Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

@wacio1967Ładnie to opisałeś przy zużyciu a jak to wygląda przy produkcji gdy przekraczamy moce umowne też są naliczane kary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Przy produkcji moce są nieważne. 🙂 Poza tym nie jesteś wstanie przekroczyć mocy umownej przy produkcji. Zakładając że masz instalację 10 kW, a moc umowną 7,5 kW, to w momencie zgłoszenia instalacji z automatu musisz podnieść moc umowną do minimum 110% instalacji generującej energię. Jak zaczniesz produkować na zgłoszonej instalacji (10 kW) powyżej jej możliwości (11 kW), to znaczy że coś jest nie tak. A co jest nie tak, to chyba wszyscy wiedzą. 🙂 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym Ci mógł doradzić, to zdecyduj się na 8 paneli, ale słabszych. Będą bardziej wydajne od tych 7 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7-8 paneli to ok 6000zł, dodaj jakiś tani falownik foxess i zgłoś to do programu mój prąd. Dostaniesz 6tyś zwrotu. Potem od podatku jeszcze część odliczysz.

Offgrid zrobisz sobie swoją droga.

 

Piastun, przelicz sobie to dobrze, nawet z firmą która Ci to zrobi. Nie popełnij takiego błędu jak berthold, że kupił panele bez kwitów.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Jak zaczniesz produkować na zgłoszonej instalacji (10 kW) powyżej jej możliwości (11 kW), to znaczy że coś jest nie tak. A co jest nie tak, to chyba wszyscy wiedzą. 🙂

Tak to wszyscy wiemy ale na razie nie słyszałem żeby kogoś ukarali ,  przydało by się jakieś urządzenie dla takich przewymiarowanych instalacji typu strażnik mocy który by pilnował tego co wychodzi za licznik i w razie przekroczenia mocy umownej zrzucał by ten nadmiar płynnie do grzałki  może gdzieś już natrafiłeś na takie urządzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych falownikach jest taka opcja, ograniczenia mocy wyjściowej którą oddaje do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest taka opcja ale wtedy tracimy na produkcji a tu można by wykorzystać tą nadwyżkę do grzania CWU i nie ogranicza nas ilość inwerterów sieciowych czy dodatkowych mikro-inwerterów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ustawiasz, maksymalny eksport do sieci, a pobierasz na swoje potrzeby tyle ile chcesz/możesz w danym momencie.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał(a):

7-8 paneli to ok 6000zł, dodaj jakiś tani falownik foxess i zgłoś to do programu mój prąd. Dostaniesz 6tyś zwrotu. Potem od podatku jeszcze część odliczysz.

Offgrid zrobisz sobie swoją droga.

 

Piastun, przelicz sobie to dobrze, nawet z firmą która Ci to zrobi. Nie popełnij takiego błędu jak berthold, że kupił panele bez kwitów.

Kupiłem bez kwitów bo jak wiadomo brzydzę się dofinansowaniami i miałbyć ofgrid ale przekonaliście mnie aby robić ongrid więc wyszło jak wyszło a swoją drogą nawet falownik rozdzielka kable to już ponad 6 tys a oni zawsze płacą 6 tys a nie proporcjonalnie do kwot wydanych więc kto wie może i wyślę wniosek na dotację .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie jest na ileś tam procent wydatków, ale nie więcej niż 6 tysi, więc musisz nazbierać jakąś konkretną kwotę żeby dostać pełny limit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oni płacą procentowo a nie sztywna kwota ? jeśli tak to i lepiej bo mogę spokojnie olać i nic mnie nie będzie gryzło że za darmo od kogoś kasę biorę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50%, nie więcej niż 6000 zł. Instalacja min 2 kWpik

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest za darmo, to część Twoich podatków, jak wszystkie inne dotacje.

Czyli żeby zgarnąć pełną pulę trzeba mieć kwity na 12 tysi.

Edytowane przez carinus
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy myślą, że Rząd ze „swoich” daje

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, berthold napisał(a):

To oni płacą procentowo a nie sztywna kwota ? jeśli tak to i lepiej bo mogę spokojnie olać i nic mnie nie będzie gryzło że za darmo od kogoś kasę biorę .

