Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A to z czego wynika? Moja np. nie jest zablokowana, ale tak śruba jest wyregulowana, że podnosi klapę na minimalnej pracy dmuchawy. Jak dmuchawa nie działa, to przynajmniej ciąg kominowy jest w znaczny sposób ograniczony. Po co ma mi ciągnąć "lewe" powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz a wynika to z tego że praca pid to ciągła praca bez wchodzenia w nadzór więc gdzie tu zaciąganie lewego powietrza

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak piec przejdzie w tryb czuwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy takich temp jak teraz to odstawia się pare razy na dobę , póki nie ma dużego wiatru to raczej nie problem ale różnie bywa z ta pogoda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poradzicie jak początkowo ustawić kocioł w PID?

Moc: 19KW
Potencjał podajnika: 19/KG/H
Dmuchawa: RV-12PK 70W
Paliwo: Karlik 26MJ

Póki co jeszcze go nie odpaliłem w PID (działał w dwustanie bo nie miałem wyliczonego potencjału)

W jakich zakresach ustawić dmuchawe? Szczerze to ona jako tako działa od 50% wzwyż, ogólnie chyba jest nietypowa. Jak ustawić przysłonę dmuchawy? Na max ją otworzyć czy zamknąć?

Trzeba też wziąć pod uwagę że mam czujnik temp. podajnika blisko pieca, więc są różne temperatury między 38 a 59 stopni.

Jak ustawić czuwanie? 

 

Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mkwapisz napisał:

A co jak piec przejdzie w tryb czuwania?

Kiedy u ciebie dlugie i czeste czuwania,cos zle robisz.Przy krotkich postojach nie ma otwarta klapke znaczenia,tylko take,že opal na palniku nie kisi.Znaczenia ma tylko w trybie letnim CWU i dlugich postojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też właśnie o tym piszę. Dlatego uważam, że klapa powinna swobodnie chodzić. Jak jest w pid to wentylator ją spokojnie podniesie. Śrubą można to wyregulować Jak piec jest w nadzorze, to klapa się zamknie i nie ciągnie powietrza. Tyle lat już tak palę i problemów nie mam.

A tak żeby wrócić do tematu, to mam włączoną ochronę powrotu i wzmocnienie modulacji. Gdzieś w środku tego wątku (str 311) była dyskusja na ten temat, ale zasadniczo nie wyjaśniono jak dokładnie to działa, tzn jak bardzo ta modulacja jest zwiększana, gdy spada temperatura powrotu. Mechanizm generalnie działa, bo piec dostaje kopa jak tylko włączy się pompa cwu i powrót się schładza. Ale sterownik w nie pokazuje, że coś takiego się dzieje. Chyba że ja tego nie widzę na panelu.

Ochronę powrotu mam ustawioną na 54C, co wynika z tego, że na obiegu kotłowym jest termostatyczny zawór 3D ustawiony na 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz nic się nie stanie pod warunkiem że raz na jakiś czas a nie 5 razy dziennie....mi pracuje non stop na małych modulacjach

 

3 minuty temu, mkwapisz napisał:

To też właśnie o tym piszę. Dlatego uważam, że klapa powinna swobodnie chodzić. Jak jest w pid to wentylator ją spokojnie podniesie. Śrubą można to wyregulować Jak piec jest w nadzorze, to klapa się zamknie i nie ciągnie powietrza. Tyle lat już tak palę i problemów nie mam.

A tak żeby wrócić do tematu, to mam włączoną ochronę powrotu i wzmocnienie modulacji. Gdzieś w środku tego wątku (str 311) była dyskusja na ten temat, ale zasadniczo nie wyjaśniono jak dokładnie to działa, tzn jak bardzo ta modulacja jest zwiększana, gdy spada temperatura powrotu. Mechanizm generalnie działa, bo piec dostaje kopa jak tylko włączy się pompa cwu i powrót się schładza. Ale sterownik w nie pokazuje, że coś takiego się dzieje. Chyba że ja tego nie widzę na panelu.

Ochronę powrotu mam ustawioną na 54C, co wynika z tego, że na obiegu kotłowym jest termostatyczny zawór 3D ustawiony na 55C.

U mnie ochrona się nie sprawdza wręcz działa to źle...mam pompę na powrocie więc ochrona nie jest mi potrzebna, bo po co sterownik ma mieć dodatkowe zadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy  takiej pogodzie  jak teraz to na 3-4 godziny się odstawia w czuwanie. A na jaka wartość  ustawić  RCK? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Drugi sezon i zmiana opału na 26MJ drobny opał. Zaczęły się kłopoty, duże pozostałości groszku niedopalonego w popielniku. Podajnik na 5kg/h, zmieniony wartość opałowa, próbowałem zmienić przesłonę w dmuchawie ale bez skutku. 

Edytowane przez mazi2280
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Polo1982 napisał:

Przy  takiej pogodzie  jak teraz to na 3-4 godziny się odstawia w czuwanie. A na jaka wartość  ustawić  RCK? 

Ja mam 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to miejsce jest do grzalki elektrycznej,jest do tej dziury ok,tylko usczelnic i ocieplic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mazi2280 napisał:

Witam. Drugi sezon i zmiana opału na 26MJ drobny opał. Zaczęły się kłopoty, duże pozostałości groszku niedopalonego w popielniku. Podajnik na 5kg/h, zmieniony wartość opałowa, próbowałem zmienić przesłonę w dmuchawie ale bez skutku. 

Skam PV 13 posiada palnik 15 kw, a co za tym idzie, potencjał tegoż podajnika jest na poziomie 12 kg./h.  Zmierz dokładnie jaki u Ciebie wyjdzie, i wprowadź do sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mazi2280 napisał:

Ja mam mniejszy palnik, tam potencjał jest na 5 kg/h. Przy zwiększeniu potencjału kocioł wariuje.

Czyli masz odwrotnie niż ja.  U mnie jest Skam 9kw, a palnik 15 kw. 

Tak czy tak, na różnych groszkach, różny potencjał wyjdzie. Warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejszy potencja ustawionyl,tym wiecej wegla idzie na palnik.U mnia na drobnym weglu wychodzi 15,4 i na grubym 13,6 (wieksze luzy pomiedzy kawalkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bercus napisał:

Jesli to miejsce jest do grzalki elektrycznej,jest do tej dziury ok,tylko usczelnic i ocieplic.

Tak jak napisałeś, jest to miejsce na grzałkę elektryczną. Oczywiście można tam jakoś zmyślnie wsadzić czujnik CWU, ale ta temperatura będzie się miała nijak do temperatury na wyjściu ciepłej wody. Dla mnie, jeśli producent nie przewidział w bojlerze miejsca na kapilarę dla czujnika CWU, hydraulik na wyjściu ciepłej wody powinien wstawić trójnik, a w nim "pochwa" (jak zwał tak zwał) na czujnik i wyjście ciepłej wody. A właściwie temat jest na https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/1-instalacje-co-i-cwu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dasz czujnik na samej górze takiego poziomego bojlera to nie będzie Ci nagrzewać wody w zbiorniku. Zagrzeje trochę u góry i wyłączy pompę CWU. Według moich obserwacji najlepiej umieścić czujnik w połowie wysokości takiego poziomego zasobnika. Ja mam tak zrobione i działa to bardzo dobrze. Nie mam fabrycznego miejsca na czujnik,więc został wciśnięty pomiędzy izolacje a metalowy płaszcz zbiornika.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.