Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, MrWolf napisał:

Jako, że zostałem wywołany do tablicy, napiszę jak to wygląda u mnie aktualnie. Wszystkie głowice otwarte na maksa, czujnik temperatury pokojowej w najchłodniejszym pomieszczeniu budynku.

Dlatego trzeba się zdecydować. Albo 4D albo zawory termostatyczne. @MrWolf się zdecydował i odkręcił głowice na max. A dołączanie do tego innych czynników sterujących typu pogodówka czy panel pokojowy tylko stwarza dodatkowe problemy. Zasada jest prosta: jeden system - jedno sterowanie.

Ja zrezygnowałem z pogodówki, bo czujnik jest na ścianie zachodniej. Zimą w słoneczne dni całe sterowanie pogodowe szlag trafia.

Szkoda że w skzp nie można ręcznie ustawiać zaworu za  pomocą siłownika. Np. chcę otworzyć zawór na 45% i siłownik na tej pozycji się ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest i tak właśnie robię. Ale to takie kombinowanie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 17:13, Trolik76 napisał:

Ust mieszacza:czas otw.  120s,wzmivmcnuenue 10,otwarcie0-100,czas stabilizacji 25s,impulsy 0,6 i 1.5,proporcja4,hustereza0,4.

Proszę o jakieś sugestie i porady.

Niektóre siłowniki gubią pozycję przy impulsach poniżej 1s. W twoim otwarcie od 0-100% zajmuje 120s. Minimalny impuls ustaw tak, żeby siłownik zmienił pozycję o 1% (1,2s), a przy maksymalnym impulsie o 2-3%. Czas stabilizacji 50-80s, wzmocnienie 2-3. Gdy temp w pomieszczeniu nie będzie osiągnięta, regulator sam będzie stopniowo zwiększać otwarcie mieszacza (Instrukcja obsługi). Proponuję też zmniejszy temp kotła do 60°, oraz maksymalne otwarcie zaworu do 50%. Tak jak MrWolf napisał. Żeby utrzymać temperaturę w pokojach, termostaty nie będą się całkowicie zamykać i kocioł nie będzie nagle zalewany zimną wodą. Proponuję też włączyć ochronę powrotu, ale wzmocnienie modulacji ustawić na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z glowicami tak bedzie wygladac,ale cos tam masz skopane,bo dla czego tam szaleje CO? Wyglada na ustawiona pokojowke i ta sa przeciaguje z termostatmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wlaczona pokojowke-sterowanie zaworom CO dla temp.pokojowej z czujnika panelu.Ustawienie w domku temperatura komfortowa,jak to može z glowicami na grzejnikach dzialac? Piszem ponownie :Kliknij na domek,tam tryb pracy na stop.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym wylaczys tylko sterowanie dla pokojowej temperatury.Zawor bedzie pilnowac temperature zadana w menu CO plus pogodowa korekta.Kiedy dajesz korekta pogody na zero,bedzie trzymac zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o CWU. Jaka jest histereza? Mam podobne skoki modulacji, ale o mniejszym natężeniu. Kiedy bojler się nagrzeje, pompa staje i zmniejsza się pobór ciepła z kotła. Wtedy modulacja szybciej się obniża. Jeśli zbiegnie się to w czasie z przymknięciem termostatów, wtedy kocioł przebija mi temp o 1,5-2°. Spróbuj obniżyć temp na kotle do 60°, a korektę pogodową dać również na kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz zawór temperaturowy na CWU? Pytam, ponieważ 52° to trochę dużo, można się oparzyć. Jeśli nie masz małego bojlera lub dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, to spróbuj zwiększyć histerezę do 6-8°. Każde uruchomienie pompy CWU powoduje nagły wzrost zapotrzebowania na ciepło, a tym samym reakcję mieszacza i całego układu na zmianę przepływów.

W 7 godzinie na wykresie widać duży spadek temp CO. Czy znasz, lub zaobserwowałeś przyczynę tego spadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowym softem praca z buforem już lepiej.
Póki co mam mały bufor przygotowany pod pelleciaka, ale pale grochem.
Jak zaczyna ładować bufor - OK - logika fajna, ładuje do osiągnięcia temp przez dolny czujnik a zaczyna ładowac jak zejdzie temp z góry - ok.

