Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze można ustawiać na oko albo wg przyrządu. Osobiście wolę narzędzia, które są pomocne, ale każdy decyduje we własnym zakresie.

Aktualnie korekt muszę dokonywać sam na podstawie odczytu, liczę na to, że za dwa może trzy miesiące elektronika dokona drobnej korekcji sama.

Lepszy stosunek tlenu, to mniejsze emisje i bardziej efektywne spalanie. 

W moim wypadku odetkac będę musiał te dwa rzędy otworòw w okolicy temperatury poniżej -5st.C. przetkanie dziur zaklejonych gwoździem nie zajmie wiele czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam kocioł SKAMP-PV 20kW i sterownik SKZP-02 kupione w zeszłym roku. W tym roku mam problem z prawidłowym wskazaniem ilości ekogroszku w podajniku. Pokazuje mi, że zostało 10kg, a tam pół podajnika. Spalanie jak na tą pogodę też wysokie pokazuje, bo koło 17-19kg.

Co może być przyczyną? Kaloryczność ustawiona na 26MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, PapaJoe napisał:

Cześć,

Mam kocioł SKAMP-PV 20kW i sterownik SKZP-02 kupione w zeszłym roku. W tym roku mam problem z prawidłowym wskazaniem ilości ekogroszku w podajniku. Pokazuje mi, że zostało 10kg, a tam pół podajnika. Spalanie jak na tą pogodę też wysokie pokazuje, bo koło 17-19kg.

Co może być przyczyną? Kaloryczność ustawiona na 26MJ.

a potencjal podajnika poprawnie wpisany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanko ktos uzywa timela na tłoku . Chcialbym poznac zakres powietrza u innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pieklorz napisał:

Nie rozumiem o co pytasz?

E, bez przesady, jak można tego nie zrozumieć. Napisałeś jak poniżej

19 godzin temu, Pieklorz napisał:

Podłączenie BCA i stały podgląd tlenu spowodował zaklejenie dwóch rzędów otworów, ustawienie na 15kW, redukcję po tym zabiegu powietrza do wartości 2-50 dla węgla Tauron różowy. Tyle zmian jak się widzi poziom tlenu.

i moje re

17 godzin temu, Oldek napisał:

Sam stały podgląd to chyba nie mógł cokolwiek spowodować ? 

Czego tu można nie rozumieć ? Jestem wszystkimi kończynami za sukcesem BCA, w pierwszym odruchu chciałem zrobić to co kolega @shaft7 ale czytając że sam podgląd na ten czujnik coś zatyka jakoś mnie odstrasza od tego urządzenia. Coś mi się wydaje, jeśli jest to prawdą, że Timel idzie drogą którą mu wskazuje producent sv-200 to zajdzie na manowce. Wymóg producenta sv aby była zapalarka (sam o tym pisałeś) w kotle na groch jest dla mnie jakimś dziwolągiem. I wychodzi, dla Tauronu powiększyć otwór do 10 mm, dla KGM zmniejszyć do 8 mm. a Lew jest zły. Abym za jakiś okres czasu nie musiał mieć takiego samego zdania o BCA jak o zapalarce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nadal problem z przebijaniem temperatury na piecu. Modulacją zszedłem do 15-60%. Wentylator mam 80W ustawiony na zakres 6-25, powietrze 23-90.  Grzejniki z zaworami termostatycznymi cały czas odkręcone. Spalanie cały czas w okolicach 10kg, w kotle w miarę siwo, miska nie jest osmolona.

 

IMG_20201020_190157.jpg

IMG_20201020_190211.jpg

IMG_20201020_190220.jpg

IMG_20201020_190228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci faluje tu . Pytanie czemu . Co steruje woda , jaka pompka jaki bieg . Czy jest jakis zawór ileś drogowy .

IMG_20201020_190157.jpg

Kolejny wpis w którym widze minimalna modulacja 15% to jakas moda na tą zime czy inny pieron .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cos zle w podstawowym ustawieniu.Na mocy 15% widac za godzine wzrast spalin do 120° Zdejcja numerek nie pomoga,liepiej jak wyglada palnik przy jakej mocy.

