Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, buska3 napisał(a):

W gniazdkach domowych znajduje się napięcie przemienne o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz. Ponieważ panele fotowoltaiczne mogą jedynie zamienić promieniowanie słoneczne na prąd stały, zadaniem falownika jest jego zamiana i dostosowanie do powyższych parametrów. Wystarczy odpowiednia modyfikacja Hz i falownik może nie produkować nam prądu.

 

Częstotliwość jest stała i wynosi 50Hz, jeżeli sieć jest przeciążona zaczyna spadać jej częstotliwość, jeżeli nie ma odbioru rośnie częstotliwość i napięcie.

Tym (częstotliwością) nie można regulować od tak sobie i nie robią tego instalatorzy ZE. Dlaczego tobie nie działał falownik, to trzeba sprawdzić w logach, oni nie mieli na to wpływu (bezpośrednio), pośrednio mogło nie być jakieś fazy, za niskie lub za wysokie napięcie na fazach. Pewnie problemem u Ciebie mogło być niestabilne trafo które nie radzi sobie z poborem lub eksportem energii (jest za małe na lokalne potrzeby)- może było wymieniane w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były wszystkie fazy, może jest jak piszesz o niestabilności prądu lecz teraz jak są montowane inteligentne liczniki i mają wgląd do sieci w której się znajdujesz to jak napisał w poscie #125 jest możliwość ingerencji w falownik. Nie mówię że teraz to się zacznie ale na bank będą wyłapani za chwilę ci co przestawili falowniki powyżej 253V i będą albo zrywane umowy z nimi albo ograniczali im moc i nie tylko im ale tam gdzie trzeba by normy były spełnione. A tak z ciekawości czy te inteligentne liczniki będą mogły to robić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 50,2 Hz Falownik liniowo obniża moc czynną

Powyżej 52Hz następuje zakończenie generacji w czasie 0,5 s

Falowniki powyżej 10kW muszą posiadać wejście RS485 z obsługa protokołu Sunspec.

Urządzenie zewnętrzne dostarcza operator i wtedy ma możliwość zdalnego sterowania mocą

Takie wymogi są chyba od 2 lat 

 

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligentny licznik, mierzy kilka parametrów i wysyła na serwer operatora. On oprócz pomiaru nie może absolutnie niczego innego zrobić. Napięcie owszem mierzy i bardzo dobrze.

 

Nie da sie ograniczyć mocy falownika za pomocą inteligentnego licznika energii.

 

 

PS rozumiem, że brak wiedzy i mgliste pojęcie o prądzie daje powód do teorii spiskowych, ale inteligentne liczniki tego nie potrafią. 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2023 o 13:21, buska3 napisał(a):

 

Nie dawało mi to spokoju i drążyłem temat dotyczący odcinania zasilania przez licznik.

Musze Cię przeprosić, bo przeleciałem datasheet sagemcoma i jest taka możliwość w smart licznikach (nie wiem, czy wszystkie, ale niektóre mają w sobie przekaźniki/rozłączniki). Można dokonać rozłączenia zdalnie, nawet z centrali 👍

 

Co do samej mocy, to nadal wątpię 😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2023 o 13:21, buska3 napisał(a):

Nie mówię że teraz to się zacznie ale na bank będą wyłapani za chwilę ci co przestawili falowniki powyżej 253V i będą albo zrywane umowy

To jest całkowicie coś innego. Falownik powinien wyłączyć się automatycznie po osiągnięciu 253V. Niektórzy mają uruchomioną konfigurację z innego kraju i w ten sposób to omijają. Były takie plany, aby dźwignąć napięcie na sieci i wyłapywać takich użytkowników i zrywać z nimi umowę. Po "naprawie" falownika umowa jest podpisywana na nowo i co najważniejsze na nowych warunkach. Projekt nie wypalił, bo info wyciekło na zewnątrz i ludzie bez PV zaczęli składać reklamacje na zbyt wysokie napięcie i w związku z tym wyższe rachunki.

ZE nie ma prawa celowo zakłócać parametrów sieci, bo ma to wpływ na wszystkich odbiorców.

Co do smart liczników, to mają rozłączniki automatyczne, które mogą być uruchomione zdalnie. Na chwilę obecną żaden licznik nie ma możliwości zablokowania exportu do sieci, jedynie można całkowicie odciąć.

Tak jak pisze @kult5 przepisy powyżej 10kW działają od kilku lat, tylko nikt na to uwagi nie zwraca, bo większość ma poniżej 10kW, lub ma więcej ale nie zgłoszone. 🙂 

Wyłącznik ppoż który nagminnie wciskają i kasują za to wszystkie pieniądze jest wymagany od 6,5kWp. Ale mało który sprzedawca powie, że ten wymóg jest spełniony przez prawie wszystkie obecne falowniki na rynku. Mają swoje zabezpieczenia. W takim przypadku nie jest wymagany wyłącznik ppoż. 

@o6483256 Też sobie pozwoliłem ściągnąć specyfikację.

