Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jokoś nie przemawiają do mnie te konstrukcje. Najczęściej ogromna komora. Brak ceramiki. Najczęściej spalanie górne. Musi sie chyba nieżle smolić w takiej komorze (znam opinie odnośnie kotła Maxdrew rakoczy), trzeba w nich ostro palić.

Prawie już zamówiłem MPM DS 12-14. Zastanawiam sie jeszcze nad elektroniczna wersją miarkownika ciągu - Unister DK system. Zauważyłem w nim taki problem, że nie ma on opcji regulacji pracy pompą do CUW. Ma ktoś u siebie ten starownik. Bardzo zależy mi na odpowiedzi, za którą z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak nastawiasz się na drewno to poszukaj konstrukcji typowo pod drewno. DSy średnio się do tego nadają...

Tu się nie zgodzę albowiem kotły DS to idealne kotły do spalania drewna o ile tylko są do tego paliwa przystosowane, Powiedziałbym że bardziej nadają się do spalania drewna aniżeli taki Maxdrew.

 

@1mar trzymaj się z dala od Unistera  tym bardziej paląc drewnem. Aby uniknąć przykrych niespodzianek typu smoła na wymienniku lepiej nauczyć się sterować kotłem za pomocą pokrętła tak aby utrzymać stały dopływ powietrza 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

. Zastanawiam sie jeszcze nad elektroniczna wersją miarkownika ciągu - Unister DK system. Zauważyłem w nim taki problem, że nie ma on opcji regulacji pracy pompą do CUW. Ma ktoś u siebie ten starownik. Bardzo zależy mi na odpowiedzi, za którą z góry dziekuję.

 

Unister działa dwustanowo, tj. pełne otwarcie do uzyskania temp. i zamknięcie po jej uzyskaniu, można sobie tak dobrać łańcuszek, aby owe zamknięcie zostawiało minimalną szparkę, to kwestia wprawy i konstrukcji danego kotła oraz ciągu kominowego (aby nie zagotowac wody)

obsługuje on jednak 1pompę c.o.

 

 

Lepszym pomysłem w przypadku elektroniki jest zestaw SPR-11 w połączeniu z miarkownikiem MCIv4, tutaj jest płynna regulacja uchylenia klapki i bardziej regularny i czysty proces spalania. SPR-11 obsługuje pompę c.o. oraz cwu, dla lubiących gadżety dołożyc idzie panel domowy ppx albo nawet moduł internetowy z wykresami pracy....

 

SPR11 w połączeniu z miarkownikiem elektronicznym MCI to wydatek ok. 410zł

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te elektroniki dobre są do kotłów na wegiel ale napewno nie do drewna, szkoda kasy , kotła i komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałem na razie z elektroniki. Może kiedyś. Na razie zostaję przy mechaniczym miarkowniku i przy ręcznej nastawie. A w ogóle to duzo się dowiedziałem czytając forum. Dobra robota. Zupełnie inaczej podchodze do sprawy palenia w piecu. Na pewno jeszcze niejeden raz mi sie przyda pomoc. Dzięki Panowie. A drewno już do mojego przyszłego MPM-a sie całą wiosnę suszy. Mam nadzieję, że do zimy dojdzie. Wiem, że mosi być suche. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosna może trochę podeschnie,jednak najlepiej kupować opał corocznie i spalać po 3 latach suszenia,szczególnie twarde gatunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie robię mam 3 letni zapas bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu miałem pierwsze rozpalanie. Ogólnie jestem zadowolony, tylko nie wiem dlaczego komora zasypowa jest od razu tak zawalona sadzą. Mały problem miałem przy otwieraniu drzwiczek zasypowych buchało dymem, ale krótki obieg + powolne otwieranie zapobiega uciekaniu dymu na kotłownie(U mnie komin 26x26 i szyber nie zamykany). Czy drzwiczki zasypowe od frontu rozwiązały by sprawę z dymieniem? Na razie nie mogę testować, bo posadzki powylewałem i teraz 3 tygodnie nie będę palić w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem do zamawianego kociołka z pionowym zasypem wstawić nadstawkę z drzwiczkami ustawionymi pod kątem 45*,zwiekszy to zasyp komory i powinno ułatwić wsypanie węgla.Myślę też żeby w przyszłości,jeżeli zapotrzebowanie na opał wymusi dokładanie częściej niż co 12h,dołożyć małą żmijkę i dosypywać opał ze zbiornika przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zamówiłem kociołek Mpm Ds 17-19 kw , ale z pomniejszonym palnikiem do 14 kw . Chodziło mi o wiekszą komorę załadowczą . Do tego wziołem elektroniczny miarkownik unister i to chyba błąd paliwo będzie drewno czyli płynna regulacja lepsza tylko nie wiem jak to jest ale pan z Mpm powiedział mi ze ten unister który mi dał jest z płynną regulacją czy jest to możliwe ?? Czy też pan z Mpm się myli ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. 

