Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

I dlatego masz taki skoki temperatury kotła i bardzo niski powrót załóż to ci na pewno pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraźnie można włączyć pompę CWU na stałe. Wtedy dopiero bawić się ustawieniami. 

Musisz podać więcej danych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma pompy bo machery stwierdziłý że nie ma potrzeby.i CWU to unormuje. Spalanie średnie wskazuje na 14.5kg . Udało mi się kocioł unormować .a bynajmniej na wykresie było że tak powiem prawie równo ale spalanie oscylowało w okolicy 23kg na dobę . Teraz już nie pamietam na jakich ustawieniach pracował kocioł.

1 minutę temu, Jacek3773 napisał:

No nie ma pompy bo machery stwierdziłý że nie ma potrzeby.i CWU to unormuje. Spalanie średnie wskazuje na 14.5kg . Udało mi się kocioł unormować .a bynajmniej na wykresie było że tak powiem prawie równo ale spalanie oscylowało w okolicy 23kg na dobę . Teraz już nie pamietam na jakich ustawieniach pracował kocioł.

Konkretnie to jakie dane bo ustawień to nie pamiętam .jedynie co to moc ustawiona na 13kw .przesyp 12kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Z innej beczki.

Jest nowy serwer dla aplikacji Timel SKZP Monitor.

Adres IP: 46.242.128.17, port 88

Trzeba zmienić w sterowniku oraz w telefonie.

W perspektywie czasu pozostałe serwery będą wyłączane. Stare generują duże obciążenie i dostawca usługi się burzy 🙂

Zachęcam więc do "przesiadki" na nowy adres. Ten jest już dedykowany tylko dla nas.

 

pozdrawiam Tomek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mkwapisz napisał:

Średnia modulacja ok 33% z 15kW, czyli ok 4,95kW, co na dobę daje 118,8kWh

118,8kWh -> 427,68MJ. Kocioł spala mi 22kg węgla, więc wychodzi mi, że węgiel przy 100% sprawności miałby 19,44MJ/kg

Węgiel który teraz dopalam to zwykły KGM 24-26. Jeżeli założyć że ma 24 (a tyle mam ustawione na sterowniku), to sprawność spalania 19,44/24 wynosi 81%, przy 26 - 19,44/26 wynosi 74%. Powiedziałbym że tak całkiem nieźle jak na 3 klasę. Nawet chyba w normie.

A która klasa będzie u mnie ?

Średnia modulacja ok 36,67% z 30kW, czyli ok 11kW, co na dobę daje 264kWh

264kWh -> 950MJ. Kocioł spala mi 33kg węgla, więc wychodzi mi, że węgiel przy 100% sprawności miałby 28,8MJ/kg

Węgiel który teraz dopalam to zwykły Pieklorz >26. Jeżeli założyć że ma 26, to sprawność spalania 28,78/26 wynosi 110%, przy 28- 28,78/28 wynosi 102%. Powiedziałbym że tak całkiem nieźle jak na 3 klasę.

Gdzie mój błąd w tym rozrachunku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min i Max-to jasne.Ograniczas temp.CO.

Zadana to jest temperatura podstawowa od ktorej jest poczatok krzywy grzewczej(10°na dworze) i do niej dodaje kilka ustawiasz w pogodowce.Przy pokojowke to podstawa do ktorej jest dodane wzmocnienie,ale na pokojowce tak dlugo nie dziala-dziala samo ekonomicznie jak sa naucze dziala na swojej.

Obnižanie jest užywane przy pogodowce i termostatu pokojowym na kablu on/off,trzeba najpierw wlaczyc ta funkcja i potym jest obnižanie dostepne.

P.S. Temperature kotla podnies na 70,powrot bedzie lepszy i kociol bedzie liepiej dzialac.!!!!

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenia nie można łączyć z pogodówką, to całkiem inne obniżenie nie to o którym pisze @kultywator. Obniżenie może być na mieszacz lub na kocioł (dyskusyjny kocioł i mieszacz jednocześnie o tę samą wartość, bo rozumiem że 2^C na mieszacz mogą namieszać, ale 2^C na kocioł CO może może przez słomkę w kaloryfer nadmuchać. Obniżenie może być przydatne także w trybie czasowym, ale nie przerabiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju mam zainstalowany czujnik temp lecz na sterowniku nie mogę ustawić temp. Obniżenia. Gdy ustawiam temperaturę zadaną na 40st C to w domu robi się za gorąco. Mam instalację mieszaną w związku z czym siłownik 4d ustawiony na minimalne otwarcie 5% . Kocioł pracuje nie równo, poszarpane wykresy. Doradzcie jaką ustawić temp zadaną w menu mieszacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldziu,  jak najbardziej można łączyć obniżenie temp. kotła z pogodówką, bo to zależy od rodzaju sterowania instalacji. U jednego się przyda, a u innego nie.
Jeżeli w instalacji występuje zawór termostatyczny na powrocie, to obniżenie lub podwyższenie temp. kotła ma kluczowe znaczenia dla wysokości temp. zasilania 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kultywator napisał:

Gdy ustawiam temperaturę zadaną na 40st C to w domu robi się za gorąco.

A ja mam termostaty na grzejnikach i w każym pomieszczeniu taka temperaturę jaką sobie wymarzyłem...

