Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Palacze, pamiętajcie że klapkę używamy tylko i wylączie  do palania w dwustanie , do palania w PiD musi być podniesiona/wymontowana.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jolo747 napisał:

pozwolę sobie z kolegą nie zgodzić , klapka powinna być jeśli chcesz ustawić stosunek paliwo/powietrze w przeciwnym razie ciąg kominowy będzie zasysał (lewe nie mierzalne powietrze ) przez dmuchawę i parametry będą zakłócane,

dodatkowo jeśli w ciepłe dni , będziesz palił tylko na wodę cwu to kocioł może tak przeciągnąć temperaturę że zagotujesz wodę  

mam na myśli klapkę za dmuchawą a nie przesłonę na wentylatorze 

co do rck to wychładzanie komina zimnym powietrzem może powodować kondensacje w kominie choć w pewnych warunkach to urządzenie może się sprawdzać , nie wiem tez czy można go stosować przy kotłach z nadmuchem ,czy nie będzie nim wydymać przy nieprawidłowym ustawieniu lub uszkodzeniu

Przepraszam, ale zapytam, czy to co napisałeś o RCK, wiesz ze swojego doświadczenia, czy tylko z neta?

Czy widziałeś kiedykolwiek pracę RCK na "żywo"

Poza tym, jeśli mieszanka paliwo/powietrze jest odpowiednio dobrana i sterownik ma odpowiednie nastawy, to nawet paląc tylko na CWU nie zagotuje się wody w kotle. Po to jest sterownik i tego pilnuje. To może spowodować tylko i wyłącznie nieodpowiedzialny palacz. (nie rozpatruję w tej chwili możliwości uszkodzenia sterownika lub jakiegoś innego podzespołu podajnika i dmuchawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  ja dodam że nie widziałem komina który by latem miał cug jak zimą :) o zagotowanie bym się tak nie bał jak o cofke która latem to często wystepuje . I tu ta klapka miała by uzasadnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek

Czy zetka musi być zrobiona tak jak na rysunku czy mogę ją zrobić przy suficie i zejść dopiero przy kotle? Mam kocioł na przeciwnej ścianie od ściany zewnętrznej, mniej więcej na załączonym obrazku. Czy ogólnie sama zetka ma za zadanie doprowadzić świeże powietrze do dmuchawy czy też pełni inne funkcje jak chociażby wyrównanie ciśnienia w pomieszczeniu? Mogę podpiąć spiro pod samą dmuchawe z zewnątrz, ale to chyba nie taki zamysł jest robienia zetki?

IMG_20191114_140101.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszylem temat mocy kotla nik sie nie wypowiedzial jest ustawione 22kw deklarowane jak kupowalem ze jest 25kw zmienic czy zostawic na razie bo i tak to dopiero zmienie w piatek.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmieniaj, jak za dużo pozmieniasz to będzie bajzel , zmiana mocy kotła na większy spowoduje zwiększenie ilości opału na palniku, a tego mamy za duzo , powietrza za mało 

jockey , wiem jak działa rck,widziałem ,macałem , i moim zdaniem ma sens w budynkach o mega wysokich kominach lub przy piecach zasypowych z otwartą komorą spalania ,

kiedyś oglądałem kotłownie ,chłop miał sterownik z przepływomierzem powietrza zrobionym z wentylatorka komputrowego, na podstawie generowanego przez silniczek napiecia, sterownik wiedzaiał jaką masę powietrza dobra 

 u mnie przydał by się wzmacniacz ciągu na razie mam komin zaledwie 12x12cm

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo747 napisał:

nie zmieniaj, jak za dużo pozmieniasz to będzie bajzel , zmiana mocy kotła na większy spowoduje zwiększenie ilości opału na palniku, a tego mamy za duzo , powietrza za mało 

ok to moze jeszcze zmniejszyc moc kotla ?tak pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekd

Kolego tak jakoś od złej strony zaczynasz ustawianie kotła. Ustaw to co wiesz, czyli moc kotła, kaloryczność paliwa i wtedy zacznij ustawiać powietrze. Masz wyliczony potencjał podajnika czy też na oko ustawiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ...posiadam kocioł sas solid 48kw. Jaką moc kotła ustawić? W poprzednim sterowniki techa można było ustawic moc retorty na 29kw

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pojawił się wątek komina i wentylacji , mam pytanie do kolegów czy ktoś miał do czynienia z - regulatorem ciągu kominowego polmar ?? Trafiłem na ten wynalazek przez przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

czy ustawienie modulacji min/max na tą sama wartość działa jak blokada mocy? 

Tzn. czy kocioł normalnie się odstawia po osiągnięciu zadanej kotła ( tu pewnie ważny parametr czasu reakcji sterownika na przekroczenie temperatury kotła). I czy normalnie działają wtedy zabezpieczenia, typu stop wentylatora i podajnika oraz wyrzut paliwa?

Ustawienie modulacji min. i max. na tę sama wartość nie powoduje żadnych innych zmian w sterowniku, poza zablokowaniem rozwijanej mocy na określonej wartości.

