Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ATMOS DC40SX czy MPM DS Wood 34


slar

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, rafwla napisał(a):

Tutaj jest. Na pewno trzeba uważać aby nie rzucać drewno. https://neofix.pl/atmos-dokogen-dc25gd-25-kw-kociol-zgazujacy-drewno-p-5008.html

no właśnie taka .

ale to jest w komorze spalania tam drewno nie idzie.

ten górna wkładka to tak licho wygląda .. i w to można stuknąć ...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojslaw, mam dc18s, dolna komora ma się dobrze jak do tej pory i nie ma widocznych śladów zużycia. Obecnie mija jej czwarty sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w linku zdjęcie komory górnej. Jak to jest zrobione z szamotu to ma możność pęknięcia. Zawsze można kupić klej do szamotu i zakleić niż wymieniać całość. Producenci powinni robić tak komory aby usuwając że standardowych płytek szamotowych można sobie wymieniać. No cóż trzeba zarabiać....także na odlewach szamotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosna to jest dobra na rozpałkę lub dopalenie węgla. Dom to słowo nie określające konkretnego zapotrzebowania na ciepło. Długość ogrzewania na jednym zasypie jest zależna od wielu czynników: czy pali się ciągle? Czy przepala/rozgrzewa instalacje? Jakie jest zapotrzebowanie? Jaka duża jest komora zasypowa?

Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

1 Kg drewna to 4kWh, a przy sprawności 80% to ok 3,2 kWh, M3 suchej sosny to ok 550kg, więc możesz sobie policzyć do swoich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 A w przypadku Twojego domu – ile najdłużej dałoby się wycisnąć na drewnie sosnowym? Załóżmy, że jest palone ciągle (bo to chyba wydłuża czas palenia), że temperatura na dworze jest około O stopni oraz że palisz na swoim kotle.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 4-6 godzin na drewnie, a na węglu ok 10-12 godzin ( mam zmniejszoną szamotem komorę zasypową). Dlatego w zależności od temperatur mieszam drewno ( sosnę) z węglem w różnych proporcjach na przekładkę ( trochę drewna, trochę węgla i potem trochę drewna itd. w proporcjach drewno/węgiel w zależności jak jest na dworze - jak duże mrozy to sam węgiel, jak jestem w domu i nie wyjeżdżam to więcej drewna, bo wtedy częściej trzeba uzupełnić). Z sosną lepiej się dopala węgiel - nawet taki trudny do palenia lub taki co nie chce się palić. Natomiast przy rozgrzewaniu instalacji i domu opał dużo szybciej schodzi. Dlatego palę ciągle i bufora nie potrzebuje.

Można sobie zrobić nadstawkę do komory zasypowej tak jak @Daćko i palić drewnem 24 godziny na jednym zasypie, ale nie mam takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układanie w poziomie czy w pionie nie ma znaczenia ( układam też w pionie). Zrozum że waga/kg dają energię, a nie długość polan. Jak masz dobrą warstwę żaru to tam wszystko spalisz co palne niezależnie jak ułożysz. Ja mam zmniejszoną objętość komory zasypowej szamotem, więc nie wiem ile by się paliło jak bym miał większą, bo nie próbowałem i nie mam takiej potrzeby. Komorę zasypową w tego typu kotłach należy powiększać w pionie bo to polepsza zgazowanie warstwowe, a nie na szerokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.