krzysm83 Opublikowano 25 Maja 2015 #551 Opublikowano 25 Maja 2015 (edytowane) Nie tam nie ma żadnego zaworu. A co sądzisz o pozastałej części instalacji? Dzięki za zainteresowanie tematem Edytowane 26 Maja 2015 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu Cytuj
rumunn9r Opublikowano 26 Maja 2015 #552 Opublikowano 26 Maja 2015 sambor ma racje jezeli chodzi o srednice ale jezeli chodzi o sposob polaczenia to wydaje mi sie bez roznicy czy to po twojemu czy sambora .pozdro Cytuj
SONY23 Opublikowano 26 Maja 2015 #553 Opublikowano 26 Maja 2015 Oczywiście, że ma znaczenie i to zasadnicze. Przy pierwszym porządnym zagotowaniu wody w kotle o tym się przekonasz, warto mieć wtedy przy sobie zapasową parę gatek bo wrażenia mogą być ekstremalne :wacko: Cytuj
krzysm83 Opublikowano 26 Maja 2015 #554 Opublikowano 26 Maja 2015 (edytowane) Czyli tak dokładnie co może sie stać? Edytowane 26 Maja 2015 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu Cytuj
sambor Opublikowano 26 Maja 2015 #555 Opublikowano 26 Maja 2015 (edytowane) Test instalacji z zagotowaniem wody w kotle powinien przeprowadzić hydraulik podczas rozruchu i wtedy widać czy instalacja jest dobra czy zła ( prawidłowa czy nie). Teraz taki test możesz zrobić sam - 1/2 wiaderka węgla, wyłączone pompy, trochę browara - siedzisz obok kotła i obserwujesz którędy para z kotła wychodzi. Na bank pójdzie w instalację , zapowietrzy pompy i pewnie nie tylko pompy. Na pompie nie masz sygnalizacji , że jest zapowietrzona, więc po wystudzeniu kotła znowu rozpalasz, a przy okazji uszkadzasz pompy na suchobiegu, a w miedzyczasie kocioł następny raz się gotuje. Jak ostygnie - wymieniasz pompę (y) i wreszcie przerabiasz instalację wg zaleceń Normy i kolegów z tego forum. Mam nadzieję że podczas takich prób kocioł się nie rozleci - bo masz prawidłowy ZB -1,5bar na kotle Edytowane 26 Maja 2015 przez sambor 1 Cytuj
krzysm83 Opublikowano 26 Maja 2015 #556 Opublikowano 26 Maja 2015 dzięki przynajmniej teraz wiem o co dokładnie chodzi Cytuj
rumunn9r Opublikowano 26 Maja 2015 #557 Opublikowano 26 Maja 2015 Ja mam podlaczone naczynie podobnie ale inne srednice zagotowalem wode nie raz zadnych ekstremalnych zdarzen nie bylo pompy tez nie zapowietrzone dzialaja to tej pory pozdrawiam Cytuj
krzysm83 Opublikowano 27 Maja 2015 #558 Opublikowano 27 Maja 2015 Właśnie wróciłem z pierwszego odpalenia kotła.Wrażenia jak narazie pozytywne szybko złapał temperaturę podłogówki grzeją grzejniki również. Kociołek nie dymi zbytnio podczas załadunku pomimo że mam ładowany od góry. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne testy czyli regulacja płomienia itd. myślę że uda mi się pod koniec tygodnia wrzucic kilka fotek. Pozdrawiam Cytuj
wojhut Opublikowano 27 Maja 2015 #559 Opublikowano 27 Maja 2015 Witam, ponawiamjeszcze raz pytanie o wybór pomiędzy MPM DS a dakon dor, przy założeniu, że głównym paliwem będzie węgiel. Proszę o opinie, bo muszę w najbliższym czasie podjąć decyzję. Cytuj
gondoljerzy Opublikowano 28 Maja 2015 #560 Opublikowano 28 Maja 2015 MPM ma więcej ceramiki do dopalania gazów i chyba lepiej rozwiązane podawanie powietrza wtórnego. Można też porównać masę, co będzie w pewnym stopniu świadczyło o grubości użytych blach. Ruszta mają podobne. Sam mam klona Dakona, ale gdybym stał przed takim wyborem, postawiłbym na MPM. Cytuj
colover Opublikowano 28 Maja 2015 #561 Opublikowano 28 Maja 2015 Ja też bym wziął mpma. Dakon jest tańszy, ale kiepsko wykonany. I ma za małą komorę załadowczą. Cytuj
krzysm83 Opublikowano 29 Maja 2015 #562 Opublikowano 29 Maja 2015 Koledzy proszę doradzcie jak prawidłowo wyregulować płomień, po kolei jakie sa etapy regulacji ogólnie, bo zapewne wartosci uchylenia poszczególnych przesłon beda sie róznić w zalezności od rodzaju kotła. Dzisiaj czeka mnie kolejny dzień zabawy z kotłem i chciałbym poznać przynajmniej tok postepowania. Pozdrawiam Cytuj
