Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Po montażu modułu zapalarki przez TIMEL i wgraniu oprogramowania 2.46 modulacja nie jest stabilna. Po osiągnięciu zadanej temperatury modulacja schodzi niżej lecz co chwilę dostaje piki do max ustawionej i wentylator to samo. Efektem tego jest szybkie przebicie 5 stopni i przejście w czuwanie. Zmieniłem na 2.45 i jest to samo. Wcześniej używałem 2.24 i nigdy nie obserwowałem takiego zjawiska. Czy ktoś z was też coś takiego zaobserwował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos masz inaczej ustawione.Ja nie zauwažylem zmian w pracy po wgraniu 2.46.

N a odwrot-szybczej spada modulacja przy dochodzeniu zadanej i mniejsze przebijanie to pokazuje nizsa sredna na wykresu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegów, coś musi być w ustawieniach. U mnie na 2.46 nic takiego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, artens1 napisał:

Zmieniłem na 2.45 i jest to samo. Wcześniej używałem 2.24 i nigdy nie obserwowałem takiego zjawiska. Czy ktoś z was też coś takiego zaobserwował?

Tak, zaobserwowałem. Dla mojej instalacji 2.37 to jest max. Od czasu wprowadzenia zapalarki (chyba soft 2.45) nie mogłem opanować pracy kotła. Wróciłem do 2.37 i jest OK. Ale czytałem tu na forum że kupując srerownik z ver. 2.46 nie zejdzie się z softem niżej. Ile w tym plotki a ile prawdy nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na szczęście mam sterownik 4 lata i mogę zmieniać program. Teraz zmieniłem piec+zapalarka i stąd ten soft.

Wyłączyłem to wzmocnienie i widzę na podglądzie, że trzyma 30% stabilnie. Chyba będzie dobrze-dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info z Timela

Jeśli zakupiłeś sterownik z obsługą zapalarki i wgranym softem 2.46 to jedyny soft który wgramy to 2.46 i 2.28.

SKZP-02 posiada nowy procesor, na który  nie przepisywali wszystkich wersji softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie o ktorym mowimy mysle jest okolo menu ochrony powrotu.Tam ustawiamy reakcji modulacji na spadok powrotu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spadku temp powrotu poniżej ustawionej min temp, zawór 4d obniża temp idącą na CO aby dogrzać powrót. Kocioł nie jest gwałtownie zalewany zimną wodą. Dzięki temu modulacja wolno się podnosi i kocioł nie przebija temp.

Inna sprawa jeśli ustawimy wzmocnienie modulacji w reakcji na spadek temp powrotu. Modulacja szybciej wzrasta do wyższych wartości, ale po osiągnięciu temp zadanej na kotle zbyt wolno spada i w efekcie kocioł mocniej przebija temp zadaną. Zbyt szybki spadek modulacji powodowałby kopcenie złoża.

Polecam włączyć ochronę powrotu, ale wzmocnienie modulacji ustawić na ,,0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower, Twoja ostatnia rada jest ciekawa. Muszę to przetestować, chociaż szkoda mi psuć tego co mam 🙂. U mnie wzmocnienie na 7. A tak prawdę powiedziawszy, w jakim celu włączać ochronę powrotu (by sterownik) jeśli to powinna zapewnić sama instalacja. Ustawiam na kotle 60^C i na powrocie temp. nie powinna spaść poniżej 50^C, a jak spada to daję zadaną 65 czy 70^C. Co tu kombinować na żyletę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim domu są 2 mieszkania. Nie wszystkie grzejniki posiadają termostaty. A domownicy kręcą zaworami. Największe skoki temp powrotu mam po włączeniu pompy CWU. Czasami w ciągu 1 min temp powrotu spada o 8-10°, by po następnych 3-4 min wrócić do poprzedniej wartości. Kiedy korzystałem ze wzmocnienia zdarzało się, że w ciągu 2 min modulacja wzrastała o 50%. Teraz modulacja wolniej się podnosi. Jedynie 4d obniża temp CO o 3-5° na 15-20 minut.

Temp kotła 58, temp CO 40, korekta pogodowa 3 na kocioł i mieszacz, temp powrotu 52 (nigdy nie spadła poniżej 51, ale to zależy również od ustawień mieszacza)

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2022 o 20:17, bercus napisał:

Gdzie masz to wzmocnienie przy pogodowke? Tak to nie dziala.Albo pogodowka,lub pokojowka.Przy pogodowke možne tylko wykorzystac termostat do obnižania.

