Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na początek przytargałem 10 paneli foto 400 Watt sztuka czyli 4kw by wychodziło i teraz mam zagwostkę jak to ogarnąć bo na początku wiedziałem do puki nie uświadomiłem sobie że ja przecież mam instalację 3 fazową w domu , chciałem 4kw inverter hybrydowy 1 fazowy ale tego nie ogarnę i w sumie nie wiem czy pełen off/grid robić czy decydować się to zgłosić i wpuszczać do sieci , o akumulatorach nie myślałem ale w sumie dlaczego nie hm chętnie bym wysłuchał wyjadaczy jak to najlepiej rozegrać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczać do sieci.

 

 

PS Tylko huawei`a nic nie kupuj 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie można by zgłosić te 3,68kw mimo że panele mają 4kw ale straty pewnie są , albo olać zgłoszenie i pełny ofgrid ? ale jak to wykorzystać to jest pytanie wszystko na jednej fazie hm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać rodzaj i ilość paneli, taki numer nie przejdzie. 

 

Załóż 4kW kup falownik 3-fazowy, zgłoś się po dofinasowanie (6tyś) i potem jeszcze od podatku odliczysz.

 

Pełny offgrid jest dla bogaczy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 3 fazowy hybrydowy falownik potrzebuje wysokonapięciowego magazynu. Możesz kupić drugi tani falownik z ali i backupować dom lub część instalacji tym falownikiem i aku ołowiowymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w pierwotnej swojej wersji przekonany że to tylko dla swoich potrzeb ale wychodzi na to że ponad połowa tego prądu pewnie mi uleci w niebyt bo niby jak ja miałbym to wykorzystać zwłaszcza latem i chyba oleję hybrydy tylko zwykły falownik i w sieć a przecież jak używam prąd i i tak chyba mniej go pobieram z sieci jak świeci słońce chyba bo w sumie tematem zbytnio się nie interesowałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zaspokajasz swoje potrzeby, a nadmiar idzie w sieć. Jeżeli świeci słabo, zużywasz wszystko, a resztę dobierasz z sieci.

Z tanich falowników FoxEss, możesz kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest g... 1-fazowe bez certyfikacji. Możesz jako dodatkowy w off-grid sobie zamontować. 

Tego w sieć, nie wpuścisz.

 

Mam takie coś tylko 2,4kW jako UPS "robi"

 

FoxESS około 5tyś, taniej nic nie kupisz.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zgłosić instalację i zacząć z niej korzystać, to inwerter musi być certyfikowany. Jeżeli nie będzie go na liście, to nie zgłosisz instalacji. FoxESS jest certyfikowany, więc nie ma problemu. 

Taką instalację i tak musi odebrać elektryk z uprawnieniami PV. Inaczej nie odbiorą instalacji. Całą instalację możesz zrobić sam. Jak będziesz się tego podejmował, to nie oszczędzaj na końcówkach MC4. Bardzo ważne jest aby były dobrze zaciśnięte, aby nie miały żadnych luzów. Są takie szczypce za kilkadziesiąt złotych. Do paneli 400Wp można puścić przewody 4mm, ale jak będzie odcinek dłuższy jak 25m, to lepiej 6mm, będą mniejsze straty na uzysku. I przede wszystkim nie będą się grzać.

Jak inwerter masz wyzerowany do ustawień fabrycznych, to prawdopodobnie będzie się pojawiał błąd zabezpieczeń AFCI, będziesz musiał wtedy zadzwonić do FoxESS, aby go zaktualizowali, bo pierwsze wersje były zbyt czułe.

FoxESS nie pracuje w nocy. Jakbyś chciał licznik podłączyć, to i tak nie pokaże prawdy, jeżeli chodzi o faktyczne zużycie, bo nie będzie miał danych z nocy. Taki mały bubel tych falowników, nie wpływających na produkcje.

Jak masz falownik 4kW, to dokup jeszcze jeden panel, tak abyś miał 4,4kWp.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Bardzo ważne jest aby były dobrze zaciśnięte, aby nie miały żadnych luzów.

Ja mam dodatkowo lutowane.

