kg sosny. 

Może mokrym palił że tak temperatury nie dawało. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, po prostu na fabrycznych ustawieniach jest przedmuch przez PW, którego jest za dużo, dlatego ma niską temperaturę spalin, ale też wychłodził palnik. Poza tym miarkownik nastawiony na 90, a na kotle 70, więc wentylator ładnie w komin dmuchał, niezależnie od prędkości. Przy tak otwartej klapie od powietrza to mógł w ogóle wentylatora nie włączać, to by coś więcej podgrzał. Ja osobiście to bym mu radził najpierw pręt od PW wsunąć do końca i układać polana o 180* obrócone, korą do góry, jak kształt komory sugeruje.

Spojrzałem jeszcze jak bukiem palił, to na słuch już wiem, że zgazowania nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Robokop napisał(a):

Co myślicie o tym filmiku. Dla mnie to jakaś tragedia. Zagrzał bym ten bufor do 90stC 20kg sosny. 

Może mokrym palił że tak temperatury nie dawało. 

Jeśli ta sosna miała 20% wilgotności to sprawność tego atmosa wyliczyłem na nie więcej jak 60%, a na moim wyliczyłem plus minus 80% i i wiecie że na spaliny nie patrzę

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ja z ciekawości zważyłem ile mniej więcej spalam dobowo, zrobię małą sesję zdjęciową z dzisiejszego palenia. Może kiedyś nagram filmik jak będę miał rozładowany bufor do końca, jeszcze nie scalalem filmików może się czegoś nowego nauczę 🙂

Dodam, że ja palę tak, że na czopuchu mam 230-300*, według mnie jest to moIMG_20230119_132804.thumb.jpg.693f87bdbdd9be5e944eb0e0b119e810.jpgIMG_20230119_132804.thumb.jpg.693f87bdbdd9be5e944eb0e0b119e810.jpgc kotła zbliżona do maxymalnej.. 

Wstawiam fotki, będę edytował, patrzcie na czasy(na fotkach) i rozkład temp na buforze.. IMG_20230119_134924.thumb.jpg.93f480288f8c3fd61a865b27c23eeb19.jpgIMG_20230119_135116.thumb.jpg.71d46790e9e8c043c06c14f2ea5eeffb.jpgIMG_20230119_140708.thumb.jpg.6160b61cdb895075a0df1939cd742dc6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować, więc szeryf niech połączy posty 🙂

Ostatnia fotka po około 2 godz palenia, wsad był jeden, drewo różne, łącznie z patykami, na dom cały czas szedł odbiór, oraz cwuIMG_20230119_143703.thumb.jpg.a161f7caf7e213b82756181aa80de321.jpgIMG_20230119_144144.thumb.jpg.0117869e5673139ac5248faf219eb0d7.jpgIMG_20230119_152752.thumb.jpg.852cad3337a7fb61db23752be519b121.jpgIMG_20230119_152920.thumb.jpg.62be472b78b0821754bc3f6e1929e7a2.jpgIMG_20230119_160220.thumb.jpg.13f063a446ef313895263861ecc3ec23.jpg. Nie wiem gdzie ta sosna szła u tego gościa od atmosa.. U mnie tak to wygląda..  Muszę teraz wyjechać, kociołek zostawiam sam sobie 🙂

Wsadu zostało jeszcze 1/3 więc jak wrócę pewnie po 95* będzie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym filmiku. Dla mnie to jakaś tragedia. Zagrzał bym ten bufor do 90stC 20kg sosny. 
Może mokrym palił że tak temperatury nie dawało. 
2 miesiące temu w komentarzu zwróciłem mu uwagę, powietrze wtórne powinien doregulować. Niby przyznał rację, ale ponownego testu nie zrobił chyba. Tak swoją drogą, to jak w Atmosie zdiagnozować, czy pręt od PW jest dobrze ustawiony? Brak wizjera, to jakaś porażka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może dla Was będą to śmieszne pytania, ale w instrukcji tego nie znalazłem... Na samym dole odpływ/zrzut wody z kotła. Powyżej po prawej należy wpiąć powrót do kotła, a co to jest na samej górze po prawej stronie?

MPM DS WOOD 26kW tył.jpg

I tutaj kolejne dwa otwory. Czy do jednego z tych trzech można wpiąć grupę bezpieczeństwa, a dwa pozostałe zaślepić?

