Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, eliks napisał:

co prawda nie do pelletu

Do pelletu też już dawno są podobne rozwiązania 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Hmmm, moze?

Gdybam tylko za jest to kociol elektryczny (czyli po prostu grzalka). Ktorego zadaniem jest podgrzac to co wychodzi z bojlera/solarow i odprowadzic do instalacji. Ale jak podgrzac cwu? Jeszcze jedna grzalka wewnatrz bojlera?

Wiem jedno: jesli ktos to wymyslil to czyms sie kierowal i chcialbym poznac tego "geniusza".

To tylko schemat. Nie każdy automatyk/programista/elektronik zna się na hydraulice. Fakt, że ktoś to powinien zweryfikować bo ten schemat jest kompletnie niezrozumiały:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dragster napisał:

To tylko schemat. Nie każdy automatyk/programista/elektronik zna się na hydraulice. Fakt, że ktoś to powinien zweryfikować bo ten schemat jest kompletnie niezrozumiały:)

Jedna uwaga. Programista/automatyk pisze program do schematu instalacji, znajac jej dzialanie i przeznaczenie. Od schematow sa technolodzy procesu (w tym przypadku moglby byc to hydraulik).  Oni tworza instalacje i dobieraja urzadzenia. Zapewne taka byla kolejnosc i w tym przypadku, ale i jeden i drugi wykazali sie innowacyjnoscia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Choć mam nadzieję, że w Plumie to nie ta sama osoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312 coś sie zbugowało, to nie mój cytat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @marcus312 zejdźcie na ziemię , może w Polsce i są osoby których na to stać by wydać na kocioł ceny już się zaczynają od 10000 tyś EURO NETTO.

Ale przyznam , że zainteresował mnie kocioł SP Dual połączenie szczap drewna z pelletem moc 20 KW najmniejsza cena 13000 tyś EURO NETTO. Z podatkiem może z 15 już na szybko liczę 64,500 tys naszych polskich złotych do tego montaż i inne bajery zamykamy się w kwocie 70000 tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że montaż też w Euro :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, robin60 napisał:

Kolego @marcus312 zejdźcie na ziemię , może w Polsce i są osoby których na to stać by wydać na kocioł ceny już się zaczynają od 10000 tyś EURO NETTO.

Ale przyznam , że zainteresował mnie kocioł SP Dual połączenie szczap drewna z pelletem moc 20 KW najmniejsza cena 13000 tyś EURO NETTO. Z podatkiem może z 15 już na szybko liczę 64,500 tys naszych polskich złotych do tego montaż i inne bajery zamykamy się w kwocie 70000 tyś zł.

Najgorzej będzie jak przy takim kotle za 10000euro spalanie nie spadnie :) a wręcz wzrośnie :) Chałupa i tak zeżre tyle ile trzeba...

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Visitor1230 napisał:

Takie pytanie bardziej w temacie. Czy lepiej jest podawac czasciej mniejsza czy rzadziej ale wieksza dawke pelletu? Przy zachowaniu oczywiscie odpowiedniej przerwy.

IMO częściej ale mniejszą dawkę. Duża dawka zasypuje żar odbierając tlen co zakłóca proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podaje kilka "kulek" praktycznie co chwilę.  Różnica jest również w prędkości podajnika, bo ten kręci się w zależności od bieg na którym działa kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rymol napisał:

IMO częściej ale mniejszą dawkę. Duża dawka zasypuje żar odbierając tlen co zakłóca proces spalania.

Obstawiam, że może i tlen, ale głównie po prostu odbiera ciepło z żaru, brakuje wtedy  temperatury do spalania.

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw zdania kolegi @Puławiak, na temat palników obrotowych, typu Kipi lub Revo. Pytam, bo już niektórzy producenci wchodzą w "obrotówki" swojej konstrukcji, reklamując je jako "innowacyjne". Robi już tak np Kostrzewa :

https://allegro.pl/kostrzewa-platinum-bio-spin-165-kw-palnik-na-pelet-i7064310933.html

Widziałem, że w swoim asortymencie na stronie internetowej masz 2 rodzaje palników służących do montażu w kotłach olejo-węglo-pochodnych,  ECOMAT i ECOFIRE.  Mało jest w necie opinii o tych palnikach, więc albo są takie dobre, albo mało ludzi o nich wie i ich używa...

