Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet Genesis Plus KPP 20kW - moje przygody z kotłem


Taziff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

w dniu 29.11.2018r. został odpalony u mnie kocioł Galmet Genesis Plus KPP o mocy 20kW z palnikiem PellasX Hybrid. Kocioł założony w ramach dofinansowania. W skład instalacji oprócz kotła wchodzi:

  • zawór 4D Afriso
  • pompa CO Groundfos UPM3
  • pompa CWU Ferro
  • wężownica schładzająca 
  • zbiornik CWU Galmet 350l
  • 10 grzejników z zaworami termostatycznymi
  • 2 grzejniki łazienkowe

Ogólnie wszystko zostało podłączone tak jak jest na tym schemacie:

image.thumb.png.7a5a1b8c7187a06ed7cf3e6e092df951.png

Jak widać do instalacji dołożyłem już czujnik temperatury spalin, ecoSter Touch'a oraz moduł ecoNET300. W planach jest dołożenie modułu ecoLambda jednak muszę go skądś skombinować...

Moje przygody z tym kotłem i pelletem rozpoczęły się od dużego spalania, ale jako że dom przez praktycznie 4 dni nie był ogrzewany (tylko farelki) zrzuciłem winę na ten fakt. Po kilku dniach spalanie spadło jednak w tym czasie zauważyłem, że w palniku jak i popielniku pojawiają się spieki. Niektóre się rozpadały po dotknięciu inne jednak były zwartą masą. Przez te kilka dni sypany był pellet firmy Biomasa Partner Group. Instalator który przyjechał na ustawienie kotła zdziwił się, że z tego pelletu pojawiają się takie spieki. Poustawiał trochę w sterowniku i wszystko skwitował stwierdzeniem "jeśli dalej będą pojawiać się takie spieki to niestety będzie musiał Pan często czyścić palnik, inaczej gwarancja na zapalarkę będzie nie ważna".

Do tej pory spaliłem kilka rodzajów pelletu z różnych źródeł i niestety na każdym pojawiają się większe lub mniejsze spieki. Nie pomogły moje próby ustawienia różnych opcji nadmuchów. Za to na ściankach kotła pojawiła się czarna sadza.

I w tym miejscu chciał bym prosić o pomoc w ustawieniu parametrów spalania tak aby dojść do ustawień optymalnych dla mojej instalacji. 

 

Spalanie pelletu w ciągu miesiąca: 

image.thumb.png.f2ea932142c4fba1d6dd5da17593a96f.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje oprogramowania:

image.png.57b06073a87ee85fd60fb909c0e9d589.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcie wykonania instalacji przy kotle:

IMG_20190101_172730.thumb.jpg.3d303f9aef2fee0e2c8203a3304c9a42.jpg

 

Dodatkowo martwi mnie temperatura powrotu. Po otwarciu mieszacza leci ona ostro w dół...

image.thumb.png.d76167736b4cdda8a90106e3d619d612.png

jeśli to ma znaczenie to czujnik temperatury mieszacza jest umiejscowiony za pompą CO.

Edytowane przez Taziff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku jest opcja ochrony powrotu jednak po jej włączeniu spalanie wyraźnie wzrosło. Nie da się tak ustawić sterownika, aby po zadanej temp kotła powoli otwierał mieszacz?

Przy włączonej ochronie powrotu dodatkowo temp. kotła strasznie spada w pewnym momencie

image.thumb.png.fb75db826bf517f1941ab263f7ab7bc9.png

Edytowane przez Taziff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zacząłem palić nowym pelletem. Producent noname, sporej długości kawałki, kolor lekko pomaranczowy, średnica 8mm. Dzisiaj zaglądałem do palnika a tam jeden malutki spiek co mnie zdziwiło bo do tej pory za każdym razem leżał tam sporej wielkości spiek.

Wczoraj postanowiłem zrobić test tego pelletu. Wrzuciłem go do szklanki z wodą. Pellet od razu poszedł na dno i po minucie kompletny kalafior. Po 24 godzinach nic nie pływa na powierzchni a szklanka wygląda tak:

IMG_20190101_225214.thumb.jpg.4d86a15aabb5b778e84b2bc9032c9977.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Taziff, zaznaczę, że nie jestem fachowcem, ani użytkownikiem pellasa. Mam nadzieję, że pomoże Ci jakiś użytkownik Revo. Ja użytkuję KIPI. Co prawda oba palniki sterowane są Plum-em, ale różnice jednak są. Moja instalacja jest podobnie wykonana jak twoja. Włączenie ochrony powrotu, raczej nie pomoże. Ja dałem sobie spokój, ponieważ efekt był taki, że zużycie pelletu wzrosło, a tak naprawdę nie było ani ochrony powrotu, ani grzania chałupy. Konieczne chyba (tak jak w moim przypadku) przerobienie instalacji. U Ciebie, chyba jest tak jak u mnie, pompa CO wysysa ciepłą wodę z zaworu 4D, a powrót nie radzi sobie grawitacyjnie. Sadza w kotle pelletowym to również kiepski objaw. Kocioł powinien być pokryty jasnym nalotem, proszkiem, dającym usunąć się miotełką albo po lekkim skrobaniu. Temp spalin dziwnie niska... Pomimo wysokiej sprawności obecnych kotłów, spaliny jednak zbyt zimne, chyba, że wykres pokazany na postoju. Jeśli w trakcie pracy, to wg mnie spaliny za zimne. Nie masz problemu z ciągiem kominowym? Jak wygląda płomień? Jest dość duży na mocy max? 

