Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Uzupełniając temat z postu #63 i #65, pompa Haier zakończyła pracę u sąsiada, została zdemontowana i zabrana przez instalatora. Pozostał tylko fundament i dziury w elewacji. Na jej miejsce w poniedziałek lub wtorek stanie nowy T-Cap 12kW co ciekawe na R410a. Ile będzie musiał dopłacić??? Mam nadzieję że będę mógł przekazać dla zainteresowanych. Diagnoza postawiona przez innego instalatora poproszonego przez sąsiada o przyjazd (50zł paliwo i flaszka 🙂 ) brzmiała mniej więcej tak ... to jest pompa nadająca się tylko na okresy "przejściowe" i do kilku stopni mrozu, a że dom dosyć spory i oczekiwania właściciela duże to w ogóle nie powinna zostać zamontowana....... bo to "taka zabawka"...podsumował. Proszę nie ganić mnie za słowa, ale takich określeń użył. Będę miał tą instalację na oku, gdyż będzie prawie identyczna jak u mnie, to i porównania będą ciekawe do analizy dla innych.  Oczywiście będę zamieszczał w tematach Panasonica T-Capa, gdyż ten wątek przeznaczony jest dla pompy HAIER.

Pozdrawiam YARO.

 

Pompa kosztuje mało, to coś za coś. Mnie najbardziej przeszkadza upierdliwe sterowanie. Zrobić np. osobne okresy grzania dla wody i CO to nie problem i żaden koszt. Pompa da radę nie tylko w okresach przejściowych. - 15 też daje rade. Tylko pracuje b. głośno. Trzeba daleko od sąsiada mieszkać 🙂 . Grzeję dom 250 m wybudowany 20 lat temu, okna wielkie  jak w oranżerii i temperatura dzień 22, noc 21. Dodatkowo grzanie wody , ale te od -5 lepiej wyłączyć. Zbiornik został z gazowego 170 litrów to zbyt często się załącza. A jak jeszcze wpadnie w defrost pzy grzaniu wody to już tragedia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak T-cap robi dobra robotę. 

Zamiast kupować bele co to lepiej dołożyć i kupić coś porządnego żeby później się nie martwić. 

Tak wiem zaraz pewnie będzie że lepiej mieć kociol na eko jeszcze i wtedy się wspomagać w dużych mrozach bo i tcap sobie nie poradzi przy mrozach - 36st🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto mieć jakieś zabezpieczenie, szczególnie gdy decydujemy się na mało wydajne pompy. Sam kupiłem PC małej mocy, która o dziwo daje radę grzać dom podczas mrozów. Coraz bardziej z biegiem czasu, dociera do mnie świadomość, iż jest sens dopłacenia do sprzętu markowego. Sporo czasu poświęciłem tematom przeróbki klimatyzatora, później jednak stwierdzenie że jednak lepsza będzie droższa wersja gotowej pompy Haiera. Skończyło się zakupem panasa, ale tylko dlatego że był niewiele droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kupiłeś markowa pompę sprawdzoną która radzi sobie w trudnych warunkach. A kupić coś gdzie przyjdzie - 10 i bać się że nie wydoła to jednak szkoda kasy. Ja jestem zdania że lepiej dołożyć a kupić coś co będzie działać. Do nowo budowanego domu nie ma sensu pchać pompy i dajmy na to jeszcze groszku w zabezpieczeniu przed mrozami dużymi. Lepsza pompę i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w nowych domach nikt nie przewidział pomieszczeń na kotłownię, to trudno wstawić dodatkowe źródełko. Bardziej boję się z różnych przyczyn braku prądu do zasilania lepszej pompy, niż obawy przed jej wydajnością. Instalator proponował mi moc pompy 7kW z tendencją nawet do 9kW, ale że nie było długo żadnej to brałem to co zostało i tak już zostało. Teraz nawet nie żałuję, bo w ciepłe dni nie mam drastycznego taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie awaryjne pompy obiegowej czy nawet PC która pobiera 0,4-1kW małym agregatem za 500zł to teraz nie nowość i sporo osób w ostatnie lata wykupiło zapasy dostępnych agregatów. Sam widziałem kilka lat temu szał zakupów i informacje w marketach budowlanych że agregatów brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim gronie znajomych, prawie połowa ma jakiekolwiek zabezpieczenie w formie przetwornicy lub agregatu. Ja mam oba rozwiązania do użycia w zależności od sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkujących pompę Haier 8kW. Jestem w trakcie montażu takiej pompy. Czy korzystaliście z usług autoryzowanego instalatora przy rozruchu pompy?? I druga sprawa jak rozwiązaliście zasilanie elektryczne pompy? W instrukcji zasilanie elektryczne jest, według mojej opinii , dziwnie opisane. Do pompy 8kW zalecają bezpiecznik automatyczny 32A - wydaje mi się sporo za dużo.

