Skocz do zawartości

Sarmata

Forumowicz
  • Postów

    95
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Sarmata w dniu 27 Września 2016

Użytkownicy przyznają Sarmata punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Typowy projekt: 160m2 pow użytkowej (250m2 całkowitej), parter plus poddasze, połowa podpiwniczona.
  • Instalacja
    Grzejniki na instalacji rozdzielaczowej (ok. 160 żeberek alu) podłogowka w kuchni i dwoch łazienkach (ok. 50m2).
  • Kocioł
    MPM DS 14kW, górny zasyp

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    małoplska

Ostatnie wizyty

1 582 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Sarmata

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Maxiii wybacz ale coś mi się tu nie dodaje. Ja 25 kg węgla spalam na dobę przy -10*C. Jak piszesz że masz 20 cm ocieplenia to tem kocioł i na 300m2 by wystarczył, więc nie w mocy kotła tu problem, spalanie które podajesz też jest nierealne chyba że palisz sianem. Po pierwsze wywal tego unistra i załóż zwykły miarkownik, wkręcałem miarkownik na pełnej instalacji jak sobie wszystko przygotujesz to wypłynie max litr wody. Grzejniki przy 75* mają moc nominalną dobieraną na -20*, przeciętnie wystarcza 50. Poczytaj trochę postów wstecz to znajdziesz odpowiedź na większość swoich problemów. A jak chciałeś palić drewnem to trzeba było wziąć 21kW nie ze względu na moc a na szerokość zasypu. Wątków o DSach jest kilka i informacji nie brakuje a w razie wątpliwości trzeba było pytać na forum przed zakupem a nie teraz mieć pretensje do producenta czy pośrednika.
  2. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Poszerzyłem jeszcze trochę palnik, moc jest potężna, szybciej wciąga dym z komory i nadal czysto spala. Jak kupowałem swojego Mpma to był najtańszy DS na rynku a rozwiązaniami dorównywał mu chyba tylko znacznie droższy Ceramik. Droższe były też Kwkd i Hef bez ceramicznego palnika. To niezły kociołek ale w tej cenie można już mieć retortę z marketu.
  3. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Maronka, ja to trenowałem w zeszłym roku, znajdziesz w moich postach. Zawsze dochodzi do detonacji gazów w komorze zasypowe i zadymienia kotłowni. Jak już, to powietrze podawane nad ruszt.
  4. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Nigdy nie zauważyłem wilgoci w kominie podczas palenia węglem (mam wyprowadzona rurkę na skroplony). Woda pojawia się tylko w lecie, kiedy pada deszcz. Żeby podnieść temp ma wylocie, wystarczy wstawić wystans pod klapę krótkiego obiegu i część spalin pójdzie prosto w komin.
  5. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Witam, dawno nie zaglądałem dorzuciliście parę stron. Wrzucam zdjęcia mojego obecnego palnika (I generacja). Na drugim zdjęciu jest widok od strony wymiennika, część czerwona powinna być wycięta. Wszystko wstawione na równo pod ścianą komory. PW otwarte na 1/2 i spala kompletnie bez sadzy, czyszczę go 1/tydzień z popiołu. Rzeczywiście po zwężeniu palnika porywane jest więcej popiołów do wyczystki pod wymiennikiem. I taka może anomalia, przy temp -15 -20*C nie musiałem rusztować, popiół sam przelatywał przez ruszt. A im częściej jest w podtrzymaniu tym bardziej się zapopiela. Mam teraz trochę mokrego modrzewia i paliłem nim prze weekend. Poza tym że co 6 - 8 h trzeba dokładać przy ok 0*C to żadnych skutków ubocznych nie widzę. Żadnej smoły wylewającej się z pieca zaklejonych dżwiczek itp. (zasyp górny). Ale za dużo z tym zabawy, do drewna tylko te szersze modele. Wrzucajcie więcej zdjęć Waszych modyfikacji, bo za dużo tu teorii a za mało praktyki. Pozdrawiam.
  6. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Prawie 180 stron wątku i nie znalazłeś nic konkretnego? Przepraszam Widzisz ale się uśmiałem.
  7. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Dokładnie Maronka, poczytaj opinie o Dakonach, szczególnie 25 Max który teoretycznie jest do drewna. A jak masz zamiar przepalać to tym bardziej nie widzę sensu brać DSa. Poza tym drewno ma 2,5x mniej energii niż węgiel więc komora musi być OGROMNA.
  8. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Radowan, potwierdzam to co już wcześniej zostało napisane MPM12-14 spokojnie wystarczy. Ja mam 230m2 i przy -17*C spaliłem ok 35 kg węgla co wg moich obliczeń daje nie całe 9 kW (ciepłowłaściwe wskazuje mi max zapotrzebowanie na ok 10 kW, więc się z grubsza zgadza). Nie zawracaj sobie głowy mocą na CWU bo średnio na dobę to tylko 0,5kW (chyba że masz hotel). Ja zasypuje wieczorem do pełna a rano tylko rusztuję i to cała filozofia. Palę już drugi sezon węglem z Wesołej 32.2, zmniejszyłem trochę palnik (1 generacja) i nic więcej już nie kombinuję. Nie potrzeba żadnych buforów, blach, RCK itp, wystarczy solidny komin i dobry hydraulik. Dołóż sobie zawór mieszający jak nie masz termostatów na grzejnikach. Kocioł kupowałem świadomie pod węgiel i po przejrzeniu wielu forów i doświadczeniach z GS. Kocioł nie jest pozbawiony wad ale wśród zasypowców nie widzę lepszej konstrukcji.
