Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Haier 8kW


Lukas2020

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, digi napisał:

Dałem Ci linka do małopolski. Rekord klimatyczny jest z małopolski luty 2012 - Łopuszna, a nie Podhale. Podhale to -40st.C w 2017. Przejrzyj te liczby. Ja miałem w śląskim -36st.C na termometrze w nocy w lutym 2012 i 55kg węgla/doba w starym domu. Pompka Panasa już dawno na grzałkach. Włącz chociaż 3-4 czajniki 2000W na raz, niech grzeją całą dobę i odczytaj licznik. O ile ta pompa w ogóle coś  jeszcze daje w takiej temperaturze. W moim domy byłoby to 7-8 grzałek po 2000W. +grzałka na C.W.U. W tym roku było -16st.C.

Ale ja nie muszę sprawdzać w necie jaki był mróz bo trochę żyje i pamiętam. Zresztą ja patrzę na swój rejon i wyciągam wnioski że nie ma dużych mrozów a jak jest to jedynie w nocy i to nie po - 30.. Lubisz bawić się z groszkiem to nikt nikomu nie broni. Ale jak mówiłeś 50kg na dobę to przy dzisiejszych cenach groszku 1500 tona to powodzenia również. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś interesują temperatury minimalne to niech znajdzie miejscowość w pobliżu swojego domu i ma wszystko na tacy

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351180455&par=tmin&max_empty=3

Przykładowo ja mieszkam w raczej ciepłych stronach II strefa klimatyczna w Polsce (czyli prawie najcieplejsza). Mrozy przeważnie do -20, Raz się zdarzyło w 2006 roku -28 a stacja w Wieluniu pokazuje wtedy -26,6 czyli w miarę wiarygodnie.

Fajnie też tu widać ocieplenie klimatu, coraz mniej koloru niebieskiego a coraz więcej czerwonego. Jeśli zamiast temperatur minimalnych wybierzecie temperatury średnie to fajnie widać jak temperatura średnia co 10 lat jest coraz wyższa.

Dla mojego regionu za klikadziesiąt lat wszystkie miesiące zimowe mogą być już z temperaturą dodatnią jak to tak dalej pójdzie

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351180455&par=(tx%2Btn)%2F2&max_empty=3

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Graphy93 napisał:

Ale jak mówiłeś 50kg na dobę to przy dzisiejszych cenach groszku 1500 tona to powodzenia również. 

Myślałeś, że w domach z lat 60. 70. 80. bez izolacji ile potrzebujesz? 5 ton na sezon nic nadzwyczajnego. Ostatnie mrozy -16st.C 33-35kg/doba.

43 minuty temu, Graphy93 napisał:

Zresztą ja patrzę na swój rejon i wyciągam wnioski że nie ma dużych mrozów

Nie wiem o czym ta rozmowa. Nie ma dużych mrozów, ale są. Trochę tak.. u mnie nie ma, więc nie ma.

Łopuszna -35st.C małopolska luty 2012. To samo miałem na śląsku. Puścizna Rękowiańska styczeń 2017 - 38,9st.C. Podhale 2017 -40st.C. Ty nie miałeś, ja miałem. Pompa ciepła wyłączona i co? Nie ma znaczenia ile tego będzie 1 dzień, 2, tydzień. Musisz być w jakiś sposób przygotowany na ekstrema. Chwila grzałkami to nie problem gorzej jak trzyma.

47 minut temu, Graphy93 napisał:

Lubisz bawić się z groszkiem to nikt nikomu nie broni.

Nie lubię. Pompa która, mi odda realnie w instalację 12-14kW w mrozy +2kW na c.w.u jest za droga dla mnie. OZC mam na 16kW. Kołtoń za 26k netto oddaje 15kW ale w +7 i temp. 35 zasilania. Ja potrzebuję 15kW przy -22st.C dla 55st.C na grzejniki. Jakiś sąsiad forumowicza chce oddawać Haiera 8kW, bo źle dobrany. Obiecali cuda i wyszło jak zwykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Haier 8kw ekonomicznie grzeje do -5 czyli dom 240m przewymiarowane grzejniki i 60m2 podłogi 30-35 kwh na dobę  temperatura nastawiona 36 w domu 22-23 stopnie przy ok +5 zużycie  20Kwh  temperatura 33 mam podliczenik także dane wiarygodne . Grzeje drugi sezon jestem zadowolony .Kupiłem na Śląsku za 6250 netto podłączyłem ze znajomym koszt materiału ok.500pln Przy większych mrozach mam kocioł na drewno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, digi napisał:

Myślałeś, że w domach z lat 60. 70. 80. bez izolacji ile potrzebujesz? 5 ton na sezon nic nadzwyczajnego. Ostatnie mrozy -16st.C 33-35kg/doba.