Masz jakieś złe doświadczenia z obrotówkami, że nie montujesz ich w w/w kotłach? Jakby nie patrzeć, te palniki są wciąż bardzo popularne u nas w PL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pomyślmy dlaczego są tak popularne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo można je zastosować, prawie w każdym kotle na paliwo stałe, a także tych na mazut. Więc jest to dobra alternatywa dla tych, co mają sprawne kotły i chcą się przestawić na inny rodzaj paliwa. I to bez konieczności wymiany kotła, któremu jeszcze nic nie dolega.

 

P. S.

I nie dotyczy to jedynie palników obrotowych.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Puławiak zaginął w akcji... Pewnie montuje kolejną E. Lagunę heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodziło mi konkretnie o obrotowe Kipi, dlaczego są popularne? Bo reklama robi cuda.Wszyscy jak słyszą Kipi, mówią oooooo tak, super, hiper, innowacyjny, najlepszy palnik. Mało tego, twierdzą że stare kopciuchy przerabiane z Kipi nie działają gorzej niż prawdziwy peleciak, są nawet lepsze bo spalają "pellet gorszej jakości". Tu chyba nie ma co komentować. Dodam tylko, że taki obrót sprawy mamy m.in. dzięki producentom polskiego pelletu w którym możemy znaleźć dosłownie wszystko.

 

Puławiak cały tydzień jest poza domem montując kotły po Polsce. 

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcus312 napisał:

Do pelletu też już dawno są podobne rozwiązania 

 

Niby podobne ale jak popatrzysz zauważysz różnicę niestety bardzo bardzo istotną to co pokazałeś to ok kształt paleniska podobny ale różnice w spalaniu ogromne. Zwróć uwagę na przepływy powietrza w obu paleniskach i sam proces spalania. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PuławiakDziś akurat rzeźbi z palnikiem  ecofire.hehe

Ecofire nie jest popularny bo producent skupił się notabene na rynku duńskim gdzie wysyła kotły pod marke Baxi :) albo sprzedaje kompletne kotły.

Palnik oceniam dobrze ale model E1 z pneumatycznym czyszczeniem palnika ( to chyba podpatrzyli u moich duńczyków :) ) Dają do czyszczenia 4 bary, trochę mało, ale kompresor jest cichy. Modulacja palnika na podstawie temperatury płomienia- całkiem fajne ale trzeba się trochę pobawić.

Co do obrotówek to dla mnie są jakoś takoś głośne....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze może pochwalę się tym pelletem na który tak narzekałem ostatnio. 

20181018_194900.thumb.jpg.986f34a9bb612147981fc6cd4b165674.jpg

Po odlaniu tej melasy u góry (konsystencja oleju) jak obracam słoikiem, to z pelletu można zrobić wałek, tak się klei. To co widać, zrobiło się po 2 dobach..... Jak testowałem mój pellet, którego mam w zapasie 2 tony (pewnie Ukraina) to wylewajac wodę po 3 tygodniach, to była nadal woda. Przykre jest to, że ta firma ma tyle roboty, że ja czekałem miesiąc w kolejce. No ale co tam, obrotówka przemieli i wypluje....

 

Tak jak powiedziałem, nie tykam kotła i spokojnie sobie z tym radzi, ale przeszkadza mi druga rzecz, marna kaloryczność. Dobicie do 67 stopni z zadanych 70 graniczy z cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uszkodzisz palnik na tym cudzie, serwis nie uzna Ci gwarancji hehehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszędzie. Są kotły które w reklamie mają że spalają lepszy pellet a jak wchodzisz w DTR to piszą że pellet A1 bo w razie awarii, reklamacja nie będzie uznawana. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszędzie. U mnie tego nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.