Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet Genesis Plus KPP 20kW - moje przygody z kotłem


Taziff

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, cezar76 napisał:

cierpliwości ci nie brakuje

Nauczyłem się jej w Waszym wątku odnośnie KIPI ;-) tam większość ma niespotykaną dziś chęć pomocy drugiemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że po to jest info w profilu :) 

  • Co ogrzewam?
    Dom 190m2. Budownictwo l
    Z lat 80. Półtora pustaka z szczeliną ocieplone 6cm styropianem oraz 12cm sryropianu strop.
  • Instalacja
    11 grzejników, stara instalacja grawitacyjna, zawór 3d, cwu 300l
  • Kocioł
    Galmet Genesis KPP plus 20kw, palnik pellasx26kw revo mini 

Spala mi o obecnie ok 35-40

kg. Palę Olczykiem. Zawór 3d w funkcji rozdzielajacej jako ochrona powrorotu. Na powrocie około 52-54 stopnie po nagrzaniu kotła. 

Regulator pokojowy tech 292 v2 ustawione w dzień  21,8 a na noc 21,2. Wyłącza kocioł po osiągnięciu ww. temp. 

Zrobiona "zetka" w kotlowi oraz zainstalowany RCK Darko

Temp. spalin ok 120

Temp zad. kotła 65 tryb standard

Temp zad. CWU 45 histereza 3 na priorytecie. Zużycie duże 10 osób. 

Pellet ponownie dzisiaj przewarzylem i wyszło podawanie 10,5 kg/h. miesiąc wcześniej bylo 12 kg/h na tej samej partii, więc nie wiem skąd takie różnice. 

Kaloryczność ustawiona 5.1 

 

Ustawienie modulacji poniżej na foto. 

IMG_20181224_155123.jpg

IMG_20181224_155116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór 3d to żadne zabezpieczenie kotła. Ile masz na powrocie po załączeniu pomp przy rozgrzewaniu zimnej instalacji? Aż strach myśleć...

Masz podobną instalację co ja, tylko ja przez cały sezon nie wychładzam instalacji i murów domu przez wyłączanie kotła i pompy od termostatu, bo pompa pracuje cały czas. Dlatego na tych ustawieniach kocioł pracuje ok. godziny i dochodzi do zadanej. Przy rozgrzewaniu zimnej instalacji byłoby to raczej niemożliwe, u mnie po prostu kocioł uzupełnia straty ciepła... Aktualnie przy +2 stopniach na zewnątrz mam na mieszaczu 36 stopni ustawione

Moja rada to załączyć pompę co na stałe, termostat pokojowy załączyć w funkcji mieszacza, jako obniżenie np. 2- 4  stopnie na mieszaczu po osiągnięciu temp. zadanej w pomieszczeniu. Ponowne nagrzewanie takiej instalacji i całego domu pochłania dodatkową energię i jest nieekonomiczne. Przy stałej pompie co, temp. na mieszaczu może być o wiele niższa niż przy rozgrzewaniu wszystkiego od zera, a i komfort termiczny w domu lepszy... Duża histereza kotła, im dłuższy postój po wygaszeniu, tym lepiej dla kieszeni, ale pompa CO niech pompuje z kotła non stop.  Żadnych drastycznych obniżeń nocnych. Trzeba jednak zadbać o  odpowiednią temp. powrotu w całym zakresie pracy kotła  lub dostawić duży bufor, bo załatwisz kocioł szybciej niż myślisz

Skąd wziąłeś te minusowe korekty nadmuchu przy tak ustawionej kaloryczności?  Z obserwacji płomienia? W Revo niezwykle istotne jest wprowadzenie poprawnej wydajności podajnika. Jeśli ona często się zmienia, to trzeba też częściej ją korygować. Na Olczyku raczej nie powinna się jakoś drastycznie zmieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Benton661 napisał:

Sam zawór 3d to żadne zabezpieczenie kotła. Ile masz na powrocie po załączeniu pomp przy rozgrzewaniu zimnej instalacji? Aż strach myśleć...