 

11 godzin temu, berthold napisał(a):

To w sumie można by zgłosić te 3,68kw mimo że panele mają 4kw

Panele PV to jest twój generator prądu i w instalacjach jednofazowych suma mocy  wszystkich  paneli PV nie może przekraczać tej umownej 3,68 kW czyli w twoim przypadku 4 kW już nie może być wg przepisów .Inwerter sieciowy może być większej mocy.Ja bym się zastanowił jakiej wielkości instalacja PV ma być żeby to jakoś pasowało do zużycia energii przez budynek w skali roku , czy nie od razu robić instalację większą bo masz też pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie bym brał większy coraz większy tylko apytyty sprzedawców tych falowników są nieprzyzwoicie wysokie i zaczyna się burzyć plan na oszczędności bo można wydać i 300 000 ale sensu to już zaczyna nie mieć , trzeba pomyśleć nad tym czy to głosić czy olać i kupić hybrydowy za 2700 i jazda bo hybryda 3 fazy to pod 9 tys idzie a to już kompletny bezsens .

chyba pójdę w 1 fazę i poprzepinam wszystko w szafce tak aby jak najwięcej wydoić plus jakies akusie z elektryka i tyle , a zresztą sam już nic nie wiem i chyba kilka dni muszę to odłożyć bo mętlik coraz większy a tak proste to było zanim te panele kupiłem ech .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochłoń, off-grid jest bez sensu, jak masz dostęp do sieci.

Na magazyn, też można dostać dofinansowanie.

 

Przemyśl to na spokojnie 2 razy. Najpierw zamontuj panele z najtańszym falownikiem z certyfikacją, podłącz to do sieci, za pół roku poobserwujesz jak to pracuje i będziesz myślał dalej.

 

 

PS No i nie oglądaj tego durnego kanału:

image.png.8ca3320d6c260811e55cb2e416d7fe1d.png

 

Bo ten człowiek jest wyjątkowo niekompetentny.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, berthold napisał(a):

chyba pójdę w 1 fazę i poprzepinam wszystko w szafce tak aby jak najwięcej wydoić plus jakies akusie z elektryka i tyle

Pomyśl czy nie lepiej zrobić to na nowej wydzielonej instalacji pod którą podłączymy odbiorniki które chcemy zasilać z off-grida żeby nie doszło do takiej sytuacji że ktoś podłączy coś do gniazdka o wyższym poborze mocy niż jest do tego przystosowany nasz inwerter może to się objawić jego przeciążeniem i wyłączeniem .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech w rozdzielni wydzieli sobie kilka obwodów które chce UPS`ować, kupi do tego takiego Easuna, albo inną markę (wszystko to jedno kopyto), do niego podepnie 2 aku kwasowe i sprawa rozwiązana 👍

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • No właśnie w to chyba pójdę bo mam apatię do dofinansować po prostu ich nie chcę nie chcę czyjejś jamłóżny który za rok dwa będzie rozporządzał moim prądem czy płacił 2 grosze w szczycie a tak jestem na tzw swoim  ,lodówki ,telewizory ,routery ot takie duperele które w sumie razem wcale mało nie konsumują a akusie po 750 nowe z aut elektrycznych 3,7kwh można kupić , najpierw konstrukcja na altance podłączę to a potem jeszcze się pomyśli ale  raczej tylko dla siebie chciałbym to zrobić .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając już jeden falownik 3-fazowy poszedłem w mikroinwertery  i mogę teraz przepinać dowolnie na jaką fazę chcę przekierować większe ilości prądu. Dostępne są pojedyncze, podwójne, z czterema wejściami na panele, wszystko wedle potrzeb. Można mieć normalnie rozdzielone np. 3 inwertery na 3 fazy lub przepinać przełącznikiem i kumulować większość uzysku na jedną fazę, szczególnie w tym okresie gdzie słońce za bardzo nie operuje a zapotrzebowanie jest duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montować falownik jednofazowy do ongrid, mając instalację 3F, jest bez sensu. Załóżmy że falownik będzie produkował 3,5kW na fazie nr1, a na fazie nr2 będzie chodził piekarnik. Wtedy będziesz płacił za pobór ileś tam złotych, a do sieci oddajesz kW za mniejszą kasę, którą możesz w przyszłości opłacić samą energię bez dystrybucji.

Przy falowniku 1F nie ma bilansowania międzyfazowego. Typowego offgrida nigdy nie wykorzystasz w 100%. Zawsze będziesz miał sytuację, że nie będzie co zrobić z energia i falownik się wyłączy. Chodzi tu oczywiście o okres w którym jest największa produkcja.

2 godziny temu, berthold napisał(a):

jestem na tzw swoim  ,lodówki ,telewizory ,routery ot takie duperele które w sumie razem wcale mało nie konsumują

Do tego musiałbyś zrobić osobną instalacje, tak aby była odseparowana od sieci energetycznej. Są falowniki które to ogarną i nie mają cen z kosmosu. 

4 godziny temu, marcus312 napisał(a):

Ja mam dodatkowo lutowane.

Nie powinno się lutować zaciskanych końcówek. Takie połączenie jest bardziej podatne na uszkodzenia. Nawet w instrukcjach producentów końcówek MC4 jest napisane, że jest zakaz lutowania końcówek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od inwertera pociagalem osobnej instalacji.Mam obok gniazdko czarne(zly prad) i gniazdko žolte (dobry prad) 🙂

I dla sezonu przelaczam uzardzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.