Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nowe rozliczenia oze


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.01.2022 o 23:58, Piecuch19 napisał:

Waszym zdaniem Ci co już wykonali te magazyny ( w linkach powyżej) i podpisują umowy na ich wykonanie nie umieli liczyć?

Ja bym powiedział inaczej - jak pięknie można wyciągać pieniądze ubierając coś w górnolotne hasła i podpinając pod to ekologiczne obiecanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 12:46, KonsultantViessmann napisał:

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku

Już wiadomo, że tak będzie, bo Prezydent podpisał ustawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co się dowiedziałem to ten parasol jest tylko na samorządowe inwestycje - czyli gminne dofinansowania w jakiś tam projektach, prywatnych osób to chyba nie dotyczy.

Dodatkowo w ustawie niby system prosumentów ma działać do 2035r czyli nie 15lat jak wszyscy mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko tylko samorządowe inwestycje a nie że ja sam podpisałem sobie umowę z wykonawcą.

zmiany z 27stycznia 2022

1) w ust. 2 w pkt 2 po kropce dodaje się średnik i pkt 3 w brzmieniu:
„3) po 31 marca 2022 r. na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4
ustawy – Prawo energetyczne, złożonego w terminie do 31 grudnia 2023 r., w przypadku gdy prosument ten
w terminie do 31 marca 2022 r. zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji
z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem, który realizuje projekt, o którym mowa
w art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności

finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818), dofinansowany w ramach
regionalnego programu operacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 17 lit. c tej ustawy, z uwzględnieniem ust. 6.”

Nie jestem pewien czy to jest to samo bo nie mogę znaleźć w ustawie.

5. Świadectwo pochodzenia dla energii elektrycznej z odnawialnych źródeł
energii wytworzonej w mikroinstalacji albo w instalacji odnawialnego źródła energii
innej niż mikroinstalacja przysługuje przez okres kolejnych 15 lat, nie dłużej niż do
dnia 31 grudnia 2035 r., przy czym okres ten liczy się od dnia wytworzenia po raz
pierwszy tej energii, potwierdzonego wydanym świadectwem pochodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się na dzień dzisiejszy nie muszę zakładać już instalacji PV  nawet do końca marca ,wystarczy ze złożę wniosek do ZE ze będę potem instalacje zakładał. A odnosnie projektu to własnie w mojej gminie jest realizowany owy projekt wiec ja zapisałem sie na PV + pompa ciepła wstępne umowy podpisane lecz jeszcze nie ma przetargu na wykonanie i czekamy kto wygra przetarg i na jakim sprzęcie tj jakiej firmy będą pompy i panele PV ,falowniki? projekt parasolowy u nas wyglada 85% jest dofinansowania ja płace 15% od ceny np pompy ciepła całości i od całkowitej kwoty płace podatek w wysokosci 8% .Tak to u nas wygląda. Np pompa kosztuje 50tys  to mój koszt to 7500zł + 4000tys =11500zł tyle mnie wyniesie pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Cytat

Warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 r. Dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu.

 

https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-system-rozliczania-tzw-net-billing---od-1-kwietnia-2022-r-dla-nowych-prosumentow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szakallo napisał:

Nie chcę was straszyć ale u Chińczyków mówią coś o tym że unia będzie chciała w ramach ograniczania surowców energetycznych z Rosji finansować w 100% instalacje dla domków do 10kWp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KonsultantViessmann napisał:

W razie czego jest chyba 14 dni na uzupełnienie jeśli o to poproszą

To chyba nie przeszło.

Teraz, szakallo napisał:

No kurde to chyba jednak prawda 😄

takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szakallo napisał:

Nie chcę was straszyć ale u Chińczyków mówią coś o tym że unia będzie chciała w ramach ograniczania surowców energetycznych z Rosji finansować w 100% instalacje dla domków do 10kWp

Przecież to byłby sabotaż.... Żadna sieć bybtego nie wytrzymała. Chyba, że razem z powerbankiem 100kwh ale co z tym robić latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźcie datę publikacji materiału. W pierwszym momencie też dałem się nabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piastun napisał:

Przecież to byłby sabotaż.... Żadna sieć bybtego nie wytrzymała. Chyba, że razem z powerbankiem 100kwh ale co z tym robić latem?

Jak nie wytrzyma jak wytrzyma, po prostu w miejscach z za wysokim napięciem wyłącza się falowniki i elektrownia będzie musiała doziemiać swoje nadwyżki. Kwestia logiki w marnowaniu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No i ja będę teraz zakładał. O co w tym wszystkim biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej, że czas zwrotu z 6-8 lat wzrósł do 12-14. Choć naprawdę nikt nie wie jeszcze w jakiej cenie zakłady energetyczne będą odkupowały nadprodukcje.
Oprócz tego, że będzie to średnia miesięczna z rynku hurtowego energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam nadzieję, że rachunki za prąd będą trochę mniejsze? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sławek007 napisał:

Choć naprawdę nikt nie wie jeszcze w jakiej cenie zakłady energetyczne będą odkupowały nadprodukcje.

To będzie traktowane przez Urząd Skarbowy jako przychód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie są pieniądze tam i US. Na pewno coś on wykombinuje a tu już było zapytanie do KIS-u.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wprowadzoną energię do sieci zakład będzie płacił w stawkach za uśrednioną cenę miesięczną giełdową.

A po 2024 roku będzie rozbicie prawdopodobnie na godziny.

Co ciekawe obecnie są to stawki bardzo wysokie. Np. 7 lipca ceny wahają się od 0,8 zł do 2 zł za kWh. Średnia miesięczna prawdopodobnie będzie sporo powyżej 1zł może w okolicach 1,3 zł.

Tylko pytanie czy prosumenci będą chronieni stawkami że kupię energię po 1zł brutto a sprzedadzą w cenach giełdowych czy sprzedaż i zakup będzie w cenach giełdowych?

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, kult5 napisał:

Za wprowadzoną energię do sieci zakład będzie płacił w stawkach za uśrednioną cenę miesięczną giełdową.

A po 2024 roku będzie rozbicie prawdopodobnie na godziny.

Co ciekawe obecnie są to stawki bardzo wysokie. Np. 7 lipca ceny wahają się od 0,8 zł do 2 zł za kWh. Średnia miesięczna prawdopodobnie będzie sporo powyżej 1zł może w okolicach 1,3 zł.

Tylko pytanie czy prosumenci będą chronieni stawkami że kupię energię po 1zł brutto a sprzedadzą w cenach giełdowych czy sprzedaż i zakup będzie w cenach giełdowych?

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce

 Za pobraną energię będzie można zapłacić z kwoty zgromadzonej w depozycie, a za dystrybucję trzeba będzie zapłacić w całości oprócz tego. I to będą takie ceny jak w normalnych taryfach bez fotowoltaiki

15 godzin temu, Sławek007 napisał:

Najprościej, że czas zwrotu z 6-8 lat wzrósł do 12-14. Choć naprawdę nikt nie wie jeszcze w jakiej cenie zakłady energetyczne będą odkupowały nadprodukcje.
Oprócz tego, że będzie to średnia miesięczna z rynku hurtowego energii.

Jak ceny energii będą rosły tak jak teraz, to okres zwrotu będzie dużo krótszy, choć na pewno mniej przewidywalny niż przy systemie opustów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.