Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz samego zładu ważna też jest jego temperatura. Zbyt niska zmusza np. w większości panasów, do użycia grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że w mojej instalacji CO było niecałe 100 l wody mam zabudowany 100 l bufor na powrocie , dołożyłem też zawór nadmiarowo upustowy gdyby ktoś nieopatrznie zamknął zawory albo pozamykały się wszystkie głowice termostatyczne , to woda idzie bajpasem  pomiędzy buforem a pompą.Bufor daje też możliwość zastosowania dodatkowej grzałki u mnie na razie zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał:

Mam małą pompkę ale zużycie prądu dla temperatur 5-10*C oscylowało w granicach 13-17kWh dziennie.

  Ile węgla w tym samym czasie? Mam podgląd na stare budownictwo z ok 1990 r. Ogrzewanej ponad 200m^2. Częściowo podobno od jakiegoś czasu docieplone. Pompa on/off 14kW.  W okolicach świąt 90kwh/doba. Po wycofaniu mrozu 34kwh - 40kwh na początku stycznia.

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=100024&od=2021-12-25&do=2021-12-25#/pc0

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie przeliczyć konkretne dni z taką temperaturą na węgiel. Na pewno nie spalałem w zimie więcej niż 25kg/doba, jeden pełny zasyp 21 kg groszku, średnio starczał spokojnie na 25-27h palenia. Dom jest z 1936r z dobudowaną nowszą częścią. Na razie zużycie prądu pokrywa się z węglem spalanym z 70% sprawnością, nie zużywałem więcej niż 2 tony groszku II z Wesołej na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie przeglądam instalacje 10-12kW PC na PV monitorze (bo to mój gabaryt), w zakładce zużycie prądu i miodu nie ma.

Kiedy się to porówna z fejsbukowymi opowiastkami typu 200-300kWh na Grudzień to chyba dwa różne światy.

Haierów tam nie ma, bo to tak biedna pompa, że być nie może. Potrzeba dużo samozaparcia, by informacje z niej do sieci wpuścić.

Generalnie, jeśli ktoś nie odczynia hakenkrojców typu pompa wyłączana na noc (bo śpi, użyje grubszej kołdry), albo/i na dzień (bo do roboty idzie) to za grudzień/styczeń/luty od 1200 do 1800kWh widzę. Rocznie od 6 do 9 tyś kWh.

Zatem pokrywa się to z tym co wyliczałem na sucho. By wyjść na zero do zapotrzebowania domowego minus większa prowizja potrzeba drugiego 10kWh. Ale kto ma miejsce na PV 20kWh ?

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, der napisał:

Haierów tam nie ma, bo to tak biedna pompa, że być nie może. Potrzeba dużo samozaparcia, by informacje z niej do sieci wpuścić.

Ten podgląd na pvmonitor jest na chinkę. Szukałem specjalnie starej chaty, żeby wiedzieć jakiego zużycia prądu mieć na pewno nie będę. Haier przy niej to brand.

PC jest sprzedawana w Polsce pod marką Exotherm, a najprawdopodobniej jest to Hisser monoblock z systemen EVI.

https://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=33280290

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, der napisał:

Generalnie, jeśli ktoś nie odczynia hakenkrojców typu pompa wyłączana na noc (bo śpi, użyje grubszej kołdry), albo/i na dzień (bo do roboty idzie) to za grudzień/styczeń/luty od 1200 do 1800kWh widzę. Rocznie od 6 do 9 tyś kWh.

Zatem pokrywa się to z tym co wyliczałem na sucho. By wyjść na zero do zapotrzebowania domowego minus większa prowizja potrzeba drugiego 10kWh. Ale kto ma miejsce na PV 20kWh ?

Witam.

Przesadzasz.... a może tak wziąć ołówek i kalkulator w rękę... za dużo łazisz po pejs"zbuku a za mało górnej części ciała używasz.

Jak będziesz szukał za wszelką cenę oszczędności tak jak i tu na forum niektórzy to tak będzie. Tak na "osłodę" masz obrazek... kwoty faktur a najlepsza ostatnia (za 6 mies.) jeszcze nie zapłacona. Pompa + PV => komfort wygoda i   .... mam naprawdę dużo czasu na czytanie forum 🙂 oraz wielu innych rzeczy... np. kochać moje wnusiaki, które przyjechały dzisiaj do dziadka i babci również 🙂

Szczegóły wkrótce opiszę.

YARO.

obraz.png.2df91f3c624a53a434534931bc98ce7c.png

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Duży, może nie aż tak .... tylko że nie wymaga myślenia o drugiej  instalacji PV....