APATOR OTUS 3

  • Pomiar energii czynnej, biernej i pozornej
  • Dwukierunkowy pomiar energii czynnej
  • Czterokwadrantowy pomiar energii biernej
  • Rejestracja energii w 4 strefach taryfowych
  • Pomiar napięcia, prądu, mocy chwilowych i mocy maksymalnych
  • Rejestracja danych pomiarowych
  • Wbudowany stycznik pozwalający na zdalne rozłączenie/załączenie torów prądowych
  • Komunikacja lokalna: port optyczny zgodny z PN-EN 62056-21, protokół DLMS/COSEM
  • Komunikacja z systemem zdalnym za pomocą wbudowanego modułu PLC lub jednego z wymiennych modułów komunikacyjnych umieszczonych pod osłoną skrzynki zaciskowej
  • Port USB Host obsługujący komunikację z siecią domową
  • Bezpieczna komunikacja protokołem DLMS/COSEM, wraz z autoryzacją i szyfrowaniem
  • Ogranicznik mocy sterowany lokalnie lub zdanie sygnałami DSM/DSR
  • Zdalna wymiana oprogramowania niepomiarowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję "ZE nie ma prawa celowo zakłócać parametrów sieci, bo ma to wpływ na wszystkich odbiorców". Teraz niedawno czytałem post na facebook jak ZE przyjechało do naprawy trafo i żeby ludzi nie odciąć od prądu postawili ogromny agregat który dawał na osiedle prąd ale produkcji z FV nie było i żalili się ludzie dlaczego. Od taka ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to sytuacja wyjątkowa, stoi agregat i zasila domy, do sieci tego nadmiaru energii nie odda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest celowe zakłócanie. Awarie się zdażają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dodatkowo według mnie zabezpieczają się, by ktoś nie odpalił w domu agregatu i foto by zaczęło produkować prąd kiedy oni przeprowadzają naprawę/serwis co by skutkowało wiadomo czym. Pamiętać trza, że różni ludzie są i nie każdy myśli o innym człowieku.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś trudno mi uwierzyć żeby taki domowy agregat prądotwórczy mógł wyrządzić jakieś szkody na linii ZE same przepisy BHP na to by nie pozwoliły a nikt sobie nie pozwoli na to żeby ich nie stosować po prostu przed podjęciem pracy trzeba się zabezpieczyć  uziemić itd  .Kolejna sprawa to taki agregat gdyby nawet ktoś uruchomił  to nie będzie miał takiej mocy żeby zasilić pozostałe budynki przyłączone na linii ZE zadziała przeciążenie albo się od razu spali .Wątpliwa jest też kwestia synchronizacji inwertera sieciowego z agregatem prądotwórczym raczej bardziej niemożliwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczającą, aby porazić śmiertelnie elektroenergetyka usuwającego awarię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego są wymagane specjalne przełączniki dla tych co mają zasilanie awaryjne całego domu.

Jak włącza się generator, to musi być odizolowane zasilanie sieciowe.

Jak ktoś ma podłączone z ominięciem zabezpieczenia, to może liczyć się ze srogą karą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając post marcus312, to raczej widziałem brak zrozumienia problemu.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem po prostu nie wystąpi ponieważ przed podjęciem prac elektrycznych  trzeba instalację odpowiednio sprawdzić i zabezpieczyć  pisałem to wyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wymyślmy jakiś inny problem który nie będzie występował. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem to ja mam bo paneli 10 szt po 400 watt i teraz co kupić tzn falownik hm używany, nowy, 4kw czy może lepiej od razu 10 kw to jest problem a nie jakieś uziemienie przed pracą elektryka bo to oczywista oczywistość 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie wiemy jak chcesz to użytkować? Robisz przyłączę do sieci czy off-grid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, berthold napisał(a):

Problem to ja mam bo paneli 10 szt po 400 wat

To jeszcze nie zdecydowałeś? Myślałem że już po problemie. Kup FoxESS H3 10kW. W tym przypadku nie będziesz w stanie wymyśleć jakiegokolwiek problemu. Jest on-grid, jest off-grid, może ładować z PV, może ładować z ZE, może pracować jako UPS, może wysyłać nadwyżkę do ZE, może nie wysyłać nadwyżki do ZE, może wysyłać tylko trochę do ZE.

Baterie podłączasz, lub nie. Twój wybór

Do sieci podłączasz, lub nie. Twój wybór

Spełnia wymagania dla Twoich paneli. Możesz podłączyć od 3,00 kWp do 11,00 kWp

Nie patrząc na cenę (ponad 10000), znajdź teraz jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile stringów planujesz docelowo 1? 2? 3?
To też jest ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jedyny problem ta cena bo wszystko musi mieć umiar prędzej kopyta wyciągnę zanim efekty odczuwalne będą , trzeba chyba cos z używek szukać i raczej ongrid bo te całe magazyny to o kant 

Teraz, Sławek007 napisał(a):

Ile stringów planujesz docelowo 1? 2? 3?
To też jest ważne.

Narazie będzie 1 z 10-ciu paneli ale kto wie czy za rok mi się coś odwidzi i zechcę powiększyć całą instalację a sam wiesz jakie decyzje podejmują nasi podobno rządzący dzić tak a jutro po 2 grosze będą kupować i kiedy kasa będzie na siebie zarabiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie ryzykujesz. Oddasz do sieci tylko nadwyżki, ale je oddasz i coś tam odbierzesz. Magazyn na razie się nie opłaca, a na samym off-gridzie czego potencjalnie nie wyprodukujesz, idzie w zmarnowanie i nic w zamian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak kupić używany falownik za 3500zł, zamiast nowego chińczyka za 5000zł z 5 lub 12 letnia gwarancją.

Biznes życia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.