Za darmo, to teraz nawet w "ryj" nie dostaniesz. Tak jak koledzy piszą. To jest część twoich podatków! Korzystaj z tego!

Kupisz falownik, kable, mocowania etc i uzbiera się niemała kwota. Weź kogoś kto Ci kwity podbije, to też kosztuje.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Tak to wszyscy wiemy ale na razie nie słyszałem żeby kogoś ukarali ,  przydało by się jakieś urządzenie dla takich przewymiarowanych instalacji typu strażnik mocy który by pilnował tego co wychodzi za licznik i w razie przekroczenia mocy umownej zrzucał by ten nadmiar płynnie do grzałki  może gdzieś już natrafiłeś na takie urządzenie ?

Instalacji przewymiarowanej nie mam, ale urządzenie już tak. Nawet bez takiego urządzenia można to pilnować. FoxESS ma funkcję blokady wysyłania do sieci. Określasz tylko jaką moc ma pakować do sieci i na tym się zatrzymuje. Sprawdzałem. Działa.

Osobiście korzystam z PVMonitor. Mam ustawioną regułę, że jak do sieci jest pakowane ponad 2,5 kW, to ma włączyć grzałkę w buforze niezależnie od temperatury bufora. W ten sposób grzeję dom. 

2 godziny temu, berthold napisał(a):

jeśli tak to i lepiej bo mogę spokojnie olać i nic mnie nie będzie gryzło że za darmo od kogoś kasę biorę .

Nie zapomnij o odpisie podatkowym. Ja w tym roku dostałem 4000 zwrotu. no i 5000 dotacji w zeszłym roku. A jak będę dalej rozbudowywał, to znowu odpiszę od podatku. PV załapują się na termomodernizację.

Szkoda że nie lubisz dotacji i odpisów. Za to lubisz używki i kombinowanie jak tu stracić trochę kasy. 

No dobra. Sorki. Już się nie będę pastwił nad Tobą. 🤐

Edytowane przez wacio1967
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musiałbym do tego co zaplanowane ok 7 tys i 4kwp dokupić jeszcze ale tym razem z fakturą kolejną partię paneli aby uciułać te 12 tys a po nowym roku podobno ma być rozliczenie godzinowe i będą mi płacić po 10 groszy za kw jpr dom wariatów i co nie zrobisz zawsze w plecy ,ofgrid hm ongrid hm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu 10 groszy. Nie tak szybko.
Poza tym lepiej mieć 10 groszy niż nic, bo nie dam rady tej kWh zmagazynować.
Cena rynkowa energii, to cena najdroższego w danej chwili źródła energii, które w danej chwili jest uruchomione.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wiecie, ale na zachodzie są taryfy (oprócz podobnych do naszych), w których cena zakupu (!) prądu zmienia się co godzinę. Jest oparta na cenie Day-AHead (odpowiednik naszej ceny sprzedaży od kwietnia 2024) + podatki i dodatkowe (stałe) opłaty (tu nie znam szczegółów). Pewnie kiedyś u nas też będzie taka oferta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, berthold napisał(a):

No to musiałbym do tego co zaplanowane ok 7 tys i 4kwp dokupić jeszcze ale tym razem z fakturą kolejną partię paneli aby uciułać te 12 tys a po nowym roku podobno ma być rozliczenie godzinowe i będą mi płacić po 10 groszy za kw jpr dom wariatów i co nie zrobisz zawsze w plecy ,ofgrid hm ongrid hm .

Podłącz instalację i nic nie wysyłaj jeżeli nie chcesz żeby płacili 1gr/kWh. Zobacz ile zaoszczędzisz na dopłacie do tej instalacji. Nie wiesz ile będzie kosztował prąd w przyszłości, może się okazać że inni sprzedają po 50gr/kWh i co wtedy zrobisz?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby urwać spekulacje, poniżej tabela z cenami jakie płacą w net-biling.

image.thumb.png.8962978f6dd277f5601c184f4b7564e5.png

Net-billing – cena sprzedaży a cena zakupu energii elektrycznej

Jak cena sprzedaży w net-billingu ma się do cen zakupu energii elektrycznej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić kilka kwestii. Po pierwsze, ceny prądu 2023 w Polsce nie są jednakowe i mogą się różnić, w zależności m.in. od sprzedawcy, regionu, rodzaju odbiorcy czy oferty. Dlatego, w tym artykule skupimy się na porównaniu rynkowej miesięcznej ceny energii w net-billingu z urzędowymi cenami energii dla gospodarstw domowych (taryfa G11), zatwierdzonymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyk.