Łatwo, prosto, przyjemnie. 😉

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. U mnie 4D ustawiony na jakieś 43-46 stopni. Kocioł 50, powrót 1-2 stopni mniej. W każdym pomieszczeniu termostat na grzejniku. Nie kręcę, nie kombinuję, nie modlę się nad wykresami. Węgiel się dopala do końca, w kotle jasno, w domu ciepło. Można zająć się innymi sprawami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na CO zadana 32-33.Pogodowka jest ustawiona na 9,to znaczy že pogodowka z každym stopniem schlodzienia na dworze dodaje na CO 0,9° .

Czujnik pokojowy sluzy do sterowania dla pokojowki i do obnižania przy pogodowke trzeba dodac zwyklego termostatu.

@OldekTu z rozumnieniem chodzi o menu temperatury CO.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura obniżenia działa tylko w programie czasowym i w trybie zewnętrznego regulatora pokojowego (działającego jako włączy/wyłącz). Natomiast krzywe grzewcze zawsze zaczynają od ustawionej bazowej temperatury kotła lub temperatury na instalację za mieszaczem. Swoją drogą nigdy nie próbowałem sterować jednym i drugim. Aktualnie steruję mieszaczem, chociaż w zeszłym sezonie sterowałem kotłem.

U mnie bazowa temperatura kotła w połączeniu z zaworem temperaturowym ATV na obiegu kotłowym ma znaczenie w przypadku włączenia CWU. Dlatego zimą zwiększam temperaturę kotła do 63, a w okresie przejściowym ustawiam na 60. To taka rezerwa energii zmagazynowanej w kotle, żeby zdążył zwiększyć modulację, zanim temperatura na powrocie znacząco spadnie. A ma to znacznie, bo zawór się może zamknąć i odciąć zasilanie. Aby szybciej zwiększył modulację, można uruchomić ochronę powrotu i ustawić ją np. na temperaturę zaworu. Także można mieć zimny powrót przy np. 55C

@Oldek Co do sprawności, to albo ja źle policzyłem, albo podane przez ciebie wartości odbiegają od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp.obnižania w trybie czasowym przy CO? Tryb czasowy dotyka sa tu pokojowki i temp.ekonomicznej/komfortowej. Macie wszystko zamieszane z trybiem kociol i jego obnižaniem temperatury i to nie bardzo przydatna funkcija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kultywator napisał:

W pokoju mam zainstalowany czujnik temp lecz na sterowniku nie mogę ustawić temp. Obniżenia. Gdy ustawiam temperaturę zadaną na 40st C to w domu robi się za gorąco. Mam instalację mieszaną w związku z czym siłownik 4d ustawiony na minimalne otwarcie 5% . Kocioł pracuje nie równo, poszarpane wykresy. Doradzcie jaką ustawić temp zadaną w menu mieszacza

Jeśli masz instalację mieszaną to jeden sterownik 4D raczej tego nie ogarnie, chyba że jakieś korekty rotametrami. Na kaloryfer potrzebujesz ok 40^C, a na podłogę ok. 30^C. Jeśli sterownik pokazuje 5% otwarcia, a na CO idzie 40^C, to może świadczyć o tym że należy mieszacz pozycjonować. Temp. obniżenia nie jest dla czujnika temp. pokojowej Timela. To obniżenie jest jak poniżej.

Godzinę temu, mkwapisz napisał:

Temperatura obniżenia działa tylko w programie czasowym i w trybie zewnętrznego regulatora pokojowego (działającego jako włączy/wyłącz).

@Oldek Co do sprawności, to albo ja źle policzyłem, albo podane przez ciebie wartości odbiegają od rzeczywistości.

OK, sprawdzę to jeszcze raz. Dane mam bo zapisuje je codziennie do excela ze strony wojsztyma 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W diagnostyce CO mam ERR coś namieszałem ? Regulator pogodowy i pokojowy nie podłączony tutaj rozumiem, że wskazuje ERR ale CO ERR przy podłączonej pompie CO 

20211203_184823.jpg.7a3330e98b5674c2dff1e82c57934d4f.jpg

 

20211203_184852.jpg.aa966441af4caf3514a0d6ca346d147d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury wody idącej na instalację albo poluzowany i nie łączy, uszkodzony przewód lub sam czujnik. Sterownik go po prostu nie widzi.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że coś niedobrego dzieje się z wentylatorem. Dziwnie brzęczy i jakoś dziwnie dmucha wiec postanowiłem go wymienić. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jaki wentylator zamontować? W tej chwili jest WPA 06. Kocioł to czeski Dakon, zwykły zasypowiec do którego firma z Bielska dołożyła retortę - i nawet nie wiadomo jaką bo już tego nie napisali. Sterownik Skzp 02 zamontowałem jakieś 2/3 lata temu.

Jaki wentylator według Was najlepiej będzie współpracował z tym sterownikiem i kotłem?
 


 

Edytowane przez Ryszard
Stopka z Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy wymienić kondensator na silniku, koszt kilka zł.

Tak jak bercus napisał. Kocioł do 20kW dmuchawa 40W, powyżej 20kW dmuchawa 80W.

W sterowniku SKZP od wersji 2.35 jest skala powietrza. Można wybrać i rozszerzyć użyteczny zakres obrotów. Dmuchawa płynniej wchodzi na obroty.

Film na YT, Timel, skala powietrza. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami wystarczy oskrobać/oczyścić łopatki wentyla, pyl dociążając łopatki psuje wyważenie wirnika, dmuchawa wtedy brzęczy.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dla ścisłości.Jeśli kocioł 20 do 25 kw to dmuchawa 80w ,ale jeśli jest ustawiony kocioł np na 12 kw z 25 kw to też 80w czy juz 40w moze być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.