Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Obierki podrzuca mi sąsiad jest ich 7 w domu i wszyscy lubią ziemniaki,słaby ciąg lub wąski,mały palnik przyczyą dymienia górą.Jestem uczulony na smołę,paliłem parę lat w gs od góry teraz w u24 o smole zapomniałem .eksperymentuj ,szukaj ,a jak nie rozwiążesz problemu,pozostaje olx,allegro itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest myśl, tylko czy pochylenie kotła nie uszkodzi mi podłączonej już instalacji?

Pochylnie kotła najlepiej było zrobic przy montazu ,jezeli rury miedziane lutowane, czy spawane stalowe to trzeba uwazac .Plastyki czy pexy to sie podda bez problemu :D Pochylenie czasami pomaga juz pare mm  :D

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziane lutowane :(

 

Jakbym wiedział, że tak zachwalany tutaj mpm ma problem z zaklejaniem drzwi zasypu to podstawiłbym mu pustaka pod przednie nóżki :D a tak serio to wybrałbym zasyp od góry (bo chyba mniej zakleja).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm - też mam górny zasyp i póki co ani razu smoła nie zakleiła mi drzwiczek (ani jednych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zasyp górny i w ogóle nie wiem co to smoła, już o drzwiczkach nie wspomnę bo sznur biały jak nowy.. :) dodam, że powietrze na zasyp idzie cały czas...

Pozdrawiam Wesołych świąt... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zasyp górny i w ogóle nie wiem co to smoła, już o drzwiczkach nie wspomnę bo sznur biały jak nowy.. :) dodam, że powietrze na zasyp idzie cały czas...

Pozdrawiam Wesołych świąt... :)

Jak palisz węglem to też podajesz powietrze nad zasyp? Na ile otworzyć tą klapkę w zasypie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skinek

Palę mieszanką węgiel + drewno , czyli rozpalam ścinkami papieru jakieś kartony , na to trochę  trocin, sypie węgiel około 8 kg i pod drzwiczki układam drewno... Taki załadunek starcza mi na całą dobę , palę oczywiście z buforem (jak już pisałem wcześniej). Podczas rozpalania drzwiczki popielnika uchylam na kilka cm, a jak już piec osiągnie ponad 50* zamykam drzwiczki i włączam miarkownik, piec zaczyna wtedy żyć swoim życiem  :) PP ustawione na 2 cm (tą blachą od środka)

Na zasypie z reguły klapkę mam otwartą na połowę oczka, czasem na całe i fuka mi wyłącznie wtedy jak otworzę drzwiczki popielnika...

Wspomnę jeszcze bo to dosyć istotna sprawa, mam blachę zmiejszającą komorę zasypową, którą sam zrobiłem, przedwczoraj, ją wyjąłem do poprawki i paliłem przez dwa dni bez niej, to powiem że masakra...pełno dymu w kotłowni , problemy przy rozpaleniu.. jedyny + to taki ,że jest komfort z brakiem zawieszaniu się opału, co z blachą musiałem kilka razy dziobnąć z góry żeby opadło...

Poza tym same zalety, brak dymu z komina , brak dymu w kotłowni, właśnie przed chwilą schodziłem zobaczyć jak się pali , podnoszę klapę zasypową (bez zwłoki czekania), miarkownik w górze , obieg dłógi i co , dymu brak  :D

 

Mikesz62

Z tymi obierkami też u mnie problem (przeważnie kasza i ryż )  :)

Ze starego pieca zostało mi trochę zielonego proszku (nie pamiętam nazwy)

to nieraz sypnę trochę na żar jak już sie dopala , wtedy się robi taki siwy nalot na komorze , który później ładnie skrobaczką schodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zbliżające się Święta

pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości

i ciepłej rodzinnej atmosferze.

Kolejny zaś rok niech będzie

czasem pokoju oraz realizacji

osobistych zamierzeń. :-)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wasze problemy ze smoła i zalepionymi

drzwiczkami zasypowim biorą się za za niskiej tęmperatur wody 45/50 czyli spieprzona instalacja grzewczca.Przy niskiej temperaturze woda w komorze zazasypowej się skrapla i razem ze smoŁą okleja nam drziwczki.Ja palę całodobowo na temperaturze wody 65/70 stopni bo inczej bym zamrzł i drzwiczki mi się nie zakleiły smołą a mam drzwiczki od przodu,mój kocioł to nie mpm ds 2. Obierki z ziemniaków=woda=więcej kleju na drzwiczkach.

Edytowane przez Clenburnx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła powstaje z powodu uwalniania substancji smolistych zawartych w drewnie na skutek jego podgrzewania i nie ma nic wspólnego z parą wodną, która powstaje z odparowania wody. Faktem jest, że substancje smoliste przyklejają się łatwiej do skondensowanej na ściankach kotła pary wodnej czyli wody. Można to porównać do wędzenia, którego proces wstępny polega na wysuszeniu mięsa aby nie okopcić dymem wędlin. W kotle ds niestety nie da się wyeliminować całkowicie smoły, dziwi mnie tylko, że nikt z użytkowników nie skonstruował jeszcze lekarstwa na tą bolączkę. Mam górny zasyp i nie mam tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam wszystkich. Wasze problemy ze smoła i zalepionymi
drzwiczkami zasypowim biorą się za za niskiej tęmperatur wody 45/50 czyli spieprzona instalacja grzewczca.Przy niskiej temperaturze woda w komorze zazasypowej się skrapla i razem ze smoŁą okleja nam drziwczki.Ja palę całodobowo na temperaturze wody 65/70 stopni bo inczej bym zamrzł i drzwiczki mi się nie zakleiły smołą a mam drzwiczki od przodu,mój kocioł to nie mpm ds 2. Obierki z ziemniaków=woda=więcej kleju na drzwiczkach.

 

Mój u24 nie widział temp.wyższej jak 50 st. na wyjściu ,powrót nie mam zielonego pojęcia a smoły nie znajdziesz w komorze zasypowej, tym bardziej w wymienniku czy w kominie ,więc Twoja teoria daje w łeb.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz powietrze przez zasyp.Smoła u mnie pg podane w żar.Powietrza przez zasyp nie podaje.

post-71195-0-44707800-1482750348_thumb.jpg

Edytowane przez Clenburnx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obecny model nie jest dedykowany do spalania drewna?, sam jeszcze nie zdecydowałem się na zakup ale z postów wynika że użytkownicy chwalą sobie mpm-a, oczywiście z całym dobrodziejstwem jakie niesie ze sobą stosowanie tego typu opału. Ja osobiście poczekam na debiut kotła hg , cena, moce itp. pożyjemy zobaczymy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest parter i podasze łacznie 180 m 2 i nad tym jest jeszcze strych nie użytkowy a pod domem jest jeszcze piwnica:) czytałem  ten wątek i myślalem poważnie czy nie skusić się na ten piec ale nie wiem. dużo pisało ze po  przerobkach piec jakoś sobie radził. do pieca będzie podpieta pompa ciepła na powietrze żeby ogrzewać ciepłą wodę w lecie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest co ogrzewać, a izolacja dzisiejszych standardów? Bo może warto pokusić się o pompę na cały budynek, pompa do cwu markowa około 8 tyś, mpm 21-24 kw ponad 4 tyś + bufor 2 tyś, komin z którego przy pompie można zrezygnować 3-5 tyś i już jest pompa 9-10 kw markowa. Ale to wszystko oczywiście zależne od zapotrzebowania budynku?

Edytowane przez Bolczaczko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.