https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/pompy-ciepla/2021_haier_instrukcja_serwisowa_pompa_ciepla_super_aqua_co_cwu.pdf

 

Sprężarka w zależności od temperatury i różnych innych czynników może pobrać chwilowej mocy na poziomie ok. 2300-2500W. Licząc na szybko wychodzi ok. 10A. Mając to na względzie powinien spokojnie wystarczyć z lekkim zapasem, przewód 3x2,5mm2 zabezpieczony różnicówką i wyłącznikiem nadprądowym B20. Niektórzy producenci konkurencyjnych marek zalecają nawet B16, przy podobnych mocach pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32A to jakieś 7300W, więc instrukcja ma "z dupy" zalecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał:

32A to jakieś 7300W, więc instrukcja ma "z dupy" zalecenia.

Takie zabezpieczenie jest po to aby bezpiecznik nie wyrzucał podczas startu sprężarki - gdy prądy przeciążeniowe rosną do 3x wartości prądu znamionowego.

Tylko jednocześnie do takiego zabezpieczenia powinna być instalacja wytrzymująca takie przeciążenia - czyli przewodem miedzianym 3x4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mserwan napisał:

Pytanie do użytkujących pompę Haier 8kW. Jestem w trakcie montażu takiej pompy. Czy korzystaliście z usług autoryzowanego instalatora przy rozruchu pompy?? I druga sprawa jak rozwiązaliście zasilanie elektryczne pompy? W instrukcji zasilanie elektryczne jest, według mojej opinii , dziwnie opisane. Do pompy 8kW zalecają bezpiecznik automatyczny 32A - wydaje mi się sporo za dużo.

 

Mam 3x4 kw i esa 16A.

uruchamiałem sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bobbuilder napisał:

Mam 3x4 kw i esa 16A.

uruchamiałem sam

Ok. tak jak czułem, że w tej instrukcji jest jakaś głupota napisana. Jeśli przy pompie miałbym bezpiecznik 32A to przed licznikiem trzeba by założyć 40A żeby było jakieś stopniowanie. Wtedy to trzebaby już chyba wnioskować o taryfę C u OSD 🤭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Takie zabezpieczenie jest po to aby bezpiecznik nie wyrzucał podczas startu sprężarki - gdy prądy przeciążeniowe rosną do 3x wartości prądu znamionowego.

Tylko jednocześnie do takiego zabezpieczenia powinna być instalacja wytrzymująca takie przeciążenia - czyli przewodem miedzianym 3x4.

Uderzenie prądowe nie wyniesie 7kW.

 

25A z zapasem powinna spokojnie wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczanie 16 A o charakterystyce B wyzwala się natychmiast dopiero przy krotności od 3 do 5  wartości znamionowej.

Przekrój kabli zasilających wylicza się dla obciążenia ciągłego, nie chwilowego.

Mój Haier przez 1.5 roku nigdy nie ruszył zabezpieczeniem 16A.

25 A większość z nas ma jako ogranicznik mocy przed licznikiem ( przy mocy umownej 15 kW i 3 fazach), tak więc zastosowanie takiego zabezpieczenia bezpośrednio na pompę, byłoby w tej sytuacji błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Bo stosuje się stopniowanie bezpieczników. Główne 25A, kolejne 20A + charakterystyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bobbuilder napisał:

Zabezpieczanie 16 A o charakterystyce B wyzwala się natychmiast dopiero przy krotności od 3 do 5  wartości znamionowej.

Przekrój kabli zasilających wylicza się dla obciążenia ciągłego, nie chwilowego.

Mój Haier przez 1.5 roku nigdy nie ruszył zabezpieczeniem 16A.

25 A większość z nas ma jako ogranicznik mocy przed licznikiem ( przy mocy umownej 15 kW i 3 fazach), tak więc zastosowanie takiego zabezpieczenia bezpośrednio na pompę, byłoby w tej sytuacji błędem.

