Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, shaft7 napisał:

Zeby sterować temp na instalacje to potrzebny jest zawór 3D lub 4d lub zawór termostatyczny a tak to możesz tylko temp pieca sterować , tyle ile będzie miał piec tyle pójdzie na instalacje

Nie do końca. Zawór xd można sterować sterownikiem.

Jest jeszcze inna opcja o której wszyscy zapominają a mianowicie zawory termostatyczne.

Zaraz ktoś wyskoczy że kocioł będzie różnie modulował. A ja mam od lat i chwalę sobie. W każdym pomieszczeniu mam taką temp.jaką chcę. Piec pięknie chodzi. Nawet żółta linia jest w miarę prosta, choć ja nie zwracam uwagi na wykresy tylko na czystość w kotle, prostotę i ekonomikę spalania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ze zawór można sterować sterownikiem ale on wogole musi być i najlepiej z siłownikiem , najprościej termostaty na grzejnikach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że prostrze to moim zdaniem bardzo wygodne. W sypialni mam chłodniej, w innym pokoju mam za to 24 st.C. Dodatkowo nie mam ptoblemów z kalibracją siłownika itp. jak koledzy z forum często piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijasy i szlabany (górą i dolem ) modulacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na załączony wykres ekg  ewidentnie widać pierwsze objawy covid. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirekcafa Základní nastavení 1%=18     100%=50     a nastavení vzduchu 10%=5   100%=88.

@qbot1 W domu cieplutko :-)

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zamontowaniu pompy kotłowej i małych przeróbkach w kotłowni zaczęła się jazda z utrzymaniem temperatury na kotle. Przed zmianami temperatura na kotle trzymała się dużo stabilniej, teraz jakoś to wszystko skacze. Piec odpalony tydzień temu, pompa kotłowa  i na grzejniki są załączone na stałe. Kombinowałem z prędkością pomp, ale nic to nie dało, dalej są takie skoki na kotle. Piec w podtrzymaniu potrafi przebić zadaną 60 stopni do 68. Ustawiłem wczoraj modulację na 45%, moc kotła to 16KW. Spalanie mam teraz 9kg na dobę przy 170m2, góra grzejniki, dół podłogówka plus bojler 140l. Sam już nie wiem od czego to zależy. Niepokoi mnie trochę ciągle przelewanie się wody w pompach, taki szum. Wcześniej pompy chodziły praktycznie bezgłośno.

 

IMG_20201016_204754.jpg

IMG_20201016_204824.jpg

IMG_20201016_204842.jpg

IMG_20201016_204852.jpg

IMG_20201016_204909.jpg

IMG_20201016_204917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w pompach jest powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5% zo 16 KW jest 800W isto jest palenisko w stanie tak dzialač? Dodmuch gdy podaje,czysczenie palnika.....I na podstawowe ustawienie wiatru czasu nie bylo.Po przechodzeniu z 40% w pracu 5% spaliny padaja cala godzine o 50°.Nadmuch odpowiadno ustaw.Pociagaj kociolek na mocy 10% kilka godzin i ustaw siebie odpoviedny nadmuch do tej mocy z brakiem dodmuchow,przedmuchow-na poczatok.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są doświadczenia z temperaturą spalin na starym ceglanym kominie. Co polecić? Zresztą nie uzyskam temperatury poniżej 200 stopni przy pełnej mocy kotła. Powinienem starać się utrzymywać jak najniższą temperaturę, czy tak zostawić? Producent kotła podaje maksymalną temperaturę spalin 108 stopni

Edytowane przez mirekcafa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.sezon 80-120° do cegly i nic sie nie dzieje.Komin czysty,suchy.Tylko nie grzeje w domie jak na starym kotle.Mysle troche nad ocieplenim komina w poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bercus napisał:

3.sezon 80-120° do cegly i nic sie nie dzieje.Komin czysty,suchy.Tylko nie grzeje w domie jak na starym kotle.Mysle troche nad ocieplenim komina w poddasze.

Já tím kotlem a do toho komína topím asi 10 let, taky jsem neměl problém. Jen jsem neměl nikdy čidlo spalin a tak jsem se nestaral kolik to má. No koupil jsem si sterownik a už starosti přibyly :) :) :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirekcafa napisał:

jakie są doświadczenia z temperaturą spalin na starym ceglanym kominie. Co polecić? Zresztą nie uzyskam temperatury poniżej 200 stopni przy pełnej mocy kotła. Powinienem starać się utrzymywać jak najniższą temperaturę, czy tak zostawić? Producent kotła podaje maksymalną temperaturę spalin 108 stopni

