Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W tym przypadku pompa przed lub za kotlem jest zawsze pompa za zaworem i realizuje funkcje mieszania.

Miejsce montazu pompy u kolegi @luq z postu #1081 jest prawidlowe. Realizuje funkcje mieszania (ochrony powrotu) i dodatkowo jest przed wymiennikiem co jest rowniez bardzo prawidlowe.

Opublikowano

Witam panowie czy ktoś może coś powiedzieć na temat palnika gdyby był wykonany z żeliwa? bo jest możliwość wykonania takiego tylko czy było by to opłacalne i jak było by z trwałością🙂do pieca vigas wykonują podobne jak do stalmarka tyle że jest troszkę krótszy i ma trzy otwory na pw

Screenshot_20231214_051154_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg

Opublikowano

Będzie długo kopcić po rozpaleniu zanim się nagrzeje oraz pewnie po dołożeniu  a i tak się przepali jak szamot nie daje rady to tym bardziej żeliwo nie da rady. 

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Dzięki za odpowiedź, czyli nie zawracam sobie głowy tym zelastwem. No bo koszt też nie jest mały powiedział mi że ten to 350 netto no a do naszego musiał by jeszcze zrobienie formy doliczyć 

Opublikowano (edytowane)

Według mnie metalowy palnik miałby sens, ale wyspawany z cienkiej blachy żaroodpornej, bardzo szybko robiłby się czerwony. Taki materiał można pozyskać na przykład z webasta autobusowego, które ma dość duży wymiennik. Kiedyś miałem taką nagrzewnicę i blacha jest tam naprawdę wytrzymała, kilkanaście zim grzała w autobusie, potem u mnie kilka lat dogrzewała tunel foliowy i się nie przepaliła.

Edytowane przez szpenio
Opublikowano

A jakiej grubości była ta blacha? albo jakiej najlepiej powinna być grubosci ? 

Opublikowano

Panowie. Kocioł użytkujemy pierwszy sezon. Było ok, ale coś się dziś podziało, włączył się "nadzór". Wentylator nie chodzi, choć pisze 100%. 21kW, bufor 1000l, laddomat. 

Czy wszystko ok czy coś się psuje? 20231215_193534.thumb.jpg.dcfc84c66e51340a788ab8966ac6f134.jpg

Opublikowano

Zadaną masz 85st a na piecu jest 89st to  teraz masz go w podtrzymaniu, bo na PID jest tak że od zadanej temp podbija jeszcze 5st i wtedy włącza się nadzór pid, u mnie było tak samo, tak jest bo dzwoniłem do techa w tej sprawie 

Ty masz 85 zadana a u mnie przy tej temperaturze to termik wybija bo jest zepsuty, zgłosiłem reklamację i teraz czekam na wymianę termika 

  • Przydało się 1
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję. 

A do jakiej temp. ładuje Ci się bufor? Bo u nas średnio 77-80 stopni + dom. A dziś jest najwięcej 84 góra, 88 dół, CWU 40 stopni + ciepłe grzejniki w domu. Czy da się więcej zagrzać bufor? Bo obiło mi się o oczy, że ponad 90, ale u nas się jeszcze nie zdarzyło.

Edytowane przez Cilka
Opublikowano

U mnie dzisiaj było tak z tym że na termik zrobiłem zworke tak doradzi w techu do puki nie wymienia go na nowy i już go teraz nie wybija 😁

IMG_20231215_183119.jpg

  • Przydało się 1
Opublikowano
W dniu 15.12.2023 o 19:50, 1482 napisał(a):

przy tej temperaturze to termik wybija bo jest zepsuty

On wybija bo tak. Już wymieniałem a dalej wybija. Zaklinowałem go na stałe i przestał wybijać. 

Jeszcze tylko serwo zamontować.

 

Opublikowano

@PredatorCSerwo i coś do pomiaru temp w miejscu dopalania gazów. Ciekawi mnie jaką temp ma ten płomień powyżej, widać że płomień jest ładnie przejrzysty, dostający zapłonu już poniżej wylotu z palnika, tylko kilka razy miałem taką sytuację że gazy dostawały zapłonu dopiero w komorze dopalania gazów.

