Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Siliesian

carinus ale ktoś tu mówił że jak dasz zasilanie na sieć od strony inwertera to licznik tak samo nalicza jak pobór chyba że źle to zrozumiałem , też prawdopodobnie zepnę wszystko w sobotę i nie wiem w sumie załączyć to czy czekać z tym aż licznik wymienią ale to miesiąc jednak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tylko kwestię wymiany licznika to już poczekaj te kilka czy kilkanaście dni. Nie opłaca się kombinować i szacować mocy żeby coś ugrać. Kolega ma zamiar pracować na off-gridzie, dlatego proponowałem taki sposób na ,,wspomaganie'' zasilania z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian

Tak sam to będę spinał , było się kiedyś elektrykiem ale papiery już kilka lat zakurzone i nieważne ale mam kolegów co to jeszcze sprawdzą i podpiszą dla świętego spokoju bo mogłem trochę jak to się mówi mchem zarosnąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Siliesian napisał(a):

Falownik FOXees  doszedł ale żeby nie przetłumaczyć głupiej instrukcji na Polski to już przegięcie user guide i tyle , oni myslą że każdy zna Angielski i do głowy im nie przychodzi że ktoś ruskiego się uczył .

FOXESS T6-G3 instrukcja.pdf

2 godziny temu, Siliesian napisał(a):

też prawdopodobnie zepnę wszystko w sobotę i nie wiem w sumie załączyć to czy czekać z tym aż licznik wymienią ale to miesiąc jednak

Dokup sobie licznik DTSU666 i na falowniku możesz ustawić zerową wysyłkę do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik kosztuje 500 zł. Ja na początku też byłem sceptycznie do tego nastawiony. Teraz bez tego licznika nie mógłbym tak kombinować jak kombinuję. Z tym że ja chatę prądem grzeję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Siliesian napisał(a):

ktoś tu mówił że jak dasz zasilanie na sieć od strony inwertera to licznik tak samo nalicza jak pobór chyba że źle to zrozumiałem

Jeżeli będzie produkcja z paneli PV większa niż pobór przez odbiorniki domowe tzw autokonsumpcja  to nadmiar tej energii wypłynie poza licznik ZE i wtedy naliczy to jako pobór .Jeżeli produkcja z paneli PV będzie równa albo mniejsza od poboru prądu przez urządzenia w budynku wtedy nie naliczy tego jako zużycie wystarczy tego przypilnować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, marcus312 napisał(a):

,,, Jeżeli produkcja z paneli PV będzie równa albo mniejsza od poboru prądu przez urządzenia w budynku wtedy nie naliczy tego jako zużycie wystarczy tego przypilnować 

Pod warunkiem równomiernie rozłożonego obciążenia poszczególnych faz. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te wszystkie niedogodności można obejść licznikiem inteligentnym.

image.thumb.png.698e6f7485491fa9e52ab5b392cac138.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Pod warunkiem równomiernie rozłożonego obciążenia poszczególnych faz. 


Już nie. Od kwietnia 2022 rozliczenie jest godzinowe czyli licznik wysyła info o stanie co godzinę. I status czy dopisać do pobranych czy oddanych jest wyliczany z prostego rachunku matematycznego. Czyli dopiero od tej daty działa rozliczenie międzyfazowe którego wcześniej nie było.
Wystarczy pobrać/poprosić raport z ZE a tam jest rozpisane wszystko co godzinę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemyslaw85 Teraz jest poruszany temat z nową instalacją PV, która jeszcze nie ma licznika dwukierunkowego. W takim przypadku zużycie i produkcja jest tak samo traktowana. Czyli jak wyślesz 10kW, to zapłacisz jakbyś to pobrał.

Jak już będzie licznik dwukierunkowy, to będzie miało zastosowanie wszystko to co napisałeś powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linka raczej powinna być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian

Więc będzie linka bo wygodniej ale mam jeszcze dwa pytanka już takie formalne ,elektryk który to będzie podpisywał musi mieć uprawnienia E czy E oraz D bo ten z uprawnieniami E mieszka blisko  a ten z E oraz D kawał drogi wiec wolę się upewnić i drugie pytanko bardziej skomplikowane bo falownik mam 8 kw a instalacja tylko 4kw i zachodzi pytanie ile głosić bo na bank latem lub jesienią dołożę te drugie 4 kw i odnowa to samo czy nie lepiej pocyganić trochę i mieć święty spokój ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie musi być zgodne, ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Siliesian napisał(a):

kabelek 5x5mm2 może być linka czy raczej drut ?