Musisz podać więcej danych, na wypadek, gdyby w Twoim wątku pojawił się jakiś użytkownik Revo...

Ponadto spieki ,to w większości wina jakości pelletu, choć nie zawsze. Może złe ustawienia palnika... Można próbować je ograniczyć lub nawet zlikwidować, ale czasem walka jest nierówna. 

Wypowiedz się co do ciągu komina, bo jeśli jest kiepski, to najlepsze ustawienia palnika mogą nie pomóc. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76 dzięki za odpowiedź.

Dokładniej to nie mam palnika Revo tylko Hybrid ze strownikiem S.Control MK1 (trochę inna płyta w porównaniu do S.Control 892). 

Piszesz że pompa wysysa mi całą ciepłą wodę po otwarciu zaworu i tutaj masz rację. Wydaje mi się, że pomóc mogła by jedynie pompa kotłowa, ale z tego co wiem przez 5 lat nie mogę nic modernizować w instalacji wykonanej dzięki dofinansowaniu więc jej dołożenie odpada :(

Wczoraj uruchomiłem znów ochronę powrotu i jedynie co zauważyłem to to, że pomieszczenia dłużej się nagrzewają, kocioł częściej się odpala i więcej pelletu idzie. Jedyny plus to temperatura na powrocie spada tylko do około 36 stopni, a nie jak wcześnie do 25.

Ciąg kominowy raczej mam dobry, ewentualnie może być zbyt mocny. Jak zdejmę rurę spiro z podajnika to słyszę jak zasysane jest powietrze przez palnik.

Co do temperatury spalin to nie wstawiałem jej wykresu. Po zamontowaniu tego czujnika zauważyłem, że temperatura ta na pełnej mocy kotła osiąga 170 stopni. Ograniczyłem maksymalną moc do 17kW i teraz max temp wynosi około 130 stopni, na mocy pośredniej spada do około 110 stopni a na minimalnej do 95.

image.thumb.png.7d0fcf39a8d757e9399f08ec1e9064a8.png

@cezar76 widzę że jesteśmy z podobnej okolicy, może polecisz jakiegoś dostawcę pelletu? 

Edytowane przez Taziff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin jest, powiedziałbym, zacna, więc komin odpada jako problem z sadzą w kotle. Więc być może ustawienia palnika, choć ja o Twoim sterowniku nie mam pojęcia. 

Jak mówiłem, ja ze sprzętową ochroną powrotu dałem sobie spokój, zupełnie się nie sprawdzała. Pompa kotłowa zapewne by pomogła, ale skoro mówisz, że nie można... Trochę to dziwne, bo jak ci rdza zje kocioł w ciągu tych 5-ciu lat to co wtedy? Co na to firma, która wygrała przetarg? No, ale nie mnie to rozgryzać.

Co do pelletu. Nie mogę powiedzieć, że któregoś polecam. Miałem różne pellety. Większą ilość brałem z Hajnówki, ale od dostawcy, nie producenta. Palił się nieźle, choć nieduże spieki się pojawiały ( miewałem znacznie większe). Teraz mam z Czarnej Białostockiej. Drogi był, ale jakość jest zacna. Cena niestety zależy od odległości dostawy oraz jednorazowej ilości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawienie się sadzy wydaje mi się że było spowodowane zbyt niskim nadmuchem, po jego zwiększeniu i oskrobaniu ścianek kotła nie widzę żeby jej przybywało. Teraz pojawia się, jak to mówiłeś, szarawy nalot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Taziff napisał:

 

. Wydaje mi się, że pomóc mogła by jedynie pompa kotłowa, ale z tego co wiem przez 5 lat nie mogę nic modernizować w instalacji wykonanej dzięki dofinansowaniu więc jej dołożenie odpada :(

Dziwię się,że w zaworze 4D nie dali tej pompy od razu.A tak trzeba kombinować i pewnie ciężko jest uzyskać zalecane przez instrukcję 55 stopni na powrocie.

