Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

@YaroXylenPorównaj powierzchnię wymiennika w obu pompach, swojej i sąsiada, obie w podobnych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, digi napisał:

 Ktoś gdzieś pisał, że kupił w jakiejś firmie w oddziale katowickim i płacił 6k pln tylko nie wiem czy brutto czy netto. W necie i na olx ok 10k pln.

Nikt nie płacił 6000 pln. Tylko tyle ostatecznie wyszła, przy następujących okolicznościach przyrody:


- cena sprzed półtora roku - inny kurs dolara i cena frachtu z Chin

- cena dla instalatora

- sprzedaż dla odbiorcy indywidualnego z 8% Vatem przy minimalnej marży

- samodzielny montaż

- dodatkowo trochę rurek, śrubunków, zaworów ,kształtek, filtr magnetyczny itp.

- zakup bez dodatkowego modułu ATW, tylko ze sterownikiem ściennym

- odpis od podatku dochodowego od osób fizycznych w najwyższej skali podatkowej.

Dzisiaj oferty raczej na około 11.000 zł z 23 % VAtem i modułem ATW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak czytam tutaj temat i się zastanawiam czy rzeczywiście jest taka kolosalna różnica pomiędzy tymi pompami Haier a t cap? Haier nie może ogrzać domu przy jeszcze nie tak dużych mrozach nie wspominając o dużym zużyciu energii a t cap przy - 20 działa bez wspomagania grzałka i daje rade? Czym to jest spowodowane? Cena czyni cuda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość wymiennika. Z małego wentylatora nie wyciągniesz dużo mocy. Jak weźmiesz instrukcję Hajera to tam masz wydajność względem temperatury zewnętrznej i widać jak wydajność mocno spada. Każda mocniejsza pompa ma 2 wentylatory i spore gabaryty. 1 wentylator musiał by się kręcić jak szalony i strasznie by hałasował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Raczej odwrotnie - "cuda" czynią cenę!

No tak patrząc na szybko w necie PC Haier około 15tys a T cap około 25tys. Tylko jeśli wybierać pompę i wiedząc że nie wyda podczas mrozów i wspomagać się kotłem np na pellet to wg mnie mija się z celem. Zakłada się coś bezobsługowego raczej a nie żeby chodzić jeszcze do kotłowni i patrzeć co jakiś czas czy wszystko ok. A i cenowo wtedy wyjdzie pewnie drożej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Graphy93 napisał:

Tylko jeśli wybierać pompę i wiedząc że nie wyda podczas mrozów i wspomagać się kotłem np na pellet to wg mnie mija się z celem

  Ma sens. Koszt krańcowy. Zysk z każdej kolejnej wydanej od pewnego poziomu złotówki + użyteczność . Nie wiem na ile wyceniasz uwolnienie się od węgla, ale ja wysoko. Na ile wyceniasz pracę w kotłowni w okresie przejściowym wiedząc, że spalasz węgiel ze słabą sprawnością? 1500 za węgiel. Paranoja. Za 6k biorę Haiera w ciemno, za 11k szukam raczej innej. 15k pln to już drogą ofertę znalazłeś. Berthold61 ok. 10k pln zapłacił. Obecnie ok 11k. bobbuilder uwolnił się od szuflowania właśnie  za 6k pln. Urządzenie na większość sezonu. Za mało? Dużo. Haierem obleci 70-80% sezonu. Kolejne 10k pln po Twoich wyliczeniach za 20-30% sezonu. Może się okazać, że i tak Panas się wyłączy w ekstremach. Ja miałem stosunkowo niedawno, bo w 2012roku -35st.C o 3:30-4 rano (o ile mnie pamięć nie myli w lutym). Po pompce. Po Panasie też.

