Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła - kogo wybrać?


martinezqu

Rekomendowane odpowiedzi

...a niby dlaczego nie ?

Myślisz ,że braknie Ci ciepłej wody ? - nie martw się - praktycznie w kuchni pobiera się wode ciepłą bardzo krótko - max 2 -3 litry jednorazowo.

Wymienniki CWu w kotłach dwufunkcyjnych mają moce zbliżone do mocy znamionowej kotła a tak naprawdę są jeszcze przewymiarowane - tak więc w zasadzie moc dyspozycyjną jaką masz na CWu jest prównywalna z mocą kotła. Nie spotkałem się jeszcze aby w domu mieszkalnym komuś brakło CWu w takim układzie ( co innego w hotelach lub w budynkach superenergooszczednych gdzie moce źródła ciepła są zredukowane. W takich przypadkach projektuje się kotły jednofunkcyjne + zasobnik z wymiennikiem dobrany do liczby mieszkańców a nie wielki baniak + układ sterylizacji wody realizowany w najrozmaitszy sposó:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a niby dlaczego nie ?

Myślisz ,że braknie Ci ciepłej wody ? - nie martw się - praktycznie w kuchni pobiera się wode ciepłą bardzo krótko - max 2 -3 litry jednorazowo.

Nie myślę że braknie mi wody tylko zastanawiam się czy jeżeli np.odkręcę wodę w łazience i ktoś odkręci jednocześnie np.w kuchni to ciśnienie wody się zmieni czy nie ?Z moich doświadczeń wynika że tak i czasami jest to mało komfortowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że ciśnienie CWu się zmieni i zmieni się proporcjonalnie do oporów przepływów w poszczególnych gałązkach instalacji. Ta zmiana ciśnienia może być czasami przykra bo tak naprawdę decyduje różnica ciśnienia między wodą zimną a ciepłą w danym punkcie poboru( ewentualny baniak nie ma praktycznie wpływu poza odkształceniami sprężystymi płaszcza wodnego które są niewielkie). Są na to sposoby - kto zna ogólną zasadę "Prawa Ohma" i I prawa Kirchhoffa (które są aktualne dla elektryki,hydrauliki , pneumatyki itd.) zorientuje się natychmiast o co chodzi i jak temu zaradzić :D :D :D

 

PS : nie wymagaj znajomości tych problemów od domorosłego hydraulika czy nawet facha po zawodówce - na ogół na tych zajęciach "spali".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna metodą przy wielu odbiornikach c.w.u. jest średnica rur. Stosuje się tu stopniowanie. Na dopływie do zasobnika np. 1 lub 11/4" a za zbiornikiem do pierwszego odbiornika 1 lub 11/4' potem 1lub 3/4" następnie 3/4 lub 1/2". oczywiście zależy to również od średnicy przyłącza do budynku i średnicy instalacji zimnej wody. Dodatkowym czynnikiem oporo twórczym jest zawór zwrotny przed zasobnikiem c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach to zmienia postać rzeczy. Tu niestety wąskim gardłem jest kocioł czy tez podgrzewacz gazowy (terma). Maja one zazwyczaj do 11 l wody przepływu) o wystarczających parametrach. I nic tu nie pomoże niestety. Aby temu zaradzić trzeba by zamontować drugi podgrzewacz lub pogodzić się z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - byłbym zapomniał co do tych różnicy ciśnień na zimnej i ciepłej wodzie - ponieważ jest to dość częsty i niemiły problem dla użytkownika( dotyczy w równym stopniu "boilerowców" i "piecykowców") wypraktykowałem pewnego "patenta" ( poza niezbędnym stopniowaniem instalacji) - po prostu na zimnej wodzie montuję taki sam zawór zwrotny jaki siedzi w bojlerze czy kotle - on do niczego nie służy poza tylko wygenerowaniem identycznych oporów przepływu jak w gałęzi CWu - tym sposobem różnice ciśnień na punkcie poboru wyrównują się i nie występują omawiane problemy..........skuteczność - w zasadzie 100%. :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

