Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tani kocioł HG.


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

, autor tematu dalej nie rozumie co to jest HG i jak funkcjonuje w czasie gdy ktoś to załaduje do pełna i odpali i  nie jest realne wstawienie nowej inst pod hg  za 200zł, bo to proszenie sie o kłopoty, ale ....      myślę ze pomysł z miejscowym ogrzewaniem podłogowym jest tu bardziej trafiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikkei napisał:

autor tematu dalej nie rozumie

To normalne dla wielu nowych "odkrywców" na tym i pewnie nie tylko na tym forum.

Może wreszcie któryś odkryje że kocioł DS, nawet na drewno, to nie to samo co kocioł HG z pełną automatyką i sterowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko powiedz mi co az tak złego jest w tym miejscu w MPM 30kW z buforem 3000?

( Przy zapotrzebowaniu 18kW)

Czemu to ma nie być lepsze niż większość modulowanych kotłow z mini buforem.

Zobacz sobie np kocioł Herza w cenie nowego Fiata. Dziękuję. Gdyby nie lambda to porazka po całości. Inni też nie lepsi.

Jak masz drogie drewno to tak ok. Można o czymś mówić. Ale tak to raczej niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DzonyZerg napisał:

No tak tylko powiedz mi co az tak złego jest w tym miejscu w MPM 30kW z buforem 3000?

Nie jest nic złego, ale to nie jest kocioł HG, tylko DS.

A w kotle HD sonda lambda to podstawa prawidłowego działania , nie takiego aby się paliło ale takiego aby z każdego kawałka drewna wyciągnąć max kalorii ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Może wreszcie któryś odkryje że kocioł DS, nawet na drewno, to nie to samo co kocioł HG z pełną automatyką i sterowaniem.

A może tak powiesz czy ty masz kocioł HG z pełną automatyka i sterowaniem czy ta twoja wiedza to w 100% zasłyszane z internetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. DS to nie HG. Tylko powoli robi się sztuka dla sztuki. Nie tylko te forum się też papiery pokazują że w DS można palić sprawniej niż nawet w rasowym HG. Przytoczę tutaj mojego ulubieńca. najnowszy kocioł w słabszej wersji ma tragiczne 88,5%.

Co do lambdy to chyba tylko Vigas ma dobrą technologie. Mam mieszane uczucia.

Cała reszta to dla lambdy sprawność jest na granicy ecodesign a syfic też potrafi. 

I tutaj spadek w sprawności wersji lambda to 3-6%.

Temat będę zgłębiał bo tutaj gdzie wróciłem to będę miał duże spalanie przez długi czas.

W HG obserwujemy płomień więc myślę że sterowanie w zakresie sprawności który przytoczyłem nie jest wielkim problemem. Nie mniej jednak, temat znam tylko z kopcenia Ś.P. Atmosem bez bufora który umarł w młodym wieku. A mógł kopcić... :)

 

@mikkei

Jak ktoś ma pewną wiedze to nie musi się dużo dowiadywać.

Mój ojciec jest po budowie maszyn nie tak jak ja. Zobaczy kocioł i Ci powie gdzie może strzelić a gdzie strzeli bankowo.

To jest fizyka i chemia a nie magia tajemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś montowałem dwa kotły Wolfa BVG 23 kW takie jak z linku  https://www.loebbeshop.de/holzvergaserkessel-bvg-23/30, a po roku kocioł BVG 20 z sondą lambada.

Różnica niesamowita, nie tylko w cenie https://www.wolf-online-shop.de/Wolf-Holzvergaser-BVG20-Lambda-aus-Stahl-silber::40058.html

Zobaczcie na opis tego drugiego ( z sondą lambda)

ten drugi model z sondą to jest prawdziwe HG.

Sam mam DS-a a sondę lambda mam w czopuchu + regulację ręczną wg wskazań sondy- dlatego daje się bufor , gdyż taki kocioł raz się ustawi i to wszystko  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest elementem sondy - u mnie jest 12V, więc leci z prostownika  + miliwoltomierz i to wszystko .

Tylko jedno - taka sonda musi być najpierw wyskalowana - ile mV odpowiada jakim % tlenu w spalinach - wtedy jest potrzebny analizator spalin do wyskalowania sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. 

Dioda wskazuje nam wskazuje w zakresie 0,3 do 3%. I dlatego trzeba "badać charakterystykę" co powyżej 3%? Serio nie umiem tego ogarnąć, chyba że diody szerokopasmowe są inne albo się naczytałem jakichś gniotow.

Nie wiem co Juzef wrzucił się tutaj jest że powyżej 6% strata kominkowa rośnie.

https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/w-pogoni-za-cieplem-co-ucieka-kominem/

Kolega Ci badał charakterystykę na warsztacie przy użyciu zwykłego analizatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa taki analizator na stacji jednak samochód też nie ma stałego poziomu resztkowego O2. Regulowac obroty silnika a analizator daje mi odczyt. Wkładam wtedy diodę do rury wydechowej i mierze sygnał. 

Jakoś tak strzelić w te 10-11%, odczytać i dziękuję. 

