Skocz do zawartości

gondoljerzy

Stały forumowicz
  • Postów

    946
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Treść opublikowana przez gondoljerzy

  1. Jak duży i jak ocieplony dom ogrzewa pompa? Różnica temperatury zasilanie-powrót zależy od kilku czynników. Może po prostu obieg płynu jest zbyt powolny. Jeśli pompa źle pracowała ,,na krzywej", to może trzeba było zmodyfikować przebieg krzywej?
  2. Nie wiem jaką rolę ma pełnić zawór bezpieczeństwa? Przecież pompa nie zagotuje cieczy w obiegu. Prędzej przyda się jakieś miejsce do zalewania tego obwodu wodą (glikolem?+) i odpowietrzenie pompy. Chyba, że sama pompa Haier ma w środku wbudowany odpowietrznik. Jaką rolę ma pełnić tak wpięty bufor 60l? Naczynie przeponowe powinno być umieszczone wyżej. Przy konfiguracji uwidocznionej na schemacie, przy awarii/wymianie naczynia przeponowego cała zawartość bufora poleci na podłogę, albo do podstawionego wiadra. Edit: Jeszcze jedno: po co zaworki spustowe w górnej gałązce obiegu?
  3. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    A co ma prędkość wody w obiegu do wydzielania kondensatu? Liczą się temperatura ścianek i skład spalin. Gdy są z nadmiarem powietrza, to i 30 stopni w kotle może nie wywołać kondensacji. Przy niedomiarze powietrza kondensat wydzieli się przy dużo wyższych temperaturach. Ile czasu palisz w MPM z temp. powrotu 35 stopni? Macałeś, czy nic złego nie dzieje się z blachą w dolnej części wymiennika ciepła?
  4. Można też odbierać ciepło w kanałach opadających i wtedy niepotrzebne zawirowywacze i cuda wianki, ale jakoś prawie żaden producent kotłów nie przyjmuje tego do łba. W przypadku palenia koksem w stalowym kotle z dość rozbudowanym wymiennikiem (w porównaniu do starych koksiaków) to ja bym był ostrożny z zawirowywaczami. Komin musi swoje ciepło dostać, a przy koksie powinien go dostać więcej, bo spaliny bez pary wodnej są cięższe. Inwestycja w czujniki czadu też by się przydała. lepiej na zimne dmuchać niż zrobić sobie kuku.
  5. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Przy przepalaniu kocioł nie musi być dławiony. Powinien spalać dokładniej i oszczędniej niż przy pracy ciągłej. Możesz podać racjonalną przyczynę tego stwierdzenia? Z drugiej strony, co to za problem dołożyć jakiś zawór i pompkę przy samym kotle?
  6. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Jak prawidłowo? Bardzo dobre pytanie. Polecam wyszukiwarkę. Poniżej linki do pomysłów z tematu o trojaczkach Dakon/Buderus/Junkers. Użytkownik MPM powinien przeczytać ten temat. Kotły są podobne, problemy podobne i pomysły na modyfikacje można adaptować. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-34?do=findComment&comment=138516 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-32?do=findComment&comment=130610
  7. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Może wymiennik czas wyczyścić? Zawirowywacze dorobić? Albo przestać palić drewnianą drobnicą?
  8. Racja. Drobniejszy węgiel szybciej odgazowuje. Będzie więcej dymu i więcej kłopotów. Mam kolegę z kotłem GS. Uparł się na palenie groszkiem, bo tani i przywożą w workach na palecie. A z komina jak z Batorego na starych obrazkach.
  9. Podgrzałeś dom o 6 stopni w górę. To wymaga zdecydowanie więcej ciepła niż samo utrzymanie stałej temperatury w domu.
  10. Duży dom i nie do końca ocieplony. Może 13kg to całkiem dobry wynik? Nie piszesz nic o temperaturze w domu w chwili rozpalania i na koniec procesu. Nic o metodzie palenia: czy przepalanie, czy palenie ciągłe? Nic o temperaturze na zewnątrz.
  11. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Za co jest odpowiedzialna pompa? Bo jeśli za obieg na instalację, to nic dziwnego, że po właczeniu temperatura na kotle spada. Palisz drewnem rozbiórkowym, więc pewnie sosną, a to najtrudniejsze drewno do czystego spalenia. Smoła w komorze zasypowej to pikuś, istotne co masz w wymienniku kotła i w kominie? Ja dla sosny obłożyłem cały kocioł w środku ceramiką (Buderus) i dopiero mogę czysto ją spalić. Wymiennik czyszczę z pyłu szczotką od kibelka. Ale klapa wrzutowa i jej okolice, gdzie ceramiki nie ma, tam jest na blasze warstewka smoły/sadzy. Moc rzędu 14kW bez problemu daje rade nagrzać mój dom ponad 200m przy 5 cm styropianu na ścianach, więc mocy Ci nie powinno brakować. Temperatura na grzejnikach też nie jest istotna, tylko temeratura w domu. No i odpowiednio wysoka temperatura na powrocie wody do kotła, rzędu 60 stopni, żeby nie zgnił na dole wymiennika. Masz jakąś sensowną ochronę powrotu kotła?
  12. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    W 90% to można by wypełnić drewnem pociętym w dopasowane, prostopadłościenne kawałki. Wypełnienie luźno porąbanym lub okrąglakami będzie na poziomie maksimum 60-70%.
