Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biopellet pro 18 kw - termostat i zawor 3D


Dejf

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, adikila napisał:

A czy zawor przed sprzeglem hydraulicznym to zawor ochrony powrotu?

Nie.Jest to zawór 3D strefowy który w zależności od potrzeby przekierowuje wodę z kotła na grzanie bojlera albo na CO.Przy zastosowaniu takiego zaworu nie ma możliwości grzania jednocześnie bojlera i CO.Jedynie na schemacie nie wrysowano zaworu 3D temperaturowego tak zwanego zaworem ochrony powrotu.Ale on wraz z pompą jest domyślnie zamontowany w kotle.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, g69 napisał:

Nie.Jest to zawór 3D strefowy który w zależności od potrzeby przekierowuje wodę z kotła na grzanie bojlera albo na CO.Przy zastosowaniu takiego zaworu nie ma możliwości grzania jednocześnie bojlera i CO.Jedynie na schemacie nie wrysowano zaworu 3D temperaturowego tak zwanego zaworem ochrony powrotu.Ale on wraz z pompą jest domyślnie zamontowany w kotle.

W takim wypadku czy to źle, że nie bedzie mozliwosci jednoczesnego grzania co i cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyciel wątku ma tak właśnie zrobione.Może powie czy takie rozwiązanie spełnia jego oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja mam takie rozwiązanie i do tej pory nie było problemu, żeby potrzeba grzania CO i CWU nakładały się - ale jest ciepło, nie wiem jak będzie, gdy na zewnątrz się ochłodzi...
Borykam się z 2 innymi problemami;

- termostat na dole - podłogówka, na górze grzejniki. Podłogówka na dłużej ogrzewa pomieszczenia (mimo, że większe przestrzenie), grzejniki na górze jak się wyłączają, to pomieszczenia w ciągu 20 minut się wychładzają, a co za tym idzie, w chłodniejsze dni mam na dole odpowiednią temp. a na górze za zimno. Piec się nie włącza, bo termostat jest na dole...

- drugi problem, to zbiornik cwu, gdy dwie osoby po sobie biorą dłuższy prysznic, to druga osoba pod koniec nie ma już gorącej wody. Zbiornik mam 120 l. i nie chodzi o to, że pierwsza osoba zużywa całą wodę, tylko wystarczy, żeby niewiele zimnej wody dopuściło do zbiornika cwu i całość się wychładza ;/ na piecu mam ustawione 45 stopni dla bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć 2 termostaty, tak jak na schemacie, który podałem

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam na chwila obecna korzystać jedynie ze sterownika na kotle(kotlownie mam na jednym poziomie) i sytuacja wyglada tak, ze podlogowka ogrzewa salon, hol, lazienke, natomiast w pokojach mam tylko grzejniki. Czy w takim razie potrzebuje regulatora pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

                             Ale na jakiej zasadzie by to miało działać?

Ja u siebie jak zrobi się zimniej to takie coś robię.Ale sterownik kotła mi na to pozwala i na kotle ustawiam 70 stopni z histerezą 30 stopni.Pompy pracują cały czas a kocioł cyklicznie się wygasza i odpala.W tamtym sezonie przy takiej pracy kocioł maksymalnie odpalił się osiem razy na dobę.

Po drugie w porównaniu z Twoim kotłem mam  dwa razy większą pojemność wodną kotła.Więc u Ciebie może to skutkować częstym wygaszaniem i odpalaniem kotła.

Przy małej pojemności kotła i instalacji mieszanej to jednak byłbym za dwoma termostatami pokojowymi.Jeden w pomieszczeniach ogrzewania podłogowego,drugi w najzimniejszym pomieszczeniu ogrzewania grzejnikowego plus na grzejnikach zawory termostatyczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bede sie musial zaopatrzyc w dwa regulatory pokojowe. 

Dejf, czy używasz oryginalnego regulatora pokojowego Ferroli? Chyba ze sa jakis lepsze w podobnych pieniadzach albo i tansze:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kupisz Ferroli, Eurostera, Auratona, Salusa czy Techa to wszystko działa tak samo. Musisz tylko dopasować sterownik z odpowiednią dla siebie histerezą i opcją tygodniowego programowania. Ja miałem starego Eurostera 2000 jeszcze z dawnego kotła gazowego, działał jakieś 13 lat i zaczęło mi się coś przestawiać, chrzanil mu się harmonogram i w dzień odpalała mu się noc, na szczęście to działo się w lato. Miałem kupić Techa 292 ale nie pasowało mi sterowanie i mało intuicyjna obsługa więc.... kupiłem Eurostera tylko że nowego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak podlaczyc pompy do zasilania wedlug rysunku.

