Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Potrzebuje szczerej informacji jak podpiąć PC Haier 8kW z garami CWU, CO, a może bufor CWU podpięty do instalacji CO.

Nowy dom pow użytkowa  to 107m2 , 90% to instalacja podłogowa , w tym 3 grzejnik :łazienka , garaż, kotłownia.

https://www.bridom.pl/kospel-wymiennik-c.w.u.-z-wezownica-i-buforem-c.o.-swvpc-200100

2_top.png

image.png.85898547bd28737466d9ca5e77e929ad.png

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła >Zawór strefowy.

Z zaworu strefowego rozdział na bojler i CO.

CO w zależności od przepływów i sterowania podłączone przez buforek albo bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to monoblok. Chciałem podłączyć  bezpośrednio linią glikolową(propylenowy) do wężownicy  CWU 200L . Natomiast ogrzewanie domu przez zawór strefowy 3-drożny na wymiennik płytowy, za wymiennikiem Bufor 100L do ogrzewania domu. Podłogówka będzie miała zawór mieszający z napędem i będzie utrzymywała zadaną tem . Natomiast grzejniki są na osobnym rozdzielaczu do których będzie ładowana woda z bufora wspólną linia która zasila oba rozdzielacze (podłogówka /grzejniki). Tak wygląda moja koncepcja. 

Czy zaproponowana koncepcja może być zrealizowana na takim wspólnym zbiorniku CWU(200L) i bufor CO(100L) . A może lepiej rozdzielić zbiorniki.

1_top.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na wężownicy nie objedziesz niestety , ty potrzebujesz wymiennika cieczowo gazowego najlepiej o mocy 30 kw aby to dobrze banglało , coś w tym stylu ale poszukaj bo ja to tak tylko obrazowo https://www.alfalaval.pl/produkty/wymiana-ciepla/plytowe-wymienniki-ciepla/plytowe-wymienniki-ciepla-typu-ciecz-gaz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiennik płytowy będzie ale w  obiegu CO i po drugiej stronie będzie grzał wodę w zbiorniku CO  . Zbiornik  cwu będzie podgrzewany bezpośrednio z wymiennika PC. Ponieważ pompa jest na zewnątrz razem z wymiennikiem gazowo cieczowym, muszę ją zabezpieczyć glikolem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim rozwiązaniem chciałem zwiększyć sprawność ogrzewania zbiornika CWU i jednocześnie podnieś minimalna ilość glikolu w układzie. Producent podaje parametr zład wody minimum 40L. Tylko po której strony obiegu wymiany?. Za płytowym czy pomiędzy PC?

Podeśle schemat instalacji to ocenisz czy tak może być .

A co z tym zbiornikiem CWU i buforem CO w jednym. Może być czy lepiej każdy osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu wymiennika płytowego prawdopodobnie będą za małe przepływy dla PC.

Dopytaj Karola z kanału klimatyzacja Katowice na YT

 

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wspomnianym kanale Pan Stanisław coś mówił o zaworach przeciwzamrożeniowych.Ale nie mogę tego znaleźć na aukcjach.Wtedy układ zalany jest wodą  i w krytycznej sytuacji niby zawór robi upust wody chroniąc PC przed zamarznięciem.

 

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Lukas2020 napisał:

Ponieważ pompa jest na zewnątrz razem z wymiennikiem gazowo cieczowym, muszę ją zabezpieczyć glikolem. 

Glikol propylenowy w  dużym stężeniu może mieć działanie korozyjne dla układu trzeba się zapoznać z zaleceniami producenta pompy do jakich wartości dopuszcza  stężenie może wystarczy do - 7 to ponoć bezpieczna wartość.Problem monobloka na wodzie jest taki ze jak zabraknie prądu albo uszkodzi się pompa obiegowa to przy minusowych temperaturach na zewnątrz może zamarznąć i uszkodzić wymiennik  a to nie podlega gwarancji dlatego  lepiej zabezpieczyć to zaworem zabezpieczającym przed zamarznięciem .Taki zawór działa na zasadzie mechanicznej jak temperatura spadnie na nim po niżej  3 stopni C to automatycznie się otwiera i upuszcza wodę  z układu CO ,zamyka się powyżej 3 st. C  .Dobrze by było  pomyśleć o zastosowaniu automatycznego dopuszczania wody do obiegu który zabezpieczy nas przed spuszczeniem  całej wody z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kupujecie takie niedokończone urzadzenia i teraz problem

najwazniejsze pytanie czy pompa realizazuje krzywą grzania dla ogrzewania ?

jak tak to wpinasz na ostro zawór przełaczajacy zasobnik a podłogówka i tyle układ zalewasz glikolem 10-15% i masz po temacie

jesli nie realizuje podstawowej funkcji grzania wg krzywej to juz pełna twórczość ,bufory pompki i co tylko zechcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Gość berthold61

