Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Mam groszek Królewski KGM 29 . Kupiłem na próbę Energo 25. i jest o niebo lepiej. Nie pojmuję o co w tym chodzi... Też mam reszta wodne i palnik rynnowy. Kupię na próbę z 2 worki peletu i zobacze co będzie.... Czy bez,, strażaka,, nie ryzykować z peleton..... jak myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tomci0 napisał:

W jakim sensie cegła może pomóc: tam gdzie robi się czarno? 

Chodzi mi o to by po odbiciu od blachy nad palnikiem płomień nie leciał wprost na wymiennik .

 

20 minut temu, Tomci0 napisał:

czy taka duża ilość żaru na palniku jest ok?  podniosła mi się też temp na ślimaku do 40*C 

Dużą ilość zaru to duże ciepło palnika . Możesz zwiększyć kalorie by było to mniej . Ja bym w takiej kolejności zrobił . Testy ustawien szamotu , i ogólne podjęcie decyzji czy je zostawic . W Trakcie zmniejszyc nieco kopiec i dobrac powietrze.

 

22 minuty temu, Tomci0 napisał:

odnoszę wrażenie, że ciężej nagrzać mu wodę w bojlerze, i szybciej spada jej temperatura - czy może mieć to jakiś związek??

Rurociag też marznie i to może być powodem tego co obserwujesz.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia jest problem z ta lewa cegla.Trzyma opal i popiol w palniku i pcha sa wszystko zmieszane srodkom,kopczyk tam rosnie i zle sa wypala,robi spieki.Tež probowalem zakryc tak od gory czesc palnika i nie sprawdzalo sia.Poniechaj tylko ta przy podajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomci0 napisał:

 

Po założeniu deflektora i ułożeniu cegieł płomień zrobił się bardzo agresywny i zaczęły się robić spieki

To było do przewidzenia. Blacha gdy jest za blisko paleniska to odbija ciepło co prowadzi do podniesienia temp. żaru. Druga sprawa to zbyt szeroka blacha. Deflektor najczęściej jest okrągły żeby z każdej strony ciepło mogło w miarę równo  przedostawać się wyżej.

Takie rozwiązanie stosuje się głównie gdy ruszta masz wyżej

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomci0 napisał:

@FAFAŁ cegły rozsunąłem jak najdalej się dało, jutro postaram się kupić te węższe. 

W jakim sensie cegła może pomóc: tam gdzie robi się czarno? 

czy taka duża ilość żaru na palniku jest ok?  podniosła mi się też temp na ślimaku do 40*C 

odnoszę wrażenie, że ciężej nagrzać mu wodę w bojlerze, i szybciej spada jej temperatura - czy może mieć to jakiś związek??

 

Przecież zasłoniłeś ruszta więc ciepło gromadzi się niżej stąd wzrost temp. podajnika. Ciężej ma z nagrzewaniem do ruszta odbierają mniej ciepła. Ja był wywalił blachę i powiesił miskę lub deflektor okrągły  ( średnica max 1/2 szerokości paleniska ) kilka cm nad rusztami.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem cegłę od strony podajnika, przerabiałem cegłę ze strony przeciwnej do podajnika, przerabiałem cegłę z obu stron, przerabiałem domek z cegieł nad paleniskiem i domek z cegieł nad rusztem i to wszystko razem jak i z osobna i z tego wszystkiego jeden wniosek. Można te experymenty o dupę potłuc. U mnie miska Azorka tyle samo warta co poprzednio wymienione cegły, ale był z niej jeden "pozytyw". temperatura podajnika wzrosła i było cieplej w kotłowni. Przy okazji tych eksperymentów z cegłami i zawirowaczami zaobserwowałem dużo niższe temperatury spalin (wyszła chyba 6 klasa kotła) i przy tej okazji kondensat spływający w kominie. Dobrze że nie był to jeszcze koniec sezonu, wywaliłem ten cały eksperymentalny złom z kotła, komin wysechł, nie musiałem w rękawicach spawalniczych wyciągać i czyścić tej ceramiki z kotła. Wróciłem do podstaw i nigdy więcej cegły w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na tym forum. Na początku chciałem się przywitać i pozdrowić wszystkich w nowym roku. Aby ten rok był lepszy jak poprzedni.

