Skocz do zawartości

kocyl

Stały forumowicz
  • Postów

    321
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kocyl

  1. Mam Lidię compact 25 kW od dwóch sezonów. Do tej pory wymieniona została tylko zapalarka (po półtora roku) Kotły porównywalne. Na plus dla Lidii to lepsza pompa (elektroniczny grundfos) oraz obsługa 3 obiegów grzewczych, mieszacza, pogodówki w standardzie. Na korzyść ferroli to niższa cena oraz większy zasobnik, ale niestety słaby serwis.
  2. I to jest przykład świetnej alternatywy, równie funkcjonalnej, a nawet bardziej od firmowych rozwiązań ( możliwość rozbudowy i integracji ) za niewielkie pieniądze. Jeszcze raz wielki szacun @besix
  3. Tak jak pisze @eliks tego typu kotłów jest mnóstwo. Osobiście używam Lidii compact więc jak masz jakieś z pytania to zapraszam do dyskusji. Najlepiej w już w założonym temacie: LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24 dodany przez kocyl, 3 Styczeń 2019 w Kotły pelletowe
  4. Zależy od reszty instalacji i pojemności zbiornika c.w.u. Ja mam na przełączającym i w moim przypadku to lepsze rozwiązanie. Co prawda inny kocioł ale zasada działania ta sama.
  5. 200 za STB to rzeczywiście sporo za dużo. To ruszt pewnie 500 a zapalarka 300?
  6. Popiołem czy luźna frakcją pelletu. Sprawdź szczelność podajnika i ślimaka. No chyba że kotłownia pełna nieposprzatnanego popiołu to wtedy mógłbym zrozumieć....
  7. I to mi się podoba, tanim kosztem możemy sobie wysterować wybieg pompy. Może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe zastosowania tych modułów? Ja póki co wykorzystuje: 1. Dodatkowy termostat kotła z możliwością włączenia grzania zdalnie 2. Czujniki temperatur kotła (kotła, zasilanie, powrót) pomieszczeń, zbiornika c.w.u oraz ten zewn. 3. licznik zużycia energii 4. Załączanie rekuperatora w zależności od wigotnosci. 5. Termostaty grzejnikowe (homematic IP) W planie: 1. wybieg pompy 2. Cyrkulacja c.w.u. ( pompa ciepła c.w.u.) 3. Poziom pelletu 4. Temp spalin ( nie mogę znaleźć DS-a z takim zakresem pomiaru)
  8. Jedna z tych sond to zabezpieczenie termiczne STB a druga to czujnik temperatury kotła. Jak wielką masz instalację. Może to wbudowane naczynie było za małe. Ja mam dodatkowe założone i ciśnienie ładnie się kompensuje. Nigdy nie miałem z tym problemu ani z przegrzaniem kotła. Czujnik kupiłeś w oryginale? Od kogo i w Jakiej cenie? U mnie póki co 2 sezon wszystko działa i nic nie było wymieniane.
  9. Jutro zerknerknę u siebie to Ci napisze. Generalnie to proste zabezpieczenie termiczne które w razie przekroczenia krytycznej temperatury rozłącza zasilanie. Awaryjnie aby móc grzać do czasu jego wymiany można go pominąć mostukując przewody. Z tego co pamiętam to czujnik umiejscowiony jest u góry w prawym boku patrząc od przodu nad naczyniem przeponowym. A tak w ogóle to jesteś pewien że jest uszkodzony? Jak to sprawdziłeś i jakie są objawy. Sprawdziłem na szybko teraz. Jest tak jak pisałem. Termostat ma dwa przewody ( bez znaczenia który gdzie podlaczysz) i sondę mieszczoną nad naczyniem przeponowym.
  10. Dokładnie, wychodzi na to że pompa po wygaszeniu chodzi i wychładza kocioł. Jak masz ustawiony start pompy i histerezę?
  11. Niestety nie da się samemu wgrać aktualizacji. Można poprosić serwisanta przy przeglądzie rocznym (w cenie) lub jako osobna usługa w cenie 150zl + koszt dojazdu. Takie info otrzymałem lokalnego dystrybutora. Co do temperatur to termostaty pomogą Ci utrzymać zadana temperaturę w pozostałych pomieszczeniach bez ich niepotrzebnego przegrzewania a co za tym idzie powinny być jakieś oszczędności na opale.
