Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tani kocioł HG.


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, DzonyZerg napisał:

Thermoflux niewiele drożdży. Nie ma złej opinii w Niemczech a konstrukcja jest taka że można o nim powiedzieć że to HG choć trochę współczesny. I tym współczesnym wiele mu nie brakuje;) można go koło nich postawić.

Thermoflux i tak samo Levanda OPOP to kotły za około 8,5k, a to o 3,5k za dużo, ale jak wyjmiemy z nich sterownik i ceramikę, która jak by nie było zabezpiecza też wrażliwe części kotła przed wysoką temp. i jest droga, to pewnie wyjdzie z tego Atmos za 5k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno tak. 10 lat gwarancji jest raczej tylko na szczelność członów.

W Czechach w zasadzie jest wojna Atmos czy Viadrus. Mówią że mądry nie kupuje ani jednego ani drugiego;)

Dlatego jak słyszę majaczenie o tych innych kotłach pepikow to mi rzygać chce. Pod takimi tuzami wyzyc na Rusi czesko słowackim i wyjść na Niemcy i Austrie to musisz być cholernie dobry. Szczególnie że co rusz ktoś tam ląduje na łopatki.

U nas to tylko MPM potrafi się na naszym rynku do nich zbliżyć. Bo ale to raczej nie w taki fajny sposób.

@Ryni

Klucz właśnie w tej ceramice i ekranach w komorze jak mało ceramiki to padnie przy drzwiach w komorze spalania, jak nie ma ekranów to padnie szybko w komorze zgazowywania. Do tego sterownik i dla laika to taki sam kocioł jak Herz czy Solarbayer.

Inne to przy nim wyglądają smutnie.

W necie jest oferowany za 7500 na siebie gdzie Cichewicz też handluje swoimi kotłami. Jego sa tysiąc drozsze. Zobacz sobie Sigmę a Sigmę Alpha czyli PID. 

Czy mówimy o wersji lambda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jakie znaczenie w kotle ma ceramika, jaki ma wpływ na jakość spalania i w jakim stopniu chroni kocioł, ale też jak źle zrobiona ceramika może ten kocioł popsuć, ale niestety kształtki ceramiczne do kotłów są drogie, bo to przeważnie krótkie serie co podnosi koszty produkcji.

Sterownik to drugi element który często jest pomijany przy zakupie kotła, a przyzwoity sterownik to wygoda obsługi i wydajniejsze spalanie, ale to zawsze kilkaset złotych więcej do ceny kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii szamotu w komorze spalania to przy dobrej konstrukcji kotła chroni on spawy i blachę. Tutaj konstrukcja kotła jest prawidłowa a szamotu jest tyle że można liczyć że nic tam nie klęknie.

Czy sterownik taki dobry to nie do końca jestem przekonany, szczelinie w wypadku tego bo nie znam technologii Techa.

Ekrany są więc kocioł wygląda dużo lepiej niż top Atmosy 10tys + czy droższe w wersji GSE na zachód.

Kwestia jest ceny. Po 7500 to nad Atmosem bym nie myślał. A do 10tys to masz tylko Attack DPX i ten Opop który też w Polsce widać kosztuje spore pieniądze. Obydwa są po 10. Thermoflux prezentuje się w zasadzie jak kocioł z tej samej spółki a wykonawca jest raczej dobrym producentem. W Niemczech narzekają na obsługę klienta i wykonawców a niekoniecznie na same kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DzonyZerg napisał:

W kwestii szamotu w komorze spalania to przy dobrej konstrukcji kotła chroni on spawy i blachę. Tutaj konstrukcja kotła jest prawidłowa a szamotu jest tyle że można liczyć że nic tam nie klęknie.

Szamot w komorze zasypowej wcale nie jest obowiązkowy, na poprzednich stronach były nie gorsze rozwiązania bez szamotu.

Z resztą niech ktoś powie po co ten szamot w komorze zasypowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie zasyp to komora gazowania. W komorze gazowania to na dole dobrze gdy jest. Grzeje powietrze i trzyma tam temperaturę. Ale to tylko na dole. 

Ja mówiłem komorze spalania. Ma być nie tylko by płomień miał środowisko do dopalenia ale też jako izolator by zimne sprawy nie dostały nagle po całości. Do tego blacha grzeje się inaczej niż spaw i przy odpale są przeciążenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ryni napisał:

Levanda OPOP to kotły za około 8,5k,

raczej za 9.5k  - tyle kosztuje najmniejsza wersja tj. 16kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzonyZerg napisał:

Czy sterownik taki dobry to nie do końca jestem przekonany, szczelinie w wypadku tego bo nie znam technologii Techa.

Tech ma w ofercie w zasadzie tylko dwa sterowniki obydwa z czujnikiem temp spalin, droższy dodatkowo obsługuje zawór n-drogowy, ale żaden nie obsługuje bufora, więc szału nie ma.

