Skocz do zawartości

gondoljerzy

Stały forumowicz
 • Zawartość

  913
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Ostatnia wygrana gondoljerzy w dniu 26 Marzec 2015

Użytkownicy przyznają gondoljerzy punkty reputacji!

Reputacja

24 Bardzo wysoki

O gondoljerzy

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Łomża

Ostatnie wizyty

5155 wyświetleń profilu
 1. gondoljerzy

  Bardzo Tani Kocioł Ds

  Kolejny przyrząd do utylizacji drewna? Na tej samej stronie masz taki sam i tak samo marny utylizator za 1 tyś. taniej. http://www.tanieogrzewanie.pl/ekologiczny-kociol-piec-zasypowy-na-drewno-i-wegiel-grizzly-10-12-kw
 2. gondoljerzy

  Kocioł Z Dopalaczem-Projekt Kotła Dolnego Spalania.

  Nie wiem czy dać płaszcz wodny. Za mało w tym temacie eksperymentowałem, żeby głosić aksjomaty. U siebie wyłożyłem całą komorę szamotem, a pod szamotem płaszcz wodny. Drewno zdecydowanie chętniej się rozpala w górę komory, niż gdy tego szamotu nie było. Tylko u mnie idzie samo drewno, a Ty planujesz mieszanki. Zdarzało mi się przy mrozach dodawać węgla i wtedy jest większe uszczelnienie zasypu. Ale ja te eksperymenty źle wspominam. Szamot z marketu za słaby jest dla żaru z węgla.
 3. gondoljerzy

  Bardzo Tani Kocioł Ds

  Prosty jak konstrukcja cepa, więc tani, ale zdecydowanie nie do drewna i tym bardziej nie do sosnowego. Żywice z iglaków dopalać, to i niejeden kocioł ,,do drewna" nie potrafi.
 4. gondoljerzy

  Kocioł Z Dopalaczem-Projekt Kotła Dolnego Spalania.

  To w końcu jak: PW regulowane razem z głównym, ale jednak nie zamykane do końca? To może nie kombinuj na siłę i daj oddzielną regulację PW? Chociaż rozumiem ideę proporcjonalnej regulacji. Do jakiego paliwa chcesz dedykować kociołek? Bo dla węgla, to ja bym dał głębszy popielnik i ruchomy ruszt, a dla drewna to bym z popielnika całkiem zrezygnował. Z rysunku wynika, że płaszcz wodny będzie dopiero w wymienniku. Zawartość komory zasypowej bez jakiegokolwiek chłodzenia będzie miała tendencję do rozpalania i odgazowywania. Może się zdarzyć, że na samym powietrzu wtórnym będziesz palił. Izolacyjny materiał ogniotrwały to moim zdaniem dobry pomysł na dopalanie gazów. Sam tak sobie zrobiłem przerabiając kocioł do drewna i nie żałuję. Dałem płytę ceramiczną, która nie jest tak wytrzymała mechanicznie jak szamot, ale jakoś już 6 sezon działa. Płyty coraz mniej, ale nadal nie muszę palić na 100% żeby w kanale był żar. Jedno ale: ja przerabiałem kocioł i nie miałem miejsca. Gdybym wymyślał od zera, to zrobiłbym okrągły kanał dopalający z twardszej ceramiki, a izolację dopiero za tą ceramiką. Coś jak Rocket Stove. P.S. Podobnie prowadzone powietrze wtórne miał jeden, nieprodukowany już kociołek DS. Bodajże IRLEH.
 5. gondoljerzy

  Dobór kotła Modernizacja Instalacji Co W Starym Domu

  Typowa sytuacja, gdzie ocieplono domek, a instalacja CO pozostała z czasów wcześniejszych. Ale to nie jest minus dla instalacji. Ze swojej strony odradzałbym wymianę grzejników. Dzięki nim instalacja ma sporą pojemność wodną i sporą bezwładność działania. Ma to minusy, ale ma też plusy. Wolniej się to nagrzewa, ale też wolniej wychładza. Poza tym, jeśli domek jest z lat 70tych, to pewnie instalacja działa grawitacyjnie. To te jest zaleta, bo w razie braku prądu można napalić i mieć w domu ciepło. Też mam dom z czasów Gierka, a docieplony za prezydentury Bolka. I też kocioł olejowy. Robiąc swoje przeróbki w ostatnich latach zachowałem całą starą część instalacji, wraz z jej grawitacyjnym działaniem. Na dzień dobry można zapytać, czy aktualny kocioł jest górnego spalania? A jeśli tak, to czy palenie węglem odbywa się metodą od góry? Jeśli nie, to można popróbować. Tylko trzeba by regulator ciągu w kotle mieć (miarkownik termostatyczny lub elektroniczny) i powietrze wtórne doprowadzić. Dmuchawy większość ludków odradza. Jeśli mimo wszystko zmiany, to najprostsze i najtańsze inwestycyjnie było by dokupienie palnika na pellet do kotła olejowego. Zwłaszcza, że kociołek olejowy jest prawie nowy. Tylko trzeba się liczyć z kosztem pelletu, ale wygoda większa niż teraz. Inna opcja - do aktualnej instalacji i kotła dołożyć bufor (duży zbiornik wody). Kocioł niech grzeje bufor, a instalacja niech bierze z bufora ile dla domu potrzeba. Kolejna opcja - wymiana kotła na ekogroszkowy.
 6. gondoljerzy

