Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tani kocioł HG.


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Na wagę tak ale kupujemy metry.

Myślałem o porównaniu w jakimś cyklu palenia. Pisałeś brzoza i liczę. Później psie sosna i też liczę. Po 5 metrów powiedzmy.

Przy drewnie ciepłomierz to mus ale niestety będzie za buforem. Chciałbym w 2 sezony sobie już ogarnac co po ile. Bo cóż czuję że brzoza od leśnika nawet S2AP wyjdzie taniej i lepiej niż zrzyny w paczkach mimo że tartak mam 3 domy dalej.

Zobacz te dane z linku jak zdradliwym paliwem jest drewno.

Ciekawe jest  ile w ostatniej tabeli ma brzoza w stosunku do twardych gatunków. Tutaj wychodzi to co mówisz. Te tabele wskazuje większość dobrych zachodnich producentów. Myślę nawet  że jeżeli podają inne dane to taki producent jest słaby;)

Ludzie nie biorą pod uwagę skurczu. Widać to w tabelach w linku. 

Wilgotność jest strasznie ważna że względu na skurcz. Drewno sezonowane w cenie 260 pln za buka często jest tańsze niż mokre. 

Do HG tańsza jest sucha sosna niż mokry buk. Dla mnie to kocioł musi mieć te 10 dm3 komory na kW by można było sobie kulturalnie palić drewnem. Szczególnie że muszę z piętra biec dookola domu do garażu. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi mp to różnie wychodzi, ja mam własne to suszę 2-3 lata i palę po kolei co mi podejdzie.

Z 5-6 lat temu bawiłem się pomiarami, ważeniem itd, teraz już mi przeszło, wiem że DS się opłaca jak jest poniżej 0C, przy plusie tylko pellet.

Kilka lat temu był taki mroźniejszy luty to wtedy poszedł mi na cały miesiąc tylko 1 worek pelletu- a tak tylko drewno.

Próbowałem też palić drewnem ściętym latem - czy ok 6msc po ścięciu i nie mogłem osiągnąć w kotle powyżej 75C, dla mnie to nie interes.

Wg mnie to skurcz jest istotny dla stolarza a nie dla palacza.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tym pelletem. Chętnie bym posłuchał. Tylko czy tak samo jest gdy bufor 2500,  komora 150dm3 i rozpalanie banalne ?

Warto wtedy myśleć o pellecie? 

Co do skurczu to jest on ściśle skorelowany z wilgotnością. 

Ludzie myślą że ok kupuje wilgotne co mniej kWh z kg ale tych kg z neta mam więcej. Otóż nie. Samego drewna masz tyle samo tylko skurcz od wilgotności powoduje że masz mp. Wysuszusz to będziesz miał 0,85 mp conajwyzej. 

Jesion jest tutaj z tego co mi wiadomo świetny bo jest dość suchy. Miesiąc na słońcu i można myśleć o paleniu.

A od leśnika ludzie go nie chcą. Handlarze też mi mówią że nie mają bo nikt nie chce. A to można moje kupować i być do przodu. Tani, mało rodu i ogólnie nie gorszy od dębu.  Tak samo brzozy nie biorą bo słaba. A to tanie drewno, szybko schnie , łatwo się lupie i jest dość lekkie. Niemcy je wyceniają 2% niżej niż dąb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na kotły centrometalu Chorwacja. Na Czeskiej stronie kosztują ok 4000 euro sonda lambda sterowanie automatyczne powietrzem pierwotnym i wtórnym temperatura na palniku i ogólnie ogarnianie całej instalacji.


http://www.lipovica.cz/biotec-l
https://www.centrometal.hr/en/portfolio/biotec-l-25-34-45-kw_en/http://cloud.tapatalk.com/s/5f1038ce8c878/BioTec-L-technical%20instructions-REGULATION_eng.pdf

Wysłane z mojego Lenovo YT-X703L przy użyciu Tapatalka

http://cloud.tapatalk.com/s/5f10395733717/BioTec-L-technical%20instructions-REGULATION_eng.pdf

Wysłane z mojego Lenovo YT-X703L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to było w jednym klasyku "zależy po jakim kursie" 

Taniej masz uznany Attack

https://www.heizprofishop.at/Attack-SLX-Lambda

Dużo taniej Viadrusa w wersji HG - droga od pół roku w zajebistej promocji.