Musze to sprawdzić. Na wygranym kotle tak jak pisałem jest ok 52 stopnie przy zadanej 65

5 godzin temu, Benton661 napisał:

Moja rada to załączyć pompę co na stałe, termostat pokojowy załączyć w funkcji mieszacza, jako obniżenie np. 2- 4  stopnie na mieszaczu po osiągnięciu temp. zadanej w pomieszczeniu. Ponowne nagrzewanie takiej instalacji i całego domu pochłania dodatkową energię i jest nieekonomiczne. Przy stałej pompie co, temp. na mieszaczu może być o wiele niższa niż przy rozgrzewaniu wszystkiego od zera, a i komfort termiczny w domu lepszy... Duża histereza kotła, im dłuższy postój po wygaszeniu, tym lepiej dla kieszeni, ale pompa CO niech pompuje z kotła non stop.  Żadnych drastycznych obniżeń nocnych. Trzeba jednak zadbać o  odpowiednią temp. powrotu w całym zakresie pracy kotła  lub dostawić duży bufor, bo załatwisz kocioł szybciej niż myślisz

U mnie niestety chyba nie będę miał takiej możliwości. Zakładam żeby tak było musiałbym mieć zawór 4d. U mnie jest dość prymitywna instalacja (dotacja OZE) Jakie oszczędnośći daje Ci takie ustawienie? Tzn jak pompa pracuje cały czas. Miałeś kiedyś ustawione tak jak ja? 

 

5 godzin temu, Benton661 napisał:

Skąd wziąłeś te minusowe korekty nadmuchu przy tak ustawionej kaloryczności?  Z obserwacji płomienia? W Revo niezwykle istotne jest wprowadzenie poprawnej wydajności podajnika. Jeśli ona często się zmienia, to trzeba też częściej ją korygować. Na Olczyku raczej nie powinna się jakoś drastycznie zmieniać...

Minusowe korekty ustawił serwisant przy pierwszym odpaleniu. Płomień jest jasno pomarańczowy, jednolity, i zawija się do góry. Sterownik pokazuje jasność ok 80-95%. Ładnie się wszystko spala. Popiół może 5kg z tony. Coś nie tak z ustawieniem korekt u mnie? Kaloryczność ustawiona tak jak podaje producent, a z tą wydajnością podajnika to sam byłem zaskoczony bo wyszła mi tak zmiana przy tej samej palecie pelletu. 

Ja narazie mam b. małe doświadczenie, ale jak widzę że niektórzy celowo zawyżają wydajność podajnika żeby mniej podawało to mnie ciarki przechodzą, chyba że nie mam racji. 

Kaloryczność na jakiej podstawie wpisujesz? 

Czy przy moim kotle mogę zejść z mocą maksymalną i pośrednia i da mi to jakaś oszczędność? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziedzictom napisał:

Jakie oszczędnośći daje Ci takie ustawienie? Tzn jak pompa pracuje cały czas. Miałeś kiedyś ustawione tak jak ja? 

Miałem tak kiedyś na początku. Wychładzanie domu i instalacji, a potem rozgrzewanie jej od nowa na dużej mocy pochłaniało więcej opału. Komfort cieplny w domu kiepski. Obecnie średnia ze stycznia to ok. 25 kg na dobę. Nie przekonasz się jak nie spróbujesz, każdy dom jest inny, to co u jednego się sprawdza, niekoniecznie zda egzamin u drugiego. 

3 godziny temu, dziedzictom napisał:

Minusowe korekty ustawił serwisant przy pierwszym odpaleniu. Płomień jest jasno pomarańczowy, jednolity, i zawija się do góry. Sterownik pokazuje jasność ok 80-95%. Ładnie się wszystko spala

Wygląda na to, że jest ok

3 godziny temu, dziedzictom napisał:

Czy przy moim kotle mogę zejść z mocą maksymalną i pośrednia i da mi to jakaś oszczędność? 

Jeśli nie będziesz dopuszczał do wychładzania domu i  instalacji, to tak. Reszta jak wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Benton661 napisał:
6 godzin temu, dziedzictom napisał:

Jakie oszczędnośći daje Ci takie ustawienie? Tzn jak pompa pracuje cały czas. Miałeś kiedyś ustawione tak jak ja

Miałem tak kiedyś na początku. Wychładzanie domu i instalacji, a potem rozgrzewanie jej od nowa na dużej mocy pochłaniało więcej opału. Komfort cieplny w domu kiepski. Obecnie średnia ze stycznia to ok. 25 kg na dobę. Nie przekonasz się jak nie spróbujesz, każdy dom jest inny, to co u jednego się sprawdza, niekoniecznie zda egzamin u drugiego. 

