Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Uzupełniając moją wypowiedź w wątku #123 u mojego sąsiada już drugi tydzień chodzi identyczny t-Cap 12kW, gościu szczęśliwy aczkolwiek mrozy na razie ustąpiły chociaż w zeszłym tygodniu coś tam pomroziło, zauważył jedna ogromną zmianę... bojler CWU 300L podgrzewa mu co najmniej dwa razy szybciej. Osobiście nie widziałem montażu, gdyż dosięgnęła mnie domowa izolacja. Po zabraniu Haiera i montażu T-Capa dopłacił różnicę 16000zł. Właśnie dzisiaj rozliczył się z montażystą (instalatorem). Umówili się że w dniu dzisiejszym po sprawdzeniu dopłaci końcówkę i zamontował moduł wi-fi gdyż nie było w zestawie i przekazał dokumenty.  I tyle. Nie chcę zaśmiecać wątku tylko uzupełniłem info.

Pozdrawiam. YARO

P.S. Dodam że sąsiad mimo wszystko jest zadowolony z montażysty, który zachował się przyzwoicie, a na odchodne dostał litra wódki i szynkę świeżo uwędzoną... jeszcze cieplutką..... A i mnie ten zaszczyt dosięgnął gdyż w reklamówce na schodach dzisiaj identyczny zestaw został podrzucony 🙂

Z takim zaopatrzeniem to i  kwarantanna jakoś szybciej mija....

Czego i wam koledzy życzę 🙂

 

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając tę historię tak się zastanawiam, na ile Haier rzeczywiście odstawał osiągami od katalogu a na ile po prostu jest jaki jest, tzn. moc mu spada wraz ze spadkiem temperatury za oknem. A T-Capowi nie spada czyli wiadomo, że szybciej będzie grzać i ogólnie lepsze wrażenie robi koło zera za oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz, taniej. Można to zrozumieć że tańszy zakup, ale czy też będzie taniej, gdy policzymy różnicę w sprawności przemiany i ogólnych kosztach zużytej energii? Nie twierdzę że Haier jest zły, odpowiednio dobrany może okazać się doskonałym wyborem, tylko znowu kluczowe słowo dobrze dobrany z tabelki producenta, czy z doświadczenia instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest rachunek Twoim zdaniem ? Nie chodzi o to, że się nie zgadzam. Masz wyniki z ciepłomierza? Chinol Hisser on/off ma COP jeszcze powyżej 3,5 w okolicach 2st.C. Wyniki z ciepłomierza z tego co pamiętam. Muszę przejrzeć forum MD

Ile kosztuje kolejne kilka-kilkanaście procent do SCOP Hissera, NuLite, SPRSUN i ile trzeba za to zapłacić na wstępie i kiedy się zwróci? 

Ja się nie znam na sposobach pomiarów SCOP. Nie wiem też czy SCOP podawane przez jednego można odnieść do SCOP podawengo przez drugiego producenta. Ma ktoś dostęp do PN-EN 14825, albo może napisać czy nie robią wałów jak VW z dieslami?

 

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, digi napisał:

Ma ktoś dostęp do PN-EN 14825, albo może napisać czy nie robią wałów jak VW z dieslami?

Norma nic nie da, to to samo co z normami na kocioł stałopalny ,  producenci swoje a życie i rzeczywistość swoje.

Trochę jest tu https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/pompy-ciepla-2/25027,obliczanie-rocznej-efektywnosci-pomp-ciepla-powietrze-woda-1

Norma jest dostępna za 320 PLN tylko w j angielskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YaroXylen napisał:

Dodam że sąsiad mimo wszystko jest zadowolony

Jak teraz sąsiadowi wychodzi zużycie prądu która pompa bierze mniej prądu Haier czy panasonic  powinien mieć chyba  jakieś porównanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z pompami jest bardzo zbliżony do problemów z kotłami, tam zazwyczaj przewymiarowane, tutaj niedoszacowane zapotrzebowanie na energię i niespodzianka ZIMNO!