Verner z płaszczem z nierdzewki albo Blaze.

Można tam kupić jeszcze bodaj dwa bardzo fajne kotły które w pełnej wersji wyjdą taniej.

No i jest jeszcze Benkov i z tego co pamiętam Vigas jako Solarbayer też wychodzi coś koło tego.

Edit

Chociaż tutaj akurat się nie wypowiadam bo BioTec to akurat dobrze nie obczailem chociaż są ku temu powody.

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałes parametry? W ogóle zrobili mu w końcu?

Atmos będzie rdzewiał a karawana jedzie dalej:)))

Pamiętaj tylko o wilgotności drewna i jego sortymentu, twardości wody, przepływach i o tym by go nie przygotować bo spotkamy się tutaj dużo szybciej niż myślisz:/ jak ogarniesz temat to 10 lat pociągnie choć ceramika to nich szybko klęka i sporo kosztuje. Palnik potrafi siadać co 2-3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg Zanim kolejnym razem zachwalisz tego Attacka od Pepików napisz że nie masz takiego pieca a twoja twórczość to fantastyka ... lub bawisz się w ukrytego mirka handlarza ktory próbuje ostatnimi siłami coś co mu nie idzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzonyZerg napisał:

Przejrzałes parametry? W ogóle zrobili mu w końcu?

Atmos będzie rdzewiał a karawana jedzie dalej:)))

Pamiętaj tylko o wilgotności drewna i jego sortymentu, twardości wody, przepływach i o tym by go nie przygotować bo spotkamy się tutaj dużo szybciej niż myślisz:/ jak ogarniesz temat to 10 lat pociągnie choć ceramika to nich szybko klęka i sporo kosztuje. Palnik potrafi siadać co 2-3 lata.

To się pospawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie rdzewieje to nie pospawasz a często to w ogóle trzeba wspawac polokragla komorę bo blacha papier po 6 latach.

Tutaj ceny do orlana.

https://kotly.com.pl/kategoria-orlan-ceramika-121.html?l=pl

Pisze to dla potomności żeby komuś kiedyś znowu nie wioski do głowy że kupię HG za 6500 pln i przez 20 lat będzie fajnie i tanio.

A że mieszanie obwodu korkowego potrzebne to chyba już nie muszę pisać:) bo z tego co wiem to gwarancja już nie ma wcale bo 2 lata to i tak za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kurak napisał:

To się pospawa.

 

41 minut temu, Kurak napisał:

To będzie popękana i tyle w niczym mi to nie przeszkadza.

 

1 minutę temu, Kurak napisał:

To się wspawa kwadratową co to za problem.?

Spawałeś chociaż coś kiedyś?

Ale ty jesteś uparty, a cały czas wszyscy, próbują Ci wytłumaczyć, że nie ma sensu brać Atmosa, bo ani to dobre, ani wygodne w obsłudze i będzie musiał siedzieć w kotłowni i go regulować, albo naprawiać.

To już lepszym rozwiązaniem będzie p2par HG. Jeśli @sambor twierdzi, że jest to kocioł godny uwagi, to warto się mim zainteresować, bo On ma chyba największe z nas wszystkich doświadczenie z kotłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Ryni napisał:

bo On ma chyba największe z nas wszystkich doświadczenie z kotłami.

Bez przesady, ja już z nich wychodzę, teraz laptop, teczka i 4x więcej kasy i dużo więcej wolnego czasu.

Już mi się kotły przejadły.