Uwaga! Zgodnie z ustawą zamrażającą ceny energii w 2023 roku, podmioty korzystające z taryfy G11, które nie przekroczą przyjętego limitu (w zależności od kryteriów, limit wynosi 2.000, 2.600 lub 3.000 kWh) zapłacą za prąd dokładnie tyle, ile w 2022 roku.

Po przekroczeniu limitu 2.000 kWh (lub pozostałych) energia czynna będzie nas kosztowała nie więcej niż 693 zł netto za MWh, czyli ok. 852,39 zł brutto/MWh (0,85 zł/kWh). Do tego będzie trzeba doliczyć opłaty dystrybucyjne. Dla przedsiębiorstw nie przewidziano limitów, natomiast maksymalna stawka została ustalona na poziomie 785 zł/MWh netto.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, jak wygląda relacja stawki zakupu energii do jej sprzedaży? W tabelce poniżej znajdziecie porównanie stawek zakupu i sprzedaży 500 kWh energii elektrycznej, z uwzględnieniem:

  • stawki sprzedaży dla energii oddanej do sieci wg. stawek ogłoszonych w styczniu 2023 roku (za grudzień 2022),
  • stawki zakupu energii obowiązującej w limicie oraz poza nim, w taryfie G11.
Net-billing – cena sprzedaży a cena zakupu (w limicie)
Cena energii wprowadzonej w styczniu 2023: 0,59656 / kWh
Sprzedawca Cena EE czynnej brutto – VAT 23% (zł) Koszt

 

zakupu EE (zł)

Zysk

 

ze sprzedaży EE (zł)

Różnica (zł) Różnica (%)
Energa 0,508 254,00 298,28 + 44,28 + 17,43
Tauron 0,5101 255,05 298,28 + 43,23 + 16,95
PGE 0,5092 254,60 298,28 + 43,68 + 17,16
Enea 0,5095 254,75 298,28 + 43,53 + 17,09

Prosumenci, którzy w zmieszczą się w przyjętym limicie (od 2.000 do 3.000 kWh), po przeliczeniu wartości energii oddanej w styczniu 2023 roku, zauważą ok. 17% nadwyżkę względem ceny zakupu energii czynnej. Innymi słowy, różnica między wartością 500 kWh odsprzedanej energii i zakupionej energii wyniesie ok. 40 zł na plus. Tę kwotę będziemy mogli wykorzystać do pokrycia kosztów energii kupowanej w pozostałych miesiącach. A jeśli nie zdołamy jej wykorzystać, to 20% tej sumy zostanie nam zwrócona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold napisał(a):

...po nowym roku podobno ma być rozliczenie godzinowe i będą mi płacić po 10 groszy za kw jpr dom wariatów i co nie zrobisz zawsze w plecy ,ofgrid hm ongrid hm .

Godzinówka wejdzie w połowie 2024r. Ile będą płacić, tego nie wie nikt! Więc twoje argumenty z d...

 

Wkleję link do tego co wacio1967, tam można sprawdzić historię:

https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej

 

i godzinówka:

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce

 

Dlaczego Ty jesteś taki uparty, przecież wiele osób pisze Ci o korzyściach płynących z podłączenia instalacji do sieci i praktycznie nie ma żadnych niekorzystnych sytuacji.

 

Rozważmy minusy podłączenia do sieci w porównaniu z siecią off-grid:

kto ma jakieś propozycje?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz kolega chyba nie chce jednak tego króliczka złapać, tylko wiecznie gonić i narzekać 😁.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powodzienia w tej przyslosci,bo ja u nas widze w krzysczalowej kuli tylko dziure czarna w d..ie....

  • Zgadzam się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.