Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nowe rozliczenia oze


Rekomendowane odpowiedzi

Tak kręcili przy tej ustawie z OZE, że te oszczędności z fotowoltaiki to chyba marne? Pomysły, głosowania, nowelizacje, zmiany takie to pogmatwane, że człowiek się zastanawia czy ciągle warto nawet bez tych upustów? Gdybym się zdecydował to jak to może wyglądać finansowo w skali roku te oszczędności?

Czy produkcja własnej zielonej energii ma jeszcze sens? Od stycznia pewnie znowu dorzucą podwyżki prądu z węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniec upustów 1 IV 2022 więc jeszcze masz czas na stary system rozliczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć oddaną pierwszą kWh przed tym terminem 1 kwietnia, tak mówią przepisy. Nie jest ważny termin oddania wniosku tylko wymiana licznika na dwukierunkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy wszyscy wierzycie, że tak będzie jeszcze przez 10-15-20 lat. Nie w tym kraju. Przedłużyłi do kwietnia, aby dokopytować do "swojego przyszłego" koryta kolejnych "producentów prądu". Już tam mądre głowy myślą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja od początku nie wierzyłem w wirtualny magazyn energii na całym świecie nie ma takich rozwiązań .Od początku jak budowałem instalację PV to robiłem rozwiązania żeby całą energię albo zmagazynować u siebie w akumulatorach albo zużyć całą na potrzeby własne .Oczywiście obecnie też korzystam z magazynu ZE ale jak go zlikwidują to mnie to nie martwi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to przeżyjemy. Jedynie okres zwrotu się wydłuży o kilka lat, jednak wyższe ceny prądu i tak przyspieszą amortyzację i zwiększą opłacalność autokonsumpcji. Biedy na pewno nie będzie, już od dawna myślę nad zmianą w instalacji i przejście na zasilanie jednofazowe, gdzie skierowana będzie cała produkcja z paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2022 o 08:54, Trener40 napisał:

Wy wszyscy wierzycie, że tak będzie jeszcze przez 10-15-20 lat

O ile dobrze pamiętam umowa obowiązuje 15 lat ale nie dłużej niż do 2035r.

Ponieważ przyrost instalacji jest dość duży to istnieją 2 scenariusze"

1) zerwanie obecnych umów np. ustawą

2) dołożenie następnych opłat stałych aby prosumenci w większym stopniu partycypowali w utrzymaniu systemu energetycznego.

Nawet po zmianie systemu rozliczeń w fotowoltaikę będą inwestować firmy o dużym zużyciu energii elektrycznej.

Zakład który ma stałe zapotrzebowanie na energię stawiając instalację fotowoltaiczną może osiągnąć wysokie zużycie własne nawet bez magazynu energii. Wzrost cen z pewnością będzie zachęcał do takich inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to przeżyjemy. Jedynie okres zwrotu się wydłuży o kilka lat, jednak wyższe ceny prądu i tak przyspieszą amortyzację i zwiększą opłacalność autokonsumpcji. Biedy na pewno nie będzie, już od dawna myślę nad zmianą w instalacji i przejście na zasilanie jednofazowe, gdzie skierowana będzie cała produkcja z paneli.
Z nich obliczeń z wykorzystaniem symulatora wynika, ze:
- oprócz magazynowania energii z FV w bateriach bardzo, ale to bardzo dużo daje ładowanie baterii tanią energią (noc + 2h w dzień) i korzystanie z niej, gdy energia jest droga.
- dzięki temu okres zwrotu wydłuża się tylko o rok w porównaniu do dzisiejszych instalacji
- za to koszt nowej instalacji rośnie prawie dwukrotnie
- ale rachunki (w moim przypadku) zamiast spaść do 60%, spadną do 25%.
- wg mnie spadek płaconych rachunków jest zdecydowanie istotniejszy niż dazenie do 100% autokonsumpcji.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt magazynu jest wiekszy od instalacji PV, a czas życia/pracy krótko mówiąc, mikroskopijny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam cykl jednodniowy.

Zasadowe wytrzymują około 8000 cykli, co daje przy cyklu jedniodniowym około 20 lat.

Dodatkowo mogą pracować (ładowanie i rozładowanie) od -20stC.

Maja też wady.

Polecam na przykład ten wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3755521.html

 

PS. Z mojego symulatora wynika, że przy ładowaniu nocnym (+2h w dzień) w połowie roku akumulatory nie są do końca rozładowywane, co wydłuża zapewne ich żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory NiCd były powszechnie stosowane w technice wojskowej, górniczej a nawet jako baterie kolejowe. Dziwne tylko, że mało który dożywał 4 lat, z ich użytkowanie to była ciągła walka z efektem pamięci i dendrytami, które trzeba było przepalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez przyczyny nie są to popularne ogniwa do budowy magazynów. Na dzień dzisiejszy i tak bardziej opłacalne jest wykorzystanie całego potencjału PV i dokupienie części potrzebnej energii, niż ładowanie sie w dodatkowe koszty magazynu. To sie nigdy nie zwraca. Na papierze wygląda nieraz świetnie, ale jak to w życiu bywa, prawda zawsze bywa okrutna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla obecnych posiadaczy instalacji PV na razie problemu nie ma, jak coś się zmieni, bedziemy myślec co dalej z tym fantem zrobić. Sytuacja jest zbyt dynamiczna żeby wybiegać z działaniami zbyt daleko do przodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie załapie juz na 1 kwietnia, dlatego kombinuje...

Dodam, że zużywamy więcej prądu w ciągu roku, niż 10kWp może wyprodukować. Więc nie jestem "standardowy". Wiec na pewno coś będę kupować z sieci. Dlatego kwestia jest aby rachunki były jak najmniejsze.


Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie tak źle.
Wszystko zależy od cen energii. Jako przykład podawane jest 25gr za kWh. Dzisiaj na rynku hurtowym minimalna cena za kWh wynosiła 44 grosze. Przy czym przez pierwsze lata byłaby cena średnia miesięczna, a później dopiero rozliczenie godzinne.
W taryfie nocnej obecnie w Tauronie to 39 groszy.
Sprzedałbyś dzienną produkcję po 44, a odkupowałbyś w nocy po 39. Ciekawe jaka cena będzie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po zmianie przepisów będzie opłacalne montowanie PV. Spodziewam się też niższych cen na komponenty, gdy nie bedzie takiego parcia na nowe instalacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2022 o 17:20, Sławek007 napisał:

W taryfie nocnej obecnie w Tauronie to 39 groszy.
Sprzedałbyś dzienną produkcję po 44, a odkupowałbyś w nocy po 39. Ciekawe jaka cena będzie latem.

Trzeba wziąść pod uwagę sprzedaż netto, a kupno z Vatem i co na taki handel powie Urząd Skarbowy? 

Unia nakazała Polsce mieć ileś % energii odnawialnej. Rząd nie ma kasy na takie wydatki, więc ustawą zachęcił ludzi by wykonali plan. Obecnie jak się rozkręciło to wyprzedziliśmy nawet Hiszpanów z ilością instalacji choć tam są lepsze warunki nasłonecznienia. Plan Rządu jest wykonany. Teraz następną ustawę próbują zmontować: jak na tej fotowoltaice zarobić? ( na pewno coś wymyślą). Życzę jak najlepiej posiadaczom, ale system od wielu lat pokazuje na czym to polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.