 

Ja bym sie nie rozwodził nad producentem pompy ciepła tylko nad dokładnym doizolowaniu budynku , dobrej wentylacji, nad centrala rekuperacyjną , GWC dla powietrza - wtedy z cała pewnoscią ogrzewanie nawet samym prądem nie bedzie "niszczace dla potrfela" a jakie tanie w sprzęcie w porównaniu do 'wynalazków"............. . ;) :D :D :D

 

- Amen.

No nie będę nawijał o kogeneratorze biomasowym i ujemnych kosztach eksploatacji budynku ( znaczy to, że nie dość że ciepło darmo to nam za to płacą). :D

 

 

Witam !

Wiele razy pisałeś o gruntowym wymienniku ciepła.

Czy możesz mi powiedzieć jaki jest czas zwrotu GWC ? . Czy ktoś to sprawdzał w praktyce ? Są jakieś pomiary dostępne w necie ? Czy można kupić coś tańszego niż to za 12.000 zł http://www.helios.el-team.com.pl/index.php?option=com_djcatalog&view=items&cid=9:powietrzny-gruntowy-wymiennik-ciepa-lewt ?

Czy te powłoki antybakteryjne są coś warte czy to tylko ściema żeby ludzie nie używali zwykłych rur kanalizacyjnych ??? Czy rzeczywiście w GWC zbierają się jakieś bakterie ? Wiem, że jesteś ekspertem od Legionelli :) Jak zrobić to w miarę tanio w obiekcie ok. 1200m3 ?

Ile potrzeba na to rury i jakiej średnicy ?

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam najbardziej lubię złoża kamienne zasypane granitem bądź twardszym kamieniem wapiennym( ale nie wszędzie da się tak wykonać). Co do obliczeń to zrobiono na tym parę doktoratów. Trzeba po prostu kumatego instalatora z doświadczeniem. Co do zwrotu kosztów inwestycji zakres jest bardzo szeroki - od 1 sezonu po kilka lat....... wszystko zależy kto robił , za ile robił , jak robił. - a podstawa to .... jak zrobiona chałupa. B) .

Na jednej z uczelni w Polsce wykonywano badania powietrza zaciąganego przez wymiennik gruntowy (kamienny) . Okazało się wbrew oczekiwaniom ,ze powietrze to zawierało mniej alergenów /zarodników/pyłów/grzybów itp. od tego co było za oknem.

 

Co do rur to ja zamiast bakterii/grzybów ( załatwia odprowadzenie skroplin) obawiał bym się raczej myszy ,szczurów , robactwa....a nawet kretów. Bardzo ważne są szczegóły wykonawcze zabezpieczające naszą instalację przed zasiedleniem w/w.

 

Aha - 1,2 m to zdecydowanie za płytko - poza tym te 12000 to z wykonaniem - bo nie chciało mi się czytać ?

Edytowane przez Kogeneracja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12000 to cena zakupu ! :) Dzwoniłem i pytałem. Wg. mnie realna cena to najwyżej połowa. No ale jak ktoś wili sprzedawać a nie sprzedać ....

Znalazłem Twoje inne posty na ten temat. Ponawiam pytanie : co z bakteriami i innym g.... w zwykłych rurach pcv ??? czy na pewno nie ma czego się obawiać ?

Za 12000 to można położyć 100mb 315-ki razem z tymi dodatkami które oferują.

Ile tego rurociągu na 1200m3 ?

Ile kosztuje ułożenie kolektora "kamiennego" ?

A teraz z innej beczki : Jak wychodzi opłacalność kogeneracji na gazie ziemnym, łącznie ze swiadectwami udziałowymi . Ile % na plus (albo minus) w stosunku do np. pieca kondensacyjnego na gaz ziemny ?

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.