Wszystko inne działa normalnie, bo kocioł i tak pracuje w trybie automatycznym, tyle, że z zablokowanym progiem rozwijanej mocy.

Kocioł odstawia się zawsze w 3 przypadkach, gdy którykolwiek z nich zostanie spełniony:

- po przekroczeniu zadanej o 5 stopni

- po upływie czasu określonego parametrem czas przekroczenia temp. zadanej

- po przekroczeniu temperatury ustawionej parametrem temperatura maksymalna

13 minut temu, Misiu napisał:

Witam. Pojawił się wątek komina i wentylacji , mam pytanie do kolegów czy ktoś miał do czynienia z - regulatorem ciągu kominowego polmar ?? Trafiłem na ten wynalazek przez przypadek.

Zadaj to pytanie w dziale Kominy dymne i spalinowe

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mlodypestekKiedy dobro sa ci palilo na 29KW,i dom niepotrzebuje wiecej,ustaw na SKZP tež.Kiedy palnik tej mocy-Idzie o naweglanie palnika.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dyzio997 napisał:

Czy zetka musi być zrobiona tak jak na rysunku czy mogę ją zrobić przy suficie i zejść dopiero przy kotle?

 

Jak dla mnie jest to za trudne pytanie, napisałem to co wiedziałem. Zetka nie musi dostarczać powietrza pod palnik, ma je dostarczyć do pomieszczenia gdzie stoi kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dyzio997 napisał:

@marekd

Kolego tak jakoś od złej strony zaczynasz ustawianie kotła. Ustaw to co wiesz, czyli moc kotła, kaloryczność paliwa i wtedy zacznij ustawiać powietrze. Masz wyliczony potencjał podajnika czy też na oko ustawiłeś?

wyliczony pot. podajnika pare razy przepalalem zasobnik i korygowalem wyszlo ok, moc kotla daje na 25kw juz otym pisalem jak co kalorycznosc z papieru ze skladu 29/30Mg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekD , obniżaj po trochu dawkę paliwa, nic nie kombinuj więcej , patrz ile jest paliwa na retorcie nie może być mniej niż 3cm, obserwuj temperaturę spalin czy spada czy wzrasta oraz moc kotła  najlepiej na wykresie średniej, pamiętaj o której godzinie dokonywałeś zmian , jak będzie dobre spalanie ,czyste ,wtedy będziesz sobie mógł korygować czym tam będziesz chciał 

u mnie spalanie dobowe wczoraj 9,5 dziś 11,8 więc są tez wahania związane z pogodą,wiatrem, wilgotnością 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zamontowalem polmara ok 2 tygodnie temu. Na pierwszy rzut oka to temperatura spalin spadła w dół. Jak na max modulacji 100%tem. spalin byli ok 160-170 to po zamontowaniu max tem. spalin 130-140. A czy to coś więcej daje jakieś oszczędności to za wcześnie żeby coś powiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w koncu jak z tym szybrem otworzyc na max czy tak zostawic jak jest nasdmienie jak otwarty na max to temp rosnie spalin wiadomo jutro dam znac jak sie to zachowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie,  co wy macie z tym szybrem? On może być używany tylko w czasie palenia bez wentylatora. Chcecie powiększyć grono aniołków? 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Co się stanie jak wrzucę oprogramowanie do skzp do zabudowy od zwykłego? Teoretycznie jest taki sam.

 

34 minuty temu, pawelll napisał:
Ludzie,  co wy macie z tym szybrem? On może być używany tylko w czasie palenia bez wentylatora. Chcecie powiększyć grono aniołków? 

 


Popieram w 100%. Nie wiem nawet dlaczego tego coś jest instalowane. U mnie w kotle nie ma tego jak pytałem producenta kotła to powiedział ze w żadnym wypadku nie zrobi takiego czegoś. Od tego jest RCK.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SlawekOrfi napisał:

 


Popieram w 100%. Nie wiem nawet dlaczego tego coś jest instalowane. U mnie w kotle nie ma tego jak pytałem producenta kotła to powiedział ze w żadnym wypadku nie zrobi takiego czegoś. Od tego jest RCK.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Bo naklepano śmieciuchów. Zmieniają się przepisy i "moda" - dokłada się "podstawkę z palnikiem na ekogroszek. Dalej zalegają zapasy a trzeba sprzedać? Demontuje się palnik ekogroszkowy, zaślepia dziurę z boku, modyfikuje drzwiczki popielnikowe i montuje w nich palnik pelletowy. Kto by się tam takimi drobiazgami przejmował jak wciąż w niektórych kotłach obecne klapki do miarkowników ciągu czy szybry ;)

Edytowane przez gmaj22
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie ten wątek ma aż tyle stron, aby za tym wszystkim nadążyć i aby nasz sterownik to wszystko ogarnął 42.gif

a to jeszcze nie koniec... bo zarażonych tym sterem ciągle przybywa...

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.