Można by jeszcze temperaturę powrotu podnieść pracą pompy CWU. Wtedy czujnik z bojlera przerzucić na powrót kotła ale woda w bojlerze byłaby bardzo gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Taziff, pierwsza sprawa to taka, co za geniusz wstawił Ci taki kocioł do tak niewielkiego domu? Kocioł 20 kW będzie z zasady palił więcej, niż np. 12 kW. Przy tak spapranym powrocie, nie wyłączałbym kotła ani pompy od termostatu pokojowego. Termostat zostaw w funkcji mieszacza, czyli po osiągnięciu temp. zadanej w pokoju ustaw obniżenie od termostatu na mieszaczu, np. o 3-5 stopni. Pompa niech pracuje cały czas, na grzejniki dawaj jak najmniejszą temperaturę, żeby w całym domu był komfort termiczny, wtedy 4d nie będzie się tak mocno otwierał. Ustaw zadaną kotła na 70 albo 75 stopni z histerezą 15-18. Pracuj w trybie standard, tak podobieraj moce, żeby ilość rozpaleń dobowych nie przekraczała 11-12. Sprawdź, jak długi będzie postój po wygaszeniu (wskazany jak najdłuższy). Po wygrzaniu murów i instalacji powinno się unormować, poczekaj dzień lub dwa i zobacz. 

Szkoda, że zamiast Revo wcisnęli Ci Hybrida.

Moje ustawienia na tę chwilę:

Temp zadana kotła 75 stopni, histereza 19

Moc max 14, pośrednia 10, minimalna 7

Pompa CO pracuje non stop

H1=4, H2=16. Temperatura na mieszaczu na tę chwilę 38 stopni, obniżenie od termostatu 2 stopnie, grzejniki przewymiarowane, temp zewn. -3 stopnie. Temp. w domu od 22,5 na górze, do 24 stopni na dole (teściowa jest ciepłolubna). Ocieplenie chaty raczej średnie, prawie 200 metrów do grzania. Spalanie średnie z ostatnich 10 dni mam 24 kg na dobę

Warto prześledzić ten temat, tam jest wiele przydatnych informacji i doświadczeń użytkowników:

https://www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3195-daspell-wasze-spalanie-i-parametry

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem włączam pogodówkę, ale najczęściej ustawiam temp. mieszacza sam. Od czego jest econet? :))). Mam w instalacji ponad 400L wody, wliczając pojemność kotła i bojlera, więc przy wygrzanym domu i instalacji dobieram sobie temp. mieszacza sam. Z reguły u mnie im mniejsza temp. na mieszaczu, tym dłuższy postój po wygaszeniu i mniejsze spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To logiczne, jak wysoka temp na kotle , a niska na mieszaczu, to wiadomo , że długi postój. Ale... Z tego co pamiętam, u Ciebie pojemność kotła to prawie 200 l. Przy 20 kW robi wrażenie. U mnie przy 40 kW mam tylko 110 l, a to już robi różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność mojego kotła to coś koło 90 litrów. 200 L to mam bojler CWU heheh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160 L ma chyba Biawar 20 kW. Może robić za mały bufor . Mój kocioł robi za mini bufor :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Taziff napisał:

Ciąg kominowy raczej mam dobry, ewentualnie może być zbyt mocny. Jak zdejmę rurę spiro z podajnika to słyszę jak zasysane jest powietrze przez palnik.

Zamontuj regulator ciągu kominowego obowiązkowo. O zetce w kotłowni już nie wspominam.

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.01.2019 o 20:24, Benton661 napisał:

Moje ustawienia na tę chwilę:

Temp zadana kotła 75 stopni, histereza 19

Moc max 14, pośrednia 10, minimalna 7

Pompa CO pracuje non stop

H1=4, H2=16.

Kolego @Benton661 widzę że masz kocioł 20kw i palnik revo. Napisałeś że moc max ustawiasz na 14. Bez problemu dogrzewa Ci kocioł? Pytam dlatego że mam Genesis plus 20kw z palnikiem revo i borykam się z dość dużym spalaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziedzictom mógłbyś napisać więcej szczegółów bo z Twojego wpisu nic nie wynika. Dużo jest pojęciem względnym, tzn ile? Oczekując odpowiedzi należy podać jakieś parametry domu, instalacji, ustawień palnika.... Praktycznie w każdym temacie pada stwierdzenie, że: nikt tu nie potrafi wróżyć z fusów. 

Mój kocioł ma 25kW, T kotła 75, H kotła 20, moc max palnika 17kW.... żadnych problemów przy H2 - 14 i 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @laptop, owszem masz rację, za mało informacji. Musimy mieć cierpliwość do nowych użytkowników... Upominajmy ich i żądajmy informacji, jeśli chcą otrzymać wsparcie. Jak zaczynałem przygodę z forum, tak samo palnąłem post...

Choć trzeba przyznać, że cierpliwości ci nie brakuje.:)

@dziedzictom, więcej informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.