  13. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Z opisu wynika, że najpierw ładowany jest bufor do 60 stopni, a dopiero potem rusza pompa i zaczyna się ochrona powrotu kotła. Jeśli ma być ochrona kotła, to powinno być odwrotnie. Najpierw kocoł grzeje sam siebie, a po przekroczeniu 60 stopni na powrocie kotła ładowany jest bufor. W tym układzie nie ma pomiaru temperatury powrotu, ani podmieszania wody gorącej z zimną na powrocie. Edit: Podejrzewam błąd na rysunku. Zawór temperaturowy powinien być w miejscu trójnika, który na rysunku jest poniżej zaworu. Wtedy będzie realizowane mieszanie wody. Ale nie zmienia to faktu, że opisana logika sterowania daje priorytet ładowania bufora przed ochrona kotła.
  14. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Ale gdzie ten zbiornik z gazem? Na wspólnym podwórku? Walas, jeśli zamierzasz palić drewnem to bufor na pewno warto zamontować. Tylko czy ci podłoga wytrzyma ciężar? Z buforem możesz też dać większy kocioł, bufor przechwyci nadmiar ciepła i mieszkania nie przegrzejesz.
  15. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Nie rozumiem wątpliwości niektórych kolegów. Kilka minut liczenia z wyjściowych danych: 47l komory załadowczej, kaloryczności drewna rzędu 4kwh/kg, 1,16Wh/(1l x 1K), i wychodzi, że jak najbardziej możliwe i prawdopodobne. I to wcale nie będzie jakaś kosmiczna sprawność.
  16. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Swego Logano 32D? Jako niezłą konstrukcję do spalania węgla nieudolnie zaadoptowaną do spalania drewna.
  17. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Na pewno można palić brykietem, ale czy zastanawiałeś się nad kosztem takiego ogrzewania? Chyba, że pierwszy sezon, dopóki nie masz w miarę suchego drewna. W Buderusie spaliłem na próbę kilka worków taniego brykietu od lokalnego producenta. Był słabo sprasowany i podczas palenia rozsypywał się na trociny. Kocioł się przytykał, bo mu powietrza pierwotnego brakowało. Droższymi i lepiej sprasowanymi nie próbowałem.
  18. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    MPM ma więcej ceramiki do dopalania gazów i chyba lepiej rozwiązane podawanie powietrza wtórnego. Można też porównać masę, co będzie w pewnym stopniu świadczyło o grubości użytych blach. Ruszta mają podobne. Sam mam klona Dakona, ale gdybym stał przed takim wyborem, postawiłbym na MPM.
  19. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Nie przesadzasz czasem? Dziurkę możesz sobie wywiercić sam, w rurze spalin idącej od czopucha do komina. Gdy producent wywierci dziurkę od góry, to się okażę, że Heńkowi dziurka nie pasuje, bo średnica nie taka, Cześkowi nie pasuje, bo on by chciał termometr z lewej strony, a Jaśiek by chciał z prawej.
  20. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Oczywiście, że można. Tylko trzeba sie liczyć z krótszą żywotnością elementów ceramicznych. Cykliczne rozgrzewanie i stygnięcie im nie służy. Mam w kotle zrobione samodzielnie: palnik szamotowy, wyłożenie komory załadowczej szamotem i kanał dopalający z płyty ceramicznej. Jak na razie, drugi sezon codziennego rozpalania drewnem i nic nie pękło. Tylko płyta ceramiczna powoli znika od stapianego i stygnącego popiołu.
  21. Brzoza bardzo łatwo i szybko sie pali, ma sporo substancji lotnych. Jak naładujesz kocioł i zostawisz na miarkowniku, to będziesz kisił drewno, smolił wymiennik i komin. Gdy dasz stały dopływ powietrza, żeby się ładnie paliło, to albo przegrzejesz chałupę, albo będziesz latał co godzina dokładać po troszeczku, żeby kontrolować temperaturę. Palę drewnem od kilku lat, co prawda w dolniaku, ale cos tam już wiem. Jeśli nie masz miejsca na bufor, to ja bym radził jakiś dobry dolniak na drewno, z porządnym kanałem ceramicznym do dopalania gazów, koniecznie z oddzielną regulacją powietrza pierwotnego i wtórnego. Wtedy masz szanse na jakąś kontrolę nad procesem spalania, a nie nad procesem kiszenia. Niestety, taki kocioł kosztuje więcej niż GS, o którym dowcipny producent napisał, że jest na drewno. Ewentualnie rzeźbisz sobie kociołek sam, z tego co jest dostępne na rynku.
  22. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Miełem przed oczyma, a nie zauważyłem. Raczej obstawiam jeden wlot. Taniej i praktyczniej: można kocioł lewym bokiem do ściany przystawić. Podsumowując: ideał to nie jest, ale ma więcej zalet niz wad. Aż znajdziecie. Dobre. :-)
  23. gondoljerzy

    Kocioł DS MPM

    Cena nie za wysoka, ale i nie ekstremalnie niska. Ruszta wyglądają na wzorowane na Dakonie DOR. Cegiełki szamotowe chyba przycinane ze standardowych rozmiarów. Ciekawe, czy powietrze wtórne ma oddzielną regulację, czy jest tylko kanał z popielnika?
  24. W trakcie swojego pierwszego sezonu z Logano 32D paliłem z trzema cegłami szamotowymi ustawionymi za rusztem pionowym, jedna na drugiej. Mniejsza powierzchnia rusztu i mniejsza komora zasypowa. Kocioł miałem przewymiarowany, więc mi pasowało. Z rozpalaniem poradziłem sobie dając dolną cegłę w dwu kawałkach, z przerwą między kawałkami. Odpalałem z pomocą ręcznego palnika. Później wpadłem na pomysł podawania ognia w szpary rusztu poziomego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.