Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim kupisz falownik, to policz sobie jakie napięcie w układzie otwartym i potem pod obciążeniem będziesz miał. Dobierz do tego falownik, aby się z tym wszystkim zmieścić i jakie jest optymalne napięcie pracy tego falownika. Byś nie kupił falownika z napięciem startowym np.250V, a panele dadzą Ci 230. I w drugą stronę, aby nie popalić falownika. Szczególnie tańsze nie lubią pracować na maksymalnym napięciu.

Nie wiem jak Wy, ale widząc tytuł tego postu, za każdym razem mam skojarzenia że [mention=104154]berthold[/mention] zaczyna przygodę z fotografią.
Też tak pomyślałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Sławek007 napisał(a):

Zanim kupisz falownik, to policz sobie jakie napięcie w układzie otwartym i potem pod obciążeniem będziesz miał. Dobierz do tego falownik, aby się z tym wszystkim zmieścić i jakie jest optymalne napięcie pracy tego falownika. Byś nie kupił falownika z napięciem startowym np.250V, a panele dadzą Ci 230. I w drugą stronę, aby nie popalić falownika. Szczególnie tańsze nie lubią pracować na maksymalnym napięciu.

Też tak pomyślałem https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji1.png

Mam 10 paneli każdy po chyba jak pamiętam 37 volt więc napięcie będzie odpowiednie dla każdego falownika

Godzinę temu, carinus napisał(a):

Bez faktury nie odliczysz wydatków. Biednego nie stać na tanie używane rzeczy. To nie zapalniczka jak padnie to raczej w kosz.

No dobra kupię falownik z fakturą a panele kupiłem bez faktury nówki i co nie uznają mi tego w Tauronie nie zaakceptują ? skoro tak miałoby być to po kiego grzyba mi falownik za 6 koła ? toć to Chińska hybryda za 2,5 koła też zadziała , nadmienię że specjalnie na dofinansowaniu mi nie zależy nie lubię jamłużny i już nie chce mi się tego powtarzać ale tak mam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinasowanie to nie jałmużna, dofinasowanie do auta elektrycznego i 500+ też nie! To są pieniądze ze wspólnego worka zwanego budżetem.  

 

Kupisz jakiegoś strucla za 3tyś zł gdzie nie wiadomo ile jeszcze pochodzi. za 2tyś więcej masz nowego!

Te chińskie inwertery za 1500zł, to możesz sobie z niego UPS`a zrobić, nic poza tym! 

Jest CYMBAŁ, na YouTube który wbija ludziom do głowy, że to cud miód, ale to zwykły niekompetentny pajac.

 

PS Tauron, nie jest od dofinasowania.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulga podatkowa wymaga faktur na zakup nowego lub używanego. Nie jestem pewny jak program mój prąd, już nie pamiętam ale tam jest potrzebny certyfikat akceptowany przez ZE. Nie każdy model falownika będzie akceptowany, szczególnie tania chińszczyzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej klasy falowniki ostatnio mocno podrożały. Prawie pół roku temu udało sie kupić falownik Froniusa 6kW za 7tys. a teraz oscyluje w granicach 9-10tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, berthold napisał(a):

Szukam jakiegoś falownika ale nie za trylion bulionów , nadają się te chłamy do czegoś 

Tutaj masz bardzo atrakcyjną cenę za porządny sprzęt. Gwarancja 12 lat. Pełne wsparcie po polsku. Chińczyk na japońskich podzespołach. Dlatego taka gwarancja.

https://www.sferis.pl/inwerter-foxess-t10-g3-3-fazowy-i284776

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOWY i cena niewiele wyższa od tych używanych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Tutaj masz bardzo atrakcyjną cenę za porządny sprzęt. Gwarancja 12 lat. Pełne wsparcie po polsku. Chińczyk na japońskich podzespołach. Dlatego taka gwarancja.

https://www.sferis.pl/inwerter-foxess-t10-g3-3-fazowy-i284776

No chyba będzie trzeba kupić bo wyjścia raczej już nie mam skoro panele już leżą pod wiatą 

Pany a co to znów za czary z tymi mikroinwerterami ? połapać się w tym nie da jak się tym kompletnie nie interesowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest coś takiego jak inwerter, tylko każdy do osobnego panelu. To tak w skrócie.

Korzysta się z tego jak masz panele na różnych powierzchniach, lub instalacja jest częściowo zacieniona. Jak masz dach, lub inną powierzchnie na której będziesz montował panele i nie będzie zacienienia, to montuj zwykły inwerter bez zbędnych bajerów.