Aktualnie mieszkam w domu z lat 50-60 budowany. Jedynie w środku został wyremontowany bo na zewnątrz nawet nie jest ocieplony z każdej strony także uwierz wiem jak schodzi groszek w ciągu doby przy mrozach. Na szczęście nie mam tutaj 100m2... Ale mniejsza o to. 

Zawsze możesz sprawdzić jakie były temp maks w Łodzi i ile trzymały. Mnie się nie chce bo wiem z doświadczenia. 

Kult5 dobrze napisał że klimat się wciąż ociepla a nie w drugą stronę także jak będzie na Śląsku tego nie wiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje ubogie sterowanie Haier samo nie podniesie temperatury zasilania. Jednak zanim zamontowałem pompę pozostał mi stary kocioł gazowy podłączony do dwóch butli 11kg uruchamiany na zimowe wyjazdy na ferie i przez zwykły zegar wł/wyl mam ustawione tak ,że jak temperatura spadnie do 0 stopni to gazówka dobije 3 stopnie a jak temperatura wzrośnie to ją wyłączy. Jest ok. komfort cieplny zachowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz liczyć czym chatę zagrzejesz, ekstrema czasem się zdarzają. Na ile masz OZC ? Za 10k uwolnienie się od węgla, to dużo na większość sezonu. Haier daje taką szansę. Ludzie różnie kombinują. Na cały sezon pompa ciepła jako jedyne źródło da się, ale trzeba mieć sporo $ w energochłonnym domu. Aż tyle gotówki nie posiadam. Są jakieś programy ..  urzędnicy jak słyszę to mnie mdli. Chciałem za gotówkę kupić i też samemu jak @KristofM podłączyć. Bez proszenia się kogokolwiek. Mamy styczeń i +10st.C  choć jeszcze jakiś czas temu -16st.C.

21 godzin temu, KristofM napisał:

Kupiłem na Śląsku za 6250 netto

Gdzie i kiedy? 2 lata temu?

20 godzin temu, KristofM napisał:

że jak temperatura spadnie do 0 stopni to gazówka dobije 3 stopnie

Ale gdzie spadnie?

21 godzin temu, KristofM napisał:

czyli dom 240m

Podaj OZC albo z czego ściany i jaka izolacja tak z grubsza.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, digi napisał:

No to musisz liczyć czym chatę zagrzejesz, ekstrema czasem się zdarzają. Na ile masz OZC ? Za 10k uwolnienie się od węgla, to dużo na większość sezonu. Haier daje taką szansę. Ludzie różnie kombinują. Na cały sezon pompa ciepła jako jedyne źródło da się, ale trzeba mieć sporo $ w energochłonnym domu.

Obliczając cieplo.app to wychodzi 5,6kw niezbędna moc grzewcza natomiast zużycie roczne co i cwu 12tys kWh. 

42w/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

W tym przypadku to ma sens, a jak to jest przy nagłym, krótkotrwałym - 2-3h oziębieniu nocnym?

W nocy normalnie pracuje tu wykres jak było - 12 *C w nocy .Te piki w dół to są defrosty.

 

Przechwyty.PNG

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Graphy93 napisał:

Zresztą to ja się obawiam że w kotłowni 5m2 nie zmieszczę wszystkiego do PC a co jeszcze jakiś kociol na pellet czy groszek wstawiać tam. Zero szans 

Jest opcja PC w monobloku, stoi przy budynku, miejsca nie zabiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carinus - tzn że nie ma żadnej jednostki w środku domu? Tak jak to jest zazwyczaj że jest jednostka zewnętrzna i wewnętrzna? 

Hmm bo teraz się zastanawiam czy faktycznie nie będzie u mnie mało miejsca żeby wrzucić w kotłownie jednostkę wewnętrzna PC. Kotłownia 170cm szeroka na 180 długa bo odchodzą drzwi - przejście do garażu hmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Graphy93 napisał:

Zresztą to ja się obawiam że w kotłowni 5m2 nie zmieszczę wszystkiego do PC a co jeszcze jakiś kociol na pellet czy groszek wstawiać tam. Zero szans 

2,4 x 2,7 = 6,5 m2.