  12. Masz jakiś pomysł na poziom pelletu w zbiorniku z wykorzystaniem supli? Wracając do czujników DS to połączenie przewodami 20-30m będzie działać? Jeśli tak to czy skrętka się nada? U siebie wykorzystujesz serwer np. home assistant, czy tylko chmure supli?
  13. Nawet sobie nie zdajecie sprawy jakie ludzie dzisiaj cuda robią tymi modułami za psie pieniądze. To najczęściej domorosli fanatycy posiadający trochę wyobraźni i samozaparcia. Większość tych technologi w tych pseudo peletowych kotłach kosztuje majątek i traktowane jest jak cud techniki, a tak naprawdę to jedno wielkie g.
  14. No ja mam jeszcze spięte do tego termostaty grzejnikowe homematic i nimi mogę regulować zdalnie temperaturę pomieszczeń.
  15. Lepiej kupić np dedykowany moduł internetowy do Lidki czy jakiegoś wlocha za 900 zł lub wiecej który potrafi tylko zmienić zadana temp kotła lub c.w.u. Tu za 9 stów mam sterowanie ogrzewaniem, wentylacja, oświetleniem i wiele innych.
  16. Dokładnie, nie potrzebuje sterować kotłem bo on sam sobie z tym radzi bardzo dobrze. Interesuje mnie pobieżny pogląd jak pracuje (temperatury zasilania, powrotu, spalin itp.) oraz kontrola temperatury poszczególnych pomieszczeń. Ponadto ja u siebie steruje w ten sposób np rekuperatorem. Wszystko to można sprzęgnąć razem.
  17. Ja mam zwykły termostat pokojowy techa oraz zmodyfikowanego sonoffa które wpięte są równolegle. Każdym z nich mogę odpalić kocioł. Sonnofem również zdalnie przez Internet. Zmianą parametrów to raczej nie, póki co to np zdalne odpalenie kotła
  18. @eliks wielkie dzięki za osobny wątek. Mam nadzieję, że temat się rozwinie i że jest więcej takich ludzi jak @besix, którzy znają się na rzeczy i którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą.@besix myślę nie będziesz miał teraz spokoju i że pojawia się jakieś zlecenia :)
  19. Masz rację, nie ma co zaśmiecać forum alternatywnym sterowaniem, a już na pewno nie w tym temacie. Myślę że warto byłoby założyć osobny temat, bo to naprawdę fajna alternatywa dla okrojonych sterowników. Póki co, bardzo dziękuję za rozjaśnienie sprawy. Widzę, że w tym temacie poruszasz się ją ryba w wodzie, wielki szacun. Ja dopiero raczkuje. Czy w razie w mógłbym na priv zapytać o coś w tej kwestii? Choć uważam, że temat na tyle ciekawy, że niejeden by się dokształcić na forum publicznym. Pomyśl o tym. Nie jeden by chciał coś takiego, a nie wie jak się za to zabrać albo nie ma wystarczającej wiedzy lub umiejętności manualnych.
  20. Czyli te czujniki podłączasz równolegle 3 piny) do np sonoffa Basic ? Niestety i tak potrzebny serwer (np. RPI) Szkoda że supla nie obsługuje czujników zigbee.
  21. @eliks Twoje już miałem okazję zobaczyć na priv. Nie byłem pewnien że to od @besix Fajna sprawa. Ja też mam, ale nie w takiej ilości. Chcę u siebie rozbudować, ale topornie wyglądają te moduły, a nie zawsze da się je ukryć. Poza tym chce rozbudować automatykę o zigbee, a tu już sama supla nie wystarczy. Mimo wszystko fajna alternatywa dla posiadaczy kotłów bez dedykowanego modułu internetowego. Polecam.
  22. Wartości wentylatora mocno rozjechane dla poszczególnych mocy. Aczkolwiek, nie wiem czy wiesz, ale w PID brane są tylko skrajne wartości min i max, więc te pośrednie nie mają znaczenia. Aktualizacja softu dałyby lepsza kontrolę nad ustawieniami wentylatora. Brak termostatów na grzejnikach na pewno ma spore znaczenie jeśli chodzi o zużycie pelletu i osiągnięcie temperatury zadanej kotła. Duży zład wody, duża bezwładność i brak kontroli nad temperatura w domu w poszczególnych pomieszczeniach. Jaką utrzymujesz temperaturę na regulatorze pokojowym? Duże masz różnice temperatur pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.