Pamiętaj o przepisach ppoż w trakcie montażu. Powyżej 6,5kW instalacje musi odebrać strażak.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o nich i są 3 fazowe i niekoniecznie jeden inwerter do jednego panela bo są takie gdzie podłącza się 2 lub 4 lub 6 nawet i wydaje się to sensowne bo ja 10 paneli stawiam na wiacie przy domu ale mam drugą wiatę na ogrodzie i tam w przyszłym roku można by zapodać drugie tyle ,muszę zgłębić temat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4kWp można śmiało podpiąć pod jednofazowy 3,5kW i podpiąć pod fazę z PC a reszta w późniejszym czasie może iść na mikrofalownikach, w okresie zimowym też przepinana na tę najbardziej obciążaną fazę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisałeś na samym początku, to na start masz 4kWp. Panele najlepiej jakby miały 10% więcej niż moc inwertera. To są najlepszy współczynnik w warunkach PL. Jak planujesz dołożyć PV na drugiej wiacie, to już teraz kup odpowiedni inwerter. Pierwsza wiat - jeden string, druga wiata - drugi string. Nic z inwerterem się nie stanie jak będzie pracował z połową mocy. FoxESS ma to do siebie, że ma jeden z lepszych parametrów, jeżeli chodzi o prąd zwarcia. To jest bardzo ważny parametr przy panelach większej mocy, jak u Ciebie. Napisz co to za panele, ewentualnie jakie mają parametry, to Ci podam minimalne wymagania inwertera.

Szukaj takich parametrów na panelach.

image.png.f71be25c003f71130e6c4adf2f43d48a.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale podchwyciłem pomysł z tymi mikroinwerterami bo podobno to super też rozwiązanie i można dokładać kiedy się chce i co się chce czy tak jak carinus dokłada na najbardziej obciążoną fazę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam proste pytanie. Jaką masz wartość na uziemieniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ci pomóc. Nie umie Cię rozgryźć. Tu chcesz mieć jak najtaniej (nie znaczy źle), a zacząłeś się upierać przy najdroższym rozwiązaniu.

Mikroinwertery są dobre do każdych warunków, to fakt niezaprzeczalny. Ale nie trzeba ich montować, jak nie ma takiej potrzeby. Im bardziej prosta instalacja, tym tańsza. Jeżeli wiata będzie nierówno zacieniona, czyli na pół panela będzie padał cień, a reszta będzie w słońcu, to jak najbardziej trzeba zacząć zabawę w optymalizację. Jeżeli nie ma takiej sytuacji, to po co przepłacać i komplikować instalację. Nie wyważa się otwartych drzwi.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja źle zrozumiałem czy ty oto jest pytanie i warto je rozwiać , ja wyczytałem być może źle że do sieci można oddawać prąd mikroinwerterami i nie potrzebny do tego normalny tradycyjny falownik ile w tym prawdy ?

o tym mniej więcej i nie koniecznie ten  Mikroinwerter Hoymiles HMT-2250 6T 3f 11719203378 - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry, z pompą ciepła się udało wiec teraz startuje z projektem PV:) Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to podłącze się pod ten wątek.

Zamierzam kupić jeden z gotowych zestawów fotowoltaiki i wszystko zmontować w okolicy długiego weekendu majowego. Teściu ma uprawnienia SEP wiec mam nadzieje, że nie będzie problemu z dokumentami do energetyki. W moim zainteresowaniu są instalację pomiędzy 7 a 10kWp. Najchętniej położyłbym panele fullblack ale przystępne cenowo mają mniejszą moc niż zwykłe a jestem ograniczony powierzchnią dachu (maksymalnie 22 panele) więc celuje w maksymalna dostępną moc na panelu.

Pytanie to praktyków jak wygląda deklarowana moc względem rzeczywistych parametrów u producenta Longi oraz czy falownik Growatt to dobry kompromis cena-jakość?

PS. nie wykluczam zakupu poszczególnych komponentów odzielnie.

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold napisał(a):

do sieci można oddawać prąd mikroinwerterami

Tym jednym mikroinwerterem  raczej nie podłączysz tych 4000 kWp paneli PV a dwa i więcej generują większe koszty niż jeden normalny inwerter sieciowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kupię dwa i moge dołożyć ze dwa panele dodatkowo a jak mnie najdzie to na drugiej wiacie mogę zrobić powtórkę dokupując tylko mikroinwerter a nie wymieniać całego falownika bo tani ani jeden nie jest a nie wiem na czym skończę bo kto wie jak mi się to spodoba to i 30kwp mógłbym rąbać hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, marcus312 napisał(a):

Tym jednym mikroinwerterem  raczej nie podłączysz tych 4000 kWp paneli PV a dwa i więcej generują większe koszty niż jeden normalny inwerter sieciowy.

