Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nowe rozliczenia oze


Rekomendowane odpowiedzi

Grawitacyjny magazyn energii był już przed wojną w windzie pater noster banku we Wrocławiu na pl. Solnym. Jeszcze pod koniec lat 80 to działało, przez co po wyłaczeniu prądu winda sobie spokojnie funkcjonowała zadziwiając klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, carinus napisał:

Póki co jedziemy dalej z produkcją i ,,magazynowaniem".

Huawei ma system magazynowania w akumulatorach, ponoć ma być objęty dofinanasowaniem

Moduły magazynujące 5kWh w liczbie 1-3, układ sterujący + inwerter 1 lub 3f.

Moduły po 10tys , układ sterujący chyba 5tys, gwarancja do 10 lat.

System jest na alledrogo, nazywa Luna2000-5/10/15.

Wyjdzie taniej niż te betony, ale drożej niż magazyny Tesli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co cieszmy się że jest jak jest , przy moim zużyciu co miesiąc zostaje mi około 6 stów w kieszeni ,panele mam ponad dwa lata więc policzcie sami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym materiale, postanowiłem jednak poczekać kilka miesięcy i wtedy zwiększyć moc układu PV. Powinno sie trochę ostudzić na rynku materiałowym, choc nie podejrzewam że montaż instalacji stanie w miejscu, opłacalnośc będzie zawsze, nieco dłuższa w czasie, ale będzie.

Nowe rozliczenia OZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sambor napisał:

Huawei ma system magazynowania w akumulatorach, ponoć ma być objęty dofinanasowaniem

Moduły magazynujące 5kWh w liczbie 1-3, układ sterujący + inwerter 1 lub 3f.

Moduły po 10tys , układ sterujący chyba 5tys, gwarancja do 10 lat.

System jest na alledrogo, nazywa Luna2000-5/10/15.

Wyjdzie taniej niż te betony, ale drożej niż magazyny Tesli.

Puściłem mój symulator pracy fotowoltaniki (dla mojego przypadku!: 10kWp, baterii: 10kWh, taryfa nocna) i różnych cen akumulatorów:
3000/kWh -> 9,3 lat zwrotu z inwestycji
2000/kWh -> 8,0 lat zwrotu z inwestycji
1500/kWh -> 7,4 lat zwrotu z inwestycji

Więc cena akumulatorów jest kluczowa. Dla mnie limit to 8 lat zwrotu z inwestycji. Więc cena 3000/kWh jest nieakceptowana. 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9,3 lat zwrotu to praktycznie tyle co gwarancja producenta - nie jest aż tak źle, a jak wejdą dofinansowania to może być jeszcze lepiej.

Huawei to prekursor na rynku takich systemów, oczywiście po za Teslą.

Wejdzie więcej dostawców to cena spadnie, a aku też pewnie potanieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy z zakupem aż pojawi się coś w rozsądnej cenie. Na razie nie ma ciśnienia na montaż magazynów. Na moje potrzeby bytowe ok.5-7kWh dziennie, wystarczy taki magazyn do 10kWh. Ważna też będzie kwota dotacji, bo może sie okazać, że warto zainwestować kasę, aby choć częściowo uniezależnić sie od sieci energetycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie: każdy jest inny. Ja mam dzienne zużycie 35kWh. Wychodzi, że lepiej byłoby 16kWh akum niż 10kWh. Ale cena może to zabić. Może najpierw 10kW, a potem dokupić po np 5 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamontowałem sobie elektroniczny licznik na wejściu budynku. Pobór prądu na razie nie przekracza 4kW.

Więc przy 10kWh baterii będzie pewnie max 5kW, co mi odpowiada.

 

Ale zastanawiam się nad inną sprawą. Jakby kiedyś doszedł elektryk, co pobiera 11kW, to w sumie będzie pod 15kW. Czy inwerter (hybrydowy) do paneli 10kWp potrafi przez siebie przepuścić (z sieci do domu) 15kW ciągłego prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19 Wtrącę się do artykułów z grawitacyjnymi magazynami - nikt z was nie zastanawiał się nad tym że nigdzie tam nie ma mowy o pojemności tylko moce?

Energia potencjalna sama dla powiedzmy 40T przy podnoszeniu na 10m to około 4000 000J - 1,11kWh

To tylko pokazuje jak marne są to magazyny a cena budowy takiej maszyny przy domu to już w ogóle bajka dla naiwnych.

Co z tego że mogę uzyskać dużą moc jeśli ciężar musiałby praktycznie spadać a potem domy by podskakiwały wszystkich sąsiadów w okolicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się zastanawiałem jaką ma pojemność , Kolego @szakallo a skąd takie wyliczenia u ciebie ?

czy aby na pewno się nie pomyliłeś ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pomyłki. Na szybko liczyłem i energii 1kWh odpowiada podniesienie 367 ton na wysokość 1m (lub 36,7t na 10m). Do tego trzeba jeszcze dodać sporo na sprawność towarzyszącej mechaniki i elektryki. 

Edit:  Może większy sens miały by magazyny kinetyczne, w postaci wirujących kół zamachowych? Tylko tu kłania się wyważenie, straty w łożyskowaniu, opory powietrza itp. Profesjonalne magazyny tego rodzaju mają magnetyczne zawieszenia.