Od sierpnia mam nowy piec i sterownik. Dzięki waszym wpisom zdołałem opanować skzp. Spalanie mam niższe o 20% w porównaniu do starego zasypowca, z czego jestem zadowolony. Jest jedno ale. Jedna funkcja w sterowniku działa nieprawidłowo. Jakiś błąd w programie? Za radą serwisu przywróciłem  ustawienia fabryczne. Pomogło - na krótko. Błąd powraca co kilka, kilkanaście dni. Czytając wątek znalazłem w jednym poście ten sam problem jednak bez rozwiązania. Jestem przy stronie 6xx więc rozwiązanie może być dalej. Kiedy przeczytam wszystko i nie znajdę odpowiedzi to znowu się odezwę, na razie pozdrawiam wszystkich. Cześć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu napisz o co chodzi, bo tutaj nikt nie wymaga czytania całego wątku. Każdy zdaje sobie sprawę, że tego materiału zrobiło się bardzo dużo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, po głębszej analizie i przespaniu się z tematem zdjąłem cegły z paleniska, temperatura podajnika spadła czyli tu jest ok.

zastanawiam się nad zmianą tego deflektora na okrągły, ale jedyne co mam dostępne w domu to spód od tortownicy:) średnica 24 cm 

wrzucam parę zdjęć jak to wygląda:

 

 

IMG_20210102_101513.jpg

IMG_20210102_101520.jpg

IMG_20210102_101526.jpg

IMG_20210102_101531.jpg

IMG_20210102_101543.jpg

IMG_20210102_101608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków kształt deflektora odpowiada kształtowi retorty. Jak jest prostokątna, to deflektor też.

Dobra rada - zapisuj sobie parametry. Bo nas wszystkich na tym forum ogarnęła mania "dopieszczania" ustawień ;-)). A prawda jest taka, że piec najlepiej chodzi jak się do niego za często nie zagląda. Jeżeli wykresy wyglądają ok (a wg mnie są ok), węgiel spala ci się zupełnie, nie ma za dużo sadzy na ściankach, to zostaw to wszystko w spokoju. Inaczej nabawisz się jakieś nerwicy natręctw ;-)).

Samo otwarcie drzwiczek powoduje zaburzenie pracy kotła i potem jego chwilową nierówną pracę

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomci0 jesteś w tym miejscu że możesz sobie pozwolic na kombinacje . Ogólnie sam widzisz że już wykres jest dobry . Zapisuj ustawienia i jak masz pomysły to je realizuj . 

Godzinę temu, mkwapisz napisał:

Dobra rada - zapisuj sobie parametry. Bo nas wszystkich na tym forum ogarnęła mania "dopieszczania" ustawień ;-)). A prawda jest taka, że piec najlepiej chodzi jak się do niego za często nie zagląda.

Przyznaje się choć już nie klikam , ale korci jeszcze korci by coś tam zmienic :))))

Lubię to co zrobic .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pochłaniacz.

A więc. Od pierwszego uruchomienia sterownika na wyświetlaczu w oknie kotła czasami wyświetlała się strzałka. Informuje ona o czasowym obniżeniu temperatury kotła. Na początku przygody z skzp nie korzystałem z dodatkowych funkcji aby nie komplikować sobie życia. Wszystko działało dobrze. Kiedy opanowałem spalanie, zacząłem używać funkcji obniżenia czasowego temp. kotła. Wystąpił problem, podam przykłady;

1. Kocioł utrzymuje temp. zadaną. W oknie kotła wyświetlana jest temp. zadana i zegar (aktywny program czasowy). Program czasowy obniża temp. o parametr temp. obniżenia i na wyświetlaczu pojawia się strzałka oraz temp. po obniżeniu. Jednak sterownik nadal utrzymuje temp. zadaną i po czasie przekroczenia przechodzi w czuwanie - mały problem.

2. Kocioł pracuje z temp. obniżoną. W oknie kotła wyświetlany jest zegar, temp. po obniżeniu i strzałka. Program czasowy wychodzi z obniżenia, strzałka gaśnie a sterownik nadal utrzymuje temp. obniżenia. Po czasie wygaszania zgłasza alarm brak płomienia i przechodzi w tryb Stop - duży problem.

Przywrócenie ustawień fabrycznych pomaga na kilka, kilkanaście dni. Czasami muszę to zrobić 2-3 razy z rzędu, ponieważ zostają śmieci z wcześniejszych ustawień.

Dwa lata temu w poście 11952 MarioMK85 opisany jest podobny problem. Wystąpił on po wgraniu nowego softu. Nie znalazłem jednak jego rozwiązania.