Przy pogodówce można ustawić korektę na kocioł lub na mieszacz lub na obydwa. Dodatkową w mieszaczu można ustawić wzmocnienie. 

U mnie żeby w salonie było ciepło to przy temperaturach ujemnych na grzejniki musi iść ponad 60st., a jak jest powyżej 10, to wystarczy 40 i mniej, więc wprowadziłem korektę pogodową.

Dodatkowo nie mam pompy kotłowej, doszedłem do wniosku, że jak mieszacz będzie bardziej otwarty to przepływ przez kocioł będzie większy - jakby była pompa kotłowa - modulacja będzie bardziej płynna. To mi się sprawdziło kocioł prawie się nie odstawia, tylko cały czas moduluje. Wcześniej było od max. do min. i odstawienie. 

Ustawienia: pokój 20,8, histereza 0,2. Może jakbym miał większą histerezę to by sterownik zdążył wyhamować. Jednak jakby się pompa wyłączyła, to ponowne włączenie byłoby po znacznym wychłodzeniu. W tym okresie jak wyjdzie słońce na dłużej  to i tak system się odstawi, bo mam bardzo duże okna od południa. 

Wzmocnienie mam na 15, wydaje mi się, że to bardziej dynamicznie. Mogę popróbować po eksperymentować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak latwe:Zajzrij w oknie pogodowki na aktualna korekcja i przyliczaj to k ustawionej CO.Gdzie znalazniesz to wzmocnienie prosze?

Jesli wyliczasz cos inego,nie masz wlaczonu pogodowku,ale grzejesz dla pokojowki.Tej dotyka wzmocnienie.

Pogodowka i pokojowka niewspolpracuja i to jest szkoda w tym sterowniku.

Do pogodowki trzeba ustawic w oknie (ekonomiczna-komfortowa-tryb czasowy-stop) tryb stop i dziala pogodowka.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, wzmocnienie jest w ustawieniach mieszacza. 

Teraz ma temp. zad. 40, korekta na 10 jest 3,7st na zewnątrz czyli korekta 6,3st. 

Obl. po korekcie i wzmocnieniu na mieszaczu 52.6. (tem w pokoju 20.14 zadana 20.6, histerezę 0.2) 

Jak zmienię temp. zadaną w pokoju na 22 to obl. na mieszaczu wynosi 55st. Jak zmniejszę do 20 to 50..6

Wzmocnienie na mieszaczu mam na 2.

Zmieniłem wzmocnienie modulacji na 15

Temp. Obl. na mieszaczu odp. 

20.  48.4

20.6  57.5

22  75

Edytowane przez KBR69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pokojowka,nie wiem jak to dziala,ale znalaznie po kilku falach jakos swoja sredna pomijac zadana.Z korekta pogodowa nie ma nic wspolnego.Potestuj zmieniac przy tych ustawach korekta na pogodowej i bedzie tak samo.Czy cos sa tajomnie zmienilo z jakas aktualizacja?Nie widzialem nic w opisach,byloby super-o to žadonilem juž dawno pogodowka z korekta pokojowej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 16:20, bercus napisał:

Wzmocnienie o ktorym mowimy mysle jest okolo menu ochrony powrotu.

Gdzie tego szukać? Nie umiem znaleźć tej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO 1 - ochrona powrotu.

Može tryb administrator potrzebny.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś SKZP05 i współpracuje z buforem?

Ogólnie jakiś bubel jest - pompa kotłowa dobija górę bufora w momencie do zadanej i się wyłącza - przez co dół nie jest doładowany nigdy. Przy jednym czujniku, przy 2 to samo.
Na ekranie widać że niby pracuje, a ją odcina.
Podobnie kotłowa - niby pulsuje na ekranie, a fizycznie nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shogunzlasaSa te czujniki w swoich miejscach?Nie ma byc ten,co wylacza na dole?

@Szymek00Jaka temp.kotlowa,jaka temp.ochrony pow. i czy pompka kotlowa zamontowana?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zmieniłem dmuchawę z wpa 06 z turbiną hallotronu tech na wpa07 hl 37w (wbudowany hallotron). Doradzi ktoś w jakie obroty ustawić w zakresie modulacji 6 kw do 15 kw.
Kręcić zaczyna od 21 na skali wtedy jest ok 150 obrotów. Max obrotów na skali 100 wtedy 2400 obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.