Nie jest nigdzie wyraźnie napisane że musi to być linka, czy drut. Ja osobiście jeszcze nie widziałem falownika połączonego drutem. Wszyscy robią na lince. Jest łatwiejsza do ułożenia w korytku, ale jest droższa. A jak wszyscy robią na droższym materiale, to znaczy że coś w tym jest. 😉 

Wyobraź sobie podpięcie wtyczki na takim drucie 5x5. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linka ma duża lepsza obciążalność prądową. Kto miał teorie pola ten wie. Nikt nie produkuje kabli o przekroju 5mm2. Jest 4 albo 6mm2. Każdy może ułożyć co chce do momentu odbioru. W większości przypadków wystarczy 4mm2 ktore ma obciążalność do 36A wzgledniajac wspolczyniki ułożenia realnie można przyjac 28A.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian
11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Standardowo nie ma przewodów o przekroju żył 5x5 mm2.
Są natomiast o przekroju żył 5x4 mm2 i 5x6 mm2.

Majtło mi się miało być oczywiście 5x4

No a nikt mi nie odpowiedział i te papiery sepowskie jakie ten elektryk musi mieć czy wystarczą E czy E plus D , ?

Edytowane przez Siliesian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Siliesian napisał(a):

No a nikt mi nie odpowiedział i te papiery sepowskie jakie ten elektryk musi mieć czy wystarczą E czy E plus D , ?

Dzwonilem kiedys do ZE oddzial Lowicz bo tam jest moj region.

Do wykonania i zlozenia wniosku o gotowosci instalacji PV u nas potrzebne jest E i dokumenty (certyfikaty urzadzen glownie falownika, schemat podlaczenia, wyniki pomiarow natomiadt dostaje inwestor) ale jak chcialem kiedys zglosic budynek do gotowosci podlaczenia to wymagali Upr. Budowlanych gdzie np. na slasku wymagali tylko D. Wiec zapytaj lepiej bezposrednio u dostawcy energii bo to jakies widzi misie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian

No teraz przeglądam na stronie taurona te wnioski i nie wiem czy to opanijemy bo elektryk z uprawnieniami nigdy nie miał do czynienia z wypisywaniem tych dokumentów i powiedział mi abym się zorientował co gdzie wpisać masakra , 

nigdzie nie ma wzoru jak to wypisać  czy dane adresowe mają być adresu instalacji czy tego instalatora hm 

 

ZM-oswiadczenie-instalatora.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to oświadczenie instalatora i muszą być dane instalatora, a nie instalacji.

19 minut temu, PioBin napisał(a):

ale jak chcialem kiedys zglosic budynek do gotowosci podlaczenia to wymagali Upr. Budowlanych gdzie np. na slasku wymagali tylko D. 

W RE Pruszków czy w RE Warszawa Miasto też takowych wymagają, ale jak potrzeba to mam dobry kontakt to takich uprawnień.

Człowiek ma uprawnienia budowlane, Izbę Inżynierów, dojeżdża, podpisuje co trzeba.

Jak coś to pisać na priv.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Siliesian napisał(a):

No teraz przeglądam na stronie taurona te wnioski i nie wiem czy to opanijemy bo elektryk z uprawnieniami nigdy nie miał do czynienia z wypisywaniem tych dokumentów i powiedział mi abym się zorientował co gdzie wpisać masakra , 

nigdzie nie ma wzoru jak to wypisać  czy dane adresowe mają być adresu instalacji czy tego instalatora hm 

 

ZM-oswiadczenie-instalatora.pdf 112.5 kB · 4 pobrania

Ja tam widze uprawnienia E i papiery urzadzen (glownie falownika i pewnie paneli). Moc bierna przy taryfie G to raczej nie obowiazuje. Wiec mysle ze Twoj elektryk powinien to ogarnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.