Jeśli już użytkujesz 1,5 roku tą pompę więc już masz pełen obraz jej wydajności. Wiadomo że każdy ma inny dom itd., ale do jakiej najniższej temperatury na zewnątrz Haier jeszcze grzeje i czy masz zamontowane grzałki do wspomagania pompy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mserwan napisał:

Czy korzystaliście z usług autoryzowanego instalatora przy rozruchu pompy??

Nie .

 

11 godzin temu, mserwan napisał:

druga sprawa jak rozwiązaliście zasilanie elektryczne pompy? W instrukcji zasilanie elektryczne jest, według mojej opinii , dziwnie opisane. Do pompy 8kW zalecają bezpiecznik automatyczny 32A - wydaje mi się sporo za dużo.

Prawdopodobnie chodzi tu o to że przy współpracy z ATW-01 możliwa jest współpraca z grzałką 3 kW  plus sprężarka.

 

11 godzin temu, mserwan napisał:

Sprężarka w zależności od temperatury i różnych innych czynników może pobrać chwilowej mocy na poziomie ok. 2300-2500W.

Spręzarka w trybie turbo pobiera nawet w okolicach  2900 W sumując to z grzałką robi się prawie 6 kW poboru prądu  . 

 

11 godzin temu, mserwan napisał:

przewód 3x2,5mm2 zabezpieczony różnicówką i wyłącznikiem nadprądowym B20

To wystarczy pod warunkiem że nie będzie z tego zasilana również i grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 0 na zewnątrz u mnie grzeje w trybie quiet około 34 st C , w trybie ECO 36 st, trybu turbo nie używam.

Jako wspomaganie pompy stosuję dwa klimatyzatory. Poniżej -5 wyłącznie kocioł gazowy.

Dom 160 mkw, nieocieplone ściany, rekuperacja, ocieplony strych, wymieniona stolarka okienna, grzejniki, 360 litrów w instalacji, roczne zapotrzebowanie na energię do grzania do 25.000 kWh.

8 godzin temu, marcus312 napisał:

Spręzarka w trybie turbo pobiera nawet w okolicach  2900 W sumując to z grzałką robi się prawie 6 kW poboru prądu  .

Grzałka nie powinna być zasilana przez pompę, ale przez obwód niezależny zabezpieczony odrębnym bezpiecznikiem, którego stycznikiem steruje automatyka pompy. Układ pompy wzbudzający grzałkę, nie przeniesie takich prądów.

U mnie tryb, w którym pompa chciałaby wspomóc się grzałką sygnalizowany jest na wyświetlaczu ściennym - wyświetla napis "heating". Dzieje się tak gdy długo nie może dojść w okolice temperatury zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bobbuilder napisał:

Grzałka nie powinna być zasilana przez pompę

Oczywiście że nie ale jak producent przyjął że będzie to wszystko zasilane z jednego przewodu to wywindowały się takie a nie inne przekroje przewodów i i zabezpieczeń .Pompa pracuje w trybie quiet  dopiero przy -15 nie wydoli powyżej +36 st , grzałki nie używam ,na zasilaniu przeważnie mam ustawione na 38 st i tyle utrzymuje nawet przy -10 do - 6 st C to nawet pobija zadana do 41 st C , widocznie mam mniej do ogrzania albo bardziej szczelny dom chociaż dużo strat jest w garażu 50 m2 tam nie ma izolacji i 2 bramy wjazdowe temperaturę utrzymuje tam na poziomie 15 st C.U. Na razie nie podłączyłem jeszcze ATW wszystko leci prosto na grzejniki i CWU które potraktowane jest jako grzejnik cały układ na wodzie  kranówie bez żadnych dodatków układ  współpracuje w razie czego z kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już przy temperaturze około zera potrzebuję  6-8kW mocy ciągłej i Haier klęka. Musiałby pracować w trybie turbo co nie byłoby dla niego zdrowe.

W zeszłym roku w styczniu poszło mi 450 m sześć. gazu, co daje 0,6 m. sześć. na godzinę, czyli przeciętnie 6 kwh/godzina

6 godzin temu, marcus312 napisał:

CWU które potraktowane jest jako grzejnik cały układ na wodzie  kranówie

Ja też mam CWU jako grzejnik , woda z bojlera płaszczowego trafia potem do bojlera gazowego, gdzie dogrzewana jest do 45 stopni.

Latem odetnę CO i Haier będzie grzał wyłącznie 140 l bojler CWU.

Układ CO na 35% roztworze glikolu etylenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.