  9. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Sporo się tutaj pisze o paleniu na pełnej mocy i poszukiwaniu niebieskiego płomienia ale rzadko jest wspominana strata kominowa. Szukając optymalnych ustawień palnika zacząłem podawać już zbyt dużo powietrza, sadzy w wymienniku nie było ani grama ale spalanie wzrosło i to znacząco. Wlot do palnika miałem rozbudowany w stronę komory załadunkowej, skróciłem go do wymiarów oryginalnych, co zmniejszyło zaciąganie PP z pod ruszt. Wlot do palnika zawężony jest tylko po obu stronach na grubość cegły. Całkowicie zamknąłem PW. Przy takich ustawieniach płomień nadal jest jasno żółty a w podtrzymaniu niebieskawy. Na wymienniku oprócz popiołu pojawiła się minimalna ilość sadzy ale przy porównywalnych warunkach zewnętrznych spalanie spadło z 25 do 19 kg/ dobę. Przy braku analizatora spalin wydaje mi się, że to właśnie balansowanie na granicy powstawania sadzy w wymienniku może być wskaźnikiem optymalnego spalania.
  10. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Genab, palę orzechem z Wesołej, mało popiołu i nie spieka się. W zeszłym sezonie zeszły mi ok 4t. Jeżeli chodzi o wezyry to zakleiły się smołą po 3-4 miesiącach. Przy wymianie szamotu musiałem je wyciąć bo inaczej by nie wyszły.
  11. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Kabzik, jak pisałem wcześniej, na tak małą powierzchnię kup najmniejszą retortę jaką znajdziesz i przy okazji obskoczy Ci CWU latem. Może jeszcze na dopłatę się załapiesz. Rozumiem że nie masz perspektywy na gaz. Ja mam 230 m2 dobrze ocieplone i 10 kW spokojnie by to ogrzał. Jak już koniecznie chcesz MPMa to najmniejszego.
  12. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Marek85st, jeżeli chcesz wiedzieć ile powinieneś spalać, wejdź sobie na ciepłowłaście i na kalkulatorze wyjdzie Ci wartość dla średniej temp w sezonie ok 1*C (czyli tak jak teraz). U mnie sprawdza się w 100%. Palę w MPMie drugi sezon i działa jak automat, zasypuje raz na dobę a rano tylko rusztuje nawet bez zaglądania. I przy węglu żadne bufory nie są potrzebne od +10*C palę już bez wygaszania, (chyba od miesiąca). Poza tym wszystko powinno być ekonomicznie uzasadnione, za kocioł + bufor + sterowanie to można kupić już przyzwoitą retortę.
  13. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Podając powietrze dołem węgiel pali się w okolicach palnika na czym najbardziej nam zależy. Podając powietrze od góry rozpalisz cały zasyp lub paląc z niewielką mocą żar "wypełznie" do góry aż pod same drzwiczki. Dlatego to rozwiązanie stosuje się przy drewnie, ponieważ powietrze z pod rusztu przelatuje przez duże przestrzenie między szczapami nie biorąc udziału w spalaniu. Oczywiście paląc węglem lub drewnem z domieszką węgla łatwo utworzyć i utrzymać warstwę żaru przed palnikiem i wtedy podawanie powietrza pod ruszt jest praktyczniejsze.
  14. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Emigrant, a co to za różnica czy otwór będzie w drzwiczkach bocznych czy 15 cm wyżej przy górnym zasypie. Jak nie będzie podciśnienia w komorze to z każdego otworu będzie dymić. Kristofer, dlaczego nie? Przerabiałem to osobiście i zasada jest taka, że powietrze można dopuszczać tylko jedną klapka albo górą albo dołem. Przy węglu lepiej dołem, przy drewnie jeżeli brakuje mocy można próbować górą, rozpali się większa obiętość wsadu (choć drewna nie praktykuje). Tak jest to rozwiązane w DSach na drewno np. Supraclass 24Max. Na smołę też to pomaga bo wysycha i robi się krucha, można ją zdrapać jak komuś przeszkadza. Mi smoła niczego nie zakleja wiec z nią nie walczę. W piecu palę 24/7, czyszczę go co 2 tygodnie, na razie nie sprawia żadnych problemów.
  15. Sarmata

    Kocioł DS MPM

    Nie wymagajcie do zwykłego zasypowca czystości spalin jak w retorcie za 7kPLN. Diesel z euro 5 jak mu depnieszto też przykopci. Zanim praca kotła się u stabilizuje i węgiel mocno gazuje to z pewnością może pracować z dużym niedomiarem powietrza. Jeżeli groszek jest drobny też będzie ograniczał napowietrzenie gazów. Samo powietrze wtórne nie poprawi sytuacji. Gazy muszą się mieszać z powietrzem jeszcze przed palnikiem jak w klasycznych palnikach gazowych. Udział powietrza można regulować, wystarczy osłonić część rusztu przed zsuwającym się węglem. Najłatwiej wydłużyć górną szamotkę w stronę zasypu, regulacja metodą prób i błędów do uzyskania jasno żółtego płomienia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.