Jakie oferty porównujesz?  W Niemczech nie ma specjalnie ofert ani na T-cup, ani na Haier., co może sugerować, że to stare konstrukcje.  Ja tego nie śledzę.W Niemczech Haier nie dobija do 15k (jest ATW01, który też kosztuje)

HAIER AU112FYCRA 5100€

https://www.ebay.de/itm/353198603330

Haier AU082FYCRA 2850€

https://www.ebay.de/itm/353198594454

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnikał ktoś na jakie strefy klimatyczne przeznaczone są konkretne modele pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinusPo prostu u nas średniorocznie jest zimniej jak w Niemczech stąd proponują większe. U nas też OZC w biegunach zimna jak Suwałki, Podhale https://www.meteo-podhale.pl/ czy np. Świerardów liczy się troszkę inaczej. Patrz też strefy klimatyczne(mamy 5 w Polsce). ~ -30st.C i po wszystkich pompkach z polskiego rynku. Ne dadzą rady bez wspomagania grzałkami.  Na tyle na ile ja się kiedyś orientowałem.

1 minutę temu, sambor napisał:

Większość modeli PC nie jest u nas spotykana

Dzięki za link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, digi napisał:

 Może się okazać, że i tak Panas się wyłączy w ekstremach. Ja miałem stosunkowo niedawno, bo w 2012roku -35st.C o 3:30-4 rano (o ile mnie pamięć nie myli w lutym). Po pompce. Po Panasie też.

Powiem Ci że ani ja ani raczej moi rodzice nie pamiętają takich mrozów w mojej okolicy. No dobra może max było - 25/28. 7st to bardzo duża różnica. Raczej nasz klimat przewiduję krótkotrwałe mrozy w ciągu całego sezonu. Zresztą przy tych mrozach co mówisz to i ekogroszku Ci pójdzie bardzo dużo bo Kocioł się kręci cały czas. 

Zresztą zmierzając do sedna to pierw paliłem w domu w kozie później jak się przesiadłem na kociol co ale bez podajnika już było fajnie aczkolwiek w nocy już gasło i było rano zimno, teraz mam z podajnikiem i sterownikiem jest super cały czas ciepło ale czyszczenie składowanie dosypywanie węgla to masa kurzu pyłu, ale gdy buduję nowy dom i chce mieć wygodę to wolę dołożyć kasy i mieć czysto i bezobslugowe ogrzewanie. Zresztą człowiek nie jest młodszy a starszy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Graphy93 napisał:

Powiem Ci że ani ja ani raczej moi rodzice nie pamiętają takich mrozów w mojej okolicy. No dobra może max było - 25/28

V strefa to nic nadzwyczajnego https://www.meteo-podhale.pl/index.

Małopolskie luty 2012 -35st.C. W śląskim też tyle miałem. Nawet jeszcze niższa była chwilę, ale nie mam stacji akredytowanej, aby ktoś pomiar potraktował poważnie.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekordy_klimatyczne_w_Polsce

Godzinę temu, Graphy93 napisał:

to i ekogroszku Ci pójdzie bardzo dużo bo Kocioł się kręci cały czas. 

Przecież możesz dać dawkę np. 3,5kg/h i się wyłączy. Nie musi cały czas pracować. To nie ciągła praca daje zużycie, ale łącznie praca + dawka. Dawką 1kg/h nie ogrzejesz starego domu w mrozy, a w nowym kocioł dla takiej samej kocioł się odstawi. @bobbuilder palił 1t Retopalu /miesiąc w okolicach 0st.C w domu z lat 70. Ja palę 800kg dla podobnych temp., a sprawność powyżej 65% mam dopiero od -5st.C. Nie mam dobrego sterowania. W nowych domach te liczby to abstrakcja.