Ponieważ stanąłem przed zakupem pieca, zacząłem grzebać po internecie i natrafiłem na tą stronę, Poczytałem i mam pytanie: 

Moje mieszkanie ma 50 m2 ( 2 pokoje kuchnia łazienka )w budynku zbudowanym przez Niemca - miejscowość Sokołowsko - góry, lasy. Potrafi być dość zimno - dzisiaj rano 5 stopni. Mury ~60 cm, stropy drewniane mieszkanie 1 piętro. (Każdy pali sobie.) Piec niestety musi być w domu - w tym miejscu w którym stoi stary (kamino  1981r.) Interesuje mnie piec 5-7 Kw. Chcę głównie opalać drewnem (buk 3 letni) z możliwością podparcia się węglem. Czy ktoś wie jak sprawuje się taki piec? Czy w takim mieszkaniu warto pomyśleć o buforze ciepła Mam możliwość wygospodarowania powierzchni 1x0,8x2,5 m. ?

Pozdrawiam.   

Edytowane przez Walas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może zamotuj zbiornik z gazem i będziesz miał komfort,bo żadnego kotła oprócz gazowego tam jakoś nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie ten zbiornik z gazem?  Na wspólnym podwórku?

Walas, jeśli zamierzasz palić drewnem to bufor na pewno warto zamontować. Tylko czy ci podłoga wytrzyma ciężar? Z buforem możesz też dać większy kocioł, bufor przechwyci nadmiar ciepła i mieszkania nie przegrzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem wodnym to nieporozumienie,syf,czarna szyba i tykająca bomba w razie przerwy w dostawie prądu.

Wymaga sporo miejsca na armaturę i dobrej jakości zasilania awaryjnego(nigdy czegoś takiego nie zastosowałbym u siebie)

Jak jest możliwość to kominek powietrzny z DGP grawitacyjnie.

Mam takie rozwiązanie w swoim drugim domku,jak będę na emeryturze.

Wymóg to przekrój komina 200cm2.

Jeżeli nie da rady poprowadzić kanałów pow. pozostaje piecokuchnia np. taka:

 

https://kotly.com.pl/produkt-kuchnia-weglowa-ogniwo----7-kw-2702.html?l=pl

 

Nic się u mnie nie wędzi,spalam drewno w swoim kominku bezdymnie.

Jak komin jest zimny np. po długim nie paleniu(jeszcze tam nie mieszkam) przez 20 min. trochę widać.

Natomiast przy paleniu ciągłym zero dymu.

Edytowane przez Kolanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o gwarancje, wg DTR w ogole nie ma gwarancji na ruszt oraz ceramike, czy to normalne praktyki wszystkich producentow ? Czytalem ze Defro DS mialy (maja?) problemy z dysza ceramiczna, jednak wymiana nastepuje blyskawicznie. Czy taki ruszt zeliwny nie powinien byc objety chociazby roczna gwarancja ? Pozdrawiam, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , czy do MPM -a 12-14 kw wejdą w poziomie 30 cm kawałki drewna ? Pytam bo ze 30 m3 tak chlastałem z uwagi na obecnego weterana (18-sto latek)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 8-10kW ładowanego od góry i jest sporo do zrobienia.Opalany będzie węglem,założono dlatego mniej szamotek,jednak wysokość pierwszej przegrody jest dosyć spora i pomimo prób regulacji PW z komina delikatnie dymi.Druga sprawa to podwieszenie klapki powietrza do miarkownika,muszę coś wykombinować żeby to chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na szerokość drzwiczek w DTR która to szerokość jest równocześnie szerokością paleniska , wynika z tego że każdy MPM zmieści  kładziony w poprzek 30 cm kawałek drewna  :rolleyes: super :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.