Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko kiedy i za ile się zbliżysz? 

 

Grzanie PC (klimatyzatorem), pozwoli Ci zmniejszyć zużycie prądu ok 3 krotnie, więc "nagle" miałbyś go nadmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma być tylko grzanie klimatyzatorem. To ma wszystko ze sobą współpracować. W tym roku na 100% będę miał nadwyżkę prądu. Ale teraz grzeje offgrid + ongrid + gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robimy przewymiarowania x2 lub x3. Zwiększenie o 2-4kWp przy zakładanych 10kWp są jak najbardziej bezpieczne i mieszczą w pudełkach tolerancji produkcji. Naprawdę nie ma tutaj obaw. Mam jeszcze samochód do ładowania więc nadwyżki mi raczej nie grożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że można przewymiarować. Falownik po prostu wcześniej będzie osiągał moc maksymalną. Bardziej chodzi o to, aby to się zgadzała z tym co mam zgłoszone. Za jakiś czas, jak się uporają z bieżącymi problemami zaczną szukać przewymiarowanych instalacji. Może być ciekawie za jakiś czas. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki falownik może być stosowany do instalacji puki co 4kw a kiedyś się dopnie drugie tyle ? wart coś ten sprzęt Falownik Inwerter Trójfazowy WATT WT8KTL 8kW Wi-Fi (WT8KTL) • Cena, Opinie • Alternatywne źródła energii 11534200202 • Allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być ok. Spodziewaj się nieco niższej wydajności, przy tej ilości paneli w stosunku do mocy falownika.

 

PS Są tańsze oferty tego falownika w sieci 😉

 

Założysz sobie taki on-grid, a dokupisz tego chinola i z niego wydzielisz obwody UPS. Parę aku kwasowych i będzie zabezpieczał najważniejsze obwody domu.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, berthold napisał(a):

Nie wiem co jest wart ten inwerter, ale wiem ile wart jest ten inwerter.

Inwerter WATT prąd wejścia 12,5 A

Inwerter FoxESS prąd wejścia 14,0 A

To są jedne z ważniejszych parametrów na które użytkownicy nie zwracają uwagi. Mając panele dużej mocy (od 400kWp w górę) ten pierwszy inwerter może nie obsłużyć, lub pracować na granicy swoich możliwości.

https://merxu.com/pl/offer/foxess-t8-g3-5d0d0ecc-fb35-4c6c-8c58-b38462547ae6/

Dla przykładu znalazłem w sieci dane z paneli których w ogóle nie znam osobiście.

Panel AXITEC 400Wp. Prąd wejściowy 12,83. Inwerter WATT WT8KTL 8kW nie obsłuży prawidłowo takich paneli. 🙂 

@berthold kupuj tanio, najtaniej, coś co wykombinujesz według swojego widzimisię. Zawsze możesz zwrócić do dwóch tygodni towar zakupiony w sieci bez podania przyczyny. Tylko jak już kupisz, to zanim podłączysz, to sprawdź parametry. 🙂 

 

image.png.717919363ce1e01a782fd4d63c1a36d9.png

Edytowane przez wacio1967
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie mam te panele AXITEC 400 watowe czyli szukam dalej ale chyba tego foxesa capnę .

Edytowane przez berthold
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz FoxEss, tani i dobry 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje na dach wiaty już pospawane teraz malowanko wierconko i montaż ale pochył zrobiłem tylko 20 stopni bo szkaradnie by to wyglądało na tej wiacie jak bym dał więcej a to główna letnia rezydencja grilowa i musi wyglądać 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie OK. Falownik kupiłeś?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie bo puki co to babram się dopiero teraz z konstrukcjami ,ostatnio za zimno było , falownik na 99 proc to ten foxess pewnie będzie tylko słuchy idą że po nowym roku nie dość że zdalnie mają wyłączać instalacje to i grosze chcą płacić w szczycie hm ale o tym po tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz podpinać się do sieci. Jak Ci nie zależy na odczytach online, to nie utworzysz połączenia z netem. Nikt nie będzie miał dostępu do Twojej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdalnie nikt Ci falownika wyłączać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teoria spiskowa zasiana. 🙂 