A z pompami tak już jest...  abo grzejesz albo podgrzewasz. Jak taką cienizną będziesz ogrzewać to faktycznie w większe chłody zużycie będzie 1200kWh/mies. i więcej, a jak chcesz grzać to musi być już konkret, a nie popierdółka ... niestety... a jak to Kiepski mówi... to nie są tanie rzeczy.

Pozdrawiam cieplutko YARO.

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytam jakie koszty instalacji poniosłeś. Ja w poprzednim miesiącu 720-810zł za węgiel na grzanie domu.Już wiem, że na następny sezon węgla nie kupię poniżej 1000/t.

12 godzin temu, YaroXylen napisał:

to musi być już konkret, a nie popierdółka

https://sprzedajemy.pl/pompa-ciepla-haier-8kw-inverter-monoblok-r32-nowa-steniatyn-kolonia-2-a1d299-nr65262121

Nie pierwszy, nie ostatni ją demontuje. Ona jest interesująca na pierwszy rzut oka, bo ma sprężarkę Mitsu i pompę Wilo. Nie wygląda to najgorzej, tylko do momentu jak zaczynasz analizować ile potrzebujesz kW w stosunku do tego, co ona potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzcie na inne domy i zużycia. Przeliczyć na szybko ilość spalonego paliwa u siebie, przyjąć najlepszą możliwą sprawność spalania, podzielić wynik przez 3 i wyjdzie nam przybliżona ilość kWh energii potrzebnej do zasilania pompy.  Później trzeba ocenić jako fundusz mamy do wydania za pompę i takiej pompy szukamy. Moc brać taką, na jakie działanie się zgadzamy, czyli grzejemy tylko pompą czy, też możemy w zimne dni dogrzewać kociołkiem. Mam pompę za małą jak na mój dom, ale mrozów wielkich nie ma a pompa naprawdę sobie daje rade. Nie mogę tutaj ściemniać bo dwóch kolegów z forum było u mnie i wiedzą co ogrzewam i nie widzę sensu chwalić się niesamowitymi wynikami z czapki wziętymi. Wyłączenia pompy dla oszczędności sa tylko czystą stratą i tego raczej nikt nie zrobi, gdyż po kilku razach takich poczynań od razu zobaczy, że żadnych oszczędności nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaroxylen

Ja mam zużycie roczne na poziomie co najmniej. 7 tyś kWh. Tyle że u mnie się mieszka. Rodzinnie. A od dwóch lat to non stop, takie chore czasy. Do tego mało kto ma dach pod kątem 30 czy 45 stopni na południe bez drzew na przedpolu. Tysiącem czy dwoma kWh chałupy nie ogrzejesz. 

Ludzie zapominają, że przecież gotują na gazie albo wcale, piorą w pralni za kasę albo u rodziców, kąpią się na siłowni po treningu tudzież traktują dom jak sypialnię. I potem wrzucają takie zajawki z odczytami zegara na poziomie 250 czy 300kWh miesięcznie. I to z ciepłą wodą. Mnie już to nie bierze. PV monitor to nie fejsbuk. To realne liczby. I po nich można sobie obraz zapotrzebowania wypracować. A tam niemal same markowe sprzęty bo te najłatwiej spiąć ze siecią. 

Carinus

Ja wiem, że to idiotyczne. Ale ludzie tak robią. Jest na pvmonitorze sporo przykładów takiego użytkowania. Jak klimatyzatora albo farelki. Używa tylko wtedy gdy potrzebuje. Widocznie mało potrzebuje.

 

Bum na haiery został wywołany z tych samych błędnych założeń co montaż zbyt małych pomp. Bo sobie kociołkiem dogrzeję. Bo mi taktować będzie. Teraz okazało się to bez sensu bo jednak potrzebuje w styczniu nie 6kWh realnej mocy grzewczej ale 9 a rozpalać mu się nie chce. I wtedy wymiana na większą. A robocizna kosztuje. Robota głupiego. 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, der napisał:

Teraz okazało się to bez sensu bo jednak potrzebuje w styczniu nie 6kWh realnej mocy grzewczej ale 9 a rozpalać mu się nie chce. I wtedy wymiana na większą. A robocizna kosztuje. Robota głupiego. 

Dokładnie, trzeba dobrać tak, aby szuflować naprawdę awaryjnie jeżeli już. Mnie poszło właśnie 7 worków karlika na 4 dni. Mam jeszcze 93 worki na ten sezon i raczej zabraknie trochę. Napisałem do Gdańska w sprawie Exotherm. Zobaczymy. TCUP generacji H można w ciemno wziąć. Mnie wystarczy 12kW. 2kg/h w mrozy, żeby porządnie dogrzać dom do 60kg/dobę w ekstrema typu -36st.C(2012rok) W tym roku specjalnie sprawdziłem czy opędzę mrozy -16st.C 35kg węgla. Na kotle było 50, a nie 65 i temp. spadła w domu o 1,5st.C. Także myślę, że jeżeli mi pompa odda realnie w -20st.C 12kW w instalację to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 50 na wyjściu przy minus 16... Spore grzałki tam będą musiały być. 

