Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, szneider napisał:

Problemów ciąg dalszy, właśnie wyłączyły się wszystkie pompy. Jak wejdę w tryb diagnostyczny to się załączają. Wyłączyłem i włączyłem kilka razy sterownik, ale nie ruszają, działa tylko normalnie podawanie i wentylator.

Pogodówka pewnie CI wyłączyła obwody CO, pompa CWU też nie rusza jak spadnie temp. w bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa instrukcja dla užytkownikow,prosze umiejstnic na glowna strone forum.

Zasada nr.1:

Nie czytac instrukcji obslugi.

pytanie nr.1:

Jak zalacza i ustawuje sie sterownik.

pytanie nr.2:

Jak osczednic?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek Oszczedic opal i prad  (prawidlowo?). Niektore slowa bardzo ciezke dla mnia,Pepika  :-)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już zgłupiałem odnośnie tej mocy minimalnej. Jeden pisze, że 5% mocy kotła to za mało, drugi ma tak ustawione i jest ok, inny każe podnieść moc minimalną żeby się nie kisiło w piecu. Nie ważne jak ustawię 5 czy 15% to i tak kocioł się odstawia ciągle w podtrzymanie i przebija temp. nawet do 70 stopni. Aktualnie zmieniłem ustawienie pompy na grzejniki w tryb auto, pompa na powrocie na pierwszym biegu, wyłączyłem dodmuch powietrza. Dmuchawa 80W ustawiona na zakres 6-26, powietrze 25-80%. dalej to wszystko skacze i kocioł ciągle się odstawia, CWU mam na 50 stopni, na grzejniki idzie 32 stopnie. Instalację przerabiałem sam, zmieniłem zasilanie podłogówki, wpiąłem się za zaworem 4D, zmieniłem powrót podłogówki bo szedł bezpośrednio do pieca, teraz łączy się z powrotem z grzejników i w chodzi do zaworu 4D. Zamontowałem pompę na powrocie wraz z zaworem zwrotnym oraz zawór zwrotny za pompą na grzejniki.  Problemy zaczęły się właśnie po tych przeróbkach pomimo, że wszystko zrobione zgodnie z podpowiedziami z forum. Wcześniej nie było pompy na powrocie, temperaturę na powrocie podbijała pompa CWU, ale nie było takich cyrków z odstawianiem kotła. Sam już nie wiem co mam jeszcze z tym zrobić.

Wykres po ok. 7 godz. rano wyglądał tak. Zmieniona moc na 15% czyli 2,4KW, wyłączony dodmuch,, opóźnienie powietrza 30, pompa w trybie auto.

IMG_20201020_190157.jpg

Edytowane przez szneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szneider napisał:

To teraz już zgłupiałem odnośnie tej mocy minimalnej. Jeden pisze, że 5% mocy kotła to za mało, drugi ma tak ustawione i jest ok, inny każe podnieść moc minimalną żeby się nie kisiło w piecu. Nie ważne jak ustawię 5 czy 15% to i tak kocioł się odstawia ciągle w podtrzymanie i przebija temp. nawet do 70 stopni. Aktualnie zmieniłem ustawienie pompy na grzejniki w tryb auto, pompa na powrocie na pierwszym biegu, wyłączyłem dodmuch powietrza. Dmuchawa 80W ustawiona na zakres 6-26, powietrze 25-80%. dalej to wszystko skacze i kocioł ciągle się odstawia, CWU mam na 50 stopni, na grzejniki idzie 32 stopnie. Instalację przerabiałem sam, zmieniłem zasilanie podłogówki, wpiąłem się za zaworem 4D, zmieniłem powrót podłogówki bo szedł bezpośrednio do pieca, teraz łączy się z powrotem z grzejników i w chodzi do zaworu 4D. Zamontowałem pompę na powrocie wraz z zaworem zwrotnym oraz zawór zwrotny za pompą na grzejniki.  Problemy zaczęły się właśnie po tych przeróbkach pomimo, że wszystko zrobione zgodnie z podpowiedziami z forum. Wcześniej nie było pompy na powrocie, temperaturę na powrocie podbijała pompa CWU, ale nie było takich cyrków z odstawianiem kotła. Sam już nie wiem co mam jeszcze z tym zrobić.

Wykres po ok. 7 godz. rano wyglądał tak. Zmieniona moc na 15% czyli 2,4KW, wyłączony dodmuch,, opóźnienie powietrza 30, pompa w trybie auto.

Wszystko przeanalizuj na spokojnie.

Co z tego że się odstawia? Jeżeli nie ma z niego odbioru energii (produkuje jej za dużo) to musi. Trzeba tylko sprawdzić dlaczego. Minimalna modulacja na 15% to ewidentnie za dużo, widać przecież, że przy tym ustawieniu temperatura na piecu rośnie. Spokojnie zmniejsz, tylko dobierz tutaj powietrze tak by ci się sadza  nie tworzyła.  Nie wiem czy to 25% powietrza na minimum to nie za dużo. I jedna uwaga. Absolutnie nie bierz pod uwagę parametrów innych forumowiczów. Chyba że ktoś ma identyczny piec jak twój.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy ci się temperatury ustabilizują, to puść więcej na ogrzewanie. Trochę się ugrzejesz, ale przynajmniej dowiesz się czy sterowanie działa.

Dlaczego zablokowałeś klapkę wentylatora? Czy ty czasem nie używasz teraz jakiegoś supermocnego węgla, takiego z 29MJ? Bo ok 30 min z czuwania na rozpoczęcie dogrzewania to trochę dużo, a taką właściwość one mają. Zobacz też ile masz węgla na retorcie. Może jest go tam po prostu za dużo? Sprawdź też jak masz ustawioną dynamikę?