Pewno się mylę:)

Wyczytałem że szerokopasmowa mierzy do 10%. Więc trochę ponad i dziękuję. Czy 11, 12 czy 13% to już mniej niż 2% na opale.

Tylko za taka trzeba 300pln zapłacić. 

Chociaż to i tak nie jest dużo. Zgodzę się że zyskowność tego będzie olbrzymia. 

Dziwię się że do ekogroszku nie regulują sterownika z takim czymś. 

Ciekawe jestem czy sa takie usługi. Czytałem w DTR Viadrusa że powinno się tak kościół kalibrować pod dane paliwo. 

Z tego co mi się zdaje to masz też pellet. Da się to regulować przy pomocy tej sondy?

Przy groszku i pellecie to już myślę jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DzonyZerg napisał:

,,,Zgodzę się że zyskowność tego będzie olbrzymia

Dziwię się że do ekogroszku nie regulują sterownika z takim czymś. 

Ciekawe jestem czy sa takie usługi. Czytałem w DTR Viadrusa że powinno się tak kościół kalibrować pod dane paliwo. ,,,

A ja widzę to z innej strony, zapewne poprawi to jakość powietrza oraz zmniejszy emisję gazów cieplarnianych.

Uczę się z Wami, spraw dotyczących kotłów Holzvergaserkessel
Poniżej taki temat dla "blondynki" (nie obrażając prowadzącej) dotyczący kotła ATMOS  DC.

 

Poniżej wideoklip dotyczący także kotła ATMOS DC, gdzie podczas regulacji kotła z jednoczesnym odczytem parametrów gazów spalinowych, analizator wskazał 6,2 % O2 i 454 ppm CO. )

 

ps.
Mamy już kasy fiskalne Online.
Więc niebawem Wielki Brat będzie widział Online parametry naszych gazów spalinowych, które wypuszczamy do atmosfery kominem spalinowym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DzonyZerg napisał:

Nie mniej jednak, temat znam tylko z kopcenia Ś.P. Atmosem bez bufora który umarł w młodym wieku. A mógł kopcić... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DzonyZerg napisał:

Z tego co mi się zdaje to masz też pellet. Da się to regulować przy pomocy tej sondy?

Przy pellecie jak najbardziej, mam 1 sondę, którą przekładam albo do jednego albo do drugiego kotła, kocioł na pellet to sprawdzam przy zmianie paliwa i co 3-4 miesiące zimowe - na razie ( od 10lat) automatyka trzyma nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to ciekawe bo chce wziąć kot z dodatkowym pelletem.

Z taką sonda raczej dużo prościej spalić sprawnie jakis przyzwoity pellet po 650pln a nie palić po tysiąc za tonę. Piano tym jeszcze tańszym też da się skutecznie i komfortowo. 

Wtedy pellet ma już podoba rację bytu a groszek odpada.

W innym wypadku nie wiele czy ten wynalazek jest warty inwestycji nawet z dotacjami i ulgami. 

Nie jesteś w stanie sprawdzić jaka masz diode? Na boku mają pewno oznaczenia chyba że jakiś konkretny no jasne choć tego raczej nie ma. To nie takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, DzonyZerg napisał:

 z taką sonda raczej dużo prościej spalić sprawnie jakis przyzwoity pellet po 650pln a nie palić po tysiąc za tonę.

Na pewno nie prościej - sonda nie zapobiegnie np sklejeniu popiołu na palniku ,  a na dodatek u mnie jest tylko wskaźnikiem jakości spalania a nie bierze udziału w automatyce kotła.

Musiałbyś mieć cały sterownik z sondą , a to już kosztuje i to sporo - popatrz na kotły pelletowe z górnej półki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DzonyZerg napisał:

Taki osprzęt kosztuje ponad 2000pln po ulgach.

Za tyle i na dodatek prawidłowo działający, to ja wezmę z 10szt na początek.

To co jest na rynku najwyżej steruje niezbyt udolnie wentylatorem nadmuchu- wg mnie nie warto, lepszy jest już bufor, a cena bardzo podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest sterowanie wentylatorem i trojkanalowym dopływem powietrza - obsługuje wilgotniejsze paliwo. Sprawność 89,5%. 2800 netto.

Bufor to ona sprawa. Muszę go nich napisać bo mam ochotę temat już wznowic. 

Stan na luty - kocioł ma wyższą sprawność tylko nie Plum nie potrafi z tą firmą dopracować technologii. Vigas jako Solarbayer ma +2% sprawności z Lambda a oni -2. Technicznie to Vigas ma gorsza od nich technologie a jest w zasadzie chyba najlepszy w Europie. Ktoś tam z nimi się równa ale to 12tys€+.

Tak sobie liczę to ten osprzęt to koszt 100 pln rocznie... Gdybym wziął damo drewno to 30... Bo dopłaty jeszcze ujma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jednak podejmiesz próbę z taką popularną sondą uniwersalną z grzałką, nawet w takim bardzo podstawowym zakresie, dobrze by było mieć zaprzyjaźnionych ludzi zajmujących się wymianą sond w autach, bo żeby spełniła dobrze swoją rolę , musisz mieć możliwość selekcji, nie każda tak z marszu się nada, a próby za własne pieniądze mogą być bolesne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.