Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biopellet pro 18 kw - termostat i zawor 3D


Dejf

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Dejf napisał:

Od 8 do 20 jest w tzw trybie nocnym (tryb na termostacie pokojowym, ustawiona nizsza temp. Niz w teybie dziennym, czyli 4-8 i 20-24), czyli na piecu wyswietla sie "czuwanie" i utrzymuje temp. ok 40 stopni.

Jeżeli masz wyłączony obieg wody na grzejniki w godzinach od 8-20 to po prostu niech Ci się kocioł wygasza. 

Bezsensowne jest żeby taktował i się przegrzewał a będzie to robił, bo po prostu się ogrzewa sam w sobie i w końcu nie ma gdzie oddać ciepła, dobija do zadanej i zaczyna fazę wygaszania, ale pewnie w tej fazie podskoczy mu jeszcze temp i masz komunikat "przegrzania"

Normalnie ustaw sobie harmonogram pracy w tych tylko godzinach a od 8-20 po prostu niech stoi ewentualnie wodę niech grzeje jak jest potrzeba a masz conajmniej 10kg zaoszczędzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie, nie wiem zupełnie jak to zrobić :(

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak masz teraz, to jest zupełny bezsens. Kocioł spala pellet tylko po to żeby się nie wył? Możesz tak robić jak miałbyś przestoje 1-2 godzinne, ale nie 12 godzin.  To masz tak lekko licząc ponad 300kg w miesiącu bezsensownego utylizowania paliwa, bo średnio koło kg na godzinę spali.

Normalnie możesz pominąć termostat pokojowy i ustawić godziny pracy na kotle, masz tam możliwość ustawień harmonogramu pracy, ale pod warunkiem, że chcesz mieć tylko pracę kotła w tych konkretnych godzinach nie zważając na to do jakich temp wychłodzą się pomieszczenia- ja tak mam.

Jeżeli chcesz, żeby jednak utrzymywał Ci zadaną temp w tych godzinach 8-20 np minimalną 20,5* wtedy musisz wykorzystać termostat pokojowy i zmienić ustawienia w sterowniku kotła z wł/wył pompę na gaszenie/rozpalanie kotła...

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak mam i sprawdza się to idealnie.

Od 6-23 temp 22,5* a od 23-6 ustawione 18* i wiadomo, że się nie włączy.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie trzeba tylko zmienic z "czuwania" na wyłączenie?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RadoRado napisał:

Dokładnie tak mam i sprawdza się to idealnie.

Od 6-23 temp 22,5* a od 23-6 ustawione 18* i wiadomo, że się nie włączy.

przez noc nie wychładza się zbyt bardzo dom? Bo takie nadrabianie utraconej temperatury chyba też nie jest zbyt ekonomiczne.

 

Poza tym fajnie się wstaje rano kiedy w domu jest ciepło, no chyba że Ty wstajesz o 8 to wtedy zdąży się nagrzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie inaczej do tematu "utraconej temperatury" podchodzę :)

Nie patrzę na taki parametr jak "utracona temperatura" :) bo jak właśnie trzymałem się tego nie było ekonomicznie. 
Kocioł mam zblokowany tak, czy tak na mocy 2, temp jaką max osiąga to 55* (zblokowana) robi to stosunkowo szybko i schodzi na 1 i zaczyna pyrkolić. Ile i jak szybko nagrzewa pomieszczenia nie sprawdzam, bo jest mi na rękę żeby robił to jak najdłużej, bo póki grzejniki letnie w domu jest przyjemnie.

Jak pozwolę mu wejść na piątą maxymalną moc robi to oczywiście szybciej, ale spalanie kosmiczne i wł/wył co chwilę co w moim przypadku jest bez sensu, bo od razu czuć po nogach spadek temp.

Drugi minus pracy na wyższych mocach u mnie, to spieki w koszyku, po prostu sypie na "5"na mocy 24kw a jak osiągnie tą temp 55* redukuje moc do "1" 6kw i ta ilość niespalonego pelletu mu zalega aż do następnego odkurzania.

Opisuję jak to u mnie się sprawdza po wielu próbach i eksperymentach doprowadziłem do sytuacji w której kocioł odkurzam raz na 4-5 dni a koszyczek jest zawsze czyściutki.

Rano jak wstaję po 7 już jest ponad 21* ale grzejniki ciepłe jak wspomniałem i jest OK 

 

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie, wylacz ten harmonogram calkowicie. Niech kociol pracuje tylko na zadanej temperaturze na reg. pokojowym. Na podstawie histerezy. Co to za problem podejsc do sterownika przed snem i przekrecic temperature na nizsza?