Zakładam, że masz osobny zawór sterujący temperaturą na podłogówkę a nie wspólny z grzejnikami. 32C na grzejnikach to trochę mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie widać średnia 62,2

Spaliny średnio lekko powyżej 100

Moc się zmienia góra, dół 

O instalacji nie powiem za wiele. Każdy będzie miał inne rady. Jak przebija to jak zostało wspomniane może być za mocny opał na aktualne warunki i zapotrzebowanie. Skoro wiadomo, że idzie ileś powyżej nastawy, to ją obniz na np. 56

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze minimalne przy 16Kw kotle dla mnia duže.6 i +26.Obnižal bym 26 do 5 i obserwowalem po x godzinach,czy nie przesypuje niedopal.Gonisz spaliny kotlom w komin.Tež ciežko kotlu tak stabilizowac.Sredna moc 15,ustaw min.10-na 1,6 kw mialby palnik pracowac stabilnie ok i lekko pinkniec w moc,kiedy trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pieklorz napisał:

Na wykresie widać średnia 62,2

Spaliny średnio lekko powyżej 100

Moc się zmienia góra, dół 

O instalacji nie powiem za wiele. Każdy będzie miał inne rady. Jak przebija to jak zostało wspomniane może być za mocny opał na aktualne warunki i zapotrzebowanie. Skoro wiadomo, że idzie ileś powyżej nastawy, to ją obniz na np. 56

Ja w tej chwili jadę na 10%, co teoretycznie przekłada się na 1,7kW. Temperatura spalin na tych 10% to ok 65 przy nastawie na CO 60. Dmuchawę @szneider ma o podobnej mocy co moja WPA120 (też z taką balansującą klapą, tylko nie jest zablokowana). Zacząłbym od obniżenia minimalnej modulacji do 10% i zmniejszenia poziomu nadmuchu na minimum. Obniżenie temperatury CO nic nie da, bo piec i tak nie zejdzie niżej z mocą.

Brat np. dzisiaj wyłączył ogrzewanie w ogóle, bo jest za ciepło. Jak końcówka października będzie ok 15C to też przełączę w tryb letni

IMG_20201023_111302.thumb.jpg.b36014449657425a5c7e9e4e3e62c5e2.jpg

Zakres pracy dmuchawy WPA120 to 8-40.

Powietrze 16-100 dla "słabych" ekogroszków. Nie wiem po co tu przycinać górę jak zakres pracy dmuchawy jest dobrze ustawiony.

Powietrze 20-100 dla mocnych. Przy 16 piec robi się czarny, 18 siny, 20 siwy. Tak to u siebie mogę opisać. I jak napisałem nie ma sensu tego przenosić do siebie.

W zasadzie to tylko nastawy dla dmuchawy są do zastosowania jak ktoś ma identyczną. Moja jest już trochę spracowana.

Edytowane przez mkwapisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam nieco inaczej pod palniki SV, a jeszcze sam węgiel ma znaczenie 

Obniżenie da tyle, że przebije mu na 63-4 zamiast na 70..

 

Ja mam z zapalarką, więc jak cieplej to najzwyczajniej w świecie dopala paliwo i się wygasza do czasu zgłoszenia zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiem, mogę przeczytac cały wątek.

Dzis będę instalował sterownik SKPZ02 do kotła Defro Eko 15. Obecnie miałem tylko dwustanowy.

Może jakieś sugestie co do wstępnych nastawów? Może ktos ma taki sam kocioł?

Mam rozumieć, że klapka na wentylatorze ma byc całkowicie rozsunięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemo79 musisz w pierwszej kolejności sprawdzić ile podajnik jest zdolny podać wegla przez godzinę pracy . Nazywa się to potencjał podajnika . Później określić kaloryczność . Na końcu powietrze min/max . Oczywiście jeszcze wpisac moc .

Podaj jaką masz mocy dmuchawe . Mozna zasugerować jakies ustawienia wyjściowe . Resztę niestety musisz samemu korygować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potencjał podajnika liczyłem 15,05 kg/h. moc kotła 15kw, moc dmuchawy 80W. Oczywiście zawór 4D, sterowany siłownikiem. Z paleniem w dwustanie radziłem sobie, wymyśliłem sobie PID.

Mam tez czujnik spalin, jakoś regulowac maksymalną temperaturę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nic tam nie obcinaj spalin .

Hmm dla 80 pewnie zakres 5 do 26 moze 28 .

Wszystko zależy od wegla od dopływu powietrza do kotla , ciagu , humoru , etc etc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy eksperymenty . Raczej nie nie ma standardowych ustawiem . 

Czuwanie to też eksperymenty . Jeden wegiel wytrzyma godzinę inny trzeba podać częściej . Chociaż teraz to czuwania za często nie uswiadczysz . Mamy tą no jesień :)

Najpierw wystartuj , później podaj wykresy i dane powietrza . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do pytania o klapkę-musisz ją zablokować w położeniu całkowitego otwarcia lub wogóle wywalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bercus.Niepotrzebnie się pochwaliłeś he he.Teraz koledzy którzy mają 34W dmuchawy(kurcze ja mam też) będą próbować coś tam zmieniać bo skusi ich pewnie wykres z 12h.To skończy się częstymi wizytami w kotłowni przy sterowniku he he.Tak teraz na poważniej.Te ustawienie OPÓŻNIENIA na 75 czym jest spowodowane.Jakością węgla ? czy czymś innym.Nie widziałem takiego długiego czasu opóżnienia jeszcze.Mam do dmuch też wyłączony,ale opóżnienie na 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.