Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Test instalacji z zagotowaniem wody w kotle powinien przeprowadzić hydraulik podczas rozruchu i wtedy widać czy instalacja jest dobra czy zła

( prawidłowa czy nie).

 

Teraz taki test możesz  zrobić sam - 1/2 wiaderka węgla, wyłączone pompy, trochę browara - siedzisz obok kotła i obserwujesz

którędy para z kotła wychodzi.

Na bank pójdzie w instalację , zapowietrzy pompy i pewnie nie tylko pompy.

Na pompie nie masz sygnalizacji , że jest zapowietrzona, więc po wystudzeniu kotła znowu rozpalasz, a przy okazji uszkadzasz pompy na suchobiegu, a w miedzyczasie kocioł następny raz się gotuje.

 

Jak ostygnie - wymieniasz pompę (y) i wreszcie przerabiasz instalację wg zaleceń Normy i kolegów z tego forum.

 

Mam nadzieję że podczas takich prób kocioł się nie rozleci - bo masz prawidłowy ZB -1,5bar na kotle 

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podlaczone naczynie podobnie ale inne srednice zagotowalem wode nie raz zadnych ekstremalnych zdarzen nie bylo pompy tez nie zapowietrzone dzialaja to tej pory pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pierwszego odpalenia kotła.Wrażenia jak narazie pozytywne szybko złapał temperaturę podłogówki grzeją grzejniki również. Kociołek nie dymi zbytnio podczas załadunku pomimo że mam ładowany od góry. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne testy czyli regulacja płomienia itd. myślę że uda mi się pod koniec tygodnia wrzucic kilka fotek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM ma więcej ceramiki do dopalania gazów i chyba lepiej rozwiązane podawanie powietrza wtórnego. Można też porównać masę, co będzie w pewnym stopniu świadczyło o grubości użytych blach. Ruszta mają podobne. Sam mam klona Dakona, ale gdybym stał przed takim wyborem, postawiłbym na MPM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę doradzcie  jak prawidłowo wyregulować płomień, po kolei jakie sa etapy regulacji ogólnie, bo zapewne wartosci uchylenia poszczególnych przesłon beda sie róznić w zalezności od rodzaju kotła. Dzisiaj czeka mnie kolejny dzień zabawy z kotłem i chciałbym poznać przynajmniej tok postepowania. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam szanownych forumowiczów,

Temat trochę przygasa ale ze względu na temperatury to nie dziwi. Jest to mój pierwszy wpis, ponieważ właśnie odpaliłem swojego MPMa. Na początku myślałem o Dakonie, później już byłem zdecydowany na KWKD ze względu na dobre opinie. Ale ktoś wspomniał na forum o MPMie i na przekrojach nie bylo się do czego przyczepić. Wykonanie też jest estetyczne.Wybrałem wersję z górnym zasypem, wydaje mi się to wygodniejsze przy załadunku. Trochę obawiałem się kopcenia przy otwarciu zasypu ale komin fi200x8m spokojnie wszystko wyciąga.Jeszcze nie zasypywałem węgla ale jak na razie wrażenia pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko węglem można palić ale i na węglu próby już wykonane. Na zwykłym miarkowniku pali się bardzo stabilnie, żar utrzymuje się do wysokości grodzi. Przed otwarciem zasypu trzeba skrócić obieg i zamknąć powietrze główne, można powoli otwierając drzwiczki przewietrzyć komorę ale nie zawsze jest to konieczne. Jednak dobry ciąg to podstawa przy słabszym kominie bezpieczniej wybrać coś z poziomymi półkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy średnim poborze pali się warstwa 15-20 cm na całej powierzchni rusztu ale płomienie na wymienniku są bardzo małe czasem wręcz niewidoczne. Bardzo łatwo się go kontroluje, przy zerowym poborze (zakręcona cała instalacja) i całkowicie zamkniętym powietrzu po 20 min temperatura na kotle wzrosła o 2,5* a objętość żaru zmniejszyła się o połowę. Po godzinie pewnie by zgasło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby nie było tak słodko, gwałtowne zamknięcie powietrza na rozpędzonym piecu powoduje fukanie (z 5 razy mu się odbije). Smoła w zasupie jest już po pierwszym odpaleniu, na razie mi to nie przeszkadza. Palę orzechem z Wesołej, nie spieka się. Ruszt działa sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Sarmata

Kocioł sterowany miarkownikiem raczej czkawki dostawać nie powinien - miarkownik nie działa gwałtownie. Ewentualnie pozostawić minimalną szczelinę, która pozwoli płynnie wyhamować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.