Mój sterownik otrzymałem od producenta kotła z oprogramowaniem 2.38Z (zapalarka). Niestety nie mam możliwości aktualizacji sterownika ponieważ nie posiadam potrzebnego sprzętu. Korzystam tylko z telefonu. Na koniec przepraszam za długie posty. Chciałem wszystko w miarę dobrze wyjaśnić. Jest to dla mnie pierwsze forum na którym się udzielam. Do tej pory nie korzystałem w ten sposób z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tutaj sąsiedni temat dotyczący alternatywy modułu internetowego. Bez problemu możesz przekierować strumień danych do swojego komputera. Przez pewien czas nawet  przesyłałem dane przez Arduino z shieldem Ethernetowym. Ale dałem sobie spokój, bo te dane albo by trzeba gdzieś właśnie przesyłać (włączony komputer), albo zapisywać na karcie SD. Z braku czasu ostatecznie się poddałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, pospisz napisał:

@Tomci0 myślę że mógłbyś jeszcze zejść ze spalaniem gdybyś zszedł z zadana pokojowa w domu. Ja sam mam między 23 a 24 w domu ale 25,5 to już grubo. 

jeśli chodzi o to, to nie korzystam z regulatora pokojowego tylko ze stałej temp ustawionej na grzejniki ( w tym momencie jest to 38*C)

z czujnika nie korzystam, bo teraz sięga tylko do małego pomieszczenia w którym jest najcieplej; w reszcie domu jest od 21 do 23 stopni.

 Planuję do tego wrócić, ale muszę dokupić dłuższy przewód do czujnika, tak abym mógł go zainstalować w dobrym miejscu.  

@Oldek obniżyłem ten mój ''deflektor'' nie styka się już z rusztem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję modułów internetowych, mam ustawienia zgodnie z radą Bercusa, kocioł jest czysty. Dopuściłem dodatkowe powietrze przez rurkę pod deflektorem (polecam wypróbować) i jest super. Sadza nie jest. A ponieważ grzejniki otwierają się i zamykają automatycznie, wykresy podążają za nimi. Przestałem preferować linie proste i idę do kotłowni tylko na papierosa. stary dom 100 m2 45 cm cegła + 10 cm styropian + 200 lt bojler zużycie węgla česki ořech 2 teraz 25 kg
przepraszam za błędy: translator :)

Edytowane przez mirekcafa
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hitower, w jakim celu korzystasz z tej funkcji ? 

Przyznam, że ja też na początku miałem to ustawione, ale nie było żadnych oszczędności. To co kocioł oszczędził w nocy, to musiał nadgonić rano. I tyle było oszczędności. Lepiej jak sobie cały czas spokojnie pyka.

Wracając do problemu, warto by było zobaczyć wykres, z chwili kiedy kocioł przechodzi w Stop. Jak wtedy wygląda palenisko ? Jest tam żar ?  wystarczy włączyć Rozpalony, i dalej działa? czy trzeba rozpalać?  Jak w tym czasie wygląda modulacja ?

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pochłaniacz 

Obniżenie mam 22-12'30 modulacja 10-25. Temperatura w domu spada o 0,5-1 st. O 12'30 modulacja wzrasta na 15-30 min. i po ustabilizowaniu temperatury wacha się między 20-50. Co do problemu. Nie mam zdjęcia wykresu. Piec pracował modulacja 15-30, tylko sterownik utrzymywał obniżenie. O 15 wracam do domu i zaintrygował mnie chłód. Poszedłem do kotłowni a tam zonk. Żar jeszcze był, wystarczyło włączyć rozpalony. Od czasu tego zdarzenia częściej zaglądam do kotłowni. Być może czujnik spalin nie zarejestrował wzrostu temperatury i dlatego pojawił się alarm. Problem w tym, że sterownik nie zareagował na zmianę temperatury w programie czasowym kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób regulujesz temperaturę w domu ?  Widzę, że masz 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy.Pod koniec listopada dociepliłem dach-musiałem trochę zjechać z mocą kotła.Skzp-02 ma takie ustawienia teraz.Rzućcie okiem czy coś można jeszcze do regulować.Pali się ok.W kotle czysto.Kocioł teraz ustawiony na 13 Kw z 25 kw w domu 23.5*.Brager jest tylko poglądowo na zdjęciu (retorta obrotowa).W sumie ciekawy jestem Waszego zdania co do ustawienia Powietrza i Skali .Kreski proste nie muszą być ,chodż tu chyba się udało je uzyskać.Wentylator Wpa-117 34w.

20210102_163102.jpg

20210102_163046.jpg

20210102_163034.jpg

20210102_163758.jpg

20210102_163841.jpg

20210102_163908.jpg

20210102_172617.jpg

20210102_163825.jpg

20210102_172537.jpg

20210102_172725.jpg

20210102_173550.jpg

20210102_174317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.