Mam podlaczona pompe cwu do kostki. W jaki sposob mam podlaczyc pozostale dwie pompy(na grzejniki i podlogowke)?

Capture+_2019-11-03-01-35-04.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adikila napisał:

Mam podlaczona pompe cwu do kostki. W jaki sposob mam podlaczyc pozostale dwie pompy(na grzejniki i podlogowke)?

Ten kocioł raczej takich możliwości nie ma.Trzeba dać zewnętrzny sterownik.

Jeśli tak jak zakładaliśmy,że układ będzie pracował na dwóch termostatach pokojowych i zaworze 3D termostatycznym(ręczna nastawa)na ogrzewaniu podłogowym,to proponuję dokupienie takiego sterownika:

http://sanitsystem.pl/id,2090/prod,sterownik-pomp-c_o_-ums-4s2

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie zastanawia.Jeśli moduł UMS-4S2  ogarnie dwie pompy CO i będzie  odpalał kocioł w zależności od wskazań termostatów w pokojach,to co z pompą CWU? Co będzie dla niej sygnałem do odpalenia kotła?Czy w takiej sytuacji nie trzeba będzie jeszcze jednego UMS?

Bo wydaje mi się,że odpalenie kotła będzie się odbywać przez podanie napięcia 230v  na sterownik kotła z zacisków 11 i12 sterownika UMS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione mam to w taki sposob. Nie mam jeszcze sterownika. Jak wlacze kociol pompa cwu chodzi caly czas. Kociol grzeje wode natomiast nie wiem jak podlaczyc pompy na podlogowke i grzejniki. Na rysynku nie widac jeszcze jednej pompy co ktora jest fabrycznie wbudowana w kociol.

 

Instco.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze w takiej sytuacji najrozsadniej jest wymienic pompe cwu na zawor 3d strefowy, a w miejsce termostatu pokojowego (w kotle) wpiac UMSa i do niego dopiero podlaczyc pompy i  regulator pokojowy (np. Ferroli fer9)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca super .Mam z dwiema pompami c.o i c.w.u kupując piec dokupiłem odrazy termostat pokojowy ale po podłączeniu po zacisków piec go widzi to znaczy jak temperatura ta termostacie pokojowym osiągnie żądaną temperaturę to na sterowniku kotła pojawia się lampka D11 ( termostat pokojowy osiągnął temperaturę) ale pompa c.o dalej grzeje. Robiony był reset ustawień i nic . Po czytaniu instrukcji zagranicznych instrukcji podobnych kotłów z takimi sterownikami coś trzeba zmienić w ustawieniach systemowych jakiś parometr. A co najgorsze serwisant nie wie jaki to jest parometr a w internecie informacje są mega ubigie. A trochę szkoda bo z termostatem piec mógł by mniej spalać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, g69 napisał:

Bo wydaje mi się,że odpalenie kotła będzie się odbywać przez podanie napięcia 230v  na sterownik kotła z zacisków 11 i12 sterownika UMS

To jest zestyk/zwora BEZNAPIĘCIOWY !!!

Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić, np. tak:

2010601914_ferrolisprzgo.png.5a084b4c9f75745eb4d674b80657e328.png

Pompy po stronie  instalacyjnej sprzęgła zasilane z UMSa wg termostatów pokojowych podłączonych też do UMsa.

Ewentualnie siłownik na mieszacz i zasilanie pomp ze sterownika siłowników.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

To jest zestyk/zwora BEZNAPIĘCIOWY !!!

Jeśli jest to pewne to tak jak pisałem w poście #137 układ budujemy na jednym sterowniku UMS-4S2  i dwóch termostatach.

Prawdopodobnie styki 11 i 12 UMS podpinamy pod kostkę termostatu w kotle.W takiej konfiguracji kocioł powinien odpalać z trzech różnych sygnałów:

     -Od termostatu w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym.

    -Od termostatu w pomieszczeniu z grzejnikami.

   -Od czujnika CWU w bojlerze.

Tyle,że teraz jest coś nie halo:

3 godziny temu, adikila napisał:

. Jak wlacze kociol pompa cwu chodzi caly czas. 

Po osiągnięciu temperatury w bojlerze kocioł i pompa powinny się wyłączyć.

 

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przedstwiles pompa znajdujaca sie w kotle wydaje mi sie ze nie moze byc podlaczona do UMSa poniewaz kociol nia steruje bezposternio, wedle ustaw na sterowniku kotla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.