alex33 Opublikowano 30 Maja 2015 #563 Opublikowano 30 Maja 2015 krzysm83 sposób rozpalania i dalszych regulacji powinien być opisany w instrukcji obsługi,inaczej jest to kolejny rozreklamowany na forum bubel,którego testy przeprowadza się na kupującym. Cytuj
pigeon8 Opublikowano 30 Maja 2015 #564 Opublikowano 30 Maja 2015 W lecie nie ustawisz dobrze pieca bo jeszcze dobrze sie nie rozgrzeje a już musisz wygaszać. Cytuj
Sarmata Opublikowano 8 Czerwca 2015 #565 Opublikowano 8 Czerwca 2015 Witam szanownych forumowiczów, Temat trochę przygasa ale ze względu na temperatury to nie dziwi. Jest to mój pierwszy wpis, ponieważ właśnie odpaliłem swojego MPMa. Na początku myślałem o Dakonie, później już byłem zdecydowany na KWKD ze względu na dobre opinie. Ale ktoś wspomniał na forum o MPMie i na przekrojach nie bylo się do czego przyczepić. Wykonanie też jest estetyczne.Wybrałem wersję z górnym zasypem, wydaje mi się to wygodniejsze przy załadunku. Trochę obawiałem się kopcenia przy otwarciu zasypu ale komin fi200x8m spokojnie wszystko wyciąga.Jeszcze nie zasypywałem węgla ale jak na razie wrażenia pozytywne. Cytuj
Szczypiorr Opublikowano 9 Czerwca 2015 #566 Opublikowano 9 Czerwca 2015 (edytowane) Skoro nie zasypywałeś to skąd wiesz , że nie kopci przy załadunku ? Edytowane 10 Czerwca 2015 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu Cytuj
krzysm83 Opublikowano 9 Czerwca 2015 #567 Opublikowano 9 Czerwca 2015 (edytowane) Nie zasypywał węglem. A poza tym ja swojego załadowałem węglem i po otwarciu zasypu nie kopcił wystarczy pamiętać o krótkim obiegu no i oczywiście odpowiedni komin Edytowane 10 Czerwca 2015 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu Cytuj
Szczypiorr Opublikowano 9 Czerwca 2015 #568 Opublikowano 9 Czerwca 2015 No właśnie nie zasypywał więc skąd wie , że nie będzie kopcić ? Cytuj
piop Opublikowano 9 Czerwca 2015 #569 Opublikowano 9 Czerwca 2015 (edytowane) Ja to zrozumiałem że tylko odpalał, ale nie sypał węgla full po drzwi. To za mało żeby wiedzieć czy kopci? Edytowane 9 Czerwca 2015 przez piop Cytuj
Sarmata Opublikowano 9 Czerwca 2015 #570 Opublikowano 9 Czerwca 2015 Nie tylko węglem można palić ale i na węglu próby już wykonane. Na zwykłym miarkowniku pali się bardzo stabilnie, żar utrzymuje się do wysokości grodzi. Przed otwarciem zasypu trzeba skrócić obieg i zamknąć powietrze główne, można powoli otwierając drzwiczki przewietrzyć komorę ale nie zawsze jest to konieczne. Jednak dobry ciąg to podstawa przy słabszym kominie bezpieczniej wybrać coś z poziomymi półkami. Cytuj
piop Opublikowano 10 Czerwca 2015 #571 Opublikowano 10 Czerwca 2015 Mam do Ciebie pytanie jeśli można. Jak to się pali? Na całą szerokość (czyli głębokość) od drzwi do cegieł palnika? Czy może jakoś tak tylko przy palniku? Cytuj
Sarmata Opublikowano 10 Czerwca 2015 #572 Opublikowano 10 Czerwca 2015 Przy średnim poborze pali się warstwa 15-20 cm na całej powierzchni rusztu ale płomienie na wymienniku są bardzo małe czasem wręcz niewidoczne. Bardzo łatwo się go kontroluje, przy zerowym poborze (zakręcona cała instalacja) i całkowicie zamkniętym powietrzu po 20 min temperatura na kotle wzrosła o 2,5* a objętość żaru zmniejszyła się o połowę. Po godzinie pewnie by zgasło. Cytuj
Sarmata Opublikowano 10 Czerwca 2015 #573 Opublikowano 10 Czerwca 2015 żeby nie było tak słodko, gwałtowne zamknięcie powietrza na rozpędzonym piecu powoduje fukanie (z 5 razy mu się odbije). Smoła w zasupie jest już po pierwszym odpaleniu, na razie mi to nie przeszkadza. Palę orzechem z Wesołej, nie spieka się. Ruszt działa sprawnie. Cytuj
piop Opublikowano 11 Czerwca 2015 #574 Opublikowano 11 Czerwca 2015 Dzięki, trochę się tej smoły obawiam, miało jej nie być bo rurki są. Cytuj
MIQ Opublikowano 11 Czerwca 2015 #575 Opublikowano 11 Czerwca 2015 @ Sarmata Kocioł sterowany miarkownikiem raczej czkawki dostawać nie powinien - miarkownik nie działa gwałtownie. Ewentualnie pozostawić minimalną szczelinę, która pozwoli płynnie wyhamować? Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.