Opublikowano
3 godziny temu, PredatorC napisał(a):

Jeszcze tylko serwo zamontować.

Czym odczytujesz sonde? I czym bedziesz sterowal? Tak z ciekawosci pytam.

PS. Nisko udaje wam sie zejsc z tlenem, jesli nie powoduje to przykopconego wymiennika to dobry wynik.

Opublikowano (edytowane)

Stag AFR ,arduino , serwo 30kg . 

19 godzin temu, PioBin napisał(a):

Nisko udaje wam sie zejsc z tlenem

To jeszcze nie nisko. Na niemieckich forach HG chwalą się, że mają 2% tlenu i 1400 stopni.  Ale to muszę przerobić dolną komorę spalania bo ta fabryczna to się do niczego nie nadaje. Tylko jak zwykle nie mam czasu. 

23 godziny temu, maracz napisał(a):

pomiaru temp w miejscu dopalania gazów

Wystąpił katastrofalny problem z montażem,  ponieważ u dołu kotła jest płaszcz wodny. 

387329510_1055222195690888_3656073512798399129_n.jpg

393080236_1538607856972810_9178773860082079138_n.jpg

Edytowane przez PredatorC
  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)
15 minut temu, PredatorC napisał(a):

To jeszcze nie nisko. Na niemieckich forach HG chwalą się, że mają 2% tlenu i 1400 stopni

5cm od sondy mam termopare K.

Oczywiscie nie jest to konstrukcja jak Wasza, tylko typowy palnik pelletowy ale pewne wnioski: im nizej z tlenem tym temperatura wieksza!

jest pewien limit (u mnie 5%) gdzie ponizej ktorego mimo odczytywanej wyzszej temperatury nastepuje “kopcenie”. Dlaczego? Ciekaw jestem Waszych wnioskow…

PS. Z ta temperatura nie mozna przesadzic bo produkujesz chmure trujacych NOx.

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

W pełni się zgadzam z tym że przy  niższej wartość tlenu w spalinach można uzyskać wyższą temp płomienia i co za tym idzie, w strefie dopalania gazów. Najwyższą temp płomienia udało mi się uzyskać przy 3% tlenu w spalinach, szybkim przepływie spalin przez kocioł, gdzie płomień/strumień gazów ma zrobiny swojego rodzaju ścieżkę przeszkód przez co jest zmuszony do do zrobienia paru zawijasów w strefie ceramiki i zanim trafi na wymiennik jest już dopalony.

Na poniższym filmiku temp płomienia osiąga 1500* przy wartości 3% tlenu w spalinach. Płomień o takiej temp jest bardzo rażący oczy, w zasadzie ciężko popatrzeć na niego gołym okiem. Szkoda tylko że do takiej temp dochodzi się stopniowo, nie ma tak że rozpalam i pstryk już jest 1500

 

  • Lubię to 1
Opublikowano
4 godziny temu, PioBin napisał(a):

jest pewien limit (u mnie 5%) gdzie ponizej ktorego mimo odczytywanej wyzszej temperatury nastepuje “kopcenie”. Dlaczego? Ciekaw jestem Waszych wnioskow…

Problem jest w budowie palnika i miejscu podania PW - dlatego kopci.

Przy np. nadmiarze tlenu ok 10 % ( jak zalecają producenci - głównie dla rozrzedzenia spalin) wprowadzamy ok  2x wiecej powietrza z azotem ( powietrze ma 21% tlenu) więc nie tylko nadmiar tlenu, ale także nadmiar azotu wychładza płomień i nie pozwala mu osiągnąć wyższej temperatury. Znów 10%  nadmiaru tlenu w czopuchu/kominie jest nie potrzebny. Potrzebny jest do spalania, a nie w kominie. 

PW musi być podane w odpowiednim miejscu - w miejscu zapłonu gazów i w odpowiedniej ilości , a nie dmuchać na już powstały płomień - w tym jest problem. Jak będzie podane jak wyżej to płomień będzie biały o temperaturze ok 1400 - 1500'  i sadzy nie będzie, bo w tej temperaturze sadzy nie ma.

