Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Też dołączam się do życzeń.Zdrowia ,szczęścia,pomyślności.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowia, spokoju i pomyślności życzę no i spokoju w kotłowni ;)

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołych Świąt :)

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowych i radosnych świąt dla wszystkich forumowiczów. Obyście nie siedzieli zbyt często w kotłowniach :)

 

Edytowane przez 8010
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt oraz idealnych wykresów:)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, 8010 napisał:

Nie pisałem że 2.43 to wersja testowa. Pisałem ogólnie że są też wersje testowe. 

Pisałem o dwóch nowszych oficjalnych wersjach. Wersje testowe mnie nie interesują. W wersji 2.43 jest możliwość modulowania podawania i to myślę może być fajny bajer.

Życzę wszystkim Wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowych spokojnych wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz  ciepełka w domu wszystkim forumowiczom ,oraz przyjemnych rozgrywek szachowych dla Oldka i szwagra.                            

Edytowane przez szelest
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkladam moja niedzielna robota na wakacjach.Nie idealno zrobione tak jak chcialem,nie latwo robic taki kawalek želiwny.Chcialem wyeliminowac miejsce na palniku,gdzie malo wychodzi wegla i zawsze ležy tam spiek i poza nim kopczacy plomien,nie wiem co producenci robia,na palniku widac,že jest to najlepsza poprawka,jaka do tej pory zrobilem.Producenti trzymaja sie pewnych kszaltow nie odpowiednych naweglaniu,o wierceniu otworow napowietrzajacych nie mowiac.Brakuje testowanie,lub inwencja cos po latach zmieniac.Trzymaja 2 szrubiki,usczelnione na silikon kominkowy+szkalne wlokno.Padl oryginalny deflektor.

IMG_20201226_154142.jpg

IMG_20201226_154155.jpg

IMG_20201226_154208.jpg

IMG_20201226_154230.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać dużo myślałeś nad tym i fajnie że od dołu jest bez zęba . Ciekawe jak to Ci będzie działać . Producenci nie lubią od razu robic dobrze bo pozniej nie zarobią :) i tak powstaja w laboratoryjnych warunkach kolejne wersje :) bezbez pośpiechu bez nerwów . Kiedys będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podsumowuję pierwszy rok z SKZP02. Wcześniej piec chodził na ST48 z PID. Oczywiście trzeba pamiętać, że to inne warunki pogodowe i inne węgle były palone, ale trochę danych które zbieram od 2014.

  • 2014 - węgiel workowany ze składu - spalanie 4620kg
  • 2015 - węgiel workowany ze składu - spalanie 4110
  • 2016 - węgiel workowany ze składu - spalanie 5340
  • 2017 - węgiel workowany ze składu - spalanie 5190
  • 2018 - PGG Retopal i Karlik - spalanie 3955
  • 2019 - PGG Retopal, Karlik, Skarbek (pierwsza połowa roku ), KGM Gold i Silver (druga połowa) - 4000
  • 2020 - KGM Gold i Silver (pierwsza połowa), Sobianek Lew i Ogień Ultra (druga połowa) - 3700

Ile w tym zasługi sterownika? - trudno powiedzieć, ale zabawa w kotłowni była przednia ;-). Trzeba by zestawić jeszcze dane pogodowe z okresu grzewczego dla porównania i przeliczyć na spalone GJ. O ile dla markowego węgla da się zrobić, to dla tego ze składu to licho wie co tam w workach było. Szczególnie w 16 i 17 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 19:12, FAFAŁ napisał:

Kurcze dlugo   niestety warunki pogodowe nie sprzyjają .Co Ci powiedziec :) i tak odpalisz . Więc wstrzymaj się ile możesz i ster zblokuj na około 50 mocy by tak nie grzać od razu tzn maks 50%mocy . 

cześć

Wracam po świętach z nadzieją ogarnięcia wreszcie tego pieca :)

załączam zdjęcia z aktualnymi ustawieniami ( na załączonych zdjęciach widać co urosło na palniku:)

IMG_20201228_123845.jpg

IMG_20201228_130605.jpg

IMG_20201228_130613.jpg

IMG_20201228_130637.jpg

IMG_20201228_130647.jpg

IMG_20201228_130658.jpg

IMG_20201228_130706.jpg

IMG_20201228_130713.jpg

IMG_20201228_130720.jpg

IMG_20201228_130729.jpg

IMG_20201228_130753.jpg

IMG_20201228_130809.jpg

IMG_20201228_130819.jpg

IMG_20201228_130829.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy lipe . Mocno go topi .spróbujmy chociaż jak groch będzie tak topliwy to tylko mieszanie z czyms pomoze (pelet lub inny groch). Spróbuj isc dolem mocniej na powietrzu A górę zetnij .8(nawet do 10)-24 . Patrz tylko czy kopiec jest mniej więcej tej samej wysokosci . Jak zapada sie dolem odejmij powietrze jak rośnie przy wzroście modulacji daj mu jeden więcej górą

Najlepiej bylo by go zablokować jak kolega wcześniej radzil na kilku stopniach mocy i dobrac tak powietrze . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, FAFAŁ napisał:

