Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc nie zwróciłem wtedy jakieś szczególnej uwagi ale wydaje mi się że było w miarę OK.

Nie jestem jakimś matematykiem ale próbowałem obliczyć moc potrzebną do podniesienia temperatury wody o 60C w 400l  i wyszło mi ponad 30Kwh , a wiec wychodzi że uzyskuje z niego około 15 Kw (jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi) z cegłą nagrzanie trwało 20-30 minut dłużej   to około 20% mniej , około 12Kw.

Z cegłą temperatura na czopuchu około 100C woda ledwie się smażyła , bez cegły i zuchylonym popielnikiem jest wyższa odparowuje moment podejrzewam że w granicach 130- 140C

Co do powiększenia dolotu dla tych co chcą wykorzystać pełną  moc to by była dobra alternatywa , nie trzeba by kombinować z uchylaniem drzwiczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale czy wtedy klapka będzie przymykała jak byś powiększył otór na np 12x7 no i jak z gwarancją w tym przypadku czy nie przepada. Jak coś zmienisz z tym otworem to daj znać czy coś się poprawiło.

A i fajnie by było jak byś jeszcze zamieszczał od czasu do czasu jakieś uwagi i spostrzeżenia z użytkowania tego kotła.

 

A jak masz ustawione otwory PW z boku wyczystki i na drzwiach zasypowych.

Nie dymi tobie przy podkładaniu jak masz na dole otwartą klapapkę PG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale czy wtedy klapka będzie przymykała jak byś powiększył otór na np 12x7 no i jak z gwarancją w tym przypadku czy nie przepada. Jak coś zmienisz z tym otworem to daj znać czy coś się poprawiło.

A i fajnie by było jak byś jeszcze zamieszczał od czasu do czasu jakieś uwagi i spostrzeżenia z użytkowania tego kotła.

 

A jak masz ustawione otwory PW z boku wyczystki i na drzwiach zasypowych.

Nie dymi tobie przy podkładaniu jak masz na dole otwartą klapapkę PG

 

 

Amples, czy mógł byś zważyć, ile wagowo spalasz drewna do nagrzania CWU.

 

Jest tu sens cokolwiek  pisać ,w zamian jakieś aluzje

 

 

   Albo jeszcze 400-litrowy bojler nie ostygł i nie trzeba grzać albo kolega dostał choroby popromiennej i zaniemógł ... ;)

Albo wszamał mocarza :) .

 

 Osoby myślące sposób (nikt ni nie wmówi że białe jest białe , kto nie zemną ten z zomo itd.) Leczcie się puki czas 

Takie odzywki stosuj tylko w przedszkolu bo tam może po uszach nie dostaniesz , 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Nie nabzdyczaj się za małe żarty bo i te są czasami potrzebne. Te nasze teksty, to przecież z zazdrości. Wynik jaki podałeś jest jak dla mnie po prostu fantastyczny aż wręcz nieprawdopodobny. Dlatego byłoby miło gdybyś zważył drewno zużyte do takiego rekordowego palenia. Sam podejrzewam, że gdzieś w pomiarach robisz jakiś błąd albo komora kotła jest bardzo pojemna i te 2/3 to więcej niż u mnie cała, z której pewnie i tak 400 litrów bym nie nagrzał od 20 do 80 st. C. No jest jeszcze taka możliwość, że bojler ma niezwykle sprawne i jeszcze niezakamienione wężownice i to dzięki nim wyciąga wszystko co możliwe z opału. Ale do rozwiania wątpliwości miło byłoby poznać więcej szczegółów... a nie tracić czasu na przepychanki  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

przy wsadzie 2/3 komory  drewna ułożonego poziomo to nagrzewam 400l  z 20C do 80C  w około 2gdz , mpm ds 14 kw