Skoro o haier to haier a wiec do rzeczy , moja podłogówka ma 672 metry bierzące rur pex 16mm i to daje pojemność wodną ok 80 litrów plus rury i jakieś mało używane 3 kaloryfery to razem ok 100 litrów wody tak jak by w buforze betonowym i zasadne pytanie czy stosować dodatkowo ten bufór o którym mowa wszędzie czyli ok 60 litrów a jeśli tak ,

druga sprawa to bojler zasobnik jak zwał tak zwał ale ok 300 litrów z dwoma wężownicami o pow grzewczej razem 3m2 z hakiem wystarczą ?.

mam szatański plan aby wykorzystać obecny bojler dwupłaszczowy 140 litrów jako bufor a i przy okazji pierwszy stopień podgrzania właściwego zasobnika tego 300 litrowego ,wiem że krućce za małą średnicę mają ale zawsze bajpas dodatkowy można dodać z rury pp 16mm czyli pompa ciśnie w bojler 140 na przelot a zawór przełączający daje za tym albo w podłogę albo zasobnik wg potrzeb , ma to sens ?

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób proste wpięcie pompy w układ grzewczy i przetestujesz na żywym organizmie czy wystarcza wody na defrosty. Dzisiaj miałem problem z defrostem, przyszły przymrozki i w nocy pompa sie wyłączyła z komunikatem błędu przegrzania grzałki wspomagającej. Dałem ciała i nie załączyłem obwodu tej grzałki, gdyż myślałem że służy jedynie do wspomagania sprężarki. Wyspawałem wczoraj zbiornik 80l z butli na LPG jako bufor. Dzisiaj rano poczytałem materiał techniczny o problemach w pompie, włączyłem obwód grzałki i defrosty idą bezproblemowo. Do niedzieli przetestuję pracę pompy na aktualnej pojemności układu i jak będzie działać, zbiornik buforowy chyba bedzie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Najpierw kupić potem myśleć i liczyć czy to nie typowe dla nas ?  zastanawiam się i liczę ile zapłacę więcej grzejąc tym haierem niż ekogroszkiem bo z moich dziwacznych wyliczeń wychodzi że pompą drożej . 

średnio od końca sierpnia do teraz idzie mi dobowo 7kg/doba ekogroszku więc miesięcznie jakieś 200 kg 200x0,93 =195

0,93 to cena 1 kg węgla więc wychodzi że średnio miesięcznie w taką pogodę wydaję ok 200 zł na cwu oraz co . żeby tyle płacić prądu pompa dobowo powinna brać max 10kwh , 10kwh razy cop powiedzmy 4 = 40kwh ,

węgiel ma ok 7kw/kg  więc 7x7=49kwh.

jak by tego nie liczyć będzie drożej chyba że coś poknociłem , nie liczę nawet jak miałyby być mrozy rzędu 8czy piętnaście stopni tylko tak jak mamy teraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność masz na poziomie 70%. Więc przelicz jeszcze raz uwzględniając te straty na węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożej będzie na bank, teraz tylko trzeba brać pod uwagę większą sprawność przemiany energii na ciepło w pompie w porównaniu do kotła, wygode użytkowania itp. Może sie okazać że dopłacisz 1000-1500,-zł ,może mniej, zależy od temperatur w sezonie. Myślę że o różnicach będzie można mówić po całym sezonie grzewczym. Obecny sezon grzewczy zacząłem na początku października i podlicznik energii pokazuje zużycie prądu 306kWh na całość z grzaniem cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

306x0,65 =200 zł ok  jeśli byłoby to u mnie to na to samo by wyszło .

7 minut temu, daromega napisał:

Sprawność masz na poziomie 70%. Więc przelicz jeszcze raz uwzględniając te straty na węglu.

No właśnie tego też do końca nie wiadomo bo niby kociołek ma sprawność na papierze powyżej 90 proc a jak jest wiadomo , kurde kusi mnie aby to robić zimą ale za dużo zmian i musiałbym jechać na układzie otwartym i co najgorsze wyciągnąć zawór 4 drogowy z rozdzielacza podłogówki a to już nie przelewki ze względu na ilość miejsca to raz a dwa zostałbym bez regulacji temp na podłogówkę w razie niepowodzenia czegoś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córa ma od tygodnia PC. Nowa chata 100 % podłogi około 220metrów i CWU chyba 200 litów. Jeden grzejnik w łazience. Dokładnie w tydzień 210 KWh przy tej pogodzie jaka jest. Wychodzi dokładnie taki sam koszt w tej chwili jak ja na mam węglu grzejąc obecnie 130 metrów na żeliwnych grzejnikach. Nawet jak by to miało być droższe odrobinę, to czystość i brak pracy w kotłownię to rekompensuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No teraz już wyjścia nie mam bo pompa kupiona stoi pod wiatą ale może zrobię tak że zostawię albo kocioł na ekogroszek albo MPM 10kw bo mam taki wolny stać w rezerwie lub iść po bandzie i samą pompę wstawić nie zostawiając kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zostaw. Ostatnią głupotą było by zdać się 100% na PC. Kocioł z akumulatora pójdzie, a PC już nie. Koszt grzania agregat - PC to jakieś 3 litry na godzinę PB x 6 zeta więc mało fajnie. Żadnych nagłych i głupich ruchów nie rób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.