Wracając do magazynów grawitacyjnych, to przecież są elektrownie szczytowo-pompowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Waszych wyliczeń licząc odwrotnie to 1kWh ( np. z spalenia 25 deko pelletu) odpowiada podniesieniu 367 ton na wysokość 1m?

Waszym zdaniem Ci co już wykonali te magazyny ( w linkach powyżej) i podpisują umowy na ich wykonanie nie umieli liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zwykły wzór na energię potencjalną mgh, jak w podstawówce. Koledzy policzyli to prawidłowo, ale bez uwzględnienia sprawności machiny. Co niestety tylko uświadamia, jak gigantyczna energia przecieka przez ściany naszych domów. I jakim wspaniałym nośnikiem energii jest pogardzana ropa lub węgiel. Czasem proste podstawienie do wzoru otwiera oczy bardziej, niż czytanie propagandy w internecie. 

A teraz policzcie sobie, ile musi ważyć akumulator AGM, by zmagazynować energię równoważną 1 kg benzyny - to dopiero będzie szok 🙂

Dlatego tara dobra szkoła wciąż nie ma konkurencji w magazynowaniu energii:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2022 o 11:08, Kordjano napisał:

Póki co cieszmy się że jest jak jest , przy moim zużyciu co miesiąc zostaje mi około 6 stów w kieszeni ,panele mam ponad dwa lata więc policzcie sami .

Witam.

@Kordjano  również twierdzę że to jest najlepszy i najtańszy jak na razie sposób gromadzenia energii szczególnie na zimę do pompy ciepła 🙂

Ja również uchylę rombka tajemnicy, gdyż wielu użytkowników do dzisiaj nie wierzy że to się opłaca....

Ostatnie dwie faktury większe gdyż doszła opłata mocowa..

YARO

obraz.png.49fb1ce36b72066ba834ea1574e5a8d5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2022 o 19:03, gondoljerzy napisał:

Edit:  Może większy sens miały by magazyny kinetyczne, w postaci wirujących kół zamachowych? Tylko tu kłania się wyważenie, straty w łożyskowaniu, opory powietrza itp. Profesjonalne magazyny tego rodzaju mają magnetyczne zawieszenia.

 

Jak pamiętam, Siemens budował takie magazyny w Australii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były też autobusy Oerlikona zasilane energią z koła o prędkości liniowej zbliżającej się do prędkości dźwięku, z powodzeniem produkowane wiele lat. Dzisiaj w Dreźnie jeździ Autotram, który w akumulatorze kinetycznym gromadzi energię hamowania. No i KERS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.01.2022 o 17:43, carinus napisał:

Trzymam kciuki żebyś zdążył. 

I udało się, montaż 14 II,wniosek online do Taurona i licznik dwukierunkowy zamontowany wczoraj 16 II.  Sam nie wierzę,ale widocznie w zimie mają mniej mikroinstalacji. Z tego co wiem w sąsiedniej jurysdykcji PGE wniosek to droga przez mękę. Instalacja 3 kW, nie szalałem. pompy ciepła nie przewiduję,ani klimatyzacji. Obliczona wg rocznego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie planowałem pompy, znajomi też nie planowali a wszyscy w końcu kupiliśmy. Jeszcze gdy montowałem PV miałem w zamyśle dogrzewanie tylko klimatyzacją i cały czas kociołek miał pracować, ale jak policzysz zużycie prądu dla pompy to oszczędności na węglu dużych nie widać. Moc instalacji można później zwiększyć bez ryzyka utraty obecnych warunków. Jak dołożysz kilka dodatkowych paneli, też sie nic nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką możliwość,falownik na to pozwala. W zamyśle mam zamiar poobserwować rok i jeśli rzeczywiście umowa prosumencka na to pozwoli, dołożyć 1-2 panele. Po prostu nie chciałem montować z zapasem,a i tak decyzja o montażu była po partyzancku,na szybko,ale poszło sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku produkcji prądu zapasu nie będzie, gdyż apetyt rośnie w miarę używania. Przed montażem paneli roczne zużycie miałem średnio 2,3MWh, po tym fakcie wzrosło do prawie 4MWh, bo doszły klimy, indukcje itp. Doszła jeszcze niedawno PC i tam też muszę doliczyć spokojnie 3,5-4 MWh.

Jak zapas w falowniku się wyczerpie, można dołożyć coś na mikroinwerterach w dowolnej lokalizacji, niekoniecznie na wspólnej połaci z istniejącymi stringami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedząc o tym,nie chciałem narażać się na takie pokusy 😉, więc zamontowane jest mniej więcej na moje zapotrzebowanie plus 20%, jak dopłacę parę złotych w rozliczeniu to sie nic nie stanie. "Oszczędzę" na zakupach,jakie musiałbym poczynić,aby nie oddawać darmo kwh dla ZE przy przewymiarowaniu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunąłbym Tobie kilka przydatnych pokus do zamontowania. Taka np. klimatyzacja wspomagająca komfort cieplny przez cały rok. Można sie tym ratować latem w upały a w okresach przejściowych dogrzać nieco pomieszczenia zamiast rozpalac kociołek. Dużo prądu nie zużyje a radości wiele uczyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.