Godzinę temu, Graphy93 napisał:

ale gdy buduję nowy dom i chce mieć wygodę to wolę dołożyć kasy i mieć czysto i bezobslugowe ogrzewanie

Nowy budynek -  inne liczby. Niektórzy chcą się uwolnić od węgla na większość sezonu. Za 2850€ masz myślę minimum 70% sezonu nawet w starej chacie ogarnięte. I tu koszt krańcowy. Za kolejne 2250€ może kolejne min. 10-15% w starym domu. Jak masz mamonę to kup. W dalszym ciągu droższym Haierem nie da rady na cały sezon. Dla nowych budynków inny rachunek.  W dalszym ciągu musisz rozwiązać problem ekstremum nawet przy TCUP. 2012 nie był tak odległy -35st.C a to nie biegun zimna. -39st.C w 2017 na Podhalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie temperatury na szczęście nie trwają długo, da się to jakoś przeżyć i wzorem skandynawskich krajów trzeba mieć zapasowe źródełko ciepła na taką okoliczność. Województwa tropikalne już tego problemu nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, digi napisał:

V strefa to nic nadzwyczajnego https://www.meteo-podhale.pl/index.

Małopolskie luty 2012 -35st.C. W śląskim też tyle miałem. Nawet jeszcze niższa była chwilę, ale nie mam stacji akredytowanej, aby ktoś pomiar potraktował poważnie.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekordy_klimatyczne_w_Polsce

Ale Ty ciągle mówisz o Podhalu i Suwałkach gdzie tam też raz na kilka lat spadnie tak nisko temp. W większość to jest dużo wyższa to o czym mówisz to sporadyczność. Ja jak mieszkam w centralnej części Polski to tak nie ma. Ostatnio w grudniu były mrozy raz w nocy spadło do - 17 i raptem trzy dni trzymało po - 10-12 w nocy. O Skandynawii to już nie mamy o czym mówić. Mieszkamy w Polsce i patrzmy jak jest tutaj. Zgadzam się że każdy bierze pod uwagę swoje województwo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem Ci linka do małopolski. Rekord klimatyczny jest z małopolski luty 2012 - Łopuszna, a nie Podhale. Podhale to -40st.C w 2017. Przejrzyj te liczby. Ja miałem w śląskim -36st.C na termometrze w nocy w lutym 2012 i 55kg węgla/doba w starym domu. Pompka Panasa już dawno na grzałkach. Włącz chociaż 3-4 czajniki 2000W na raz, niech grzeją całą dobę i odczytaj licznik. O ile ta pompa w ogóle coś  jeszcze daje w takiej temperaturze. W moim domy byłoby to 7-8 grzałek po 2000W. +grzałka na C.W.U. W tym roku było -16st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy brać pod uwagę średnią ilość dni z temperaturami, które uwalą pracę PC do poziomu grzałki, dopiero wtedy można gdybać o sensie wyboru pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie stoi bezrobotny bo kociołek chodzi. Testowałem przy -17 i pompa rozpędzała się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpędzanie się nie jest specjalnie wartościową informacją. Jak temperatura spadnie do -35st.C, to daję dawkę 2kg/h na palnik i nie ma dla mnie żadnej różnicy poza spalaniem czy jest -10st czy -30st. czy 10st.C W domu min. 20st.C. Kocioł i instalacja pracuje po prostu z różnymi temperaturami, w różnych okresach. Z pompą w pewnych warunkach same problemy, nawet w nowym domu.

28 minut temu, carinus napisał:

Na razie stoi bezrobotny bo kociołek chodzi.

Ja mam +10st.C. Grzałbym pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze zapas drewna i pusty magazyn prądu. Wolę spalić tańsze drewno zanim zjedzą to robaki, zamiast płacić za prąd. W przyszłym sezonie pojadę już na samym prądzie do momentu gdy zauważę, że pompa niepotrzebnie się meczy w duże mrozy, o ile takie jeszcze będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużych mrozach jeszcze nie pracowała przez całą dobę, na pewno wykorzystam sytuację gdyby mrozy sie pojawiły. Włączyłem pompę na kilka godzin przy tym ,,dużym mrozie'' -17* żeby sprawdzić czy utrzyma zadaną temperaturę. Dała radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.