Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tani kocioł HG.


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam, ze śledzę temat z uwagą, bo sonda wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, jednak spotkałem się z opiniami, że typowe sondy samochodowe maja zbyt mały zakres pomiarowy, by stosować je w kotłach i mogą się łatwo zanieczyścić sadzą, ile w tym prawdy? A może lepiej zastosować droższa sondę tytanową(rezystancją)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg, sondy szerokopasmowe i inne elementy niezbędne do ich pracy są całkowicie poza moimi możliwościami,  te których używałem, łącznie 7 sztuk, pochodziły z trzech firm, ale co ich jakości nie będę się kategorycznie  wypowiadał, bo i moje błędy wpływały na czas ich eksploatacji, ostała się ostatnia SLP4110 firmy Magneti Marelli, ale nie polecam, ostatnia już nie produkowana którą wskazywali sprzedawcy dla węgla to  Bosch LSM11 . Nie wszystkie się nadają bo tę część charakterystyki którą próbujemy wykorzystać do pomiarów, w naszych pomysłach, wiele sond już na starcie w czystym powietrzu ma przekroczoną.

Jeżeli pytasz o schemat to niestety nigdy go nie  urodziłem, pełna improwizacja, charakterystyki  też przyjmuj z pewną rezerwą, ja stosuję wyliczoną dla 400C,.

 

wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk wiecie z techniki motoryzacyjnej, ołów zabija sondy (i katalizatory) w błyskawicznym tempie. Literatura koncentruje sie na ołowiu, bo był stosowany w paliwach, oraz na cynku, ponieważ był w olejach oraz galwanizowanych częściach. Tym samym w kotle gazowym nie powinno być problemu, w pelletowym już bym się zastanowił, bo jakiekolwiek dodatki lakierów i klejów szybko ją zabiją, a w węglowych to nie dawałbym sondzie szans na przetrwanie tygodnia:

 

 

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni, jest tak jak piszesz, węgiel to trudny zawodnik, żałuję, że zbyt późno zastosowałem filtr, różnica w utrzymaniu czystości jest ogromna,

@HarryH,  zakładamy, że mówimy wyłącznie o amatorskich pomiarach, mogę uznać, że ostatni sezon sonda przeżyła w bardzo dobrym stanie, świadczy o tym powtarzalność wyników, to było ok. 2000h pracy.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck 

Dzięki wielkie.

Krzywe są oznaczone temperatura diody? To się reguluje napięciowo?

Rozumiem że krzywe są dla SLP4110?

Części samochodowe ogólnie są oznaczane w taki sposób.

@HarryH

Dobry HG pyli 4 -5 razy mniej niż przeciętny groszek. Stosownie jest czyste więc przy drewnie nie powinno być chyba problemu. Takie rozwiązania doskonale funkcjonują i z tego co pisałem ludzi to 6-7 lat i nie ma problemu. Wymienniki są bardzo czyste więc dadzą raczej tam zostaje.

 

Myślę że od biedy bez problemu sondę można wyciągać. Ona w zasadzie to służy by się ustawić pod gatunek drewna która właśnie masz. Muszę coś przeoczyłem ale montujemy ja jak termometr na czopuch. Można ją raz dwa wykrecic.

Screenshot_2020-07-12-21-45-51-223_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Duck napisał:

@Ryni, jest tak jak piszesz, węgiel to trudny zawodnik, żałuję, że zbyt późno zastosowałem filtr, różnica w utrzymaniu czystości jest ogromna,

Hmm, filtr, następna rzecz o której trzeba pamiętać i czyścić, a sondy tytanowe(rezydencyjne), można je kupić za 200-400zł(samochodowe), teoretycznie mają szerszy zakres pomiarowy i pracują w zakresie 1-20Kohm, dołożyć jakiś dzielnik i można myśleć o wykorzystaniu jakiegoś typowego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg, tak to przyjęta temperatura pracy sondy SLP4110 po próbach jej określenia w miejscu zabudowy .

Sondy których używałem tak były właśnie oznaczone. 

@Ryni, dla potrzeby palaczy :) istotny jest ten liniowy odcinek, to raptem przedział kilku mV, trochę w lewo i prawo od 10% O2, wierz mi, że obsługa z tym filtrem nie jest aż tak upierdliwa,  najistotniejszy jest dostęp do czegoś profesjonalnego z czym można by porównać wskazania, jeżeli chcieć to później konfrontować z innymi wynikami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2020 o 22:23, user2018 napisał:

No tak, po co spalać efektywnie i ekologicznie, lepiej robić tylko tyle żeby przy kontroli się nie czepiali... Dzięki takiej mentalności ten kraj jest cały czas w dupie...

Drewno to ekologiczne paliwo, a że tej bandzie lewackich bez mózgów, ekologów się w ich pustych łbach poprzewracało to się czepiają nawet ekologicznego drewna.
A jakoś samolotów którymi latają na spotkania czy wielkich statków co kopcą 1000x więcej od drewna się nie czepiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Byś przyjechał do mojej krewnej jak w mokrym drewnem dawałem po bandzie w Atmosie bodaj 4 klasy.

Ekologia ekologia a planowana gospodarka to 2 sprawa.

Zobacz sobie jajka możesz premie, dopłatę z CzP, ulgę a i z gminy można często przytulić - u mnie np 8400 pln.

Mam tutaj dzieciarnię, rencistów i faceta na starcie to 22tys dostanę. Źle? 