Wtedy ta, czy owa pompa jest ZŁA, a to nieprawda. Druga sprawa, że to u nas nowość, producenci nie piszą o wszystkim rzetelnie, użytkownicy zdają się na niedoświadczonych instalatorów i efekt jest taki, a nie inny (tak samo jak z kotłami).

Sąsiad ma Panasonica 12kW  w nieocieplonej budzie i jest zadowolony, Za styczeń miał zużycie energii cieplnej 4500kWh z COP`em 3.2, ja w tym czasie 2200kWh. Domy podobne.

Ludzie nie liczą, nie szacują co potrzebują, biorą "na oko" (swoje lub instalatora). 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haier za styczeń pobrał 1050 kWh prądu  same grzejniki parę razy współpracował z kotłem wieczorem  co prawdopodobnie bez współpracy pobrało by w okolicy 1280 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marcus312 napisał:
16 godzin temu, YaroXylen napisał:

Dodam że sąsiad mimo wszystko jest zadowolony

Jak teraz sąsiadowi wychodzi zużycie prądu która pompa bierze mniej prądu Haier czy panasonic  powinien mieć chyba  jakieś porównanie ?

Witam.

To" mimo wszystko" w jego wypowiedzi dotyczy perypetii związanych z poprzednią pompą/ wymianą.

Odnośnie zużycia prądu to on jest cały w skowronkach i jego odpowiedź typu "pewnie połowę" jest nie obiektywna, natomiast na dzisiejsze pytanie smsem odpisał że wczoraj pompa z podlicznika wzięła 31kWh/24h ( u mnie 29kWh ale i sporo mniejsza chata 😕 )... a to już chyba naprawdę niezły wynik co i ja muszę przyznać. Na dokładniejsze odczyty trzeba poczekać ale on sam ocenia że ok.1/3mniej energii zużywa nawet w takich około zerowych temperaturach. U kolegi również maja duże zużycie CWU.

Podawanie jednodniowych chwilowych odczytów raczej nie ma sensu, każdy dom jest inny, dlatego bardzo proszę aby traktować je z taką dużą ostrożnością najlepiej przyjmując większą tolerancję.

Absolutnie nie chcę ujmować nic tańszym urządzeniom, chciałbym tylko zwrócić uwagę że sąsiad po prostu czego innego oczekiwał od PC a instalator dał ciała nie rozumiejąc intencji klienta. Finał jest jak najbardziej pozytywny dla niego. A i są firmy które potrafią własną porażkę czy błędy "przekuć" w sukces. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski.

YARO.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, YaroXylen napisał:

potrafią własną porażkę czy błędy "przekuć" w sukces

To jak nasza gnijąca dyktatura w Warszawie. Daleko mi do władzy i polityki która jest bagnem. Ale nie nie mogłem się powstrzymać.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozumiem Twoje rozgoryczenie w polityce, jednak intencja mojej wypowiedzi jest zgoła inna:

Przyznać się do błędu, poprawić, dogadać się z klientem, wyciągnąć wnioski na przyszłość ("przekuć" porażkę w sukces)... tylko nic nie robiący nie robi błędów..... jednak firma(instalator) absolutnie nie negował błędu, porozumieli się i finał jak najbardziej pozytywny, dlatego myślę że i wykonawcy również należy się plusik.

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, YaroXylen napisał:

Odnośnie zużycia prądu to on jest cały w skowronkach i jego odpowiedź typu "pewnie połowę" jest nie obiektywna, natomiast na dzisiejsze pytanie smsem odpisał że wczoraj pompa z podlicznika wzięła 31kWh/24h ( u mnie 29kWh ale i sporo mniejsza chata 😕 )... a to już chyba naprawdę niezły wynik co i ja muszę przyznać. Na dokładniejsze odczyty trzeba poczekać ale on sam ocenia że ok.1/3mniej energii zużywa nawet w takich około zerowych temperaturach. U kolegi również maja duże zużycie CWU.

W tabelce Haiera widać jak traci on COP przy pracy maksymalnej względem pracy znamionowej.  (Czyli praca na 100% nie jest wskazana)

Druga sprawa to sterowanie, Gdyby Haier obsługiwał pogodówkę to z pewnością dało by się urwać na zużyciu prądu.