  Przeróbka Kotła Ds Na Gs

  Mam wrażenie, że się zagalopowałeś w wyciąganiu wniosków ze swoich doświadczeń. Kocioł nie jest ten sam, bo po przeróbce na GS masz mniejszy i lepiej dogrzany zasyp, masz też większą powierzchnię wymiany ciepła. Jeśli to ma być ten sam kocioł, to ja od jutra mogę uchodzić za murzyna. Z całą resztą można się zgadzać, ale nie generalizuj o wyższości GS czy DS.
 7. gondoljerzy

  Palnik Do Spalania Dymu?! - Wasze Opinie

  Nie masz przysłoniętego rusztu za przegrodą? Nie wentyluje Ci tam kociołek nadmiernie, z pominięciem zasypu?
 8. gondoljerzy

  Ruszt Do Dolniaka Własnej Roboty

  Może żeliwny sztabkowy da się dopasować? Ma tę zaletę, że każdy kawałek jest oddzielny i nie ma naprężeń przy nierównomiernym nagrzaniu. W razie przepalenia, pęknięcia, wymieniasz tylko uszkodzony element, a nie wszystko.
 9. gondoljerzy

  Którą Dmuchawę Zostawić

  Sam sobie odpowiedziałeś. <_<
 10. gondoljerzy

  Galmet Pomocy - Przegrzewanie Się Kotła

  Z Twoich wypowiedzi wynika, że jesteś laikiem i zrobiłeś CO od podstaw. Może daj więcej informacji o kotle i instalacji, bo tu wróżbitów ze szklanymi kulami nie ma. Jeszcze nikt nie zaproponował, że może grzejniki za małe i przez to się kocioł przegrzewa.
 11. gondoljerzy

  Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?

  Jak pamiętam ze szkoły, to podciśnienie w zwężce jest zależne od kwadratu prędkości przepływu przez zwężkę. Czyli zwężka nie będzie zasysać w stałych proporcjach. Do tego dochodzą jeszcze różne temperatury gazów. Nie życzę źle, ale daj Ci Bożę wstrzelić się w kompromis, czyli palnik działający optymalnie w najczęściej występujących warunkach pracy.
 12. gondoljerzy

  Kocioł Ds Mpm

  A co ma prędkość wody w obiegu do wydzielania kondensatu? Liczą się temperatura ścianek i skład spalin. Gdy są z nadmiarem powietrza, to i 30 stopni w kotle może nie wywołać kondensacji. Przy niedomiarze powietrza kondensat wydzieli się przy dużo wyższych temperaturach. Ile czasu palisz w MPM z temp. powrotu 35 stopni? Macałeś, czy nic złego nie dzieje się z blachą w dolnej części wymiennika ciepła?
 13. Można też odbierać ciepło w kanałach opadających i wtedy niepotrzebne zawirowywacze i cuda wianki, ale jakoś prawie żaden producent kotłów nie przyjmuje tego do łba. W przypadku palenia koksem w stalowym kotle z dość rozbudowanym wymiennikiem (w porównaniu do starych koksiaków) to ja bym był ostrożny z zawirowywaczami. Komin musi swoje ciepło dostać, a przy koksie powinien go dostać więcej, bo spaliny bez pary wodnej są cięższe. Inwestycja w czujniki czadu też by się przydała. lepiej na zimne dmuchać niż zrobić sobie kuku.
 14. gondoljerzy

  Palenisko W Altanie Problem Z Dymem - Nagroda

  Prezesadi, ty słuchaj rad heso, bo z przedpiszących on jeden tu wie co pisze. Kluczem jest ciepło. Komin i okap muszą być cieplejsze od otoczenia, żeby powstał w nich ciąg. Dym zawiera cząsteczki stałe i po ostudzeniu może być cięższy od powietrza. To dlatego robią się cofki w kominach. Poszukaj sobie fotek kominków otwartych z wiszącymi nad paleniskiem okapami. Nigdzie nie zostawiają takich odstępów jak u Ciebie.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.