W zasadzie jak nie masz kasy to masz zapłacone byś miał ciepło, tanio i nie kopcił. Masz kasę to też sporo dostaniesz, nawet zbyt dużo moim zdaniem. 

Ociepla Ci, pompę ciepła chcesz to masz, rekuperacja, nie drzwi i okna, drenarz i fundamenty, wełna na dach, solary i PV. Komin? Kup niedrogi "piec" to komin też dostaniesz.

Nawet na dobry groszek kasę dostaniesz. Bylebyś nie kopcił.

Ja tam jestem ogólnie na pograniczu korwinizmu się nie popadajmy w jakieś tragiczne skrajności. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę, wyszło szydło z worka, kolejny nieuk któremu coś się wydaje i zamiast się dowiedzieć i zdobyć wiedzę to wyzywa tych mądrzejszych.

 

Drewno może być bardzo ekologiczne pod warunkiem, że jest spalane w odpowiedni sposób w odpowiednim sprzęcie a nie kiszenie opału, wypuszczanie całego niespalonego syfu do atmosfery a potem płacz, że przecież tak ekologiczne a zabraniają.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat dopłat, kotłów i całej polityki walki ze smogiem to możemy pisać przez wiele stron, jednak nic nam to nie da. Jak pokazują ostatnie wybory ludzie uwielbiają dostawać pieniążki do ręki więc bez dopłat niemożna chwalić się "skuteczną walką". Do tego można ponarzekać jak to UE i  "lewactwo bez mózgu" wymyśla jakieś bzdety żeby tylko biednego Polaka stłamsić, więc skuteczny program antysmogowy władzy nie jest na rękę bo tym wyborów nie wygrają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest.

Nie mniej jednak system jest i w moim odczuciu nie ma tragedii. Za Mercedesa  na drewno wraz z pelletem zapłacę tyle co za groszek Skametu 10 lat temu. Ceny paliwa to ona sprawa choć zarabiam 2 razy lepiej niz wtedy.

Fakt faktem mieszkam w bardzo bogatym i fajnym mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu myslę ze autor nic nie kupi a ten temat to bedzie zwykły smieć w historii przeglądania.   

Panowie dajcie spokoj z tymi sondami - jedyna opcja aby to jakoś mogło działać to musiałby być w piecu jakiś mechanizm który mechanicznie wsuwa sonde w czopuch na np 5s pomiar i nastepnie sonda szybko jest wyciagana z czopucha i czyszczona. inaczej sie to zaklei syfem i koniec pieśni.   Jest to do zrobienia ale nie przy cenie kotła 10kzł. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, user2018 napisał:

No i proszę, wyszło szydło z worka, kolejny nieuk któremu coś się wydaje i zamiast się dowiedzieć i zdobyć wiedzę to wyzywa tych mądrzejszych.

 

Drewno może być bardzo ekologiczne pod warunkiem, że jest spalane w odpowiedni sposób w odpowiednim sprzęcie a nie kiszenie opału, wypuszczanie całego niespalonego syfu do atmosfery a potem płacz, że przecież tak ekologiczne a zabraniają.

 

 

Jesteś jednym z tych ekologów???

Drewno to naturalne ekologiczne paliw znane ludzkości od stuleci. A, że teraz ekologom przeszkadza naturalny ekologiczny biały dym z drewna to nawet modły nie pomogą.

Każdy od małego wie,  jak jest ogień to musi być dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, nie chodzi tylko o "ekologię", ale o to, żeby nie robić syfu, żeby ktoś nie musiał po mas sprzątać, czy to śmieci z lesie, czy może nawet powietrze, jest nas na świecie na tule dużo, że powoli zaczynamy sobie wchodzić na głowę i przeszkadzać i przez to jak ktoś tego nie rozumie trzeba tworzyć restrykcyjne przepisy na których jeszcze ktoś inny próbuje zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kurak napisał:

Każdy od małego wie,  jak jest ogień to musi być dym.

Kolego ja nie mam HG, tylko trochę poprawiony DS i po rozpaleniu dymu z komina nie widać.

Dym jako taki to niespalone elementy paliwa oraz niedopalone gazy.

Jak masz taki stosunek do palenia to bierz najtańszego DS-a - MPM-a czy innego złoma i w nim utylizuj swoje drewno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sambor napisał:

Kolego ja nie mam HG, tylko trochę poprawiony DS i po rozpaleniu dymu z komina nie widać.

Dym jako taki to niespalone elementy paliwa oraz niedopalone gazy.

Jak masz taki stosunek do palenia to bierz najtańszego DS-a - MPM-a czy innego złoma i w nim utylizuj swoje drewno .

Dym to taka czerwona płachta na ekologów.
A MPM nie będą kupował bo z tego co wyczytałem to, żeby w nim się paliło należy odprawiać modły i rytuały w kotłowni a ja na to nie mam ani chęci ani czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DzonyZerg napisał:

Masz sondę na stałe czy "wkładasz na 5 sekund i wyciągasz a później pucujesz?"

Polecam kupić jeszcze emublack i bedziecie stroić.

41 minut temu, sambor napisał:

Jak masz taki stosunek do palenia to bierz najtańszego DS-a - MPM-a czy innego złoma i w nim utylizuj swoje drewno .

Kolego nie czytałeś - dla autora te wybory to z załozenia złom , on szuka ferrari w cenie skody - reszta jest do skreślenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.