Nadal przedmuchy,dodmuchy...groch na sciane nie trzyma.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacja niżej np 10% w min a maks 100%.Dobrze ustawiony kocioł nie potrzebuje kagańca w chłodne dni i to nie jest przyczyną przebijania kotła.Do dmuch wyłącz na 0 a opóżnienie powietrza daj na 30 bo 10 to nic praktycznie nie daje.Czas przekroczenia na 600 , a spaliny w zakładce 190*.Mam jeszcze z kotła 25 kw na 16 kw i modulacje na 10%.Nie wiem jak Ty masz.Trzeba moc kotła zejść z znamionowej  i dobrać modulacje te 10% w min np.Masz za dużo groszku i przebija.Przerabiałem to więc tak piszę ,a inni koledzy mogą mieć inne zdanie.Poniżej zdjęcia jak to teraz wygląda.Temperatura zadana 60* i cały czas moduluje w tej okolicy .Po załadowaniu cwu spokojnie schodzi w modulacji i trzyma nie przebija.Ważne też są przepływy pompa powrotu jest u mnie na AUTO oraz Co również.Cwu pompka na 1-ce .Małe korekty na 20,30,50 i 70% mocy powietrza.Walczyłem z ustawieniami i wywalczyłem to co poniżej.W kotle siwo i czysto .Popiołu tyle co nic ze Lwa.

 

20201019_194328.jpg

20201019_194315.jpg

Edytowane przez darko240973
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Oldek napisał:

E, bez przesady, jak można tego nie zrozumieć. Napisałeś jak poniżej

i moje re

Czego tu można nie rozumieć ? Jestem wszystkimi kończynami za sukcesem BCA, w pierwszym odruchu chciałem zrobić to co kolega @shaft7 ale czytając że sam podgląd na ten czujnik coś zatyka jakoś mnie odstrasza od tego urządzenia. Coś mi się wydaje, jeśli jest to prawdą, że Timel idzie drogą którą mu wskazuje producent sv-200 to zajdzie na manowce. Wymóg producenta sv aby była zapalarka (sam o tym pisałeś) w kotle na groch jest dla mnie jakimś dziwolągiem.

hahaha

Użyłem skrótu myślowego. Dzięki podglądowi i dłuższej obserwacji chwilowo zatrzymałem kocioł, wyciągnąłem płytke palnika i zakleiłem fizycznie 2rzędy otworów, po czym ponownie uruchomiłem kocioł. Samo się nie zrobiło. Nie zrobiłem tego trwale, bo jakby jakims cudem były mrozy, to będa mi potrzebne inne widełki mocy oraz drożne te otworki, niestety dom stary i większy.

Dyszę zwiększył producent palnika marka technix, ma chyba prawo do rozwoju. Ta dysza 10mm szybciej odpala węgiel oraz pellet.

Dla mnie zapalarka to wielka wygoda, w ciepłe dni potrafiło zagrzac baniak i spalić na dobę 1 do 1,2kg. Bardzo wygodne.

Węgiel bywa loteryjny, na naszym najbardziej to widać m.in. na chwałowicach, ale myślę,że to wiesz. Pellet też bywa dziwny i tu odwrotnie na taki no name pomaga zamiana płytki na ekogroszkową i taki problematyczny pellet spalić można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdziwiłem się mocno, bo w tamtym sezonie paliłem skarbkiem, i całkiem fajnie się spalał. Teraz też go kupiłem, i mam sporo spieków.  Obniżam powietrze, ale niewiele to zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbek jeszcze chyba rok temu był z Piekar i ten spalał się łatwiej, tego używało się do badań i był też z Bobrka a tu już loteria, wyższa kaloryczność kosztem wyższej spiekalności i kłopotów w zależności od dostawy. Zdaje się,że od kilku miesięcy dostępny jest tylko z Bobrka. Jak trafi się na wysokie RI to kichowato się robi, jak pamiętam trzeba w niego dmuchać było mocno 

 

Ja z kolei zaskoczony jestem Tauronem różowym, oprócz początkowych problemów z jego odpaleniem opał sam w sobie elegancko się spalał, fajny popiół, jasno w kotle. Zadowolony z różowego aktualnie zamówiłem paletę Jaret Plus i zobaczę jak to będzie wyglądać. Parę lat temu był to bardzo fajny groszek, później się na jakiś czas zepsuł. Ten też się stosowało do badań jeszcze wcześniejszych kotłów. Na plus same worki po 20kg łatwe w otwieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, darko240973 napisał:

Ważne też są przepływy pompa powrotu jest u mnie na AUTO oraz Co również.Cwu pompka na 1-ce .Małe korekty na 20,30,50 i 70% mocy powietrza.

Oczywiście ma zawór 4D oraz dodatkowo 3D na podłogówkę. Pompki aktualnie ustawione tak, na grzejniki energooszczędna w trybie 2, CWU zwykła na 2 biegu i na powrocie enerooszczędna na 1 biegu. Chciałbym wymienić pompę CWU na energooszczędną, tzn dać te z grzejników do CWU, a na grzejniki dokupić np. Grundfosa. Kocioł mam 16KW Cichewicza. Wentylator otwarty na maxa, dźwigienka z obciążnikiem zablokowana.