Ale jak doładuje bufor, czyli praktycznie nie ma odbioru - to pali się dalej do osiągnięcia temp. przez palnik + histereza po czym odcina nagle pompe. Temp kotła rośnie a pompa kotłowa stoi. W międzyczasie włączy się palnik żeby podgrzac CWU, skończy, a pompa kotłowa śpi dalej mimo, że ciepło na kotle się marnuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zawór mieszający na wyjściu z boilera na instalację CWU. Nastawiasz na nim żądaną temperaturę np. 44 stopnie i choćbyś na boilerze miał 70 to z kranu poleci woda o temperaturze ustawionej. Przydatna rzecz przy małych dzieciach i mocno grzanym zbiorniku. 

U siebie mam 300 litrów, nagrzewam do 55 stopni i mam spokój na minimum 3 doby w zależności od zużycia. Generalnie korzystają 2 osoby. Osobiście biorę prysznic w trochę cieplejszej niż letniej wodzie, bo nawet taka o temperaturze 38-40 stopni odczuwam jako parząca 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatny gadżet, aczkolwiek można się bez niego obyć. Przy małych dzieciach i temperaturze na bojlerze 50+ pozycja obowiązkowa.

U siebie mam wrzuconą maksymalną histerezę 30 stopni. Gdy ja dole boilera mam 25 stopni na górze boilera jest jeszcze użyteczna woda o temperaturze około 38 stopni. Półtorej do dwóch godzin i mam pełny baniak wody do dyspozycji. Następne minimum 3 doby z głowy. Z zapalarką w palniku w sezonie letnim bajka, bardzo niskie zużycie paliwa i brak jego utylizacji w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bojler poziomy 120l z krótką wężownicą. Temp zadana 48, histereza 6. Dodatkowo program czasowy wyłącza pompę między 22-4'30. Z powodu krótkiej wężownicy i temp na kotle ok 60°, podniesienie temperatury o 6° zajmuje 90 minut. Na potrzeby 3 domowników to wystarcza. Latem gdy grzeję tylko CWU, ustawiam 50° i histerezę 10. Kocioł uruchamia się wtedy 2-3 razy na dobę. Spalanie 2,7-3,4kg.

Zaburzenia przepływu i skoki modulacji mogą powodować też same pompy. Dobrze byłoby wiedzieć jakiej wydajności masz pompy na CO, CWU i powrocie, oraz jak są ustawione. Nie wiem tylko, czy jest to temat do tego wątku.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Možno tež troche przykreczyc zawor zwykly na cwu.Grzeje dlužej,ale nie szrapie tak bardzo z modulacja.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, shogunzlasa napisał:

Z nowym softem praca z buforem już lepiej.
Póki co mam mały bufor przygotowany pod pelleciaka, ale pale grochem.
Jak zaczyna ładować bufor - OK - logika fajna, ładuje do osiągnięcia temp przez dolny czujnik a zaczyna ładowac jak zejdzie temp z góry - ok.

Ale jak doładuje bufor, czyli praktycznie nie ma odbioru - to pali się dalej do osiągnięcia temp. przez palnik + histereza po czym odcina nagle pompe. Temp kotła rośnie a pompa kotłowa stoi. W międzyczasie włączy się palnik żeby podgrzac CWU, skończy, a pompa kotłowa śpi dalej mimo, że ciepło na kotle się marnuje...

Uff.. to dobrze, że poprawili.

W kwestii wyłączania pompy, to czy nie masz przypadkiem aktywnej opcji "wył. gdy zbędna"? Albo może z jej histerezą pokombinuj, np. daj na "0", jeśli ta opcja jest dostępna przy włączonej obsłudze bufora.
A jeśli nie to pisz do nich żeby dodali np. opcję "utrzymuj pompę kotłową włączoną przez xx min po zakończeniu ładowania bufora" i będzie bajka. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skzp ogolnie brakuje opcji wybiegu pompy. Moze jak znajde czas to cos napisze. Tak samo logika dobicia temp do zadanej po doladowaniu bufora jest kiepska bez tej opcji. Ale ogolnie za ta kase w stosunku do mozliwosci chyba nie ma konkurencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi napisze o co chodzi z tym obniżeniem temp. Działa to komuś wogóle? Obojętnie co ustawię to działa jak mu się podoba.

IMG_20220128_071518.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.