No to mamy lipe . Mocno go topi .spróbujmy chociaż jak groch będzie tak topliwy to tylko mieszanie z czyms pomoze (pelet lub inny groch). Spróbuj isc dolem mocniej na powietrzu A górę zetnij .8(nawet do 10)-24 . Patrz tylko czy kopiec jest mniej więcej tej samej wysokosci . Jak zapada sie dolem odejmij powietrze jak rośnie przy wzroście modulacji daj mu jeden więcej górą

Najlepiej bylo by go zablokować jak kolega wcześniej radzil na kilku stopniach mocy i dobrac tak powietrze . 

powietrze zmienione ( w załączeniu foto, jeśli dobrze rozumiem). 

czy mam zablokować modulację na 50 % np?

bo jak wcześniej było zablokowane na 30 to piec nie mógł dobić do zadanej

po zmianie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko teraz czekamy i zerkamy .jeśli mozesz zrezygnuj z dodmuchu i opóźnienia . Te opcje to późnej jak się ogarnie płomień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

36 minut temu, FAFAŁ napisał:

Oko teraz czekamy i zerkamy .jeśli mozesz zrezygnuj z dodmuchu i opóźnienia . Te opcje to późnej jak się ogarnie płomień

oki obserwuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomci0 zmniejsz moc (ustawiłbym 20 i regulacja kalorycznością)  kotła poszarpany wykres to niewłaściwe nawęglanie do strumienia powietrza ewentualnie słaby przepływ przez kocioł, 32 kW to przy ustawionej kaloryczności ponad 108 kg/24h ale to trzeba spalić a nie stopić, trzeba sprawdzić czy krótkie i częste podania nie będą lepsze jak nie to w drugą stronę tylko na siłę nie przewęglać palnika i próbować to spalić.

Ps spróbuj na węgiel sypnąć trochę wapna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

dzięki za podpowiedź ( jestem totalnie zielony) z wapnem spróbuję jak ubędzie mi trochę z podajnika bo mam zasypane 150 kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomci0 tylko nie wszystko na raz . Wapno pomaga na spiek . Reszte trzeba powoli dojść . Dostalem też pw ze sluzna uwagą odnośnie przeplywu wody przez kociol . Opisz jak tam jest . Czy są zawory x drogowe, czy sprzeglo czy wymiennik . Na jakich biegach chodzą/i pompy/A. To też na wplyw na prace palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ FAFAŁ  jest zawór 4drogowy z pompą kotłową * bojler(wymiennik) chyba 200L. Pompa CWU chodzi na 1 biegu, a pompa CO na 2 biegu w załączeniu mam takie oto foto może coś pomoże 

IMG_20201206_182019.jpg

IMG_20201206_182047_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem po świętach. Niektórzy znów w kotłowni :) 

@Tomci0 tylko cierpliwość Cię uratuje. Nastawy zmieniamy pojedynczo i czekamy. Ster musi się nauczyć zmian. Warto zapisywać parameyry żebys wiedział do czego wrócić gdyby było gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomci0Cały problem ze spiekami wynika ze skoków modulacji. Ja taki wykres miałem ostatnio jak sterownik kręcił zaworem 3d i zamiast stabilizować temperaturę na zadanej, to rozwalał całą pracę kotła. Wyłączyłem siłownik w cholerę i teraz na EKG pieca mam ewidentną śmierć kliniczną - równa prosta linia, idealny popiół, ale niestety trochę smoli. Wada stosowania wysokokalorycznego groszku.

Zablokowanie na konkretnej wartości modulacji nie miało na celu pozostawienie pieca w tym stanie, tylko ocenę stosunku paliwo/powietrze i sprawdzenie czy przy aktualnych ustawieniach kopiec się powiększa czy pomniejsza. Powinien być zasadniczo cały czas na takim samym poziomie. Wtedy wiesz, że powietrze jest ustawione prawidłowo. Robisz taki test w dwóch punktach pracy i zasadniczo prostą związaną z pracą dmuchawy masz ustaloną.

Co do ustawień, to przy takim kotle dynamika modulacji 3 to dużo. Ja u siebie ustawiłem 2, a mam znacznie mniejszy kocioł.  Ale w pierwszej kolejności wyłączyłbym sterowanie siłownikiem zaworu 4d i sprawdził czy to on nie jest winowajcą.

Przycinanie modulacji na razie nie ma sensu bo i tak obija ci się od sufitu i podłogi. Początkowo sam tak robiłem, ale to nie jest dobre wyjście. Górę faktycznie można przyciąć, żeby przy grzaniu CWU piec się trochę nie rozszalał i żeby w komin nie szło 200C.

Pompka kotłowa chodzi chyba na 5W. Mało. Mam identyczną i ustawiłem ją u siebie na 12W. Pojemność wodna kotła u mnie to 100L.

3 godziny temu, Tomci0 napisał:

powietrze zmienione ( w załączeniu foto, jeśli dobrze rozumiem). 

czy mam zablokować modulację na 50 % np?

bo jak wcześniej było zablokowane na 30 to piec nie mógł dobić do zadanej

po zmianie.jpg

Sterowanie powietrzem bym generalnie zmienił. Wejdź najpierw w tryb instalatora, na tej stronie naciśnij wentylator i tam ustaw zakres pracy dmuchawy, a  tutaj pow min i pow maks ustaw np. na 10-100 i ostatecznie doreguluj. Chodzi o to by zakres pow min i pow maks był jak największy. Zgodnie z instrukcją daje to najwięcej różnych poziomów prędkości pracy wentylatora.

Edytowane przez mkwapisz
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.