30kg groszku to realnie 150kWh ciepła. Porzucając handlowe banialuki i uwzględniając sprawność na poziomie 60 procent.

Przy tej temperaturze COP to 2 góra 2.5 dla super sprzętów z górnej półki.

Czyli zużycie na poziomie 60 do 70kWh prądu. I to nie problem, da się te kilka dni przeżyć. Ale by do realnej chwilowej mocy grzejnej 10kW dociągnąć, odliczając czas na defrosty i dobijanie do zadanej, to ze 3kWh grzałki potrzebne. A 70kWh może braknąć. Bo na grzałkach COP 1. Może dobić i do setki. 

No i potem zdziwienie, że taki haier nie sprosta. A pompa zamiast 8 powinna być 14kW. Bo przy takich mrozach robi zaledwie 10. 

A wszyscy w koło piszą, że ma być na zasilaniu góra 32. No i tyle ten haier daje w chacie 200 metrów na grzejnikach, tyle że to na 16 stopni w środku wtedy wystarczy. 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Producent Pomp Ciepła Exotherm posiada największy stan magazynowy w Polsce zawsze 80- 130 szt. z każdego modelu.

a  tymczasem  

Cytat

Przewidywana dostawa: za 87 - 88 dni u Ciebie

No i gitarra   czyli za rok już można liczyć że coś się zagrzeje 

choć cena 20k  chyba ok    jak na EVI 

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-exotherm-12kw-od-producenta-do-30c-10680777336

Muszę przemyśleć coś podobnego  obok  kotła GS  lub w jego miejsce-może  wtedy z dotacją  ? 

tylko czy na  wymianę kotła w gospodarczym dadzą dotację ?   

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

Stara chata i coś musi być awaryjnie. Wiadomo. Ten ExoTherm 14kW EVI wziął 90kwh 26.12.2021 ok. 45 na grzejniki szło. Nie wiem ile było w Poznaniu na minusie. To jest 240m^2 chaty z 1990 częściowo ocieplone.

Godzinę temu, sambor napisał:

Aby pompa realnie oddała te 12kW przy -20C to moc musi być trochę większa niż nominalne 12kW

Przejrzałem to. Parametry mi nie wiele dają, bo np. w 7st.C wystarczy mi 39-40 na grzejniki, a w -15st.C muszę mieć 50st.C

 

@Gruner

Na chłodno wszystko trzeba. Nie mam pojęcia jak z dotacjami. Mam wrażenie, że urzędnik nie ma pojęcia co uchwalił. Kotły komorowe są 5 klasy i to nie ma sensu w kontekście czystości powietrza. Jeżeli uzależnia dotację w starym domu, od złomowania kotła, który będzie niezbędny, to też nic z ludźmi, którzy mają stare domy nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wygoda musi kosztować. Jeśli nie w zakupie samego urządzenia, to potem zakupu kilowatogodzin. Nawet gdybym miał wydać drugie tyle na energię elektryczną w stosunku do zakupu węgla/drewna i mieć święty spokój z obsługą pieca, to uważam że warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę rozsądnych pieniądzach można się uwolnić na znaczną część sezonu i na pewno nie będzie 2 razy drożej. 

5 godzin temu, Gruner napisał:

Przewidywana dostawa: za 87 - 88 dni u Ciebie

https://german.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=HISEER&viewtype=G&tab=

Chinka z Chin to ile myślisz idzie? Tu więcej wynalazków. Trzeba uważać czy w ładnych kolorowych katalogach firm polskich nie znajdziecie chinki z wykończeniem pod danego polskiego dystrybutora w cenie słusznie wyższej.

https://www.alibaba.com/catalog/heat-pump-water-heaters_cid60704?language=en&CatId=60704&viewtype=G

Tak to wygląda o na alibabie za 6-8k pln. W Polskim katalogu 29k po rabacie 20k pln 🙂

http://www.hiseer-heat-pump.com/

byznes.

7 godzin temu, der napisał:

A tam niemal same markowe sprzęty bo te najłatwiej spiąć ze siecią. 

  Chinka Hisser + Lan Kontroler. Zepniesz wszystko co chcesz.

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe.Nie wiem nie organizowałem transportu. Różne ceny podają. Znalazłem jeszcze jakiś NuLite. Ja bym na to nie patrzał w taki sposób, że mi padnie.

https://nulite.en.alibaba.com/company_profile/feedback.html

Jakie marki z rynku fińskiego znasz z tego forum, do którego link podawałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.