3 godziny temu, darko240973 napisał:

Modulacja niżej np 10% w min a maks 100%.Dobrze ustawiony kocioł nie potrzebuje kagańca w chłodne dni i to nie jest przyczyną przebijania kotła.


Mam zejść z modulacją do 10%, czyli w moim przypadku 1,6KW?

Edytowane przez szneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szneider napisał:

Mam zejść z modulacją do 10%, czyli w moim przypadku 1,6KW?

Możesz poswolic mu się dalej kisic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodź powoli z mocą min , np daj teraz 13% i poczekaj z dwa dni , jeżeli dalej będzie spalać się poprawnie to jeszcze o jeden % w dół , i tak do 10% , to czy będzie się poprawnie palić zależy od kombinacji palnik/węgiel/ powietrze , może być tak ze np już na 12% będzie kopcić wtedy podnieść o ten 1 % i iść cieszyć się życiem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mu szybanie z moca,kiedy widac taniec spalin na mocy stalej.Nawet na wykresie x3.

1) Potencjal

2) Ustawienie powietrza przynajmniej do malej mocy - na kilka godzin torturowac kociol na min.mocy i dosterowac wyjscowe ustawienie.I wylaczac pomocne dodmuchanie !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, darko240973 napisał:

Modulacja niżej np 10% w min a maks 100%.Dobrze ustawiony kocioł nie potrzebuje kagańca w chłodne dni i to nie jest przyczyną przebijania kotła.Do dmuch wyłącz na 0 a opóżnienie powietrza daj na 30 bo 10 to nic praktycznie nie daje.Czas przekroczenia na 600 , a spaliny w zakładce 190*.Mam jeszcze z kotła 25 kw na 16 kw i modulacje na 10%.Nie wiem jak Ty masz.Trzeba moc kotła zejść z znamionowej  i dobrać modulacje te 10% w min np.Masz za dużo groszku i przebija.Przerabiałem to więc tak piszę ,a inni koledzy mogą mieć inne zdanie.Poniżej zdjęcia jak to teraz wygląda.Temperatura zadana 60* i cały czas moduluje w tej okolicy .Po załadowaniu cwu spokojnie schodzi w modulacji i trzyma nie przebija.Ważne też są przepływy pompa powrotu jest u mnie na AUTO oraz Co również.Cwu pompka na 1-ce .Małe korekty na 20,30,50 i 70% mocy powietrza.Walczyłem z ustawieniami i wywalczyłem to co poniżej.W kotle siwo i czysto .Popiołu tyle co nic ze Lwa.

 

20201019_194328.jpg

20201019_194315.jpg

Witam ile watową masz dmuchawę i podaj korekty na 20,30,50 i 70% mocy powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy nic się przecież nie stało, często tak jest, że słowo pisane wprowadza w błąd. Wydaje mi/nam się , że chcieliśmy coś innego powiedzieć a zrozumiani jesteśmy inaczej. Zawsze najlepiej w 4oczy i na żywo. 

 

Darko240973

Bardzo ładny wykres. U mnie też z Sobianek Lew na wiosnę było podobnie, tj jakieś 3%popiolu i byłem z tego bardzo zadowolony. 

Jeszcze z tydzień czasu albo ciut więcej będę palił Tauron różowy a później wejdzie Jaret Plus i zobaczę, co wówczas analizator powie...

Może niebawem jeszcze inny opał testowo ze 3worki wrzucę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DK321.Dmuchawa to WPA-117 34w.Korekty na pewno Ci się nie przydadzą.Trzeba indywidualnie dobrać i obserwować po godzinie chociaż na każdej korekcie.Na dodatek mam jeszcze ustawiony w powietrzu WENTYLATOR to jeszcze inaczej korekty wyjdą.                 szneider. Tak tj 1.6 kw w min 10% z 16 kw kocioł.Tak jak koledzy wyżej pisali może Ci nie wydać takie min. modulacji .Musisz sam dojść do tego na ile twój palnik jest wstanie utrzymać moc minimalną.                                                                                                                  Pieklorz. Dzięki.Za nim taki wykres wyszedł to musiałem trochę posiedzieć  tu na forum i przy kotle.Lew - dosłownie nie ma mocnych na popiół i spalanie.                             

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów ciąg dalszy, właśnie wyłączyły się wszystkie pompy. Jak wejdę w tryb diagnostyczny to się załączają. Wyłączyłem i włączyłem kilka razy sterownik, ale nie ruszają, działa tylko normalnie podawanie i wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp.wylaczania CO 1 i 2 w pogodowke? Temp.zalaczania pomp ? Termostat? Wylaczona zielona kocke odzadu sterownika?(drut tam supluje zalaczony termostat) Niska temp.kotla?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.