Stoi kociol 15kW (ekogroszek, pellet). Bufor 750l kombinowany. Zbiorniki przeponowe 80l, 18l, 18l, cala instalacja, skrzynki rozdzielcze. Stolik i krzeslo 😉. Nawet PC typu „Drops” myslalem wrzucic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z serii "i tak nie mam pieniędzy na inne źródło ogrzewania" to p********* sobie o bezsensowności tego, czy owego"

 

Jak będzie -50*C to co mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Graphy93 napisał:

carinus - tzn że nie ma żadnej jednostki w środku domu? Tak jak to jest zazwyczaj że jest jednostka zewnętrzna i wewnętrzna? 

Hmm bo teraz się zastanawiam czy faktycznie nie będzie u mnie mało miejsca żeby wrzucić w kotłownie jednostkę wewnętrzna PC. Kotłownia 170cm szeroka na 180 długa bo odchodzą drzwi - przejście do garażu hmm

Tylko nie pisz że nie wiedziałeś o istnieniu takiego rozwiązania jak pompa w monobloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pojawiły się mrozy, to miałem lekkie zaniepokojenie o mojego monobloka i nachodziły mnie wątpliwości czy dobrze zrobiłem kusząc się na ten rodzaj pompy. Teraz gdy opanowałem sytuację z zabezpieczeniem całości przed zamarzaniem, raczej splita bym nie montował. Nawet myślę nad tym żeby zmienić niedługo tę pompę jeżeli pojawi się na rynku coś lepszego. Wtedy bez problemów sprzedaję obecną dalej i wstawiam następną, bez kombinowania z instalacjami freonowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy są identyczne, jedynie w monobloku masz wszystko zamknięte w jednej obudowie i pozbawione potrzeby prowadzenia rurek freonowych w budynku. Doprowadzasz rury z wodą do instalacji i wszystko już działa. Zabezpieczenie mam zrobione na UPS-ie i pompce przy buforze, która normalnie chodzi gdy używam kociołka, a w tym przypadku wymusza też przepływ wody przez monoblok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nikt dokładnie nie określi, ceny są nieraz z sufitu, u każdego inne. Musisz popytać instalatorów albo przejrzeć jakieś oferty na aukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Uzupełniając temat z postu #63 i #65, pompa Haier zakończyła pracę u sąsiada, została zdemontowana i zabrana przez instalatora. Pozostał tylko fundament i dziury w elewacji. Na jej miejsce w poniedziałek lub wtorek stanie nowy T-Cap 12kW co ciekawe na R410a. Ile będzie musiał dopłacić??? Mam nadzieję że będę mógł przekazać dla zainteresowanych. Diagnoza postawiona przez innego instalatora poproszonego przez sąsiada o przyjazd (50zł paliwo i flaszka 🙂 ) brzmiała mniej więcej tak ... to jest pompa nadająca się tylko na okresy "przejściowe" i do kilku stopni mrozu, a że dom dosyć spory i oczekiwania właściciela duże to w ogóle nie powinna zostać zamontowana....... bo to "taka zabawka"...podsumował. Proszę nie ganić mnie za słowa, ale takich określeń użył. Będę miał tą instalację na oku, gdyż będzie prawie identyczna jak u mnie, to i porównania będą ciekawe do analizy dla innych.  Oczywiście będę zamieszczał w tematach Panasonica T-Capa, gdyż ten wątek przeznaczony jest dla pompy HAIER.

Pozdrawiam YARO.

 

Edytowane przez YaroXylen
literówka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ja przygarne za rozsadne pieniezki jak komus nie wyszlo…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kotły 35kW z palnikami po 50kW do domów 240m^2,  teraz w drugą stronę... pompy zbyt słabe. Eh instalatorzy. Ona ma 8kW ale przy +7 i 35 st.C zasilania o ile pamiętam. To co powiedział instalator za flaszkę, to nie jest nic odkrywczego. Przecież są parametry podane. Ja mam dom, który potrzebuje 2kg węgla/h na palniku w poważne mrozy. Kiedyś było -36 st.C więc po pompie. W tym roku -16st.C. Nie wiem czy Panasem 16kW bym zagrzał. Ja potrzebuję ze 30k pln na pompkę żeby wyrzucić węgiel. Ale żeby się uwolnić częściowo od węgla Haier fajny.

Takie też są:

https://www.ebay.de/itm/353198603330

https://www.ebay.de/itm/353198646912

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.