Opublikowano

 

Ja chcialem jeszcze zwrocic uwage na predkosc przeplywu spalin (plomienia) im mniejszy palnik (srednica, przekroj) tym predkosc wzrasta a razem z nia polepsza sie wymieszanie tlenu i gazu. To ulatwia dopalanie. Pewnie sa jakies granice a juz w ogole uzyskac to bez jakakolwiek nadmuchu/wyciagu…

Przy wartosci ponizej 5% tlenu u mnie plomien jest leniwy i dlugi - nie ma mieszania… wiec nie ma dopalania. Ustawiam na 7-8%.

Jest napewno jakis powod rowniez dlaczego producenci “ograniczaja” temperature i trzymaja sie “pewnych” zasad.

12 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

więc nie tylko nadmiar tlenu, ale także nadmiar azotu wychładza płomień i nie pozwala mu osiągnąć wyższej temperatury

 

Opublikowano

@PioBin Już Ci pisałem że przyczyną takiego stanu jest budowa palnika i nie odpowiednie miejsce podawania PW. Nie będzie się mieszać tylko uleci bokiem w komin pokazując w czopuchu na sondzie 5% nadmiaru jeśli jest nie w tym co potrzeba miejscu podane. Zresztą pisałem o tym już 3 lata temu, ale wtedy próbowałeś dyskredytować moje posty. 

Jakoś nie mam nadmuchu/wyciągu, a płomień mam biały/gorący, więc naturalny ciąg nie jest przeszkodą w jego uzyskaniu. Zresztą kilka osób z forum zrobiło jak pisałem i nie jest to dla nich takie trudne żeby osiągnąć biały płomień ( są filmiki na forum).

Te "pewne zasady" producentów wynikają z jednej strony z nie wiedzy choć ogień pali się od kilku tysięcy lat tak samo, a z drugiej strony nawet jak jakaś część wie, to temperatura 1400 - 1500' wymaga użycia innych materiałów co podraża koszty produkcji, gwarancji. A z 3 strony wprowadzanie zbyt dużej ilości tlenu/powietrza do spalania służy rozrzedzaniu spalin żeby się zmieścić w parametrach badań na klasę - jest to po prostu wygodne. Zreszta oni chcą jak najwięcej sprzedać, a nie zrobić dobrze klientowi.

Opublikowano

Według mnie osiągnięcie temp płomienia w granicach 1400/1500 tylko na drewnie i tylko na naturalnym ciągu jest jeśli nie niemożliwe , to bardzo, bardzo ciężkie do uzyskania, ale może się mylę.

Ja u siebie przy szybkim przepływie i wysokiej temp wogóle nie mam białego płomienia, bardziej to przypomina bezpłomień, brak klasycznego płomienia.

Mniejszy przekrój palnika w mojej ocenie faktycznie lepiej miesza gazy z powietrzem i spalanie jest czystrze. I jak do tego przyśpieszymy przepływ przez kocioł dostaniemy wymiennik od którego nie ubrudzimy się na czarno.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
1 godzinę temu, Piecuch19 napisał(a):

Jakoś nie mam nadmuchu/wyciągu,

Jaki masz resztkowy tlen bo dyskusja jest o konkretach…

Opublikowano

Widzę że nadal nie rozumiesz.

Opublikowano
7 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Widzę…

Twoimi metodami “na oko” nie oceniaj prosze…

Opublikowano

Jeśli moja metoda " na oko" po barwie i jasności płomienia pozwala mi zaoszczędzić trochę opału na sezon i nie tylko mi - tzn. że jest skuteczna - bez znaczenia dla mnie jest że mam 1 czy 3% tlenu resztkowego w kominie. Jeśli o wiele lepiej i wygodniej mi się pali niż w oryginale.

Kowal prowadzi palenisko " na oko" i hartuje też " na oko" po barwie 

Spawacz reguluje palnik " na oko" i żaden z nich nie bada ile ma procent tlenu resztkowego, a pomimo tego robią swoją robotę b dobrze " na oko".

Ty daj nadmiar tlenu 10% na sondę w czopuchu jak zaleca producent i nie interesuj się tematem niezrozumiałym dla Ciebie  ( po prostu nie przeszkadzaj dla samego przeszkadzania).

  • Zgadzam się 1
  • Haha 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.