Jeżeli nie masz kotła i grzejników na styk tylko z zapasem mocy to nie będzie  wysokich temp.w kominie. Ja oscyluję w granicach 80-100 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirekcafa napisał:

jakie są doświadczenia z temperaturą spalin na starym ceglanym kominie. Co polecić? Zresztą nie uzyskam temperatury poniżej 200 stopni przy pełnej mocy kotła. Powinienem starać się utrzymywać jak najniższą temperaturę, czy tak zostawić? Producent kotła podaje maksymalną temperaturę spalin 108 stopni

To są dane z laboratorium z idealnego paliwa i na stałym odbiorze ciepła. W domu jak masz dany ekogroszek, mocniej dmuchawę jestes w stanie uzyskiwac wyższe a nawet sporo wyższe spaliny (ustawienie palnika ponad moc kotła). Kwestia czy masz to czym zmierzyć (czujnik spalin). Tu jeszcze trzeba pamiętać,że PT1000 musi byc w osi spalin a i tak ma jakies przekłamanie (dokładnieszy, wyższy wynik pokaże analizator spalin taki profesjonalny w labo czy taki którzy maja bardziej bogaci instalatorzy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirekcafa Přepnul jsem topení na ekvitermu/pogodowka/ a při tom měním min.základní nastavení větráku z 18 na 17 bez dalších změn,protože už kotel nepadá do nejnižších výkonů(kde je problém s dopálením jemného uhlí,atd,proto víc vzduchu).Zůstává větší kopeček a reakce "na přidání plynu" je lepší.Krásně poznat na grafu práce-mnohem vyrovnanější linie i trochu větší ohníček na malých výkonech.Mám jen letitý problém s zabarvením výměníku-na malých výkonech krásně šedý,potom skořice,s většími přechází do tmavší a v mrazech mám černo,ne že by se zanášelo,jen ta barva.Nemůžu to dohnat žádným nastavením,možná je to množstvím uhlí,které tam proletí při té výhřevnosti.

 

Przelaczalem do pogodowki i dla tego zmienilem podstawowy nadmuch min. z 18 do 17 z brakiem nastepnych zmian.Kociol juž nie schodzi do najmniejszych mocy (gdzie jest problem z dopalaniem drobnego groszku,itp.,zatem wiecej powietrza)Zostaje wiekszy kopczyk i reakcja na wzrast mocy jest lepsza.Dobro widač na wykresie ,ladniejsza linia i wiekszy plomien na malych mocach.Tylko mam staly problem z kolorom wymienika-na malych mocach estetycznie :-) szary,potym cynamon i z wiekszymi mocami ciemnieje do czarnej.Nie ma osadu,tylko kolor.Nie ma szanc dogonic ustawieniami,može jest winna ilosc wegla slabego-leci przez retorta.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No doszedł , jak narazie to ciekawostka bo piec więcej jak 30% mocy nie osiąga , przy tych 30% mocy tlen mam na poziomie ok17 % , a im niżej tym tlenu więcej . Przy 100% powinien mieć ok 8-10% tlenu ale narazie nie ma jak to sprawdzić . Podobno na sv200 przy 30% mocy tlen można uzyskać na poziomie 14% , przydała by się jakaś tabela wyjściowa np dla sv200 i zwykłej retory 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanko . Jak rozwiazac problem ? Posiadam 2 zawory 4d na instalalacji jeden steruje ukladem podłogówki drugi układem grzejników . Silownik na zaworze od podłogowki ciagle kreci zaworem i zmienia temperature na podłogówce ponieważ steruje nim pogodówka . I tu zaczyna sie problem poniewaz ciagle spada i wzrasta mi temperatur na zaworze od grzejników . I tu pytanie co by zastosowac jaki sterownik z silownikiem na zawor od grzejnikówn aby on zas stabilizował temperature ktora stale skacze z powodu zmian na podłogówce . Timel obsługuje tylko jeden siłownik

Edytowane przez Natben
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 17:12, Natben napisał:

Koledzy pytanko . Jak rozwiazac problem ? Posiadam 2 zawory 4d na instalalacji jeden steruje ukladem podłogówki drugi układem grzejników . Silownik na zaworze od podłogowki ciagle kreci zaworem i zmienia temperature na podłogówce ponieważ steruje nim pogodówka . I tu zaczyna sie problem poniewaz ciagle spada i wzrasta mi temperatur na zaworze od grzejników . I tu pytanie co by zastosowac jaki sterownik z silownikiem na zawor od grzejnikówn aby on zas stabilizował temperature ktora stale skacze z powodu zmian na podłogówce . Timel obsługuje tylko jeden siłownik

możesz użyć termostatycznego zaworu 4d . Jeśli siłownik bardzo kreci ustaw np temp na wyjściu taka jaka chcesz mieć w pomieszczeniach na stałe

 

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.