39 minut temu, sambor napisał:

Z resztą niech ktoś powie po co ten szamot w komorze zasypowej?

Żeby żar się nie wychładzał od zimnych ścianek w kotła, do tego niektórzy producenci w szamocie robią kanały PP czy PD, dobrze to było widać na przekrojach Defro, a czy jest to niezbędne, czy nie to już inna sprawa, niezbędne minimum to chyba podłoga z dyszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ryni napisał:

dwa sterowniki obydwa z czujnikiem temp spalin,

Sterowanie kotła HG temp spalin nic nie daje.

 

1 godzinę temu, Ryni napisał:

Żeby żar się nie wychładzał od zimnych ścianek w kotła, do tego niektórzy producenci w szamocie robią kanały PP czy PD, dobrze to było widać na przekrojach Defro, a czy jest to niezbędne, czy nie to już inna sprawa, niezbędne minimum to chyba podłoga z dyszą

Żar na ponad 10cm nad podłogą nie powinien istnieć - może dojść do samozapalanie całego wsadu.

Oczywiście mówimy o HG z dyszą do dołu.

Natomiast ważnym problemem jest załadunek kotła - sposób jak wkładacie drewno do komory tu szamot spisuje się gorzej od paneli stalowych podwieszanych na ściankach kotła- one dobrze chronią ściany kotła przed palaczami, którym się spieszy.

Ponadto takie panele mogą być izolowane od środka wełną skalną i mieć w sobie wszystkie kanały na potrzebne powietrze.

Można je zrobić z wygiętej blachy 2-3mm lub pospawać takie organki z rur hydraulicznych 1/2 lub 3/4".

Takie panele stosował kiedyż Przemek - może na jego stronie będzie jakieś foto tego rozwiązania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Sterowanie kotła HG temp spalin nic nie daje.

Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do tego jest ten czujnik w tych sterownikach, on w zasadzie pilnuje głownie wygaszania kotła. O odpowiednim sterowaniu PW bez sondy lambda niema mowy i tu się w pełni zgadzam.

Wspomniałem o tych sterownikach głownie po to żeby pokazać jaki wpływ na cenę kotła ma sterownik, a to są sterowniki za około 500-1000zł i w zasadzie nie mają nic do zaoferowania. Dobry sterownik z sondą lambda i obsługujący jeszcze peryferia (bufor, zawór n-drogowy) musi kosztować i podnosi cenę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos oferuje od wielu lat honeywella acd-01 w mojej opinii dość fajny sterownik do instalacji ale boli cena 2300zł

Tak samo do biofluxa na rynek niemiecki maja sterownik z lambda pyroburn ale tez sporo podbija cenę.

Widać w tej materii tanio i dobrze się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzień dobry podpinam się do tematu. Posiadam instalacje z kotłem atmos dc32s bojlerem cwu300l oraz dwoma buforami po 1250l. Dom niedawno kupiłem. Do kotła posiadam sterownik ACD 01 lecz nie jest on podłączony, jest bez czujników. I teraz moje pytanie jak to podłączyć? Aby instalacja działała poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ta instrukcje. Chodzi mi o to że nie posiadam listwy przyłączeniowej scs12, sondy temp zewn t7416, czujnika kotła ktf 20,sondy przylgowej vf20A jest to w zestawie zalecanym przez producenta. Szukam kogoś kto mi to fachowo ogarnie aby instalacja działała poprawnie. I ogólnie sprawdzi poprawność wykonania instalacji. Ponieważ mam kilka obiekcji nad poprawnością działania akumulacji. Zima się zbliża jest jakaś dobra dusza do ogarnięcia tematu. Jestem z woj. Lubelskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.atmos.eu/pl/kontakty/

Tutaj są kontakty do producenta. Ty masz najbliżej Bielsko Biała.
Na olxie jest gość z Tomaszowa Lubelskiego który naprawia te sterowniki - może on Ci chociaż pomoże z osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 20.07.2020 o 17:09, sambor napisał:

Sterowanie kotła HG temp spalin nic nie daje.

 

Żar na ponad 10cm nad podłogą nie powinien istnieć - może dojść do samozapalanie całego wsadu.

Oczywiście mówimy o HG z dyszą do dołu. (...)

 

 

Witam wszystkich.

Ciekawią mnie zabezpieczenia HG w praktyce, tzn. co się stanie jeśli faktycznie dojdzie do zapłonu całego wkładu ? Czy ktoś z Was miał może taki przypadek ? (Pytam z ciekawości, ponieważ rozważam zakup HG ale jakoś do końca nie jestem przekonany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie jest pojęciem względnym ale na Słowacji np, Attack DPX Profi 15kw, można wyhaczyć za niecałe 1400 euro....brutto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.