 

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Haier może nie wymięka, lecz trzeba by zapodać przewymiarowany moca agregat. Problem zacznie sie w okresach przejściowych ze zbyt słabą modulacja i w tej sytuacji bedzie taktować. Wyjściem awaryjnym bedzie wpięcie w mały bufor/sprzęgło dwóch mniejszych jednostek i używanie ich w zależności od temperatur na zewnątrz. Będzie to droższe niż jedna duża pompa, ale na pewno nadal tańsze niż inna markowa dopasowana, jednak ekonomia powinna być lepsza. Nie wiem czy praca w kaskadzie dwóch pomp nie przyniesie lepszego efektu dla instalacji opartych na grzejnikach, gdzie potrzeba wyższych temperatur.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukamy ekonomii to najlepiej nic nie dokładać najwyżej parę dni się trochę dom wychłodzi albo wspomagać kotłem czy kominkiem w mrożniejsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie podlega dyskusji że najlepiej wspomóc się w takich sytuacjach kociołkiem i mozna sobie wtedy pozwolić na tańszą i mnijszej mocy pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 13:00, shogunzlasa napisał:

Jeśli Haier wymięka

Z mojego pobieżnego na razie czytania tej historii wygląda na to, że został nieprawidłowo dobrany.

Do domu o max. zapotrzebowaniu na moc 10kW nie wstawia się pompy ciepła 10kW. Wstawia się taką pompę, która przy ok. -7 za oknem i wymaganej wtedy w danym budynku temperaturze zasilania instalacji c.o. wydusi potrzebną przy -7 moc – ok. 7kW. Zależnie od producenta może to być model o bardzo różnej mocy nominalnej.

Wtedy nie ma mowy, żeby mocy brakowało (chyba że producent ostro oszukał w danych katalogowych). Co najwyżej zużycie prądu może się okazać niezadowalające jeśli pompa ma kiepściejszą sprawność w mrozy.

Edytowane przez Juzef
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie jak zachowuje się monoblok przykładowo podłączony do bufora, gdzie kotłem np na pellet dogrzejemy bufor powyżej zadanej? Pompa pracuje czy pracuje na minimum, stopuje a kręci się pompa?

Żeby sobie dodatkowym źródłem ciepła kuku nie narobić...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem o Panasie, gdyż to tylko wiem. Gdy do bufora z którym działa panas, dojdzie ciepło z innego źródełka i temp. przekroczy 2* pow. zadanej, sprężarka wyłączy sie i pracuje tylko obiegowa. Gdy taka sytuacja potrwa dłużej, nie pamietam dokładnie czy to była kwestia 10-15minut, wyłączy sie też pompa obiegowa i całość czeka aż spadnie temperatura do zadanej i PC przejmuje działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mi przemknęło, że Haier wyświetla wtedy błąd, ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, shogunzlasa napisał:

Jeszcze pytanie jak zachowuje się monoblok przykładowo podłączony do bufora, gdzie kotłem np na pellet dogrzejemy bufor powyżej zadanej? Pompa pracuje czy pracuje na minimum, stopuje a kręci się pompa?

Żeby sobie dodatkowym źródłem ciepła kuku nie narobić...

 

Wystarczylby przekaznik do zatrzymania PC gdy przechodzimy na grzanie z innego zrodla. Automatyka to raczej nie problem. Lacznie z oszukaniem czujnikow temperatury.

Jesli natomiast chcemy zabezpieczyc PC przed zamrozeniem to czy mozna tam wpuscic temperature bufora? Np. 80C? Bardziej od strony mozliwosci temperatury wymiennika w PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy grzałem w domu kociołkiem, przez monoblok przepływała woda jak przez zwykły grzejnik i gdy dogrzewałem bojler, temperatura wody też skakała do 70-80* ale żadnej reakcji na pompie nie było. Co prawda miałem skryzowany zaworem przepływ przez wymiennik PC, żeby nie ogrzewać otoczenia poza domem, ale temperatura szła jednakowa. Sama pompa też dociąga do 60* więc te 20* więcej różnicy nie zrobi.

Edytowane przez carinus
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.