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadoRado napisał:

U mnie inaczej do tematu "utraconej temperatury" podchodzę :)

Nie patrzę na taki parametr jak "utracona temperatura" :) bo jak właśnie trzymałem się tego nie było ekonomicznie. 
Kocioł mam zblokowany tak, czy tak na mocy 2, temp jaką max osiąga to 55* (zblokowana) robi to stosunkowo szybko i schodzi na 1 i zaczyna pyrkolić. Ile i jak szybko nagrzewa pomieszczenia nie sprawdzam, bo jest mi na rękę żeby robił to jak najdłużej, bo póki grzejniki letnie w domu jest przyjemnie.

Jak pozwolę mu wejść na piątą maxymalną moc robi to oczywiście szybciej, ale spalanie kosmiczne i wł/wył co chwilę co w moim przypadku jest bez sensu, bo od razu czuć po nogach spadek temp.

Drugi minus pracy na wyższych mocach u mnie, to spieki w koszyku, po prostu sypie na "5"na mocy 24kw a jak osiągnie tą temp 55* redukuje moc do "1" 6kw i ta ilość niespalonego pelletu mu zalega aż do następnego odkurzania.

Opisuję jak to u mnie się sprawdza po wielu próbach i eksperymentach doprowadziłem do sytuacji w której kocioł odkurzam raz na 4-5 dni a koszyczek jest zawsze czyściutki.

Rano jak wstaję po 7 już jest ponad 21* ale grzejniki ciepłe jak wspomniałem i jest OK 

 

U mnie takie grzanie dłużej na niższej mocy jest mniej ekonomiczne. Spala wtedy wiecej a i prądu idzie wiecej. Na wysokiej mocy szybko osiąga zadaną temperaturę na termostacie i się wyłącza, niestety kosztem zapalarki.. Faktem jest jednak to, że mimo że w domu ciepło to jak grzejniki robią się zimne to jest to odczuwalne. To samo jak piec grzeje, to wydaje się momentami że jest za ciepło, mimo iż termometry pokazują niemal stała temperaturę w domu.

Obniżenia temperaturowe u mnie też dają oszczędności bo mam grzejniki i dom szybko się nagrzewa. Mimo to żadko z tego korzystam, bo w domu ktoś ciągle jest. Jedynie na noc obniżam o stopień by spało się lepiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adikila napisał:

Wedlug mnie, wylacz ten harmonogram calkowicie. Niech kociol pracuje tylko na zadanej temperaturze na reg. pokojowym. Na podstawie histerezy. Co to za problem podejsc do sterownika przed snem i przekrecic temperature na nizsza?

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
 

Moim zdaniem to bez sensu. Harmonogram jest wlasnie po to, zeby nie podchodzic za kazdym razem do sterwonika injie zmieniac. Problem jest taki, ze nie mozna zmniejszyc temp. Tylko w kolko trzeba leciec. Wiec jak chce miec 19 w nocy, a 21 w dzien. To na wieczor i pozniej rano musialbym od chyba 15 do 30 stopni co pol przeskakiwac. Zero logiki. Tym bardziej, ze jak temp. Spadnie ponizej 21 a ostatnio najnizej do 20 apada, to mi na reke, bo ja jestem glownie w domu i ki nizsza temp jje przeszkadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty siedzisz w kotlowni, a ja nie. Wiec gdzie tu logika;p

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 19:31, Benton661 napisał:

Do włoskiego kotła pracującego on/off najlepiej taki schemat by się sprawdził (opracowany przez Puławiaka):

 

1105038897_Screenshot_2019-10-14Schematyhydraulicznepdf.thumb.png.1d8b8976a429f11a968b2780c1375571.png

Jaki sprzęt polecasz w miejscu "zewnętrzny sterownik + termostat"? Trzeba 2xUMS + 2x termostat, czy jednak 1x UMS + 2x termostat? Ktoś też wspominał o TECH i2 lub i3. 

Edytowane przez arturwin87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jednak nikt nie zdecydował się podać swoich wartości z zapytania. Proszę o zapamiętanie lub zrobienie zdjęć pierwotnej konfiguracji. 

Screenshot_20200117_082540.jpg

PS. Proponuję D05 na 4 i ustawienie 22 lub 23 w pokoju. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, pospisz napisał:

Widzę że jednak nikt nie zdecydował się podać swoich wartości z zapytania. Proszę o zapamiętanie lub zrobienie zdjęć pierwotnej konfiguracji. 

Screenshot_20200117_082540.jpg

PS. Proponuję D05 na 4 i ustawienie 22 lub 23 w pokoju. 

Ustaw ten parometr i podziel się spostrzeżeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Puławiak napisał:

Ok tylko w tym wypadku nie możesz stosować termostatu pokojowego bo ten system nie zadziała - w tym przypadku musisz zastowować Czujnik temperatury (Sonda NTC) 

To do mnie czy do ost posta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniek3008 napisał:

Ustaw ten parometr i podziel się spostrzeżeniami

Muszę to jednak sprostowac dana funkcja sprawdza się tylko w termokominkach ferroli. Płyta główna biopellet pro jest inaczej zaprogramowana dostałem przed chwilą informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.