Nie rozumiem wątpliwości niektórych kolegów. Kilka minut liczenia z wyjściowych danych: 47l komory załadowczej, kaloryczności drewna rzędu 4kwh/kg, 1,16Wh/(1l x 1K), i wychodzi, że jak najbardziej możliwe i prawdopodobne.  I to wcale nie będzie jakaś kosmiczna sprawność.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno zakupiłem kocioł firmy MPM 14kw. Było pierwsze odpalenie na wodę użytkową, dość ciężko miał pociągnąć dym do komina więc zakopciło mi cała piwnicę. Delikatni namoczyłem szmatkę w benzynie i wrzuciłem do wycioru na samym dole, podpaliłem i jak ręką odiął zapaliło się w piecu i dym poszedł do komina. Było drugie palenie również na CWU ale efekt był podobny. Dzisiaj postanowiłem że wyciągnę jedną szamotkę i zobaczę czy efekt z ciągiem się poprawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja swojego kopciucha (żubr) 20kw przerobionego na ds rozpalam z 25* do 80* w ok. 1godz na cwu, bojler 120l. Pali się 4-5godz z temp 80*-90*, spalam 6-7 kg drewna suchego .w bojlerze 60*-70* mierzone w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj szamotka została wyciągnięte ale został opatentowany sposób palenia więc zobaczę jeszcze jak będzie się sprawował w z cegłą. Ogrzewanie CWU przyznam że jestem jak narazie zadowolony jedno załadowanie pieca kawałkami drewna plus zrębki drewna i woda 70C. Przyznam że u mnie po rozpaleniu otwór powietrza jest wystarczający musze nawet przymykać bo mocno ciągnie do komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za parę tygodni wstawiam zamówiony kociołek 8-10kW.Zastanawiam się jeszcze nad pracą pompy do ładowania bufora.Do tej pory używałem do tego termostatu z bojlera,który załączył pompę po uzyskaniu zadanej temp.i przepompowywał cyklicznie wodę.Macie lepsze pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie przekroje komina i ile komina wystaje ponad połać dachową? nie powinno wracać do kotłowni przy dobrej drożności

 

U teściów wystaje z 2.5m ponad połać i jak się nagrzeje od słońca to cieżko rozpalić jest. Chyba że w wyczystce podpalimy kartke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie zainteresowani MPM.

Jestem na etapie zakupu tego pieca, ale mam pewne watpliwości. Chciałbym postawić na drewno i mam pytanie -  czy wielkość komory nie jest ograniczeniem. Czy ktoś próbował palić w tym piecu kawałkami drewna ok 40 cm ustawionymi w pionie.

2. pytanie to czy piec 12-14 wystarczy na mije 160 m2 + zasobnik 140 l. Dom ocieplony styropianem 10 cm (grafit) + instalacja nowa (10 kaloryferów + jakieś 70 m podłogówki)

Dzięki bardzo z góry za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie zainteresowani MPM.

Jestem na etapie zakupu tego pieca, ale mam pewne watpliwości. Chciałbym postawić na drewno i mam pytanie -  czy wielkość komory nie jest ograniczeniem. Czy ktoś próbował palić w tym piecu kawałkami drewna ok 40 cm ustawionymi w pionie.

2. pytanie to czy piec 12-14 wystarczy na mije 160 m2 + zasobnik 140 l. Dom ocieplony styropianem 10 cm (grafit) + instalacja nowa (10 kaloryferów + jakieś 70 m podłogówki)

Dzięki bardzo z góry za podpowiedź.

Komora wymusi jedynie większą częstotliwość odwiedzin kotła.Twardym drewnem może dasz radę sensownie ogrzewać,zawsze w razie większych mrozów można użyć węgla.Mam podobny metraż z izolacją i zamówiłem 8-10kW tyle że głównym paliwem będzie katowicki groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Puki co przez kilka następnych lat będzie dochodziło dość spore zużycie ciepłej wody. Więc chyba w moim przypadku 12-14 będzie lepszy. No i dla drewna ma trochę większą komorę zasypową. Poza tym w lecie cuw będzie z pieca gazowego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wpisy kolegi "gondolierzy" ma Buderusa 32D teoretycznie na drewno. Taka sama konstrukcja tylko z większym zasypem i opinie ma raczej umiarkowane. Jak nastawiasz się na drewno to poszukaj konstrukcji typowo pod drewno. DSy średnio się do tego nadają. Pobór ciepła do cwu to moc średnio ok 0,5 kW , nie ma sensu doliczać tego przy doborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.