Aby wyłączyć zdalnie falownik, dostawca musiałby mieć dostęp z najwyższymi uprawnieniami przez serwer producenta. Już widzę jak Huawei, albo inny producent daje dostęp do serwerów które są w Chinach. 🙂 

Dostawca na liczniku może jedynie coś zablokować, ale te liczniki co są teraz mogą tylko liczyć i przesyłać dane. Nie są w stanie ograniczać mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej dostawca zmieni MHz i już będzie wyłączona produkcja na falowniku. Nie musi mieć dostępy do falownika, można inaczej robić pewne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty za bzdury pleciesz? Jakie MHz?

31 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Ale teoria spiskowa zasiana. 🙂 

Dokładnie, potem jest powielona milion razy i staje się "prawdą" 🤣

 

W sumie jedyne czego można by się obawiać, to atak na serwery producenta i zdalna instalacja innego firmware w falowniku.

Jak ktoś się tego boi, niech zablokuje ruch sieciowy na routerze między serwerem producenta, a falownikiem, albo w ogóle nie podłącza go do sieci.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moga tylko odcinajacy licznik zamienic,bo w twoja instalacia grzebac nie moga.I to bedzie beztak wažne,bo kiedy beda miali cos poprawic w sieci,nie beda w stanie wylaczyc sami pradu.Czyli ostroznie z tymi huawejkami,bo prosto spadnie wszystko w domu przy odlaczeniu od sieci w sczytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale to nie jest teoria spiskowa 🙂 każdy falownik ma to, u mnie to przetestowała ENEA - ale spoko każdy może mieć swoją rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, buska3 napisał(a):

 

Sprecyzuj o co Ci chodzi.

Dokładnie opisz nam tutaj na czym polega "wyłączenie za pomocą MHz"?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie falownika nie tylko jego produkcji (można tez zmniejszyć produkcję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, buska3 napisał(a):

Wyłączenie falownika nie tylko jego produkcji (można tez zmniejszyć produkcję).

Dobrze, w jaki sposób ma to zrealizować ZE ?

Więcej szczegółów poproszę.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniazdkach domowych znajduje się napięcie przemienne o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz. Ponieważ panele fotowoltaiczne mogą jedynie zamienić promieniowanie słoneczne na prąd stały, zadaniem falownika jest jego zamiana i dostosowanie do powyższych parametrów. Wystarczy odpowiednia modyfikacja Hz i falownik może nie produkować nam prądu.

Tak miałem ostatnio jak Panowie z ENEA przejechali i naprawiali sieć, lecz pozostawili prąd bo ich by zjedli ludzie jak by nie było do 2 dni, ale mój falownik nie produkował nic - zaznaczam było słońce. Jak skończyli swoją pracę wszystko wróciło do normy.

Dodatkowo jeśli mamy drugi falownik np victron energy to on ma wpływ po przez wpływanie na Hz na falownik on-grid by zdławić produkcję jeśli mamy awarię u operatora a my chcemy korzystać z tej instalacji. Ale tu niech się wypowiedzą specjaliści, ja wiem o funkcjonalności tylko.

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość falowników aby ograniczać produkcję potrzebuje dodatkowe urządzenia.

Aby można było tym zarządzać należy skomunikować licznik energii elektrycznej z falownikiem.

Gdy sieć będzie przeciążona od produkcji to w pierwszej kolejności będzie nacisk na farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej iluś tam kilowat aby ograniczały produkcję.

W umowach musi pojawić się stosowny zapis, 

oraz w warunkach urządzeń do przyłączeniach odpowiednie normy, które falowniki będą musiały spełniać.

image.png.6934516d2805f0582d5002ac0c013a7e.png

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.