PS

Jeżeli idzie o kotły od Przemka to nie wiem czy mają one jako produkty jednostkowe ( prototypy) jakieś atesty czy badania, po za badaniami producenta na warsztacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem sie nimi, nie mają żadnych papierów. Więc za 2 lata na złom wg mojego prawa lokalnego - już Atmos będzie trwalszy :-)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go nie mam zamiaru przekonywać. Szczególnie że to nie jest tam jakiś bardzo zły kocioł. Forum to forum. Pewne rzeczy jednak trzeba powiedzieć bo ludzie to pozniej czytają. Nie będzie tak jak się ludziom wydaje. Jak z weglowym. Kupić i później 20 lat można tylko sypać, palić i czyścić.

W Atmosie blachy nie wspawasz, naprawiany fachowo spaw wytrzymuje góra 2 sezony i koniec. Tyle wiem o kotłach GSE czyli topowej wersji na rynku niemieckim bo do napraw innych to nawet fachowiec nie pojedzie.

@Kurak 

Jak chcesz spawać to dam Ci dwie rady - spusc wodę z płaszcza i rozwiń przedłużacz żeby nie było pentli.

Ale wpierw zobacz co chcesz spawać bo szkoda tak na darmo przedłużacz rozwijać;)

MPM albo Viadrus. Od 7500 pln reklamuje się Thermoflux i on jest już bardzo konkretny jeżeli chodzi o konstrukcję i osprzęt. Do tego on jest w zasadzie sprzedawany na rynek niemiecki.

Najlepiej to w Czechach dużo dużo taniej masz Attack DPX choć w zasadzie patrz na wersję DP bo to odpowiednik Atmosa. Chyba nawet taniej niż Thermoflux. U nas on jest bardzo drogi.

 

W ogóle Opop teraz potanial.

5 lat gwarancji i sterownik Techa w bardzo fajnym kotle 16kW za 6000pln  z przesyłką.

 

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, czy już tego kiedyś nie wklejałem, ale może kogoś natchnie, lambda i drewno w trochę innym układzie.

http://luniks.net/lambda.jsp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6000zł za tą czeską wydumkę to dobra cena , ale ile czy to nie zgnije po 3 latach???/   Znowu kupowanie kota w worku bo niewiadomo jak to działa  + trzeba mieć bufor z 1000; + oprzyrządowanie - wiec całosc wyjdzie 10kzł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowy wydumkach to lepiej kolego unikaj. I zacznij sicie robić notatki z tego wszystkiego i uspokój się bo nie tylko tego nie ogarniasz albo ci się równo wszystko myli.

Kocioł na gwarancję 5 lat a nie 3. Marka jest bardzo dobra i nawet Atmos przy tym słabo wygląda. 

Ale wpierw powiedz dlaczego wydumka i czemu Blaze, Attack  Benkov, Ekoefekt, Verner czy Opop to koty w worku. W zasadzie MPM to chyba większy kot w worku, nie mówiąc już o nieodżałowanym Defo HG czy Klimoszu. 

Jakbyś coś wiedział to byś ogarniał że my to może na węglu się znamy ale HG to raczej niemiecki, austriacki czy czeski. A w zasadzie czeski bo te kotły wyglądają jak kotły za 5-10 tys €. Chociaż za niektóre to w Niemczech zapłacisz 6-8 tys €.

Defro z bieda da 7 lat gwarancji na ekogroszek. Z nimi bez 5 lat gwarancji na HG to nawet nie gadasz.

Jak oceniasz warunki gwarancji Atmosa co? Powiedz. 

Jak oceniasz ten czeski kocioł z nierdzewki?

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum jedno - twoj makaron na uszy kładziony ludziom o super piecykach z czech to nic innego jak mierna kryptoreklama, bo Tata a Marcin powiedział........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. To może o niemieckich. Solarbayer? I o włoskich Ecowood jak Ci czeskie i słowackie nie pasują a podejmujesz temat makaronu. 

Nie gadam o Mercedesach z kolegami co całe życie tylko "passat w tdi choć też niekoniecznie warto"

Mercedes A klasa zawsze lepszy niż Fiat Punto. A już na pewno gdy kosztuje max 2 razy drożej. Choć za 3 razy drożej masz E klasę.

Miarkownik albo śmierć!!!

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.