MPM DS WOOD 26kW przód.jpg

Czy tak mogłoby to być zrobione?

 

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez 88oonn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maracz napisał(a):

@zaciapa rozumiem że bez zawirowywaczy taka temp spalin? Jeszcze jedno, jak wygląda wymiennik po takim przepaleniu sosną u Ciebie?

U mnie wymiennik suchy, kolor szarego popiołu.. Nie taki biały jak u Ciebie 🙂

Zawirowacz mam przeważnie wyjęty, stabilniej mi się pali, dziś paliłem, z zawirowaczem dlatego niższa trochę tem. 🙂

Przed chwilą wróciłem, właśnie się dopala po 3,5 h palenia.. 

 

IMG_20230119_173323.jpg

IMG_20230119_173304.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tak z ciekawości tylko pytam jak u innych palaczy wygląda sprawa spalania sosny. Z moich obserwacji wynika że ogólnie z drewna ciężko uzyskać trwały żar, a z samej sosny to chyba najciężej. A właśnie przy sośnie przydałby się gorący i trwały żar, żeby czysto spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę tylko sosną. Nie mam problemu z tym. Dobrze ułożone drewno wypala się bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@88oonnTam z tyłu po prawej mam ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Ale docelowo tam powinien być układ zabezpieczający kocioł przed przegrzaniem, który w razie czego zrzuci wodę, żeby kotła nie zagotować. Grupę bezpieczeństwa mam założoną tak jak na obrazku nr 3 bo tak powinno być. Na górze kotła z tych dwóch korków jeden mam zaślepiony. W drugim jest wkręcony miarkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maracz napisał(a):

Wrzuć foty wymiennika po tej sośnie, jeśli to nie problem.

Ok, jutro będę chyba palił to wrzucę. Muszę go i tak przeczyścić bo ze 3tyg nie czyściłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zaciapa napisał(a):

U mnie wymiennik suchy, kolor szarego popiołu.. Nie taki biały jak u Ciebie 🙂

Zawirowacz mam przeważnie wyjęty, stabilniej mi się pali, dziś paliłem, z zawirowaczem dlatego niższa trochę tem. 🙂

Przed chwilą wróciłem, właśnie się dopala po 3,5 h palenia.. 

 

IMG_20230119_173323.jpg

IMG_20230119_173304.jpg

Nie wiem ile ci idzie na dom ale jak ze 12kw to masz 80% sprawność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka

Ale co 12kw, to wyliczyłeś z wagi drewna? 

Ja wczorajszym paleniem chciałem się odnieść do tego filmiku co wstawił @Robokop

Jak u mnie wygląda codzienne palenie w mpm na bufor, na grawitacji i bez zbędnych sterowników. Patrzyłeś na czasy (na fotkach) jak szybko kocioł wstaje od momentu rozpalania z 36* do 70*?  Trochę szybciej niż u gościa na atmosie 🙂

Co do mojego bufora to w stopce nam 1000l, ale ostatnio liczyłem ile mi wyjdzie litrów nowy bufor, to z wzoru objętości walca wychodzi trochę więcej..

To co liczyłem na kartce to ten drugi to teraz mam w starym domu.. Dobrze jest policzone? 92cm średnica 180cm wysokość.. IMG_20230119_040439.thumb.jpg.e9c7700f854803529f9e2d713617daed.jpg

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 12kw to ci liczyłem pobór przez dom i bojler bo pisałeś że cały czas na dom i wodę idzie z bufora, ale może trochę za dużo liczyłem ,ale i tak się by w miarę zgadzało bo bufor liczyłem 1000l a ma więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, maracz napisał(a):

Spoko, tak z ciekawości tylko pytam jak u innych palaczy wygląda sprawa spalania sosny. Z moich obserwacji wynika że ogólnie z drewna ciężko uzyskać trwały żar, a z samej sosny to chyba najciężej. A właśnie przy sośnie przydałby się gorący i trwały żar, żeby czysto spalić.

Sosna jest specyficzna i pomimo że lżejsza od liściastego, produkuje więcej smolistych i kalorycznych gazów, nie tworząc tak solidnego węgla drzewnego. Dlatego podawanie większej ilości PW jest chyba koniecznością. U mnie idzie wszystko przez zasyp i przy palniku. Jak żar wędruje szybko do góry, to zawsze na dole przed palnikiem jest solidna warstwa żaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.