U mnie bez 4d nie da się tak zrobić? Jedynie dla mniejszego wychodzenia instalacji po nagrzaniu cwu pompa CO puści na 30s obieg. Jest kilka razy dziennie bo u mnie jest duże zapotrzebowanie na ciepła wodę. 

Nie wypowiedziałes się co do kaloryczności i wagi pelletu. Może przekaż swoje spostrzeżenia :) Co jest ważne i jak dobierasz kaloryczność? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność masz ok. Twoja instalacja oczywiście wymaga przeróbki. Zapotrzebowanie CWU na 10 osób faktycznie spore. Spróbuj grzać bojlera w harmonogramie, np. 3 razy dziennie, bo tak mała histereza na bojlerze sprawiać będzie, że kocioł częściej będzie się odpalał. Testy, testy i jeszcze raz testy... Na nic nie ma gotowej recepty :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sumie przy tak dużym zapotrzebowaniu na cwu zapomnij o niskim spalaniu. Pomyśl o panelach FV albo solarach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary mam. Ale teraz w zimie to wiadomo jaka maja sprawność... 

@Benton661 jest jeszcze jeden motyw. Nie mając kotła a miałem już solary szeregowo podłączyłem bojler gazowy żeby dogrzewalo  w pochmurne dni.  Teraz jest to dodatkowy zbiornik 120l. Może lepiej by było jakby czujnik temp. CWU przełożyć na ten gazowy? Czy lepiej dużo większą histereze na priorytecie? W sumie to może dom wychodzić jak będzie długo grzalo wodę. Sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ze spalaniem niewiele ugrasz. Instalację przy kotle jednak trzeba przerobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dziedzictom napisał:

Myślałem że po to jest info w profilu :) 

Nie mogłem go odczytać, może dlatego że pisałem przez tablet.

15 godzin temu, dziedzictom napisał:
  • Dom 190m2. Budownictwo z lat 80. Półtora pustaka z szczeliną ocieplone 6cm styropianem oraz 12cm sryropianu strop.
  • Instalacja
    11 grzejników, stara instalacja grawitacyjna, zawór 3d, cwu 300l, Zużycie duże 10 osób. 
     
15 godzin temu, dziedzictom napisał:

Spala mi o obecnie ok 35-40

Moim skromnym zdaniem spalanie na tym poziomie nie jest jakoś spektakularnie wysokie. A może inaczej, na jakie liczysz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka? Mówisz m.in o zaworze 4d? 

Z tym nic nie ruszę i tak sam dokladalem ZZ bo mi przebijslo CWU. Był temat w dziale instalacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, laptop napisał:
15 godzin temu, dziedzictom napisał:

Spala mi o obecnie ok 35-40

Moim skromnym zdaniem spalanie na tym poziomie nie jest jakoś spektakularnie wysokie. A może inaczej, na jakie liczysz? ;)

Jakbym ugryzł z tego 5kg. Komfort psychiczny byłby większy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dziedzictom napisał:

Może lepiej by było jakby czujnik temp. CWU przełożyć na ten gazowy?

Przy dużym zapotrzebowaniu może braknąć Ci ciepłej wody :) Popróbuj z harmonogramem albo z większą histerezą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie taki harmonogram się ustawia. Nie widziałem tego w s.control

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam z ciekawości. Czy po wpisaniu prawidłowej wydajności podajnika i pozostawieniu korekt nadmuchów bez zmian, % płomienia masz na tym samym poziomie?

6 minut temu, dziedzictom napisał:

Nie widziałem tego w s.control

Jest, jest. Pokręć trochę "kółkiem" i się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie. Ale czy identycznie to nie wiem. Wiem do czego pijesz. W teorii dawka mi się zmieniła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.01.2019 o 21:40, cezar76 napisał:

Kol @Taziff, zaznaczę, że nie jestem fachowcem, ani użytkownikiem pellasa. Mam nadzieję, że pomoże Ci jakiś użytkownik Revo. Ja użytkuję KIPI. Co prawda oba palniki sterowane są Plum-em, ale różnice jednak są. Moja instalacja jest podobnie wykonana jak twoja. Włączenie ochrony powrotu, raczej nie pomoże. Ja dałem sobie spokój, ponieważ efekt był taki, że zużycie pelletu wzrosło, a tak naprawdę nie było ani ochrony powrotu, ani grzania chałupy. Konieczne chyba (tak jak w moim przypadku) przerobienie instalacji. U Ciebie, chyba jest tak jak u mnie, pompa CO wysysa ciepłą wodę z zaworu 4D, a powrót nie radzi sobie grawitacyjnie. Sadza w kotle pelletowym to również kiepski objaw. Kocioł powinien być pokryty jasnym nalotem, proszkiem, dającym usunąć się miotełką albo po lekkim skrobaniu. Temp spalin dziwnie niska... Pomimo wysokiej sprawności obecnych kotłów, spaliny jednak zbyt zimne, chyba, że wykres pokazany na postoju. Jeśli w trakcie pracy, to wg mnie spaliny za zimne. Nie masz problemu z ciągiem kominowym? Jak wygląda płomień? Jest dość duży na mocy max? 

Musisz podać więcej danych, na wypadek, gdyby w Twoim wątku pojawił się jakiś użytkownik Revo...

Ponadto spieki ,to w większości wina jakości pelletu, choć nie zawsze. Może złe ustawienia palnika... Można próbować je ograniczyć lub nawet zlikwidować, ale czasem walka jest nierówna. 

Wypowiedz się co do ciągu komina, bo jeśli jest kiepski, to najlepsze ustawienia palnika mogą nie pomóc. 

Cezar 76. Mam pytanko *jak poradziłes sobie ze słaba grawitacja wody kierowanej z zaworu 4d do powrotu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam po przerwie. Wracam z pytaniem grzania CWU. Mam zasobnik 250l i jego grzanie do 50 stopni wygląda aktualnie tak jak na wykresach:

image.thumb.png.fe706e47a08d99f0e3b9406e83afd478.png

Kocioł pracuje z histerezą 15 stopni, temp zadana 70 stopni. Nagrzanie trwa około 24h co moim zdaniem jest dziwne, czy może się mylę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to mało powiedziane. Sprawdź układ ładowania bojlera, czy nie jest zapowietrzony. U mnie ładowanie bojlera od 26 stopni do około 48 stopni to 40-50 minut pracy palnika, bo sam kocioł wychładza mi się w lecie poniżej 30 stopni

CWU w lecie grzeje się, wykorzystując maksymalną moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Witam 

Pomóżcie z ustawieniami pieca bo mam dość

Tydzień temu uruchomiony piec na pellet marki galmet genesis 15kw z palnikiem pellaxs

  • zawór 4D Afriso
  • pompa CO Groundfos 
  • pompa CWU Ferro
  • wężownica schładzająca 
  • zbiornik CWU Galmet 180l
  • 10 grzejników z zaworami termostatycznymi
  • 2 grzejniki łazienkowe
  • 50m podłogówki a caly dom to 150m2

Nie mogę ustawić zeby to jakos chodziło, moje ustawienia teraz

Temp zadana kotła 70 stopni, histereza 15

Moc max 14, pośrednia 8, minimalna 4

ma mieszaczu ustawione 45 stopni

Jesli powiąże kocioł i mieszacz z termostatem pogodowym to utrzymuje idealnie temperature ale komfort termiczny słaby. Podłogówka zimna a zawór 4d kreci. Co mam zrobic zeby podłogówka byla ciepła. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze instalacja jest swiezo zrobiona, człowiek który to robił niby cały czas instaluje galmety.

Nie jestem specjalistą, może czegoś nie  wymieniłem. Duzo pieniedzy wydalem na to wszystko wiec nie wiem. Poradzcie coś bo jeszcze mam ostatnia transze do zapłacenia a nie moge dojsc z tym piecem. Był tez serwisant z pellasa i tez nic nie mówił. 

Dodam parę zdjęc moze to coś wyjasni.20200210_180103.thumb.jpg.0057447027b30a920026540e2fff93d4.jpg20200210_180113.thumb.jpg.2031cebabe7579bdef0bfa99d88342ba.jpg20200210_182040.thumb.jpg.ed9069a23ccb7851b36debefb374c709.jpg

20200210_172953.jpg

20200210_173242_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.