Też tak kiedyś myślałem i niestety nie miałem do końca racji. Jak ktoś ma szersze perspektywy rozwoju instalacji to nie ucieknie od tego rozwiązania. Dobry inwerter kosztował mnie sporo więcej. Nie stać mnie na najtansze wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, berthold napisał(a):

o tym mniej więcej i nie koniecznie ten  Mikroinwerter Hoymiles HMT-2250 6T 3f 11719203378 - Allegro.pl

Dałeś ten jako przykład, to na nim się skupię. Do 4kWp potrzebujesz dwie sztuki. Już masz koszt około 3500 zł.

Przy FoxESS który był moją propozycją na dalszą rozbudowę, to koszt około 5000 zł. Z tym że przy tym inwerterze możesz rozbudować instalację do 10kWp bez dodatkowych kosztów. Są oczywiście mniejsze moce. No i czy taki inwerter się nada do Twojej instalacji. Jak panele będą nierówno nasłonecznione to kłania się optymalizacja, czyli mikroinwertery, lub inne optymalizatory które współpracują z odpowiednim inwerterem.

Czy Twoja instalacja będzie miała nierówne nasłonecznienie ? Jeżeli tak, to w jakim czasie będzie nierówne nasłonecznienie. Od tego trzeba zacząć dobór sprzętu.

Co do pytania czy mikroinwerter może być podpięty do sieci, odpowiedź brzmi TAK. Ten z przykładu nadaje się bez problemu do podłączenia do sieci.

6 godzin temu, awiator napisał(a):

Pytanie to praktyków jak wygląda deklarowana moc względem rzeczywistych parametrów u producenta Longi oraz czy falownik Growatt to dobry kompromis cena-jakość?

Panele Longi są bardzo dobre. Nie ma z nimi żadnego problemu. Na świecie są cztery fabryki które produkują panele fotowoltaiczne. Jedną z nich jest Longi. Jest to producent numer jeden pod względem ilości wyprodukowanych paneli. Produkują również części do "polskich" paneli. W Polsce są tylko składane. 

Growatt - nie słyszałem aby ktoś narzekał na ten sprzęt. Najważniejsze, aby był na liście certyfikowanych producentów. Nie jestem do końca pewien, ale growatt jest chyba produkowany w tej samej fabryce co Huawei.

7 godzin temu, awiator napisał(a):

Teściu ma uprawnienia SEP wiec mam nadzieje

Do tego musi mieć jeszcze uprawnienia do odbioru instalacji PV. Sam SEP nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 mógłbyś podać jakąś podstawę lub powiedzieć gdzie takie uprawnienie wyrobić. Większość źródeł, ktore przeczytałem mówi o uprawnieniach SEP E i D oraz UDT przy czym to drugie nie jest wymagane podczas montażu na własne potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Dałeś ten jako przykład, to na nim się skupię. Do 4kWp potrzebujesz dwie sztuki. Już masz koszt około 3500 zł.

Przy FoxESS który był moją propozycją na dalszą rozbudowę, to koszt około 5000 zł. Z tym że przy tym inwerterze możesz rozbudować instalację do 10kWp bez dodatkowych kosztów. Są oczywiście mniejsze moce. No i czy taki inwerter się nada do Twojej instalacji. Jak panele będą nierówno nasłonecznione to kłania się optymalizacja, czyli mikroinwertery, lub inne optymalizatory które współpracują z odpowiednim inwerterem.

Czy Twoja instalacja będzie miała nierówne nasłonecznienie ? Jeżeli tak, to w jakim czasie będzie nierówne nasłonecznienie. Od tego trzeba zacząć dobór sprzętu.

Co do pytania czy mikroinwerter może być podpięty do sieci, odpowiedź brzmi TAK. Ten z przykładu nadaje się bez problemu do podłączenia do sieci.

Panele Longi są bardzo dobre. Nie ma z nimi żadnego problemu. Na świecie są cztery fabryki które produkują panele fotowoltaiczne. Jedną z nich jest Longi. Jest to producent numer jeden pod względem ilości wyprodukowanych paneli. Produkują również części do "polskich" paneli. W Polsce są tylko składane. 

Growatt - nie słyszałem aby ktoś narzekał na ten sprzęt. Najważniejsze, aby był na liście certyfikowanych producentów. Nie jestem do końca pewien, ale growatt jest chyba produkowany w tej samej fabryce co Huawei.

Do tego musi mieć jeszcze uprawnienia do odbioru instalacji PV. Sam SEP nie wystarczy.

Cienia nigdzie nie będę miał  , trawię trawię i  trzeba będzie podjąć decyzję bo czas ucieka niestety dla mnie dobrze że słońca nie ma bo bym oszalał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do marca masz czas, później zacznie się najlepszy okres kiedy mamy względnie zimno a słońce już dobrze naświetla panele. Jaki masz teraz przydział mocy z energetyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.